Včely

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

19 Júl 2020, 16:22

Dědeček, měl cca 60 včelstev, zkoušel taky něco na způsob nástavkových úlů. Ale neosvědčily se mu. Zůstal u Budečáků. A já pak taky.
I když po pravdě napsáno, jak se začínalo měnit počasí, přišla varoáza, odběr vzorků, léčení apod. začinaly mě ty úly srát čím dál víc.
*
Včelstva zimovala jen ve spodní část tzv. plodišti. Z horní část, medníku se na zimu samovolně stáhla. Ten byl oddělen mateří mřížkou, perforovaným plechem s otvory aby se jim nemohla protáhnout matka. Do toho medníku se jim dávalo zimní zakrmování. Dávali jsme každému včelstvu 15kg cukru v roztoku. V poměru 5kg cukru na 3l vody.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

včely

19 Júl 2020, 22:37

Vlasatej napísal:
18 Júl 2020, 18:33
jinak medovat umí i lípa a třeba akát a to bez mšic. určitě znáte jak vypadá auto zaparkované pod lípou ve správnou dobu :(
Na akátovém medu je zajímavé, že nezkrystalizuje. Lipový med má zvláštní chuť, s čistě medovicovým se rovnat nemůže, ale pokud je nouze s medem jako letos, tak jsem rád i za něj.
Rafael napísal:
18 Júl 2020, 18:58
Skutečně černý med býval až ten poslední a mnoho lidí na něj čekalo.
To se ani nedivím, taky bych si počkal. Před časem mi ale včelař říkal, že někdy v srpnu dělá ošetření včelstev proti varroáze a po tomto ošetření už med nestáčí.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

19 Júl 2020, 23:06

No, někdy se stalo, že se někteří toho černého medu nedočkali. Ne že by nikdy nebyl, ale někdy ho bylo velmi málo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

20 Júl 2020, 08:11

Akát ja u nás vzácnost, vím tady o třech stromech. Lipový med má "větrovou" , mentolovou příchuť a zvláštní kořenitou vůni. Teď je večer cítit kolem úlů. V srpnu asi dáva do plodiště gabonové pásky, protože fumigace varidolem nemá v srpnu smysl.
Budečáky sem měl taky a byla to hrůza. Dostat ven první přední rámek z prostavěného plodiště znamenalo strčit hlavu i ruce do úlu , docela horor. Navíc bylo potřeba neustále včely oslabovat a dělat stále nové oddělky jinak se to pořád rojilo.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

včely

20 Júl 2020, 20:13

Oddělky jsem nedělal, jen chytal roje pokud jsem byl přítomen. Setřepat do bedničky s pár plásty a šup s nimi do sklepa, do chládku, aby se zklidnily...
Za den až pár dnů najít a zamáčknou matku a setřepáním na náběh buď přes česno nebo i zadem je vrátit do úlu z kterého se vyrojily. Ještě rády se vrátily domů.
*
Jinak pro potlačení rojové nálady bylo důležité likvidovat matečníky v plodišti a včelstva pořádně zaměstnat. Rámky s plodem převěšovat do medníků a do plodisko jim dávat mezistěny k výstavbě nových plástů. A roupy a rojení je většinou rychle přešly.
Jen bylo třeba dávat velký pozor, aby se tím převěšováním nedostala do medníku matka. Začala by tam klást a plásty by nešly bez poškození larev vytočit.
*
Tím v žádném případě nechci ty Budečáky obhajovat. V dnešním včelaření už nemají co dělat!!!!
Tak jen takové Historické okénko.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

01 Aug 2020, 19:26

včera jsem nasadil výkluzy a dnes ráno sundal 8 medníků že případně vytočím med a začnu krmit. Neveřil sem vlastním očím, ani kapka medu. úplně suchý. To jsem ještě nikdy neviděl. Kdo ještě nemáte med, rychle shánějte. Letos není. :shock:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

včely

01 Aug 2020, 23:44

Vlasatej napísal:
01 Aug 2020, 19:26
včera jsem nasadil výkluzy a dnes ráno sundal 8 medníků že případně vytočím med a začnu krmit. Neveřil sem vlastním očím, ani kapka medu. úplně suchý. To jsem ještě nikdy neviděl. Kdo ještě nemáte med, rychle shánějte. Letos není. :shock:
Zaujímavá úvaha...
Asi analogická tejto: išiel som do záhrady oberať hrušky a neveril som vlastným očiam, ani jedna hruška! To som ešte nikdy nevidel. Kto ešte nemáte hrušky, rýchlo zháňajte. Tento rok nie sú.

Naozaj si myslíte, že keď med nemáte Vy, tak nebude nikde ? IH
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

včely

02 Aug 2020, 06:59

:) ano, máte pravdu , určitě se výnos medu ve světě neřídí stavem mého stanoviště :D , ale už za ty roky vím, že stav u mě určitým způsobem koreluje se stavem ostatnich stanovišť ČR.
Chtěl sem tím jednoduše sdělit informaci že letošní počasí moc snůšce nepřálo :(
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

včely

02 Aug 2020, 07:25

Vlasatej má pravdu, ani tady u nás med není, zeptám se ještě známého-včelaře, ale švagr taky neměli nic :?
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

včely

02 Aug 2020, 18:41

Tato situace byla stejná před šesti týdny i v SZ Bulharsku. Když však rozkvetly obrovské lány slunečnic, hlásil mi soused, že už má pro mě medu jakékoliv množství. Tak jsem si od něj 15 kg odkoupil. Na trhu šly ceny medu ihned dolů, protože včelaři chtěli napřed prodat loňský med, který nemá takovou atraktivitu. Nový med stojí 8 BGN/kg (asi 112 Kč).
Napísať odpoveď