Odrody zemiakov

Brambory / zemiaky, batáty, topinambur ...
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Odrody zemiakov

14 Okt 2020, 11:40

Je pravda, že hnůj je pro brambory požehnáním a snesou ho takřka v jakémkoli množství, aniž by se to ne jejich kvalitě projevilo.
Nevím, jak je to s citlivostí brambor na chlór, ale i draselnou sůl snášejí dobře, ostatně i v NPK je draslík v chloridové formě. Chcete-li se přesto chlóru vyhnout, použijte místo draselné soli síran draselný a místo NPK Cererit.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Odrody zemiakov

14 Okt 2020, 11:51

Toto forum je super, clovek sa tu nauci kopu veci bez toho, ze by musel prehladavat internet
👍
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Odrody zemiakov

14 Okt 2020, 16:13

tak on obecně chlór není faunou ani florou oblíbený prvek :) u brambor způsobuje zhoršenou kvalitu hlíz -jsou to vlastně kořeny rostliny. Poškození chloridy můžete vidět kolem silnic kde se solí - chloridem sodným . Právě chloridy poškozují kořenovou soustavu.
Taky pozor na močůvku, použít ji lze ale nepřehánět to, brambory jsou pak náchylné ke strupovitosti.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Odrody zemiakov

14 Okt 2020, 20:07

A z pohledu strupovitosti hlavně pozor na vápnění.
alenak

IP:  248.141

Odrody zemiakov

16 Okt 2020, 17:03

My pěstujeme a sázíme pro svou potřebu na jídlo 15 kg sadby, nedáme dopustit na Colette, chutˇově jedna z nejlepších, krásně žlutá, v kuchyni všestranná. Výborně se skladuje, pro nás TOP. Dříve jsme pěstovalii Impaly, taky výborná, ranná, dokáže narůst velké brambory ale nemá tu skladovatelnost jako Colette. Jsme na pískách u HK. Vloni jsme zkoušeli Antonii, kde chuť v kuchyni vynikající, žlutá, ale ta bez postřiků podle nás nejde udělat, letos ne, opět vše Col. Přiznal se mi pán, co mi nechával sadbu Antonie, že stříkal 5x. Sousedi nedají dopustit na Agrii, že každoročně velký výnos, mají ji i na krmení. Asi bych při začátcích dala 2 odrůdy, pro vyzkoušení podle podmínek.
Neregistrovaný

IP:  23.169

Odrody zemiakov

16 Okt 2020, 18:06

Ďakujem, skúsim dve odrody budúci rok, tiež máme tých 15 kg sadby, obrábame ručne v rámci zábavy, aj keď si viem zábavu predstaviť aj ináč :). Ide mi hlavne o nejakú nenáročnosť, aby nedostali za tú vegetačnú dobu x chorôb a pod.. Viem, že veľa závisí aj od klímy daného roka, ale predsa len. Pán Vlasatej, čo som pozeral ten uhličitan draselný nieje moc dostupný v bežných záhradníctvach, koľko sa bežne dáva pod každý zemiak?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Odrody zemiakov

16 Okt 2020, 20:01

já se moc omlouvám že jsem vas (a nejen vas) uvedl v omyl a vubec sem si toho nevšiml samozřejmě ne uhličitan ale síran ! :? ve svém příspěvku to upravím :D Nevím na co sem v té chvili myslel, asi jak sem čuchal ke kvasu tak mi v hlavě uváznul oxid uhličitý :D
dávkování drasla je cca 5 kg na ar, přímo pod bramboru nevím, ale opatrně . videl sem sazeče upravené tak že sypaly hnojivo přímo do brázdy pod sazené brambory, a bylo to velmi řídce.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Odrody zemiakov

17 Okt 2020, 08:40

I ten uhličitan draselný by šel - kilo se sežene trčitě do stovky a třeba VitiSan (hydrogenuhličitan draselný) je také používán - jako fungicid. Používám ho hlavně proti padlí na révě.
Co má letos v bečkách pan Vlasatej? :)
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Odrody zemiakov

17 Okt 2020, 10:20

jasně, uhličitan draselný je tzv potaš, například v dřevěném popelu, jako hnojivo se používá, jen pod brambory sem ho nikdy nepoužil, takže tohle fakt nevim.
Sud mám letos jedinej, do 3/4 švestky. Bída, všechno na jaře zmrzlo, kromě jedné višně. :?
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Neregistrovaný

IP:  108.7

Odrody zemiakov

19 Okt 2020, 12:18

Ďakujem, videl som taktiež Agro priamo hnojivo na zemiaky, s tým má niekto konkrétnu skúsenosť, oplatí sa možno viac priamo hnojivo na zemiaky, či lepšie vyhnojiť tým ,,síranom" magickým? :)
Napísať odpoveď