Počasie 2023

Ak nenájdete vhodnú kategóriu pre dotaz, založte ho tu.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Počasie 2023

25 Máj 2023, 20:44

Podle předpovědi i dnes mělo být slunko polojasno, celý den stejně jako včera 14°C šedivá deka, pak ještě začalo poprchávat a vytvořila se dušičková mlha. Slimáci si žerou i přes den v korunách stromků. Večer svítily hvězdy, dneska budou asi znova, začíná se protrhávat :thumbup: ráno se zatáhne, fakt světový unikát tohle počasí, ani v irsku není tak hnusně. Za 3 týdny už je slunovrat, zkracuje se den blížíme se do zimy. :)
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Počasie 2023

25 Máj 2023, 20:48

M.H napísal:
25 Máj 2023, 20:44
Podle předpovědi i dnes mělo být slunko polojasno, celý den stejně jako včera 14°C šedivá deka, pak ještě začalo poprchávat a vytvořila se dušičková mlha. Slimáci si žerou i přes den v korunách stromků. Večer svítily hvězdy, dneska budou asi znova, začíná se protrhávat :thumbup: ráno se zatáhne, fakt světový unikát tohle počasí, ani v irsku není tak hnusně. Za 3 týdny už je slunovrat, zkracuje se den blížíme se do zimy. :)
A ste si isty ze byvate v Cechach a nie fakt niekde v Anglicku? 😀
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Počasie 2023

25 Máj 2023, 21:02

U nás přímo nějak dnes přímo nepršelo. Jen občas nějaké mrholení.
Ale velmi tmavo, mokro a sychravo. Nic co by mě lákalo ven na nějaké práce. A ani Honzopes nechtěl, mimo jeho nezbytností, jít ven.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Počasie 2023

25 Máj 2023, 21:10

ariadna30 napísal:
25 Máj 2023, 20:48
M.H napísal:
25 Máj 2023, 20:44
Podle předpovědi i dnes mělo být slunko polojasno, celý den stejně jako včera 14°C šedivá deka, pak ještě začalo poprchávat a vytvořila se dušičková mlha. Slimáci si žerou i přes den v korunách stromků. Večer svítily hvězdy, dneska budou asi znova, začíná se protrhávat :thumbup: ráno se zatáhne, fakt světový unikát tohle počasí, ani v irsku není tak hnusně. Za 3 týdny už je slunovrat, zkracuje se den blížíme se do zimy. :)
A ste si isty ze byvate v Cechach a nie fakt niekde v Anglicku? 😀
Spíš letos na islandu. :o :)
Tady jsou lidi už úplně otrávení, ti starší chodí stále v bundách, sousedka na zahradě ještě neshodila zimní bundu taky, vypadá to zvláštně.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Počasie 2023

25 Máj 2023, 21:19

Praotče čechu tys byl strašny Cyp ( s tvrdým Y, opraveno :thumbup: ) kdybys popošel ještě o kousek dale jsme se mohli v teple u moře valet.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Počasie 2023

25 Máj 2023, 21:22

M.H napísal:
25 Máj 2023, 20:44
....... Slimáci si žerou i přes den v korunách stromků.
:shock: to je přímo hororová scéna. Mít to doma na zahradě, asi by mě kleplo. No, mám jiné neřády na stromech, co mě pokoušejí o infarkt.

M.H napísal:
25 Máj 2023, 20:44
....Večer svítily hvězdy...
Asi jsem zlobil, u mne ne. Celou noc zataženo.


V neděli tady dám (pokud nezapomenu) pár grafů, jaký máme letos "krásný" květen, tady na SV. Porovnáno s loňským květnem.
Naposledy upravil/-a p.n. v 26 Máj 2023, 11:03, upravené celkom 1 krát.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Počasie 2023

25 Máj 2023, 21:34

p.n. napísal:
25 Máj 2023, 21:22
M.H napísal:
25 Máj 2023, 20:44
....... Slimáci si žerou i přes den v korunách stromků.
:shock: to je přímo hororová scéna. Mít to doma na zahradě, asi by mě kleplo. No, mám jiné neřády na stromech, co mě pokoušejí o infarkt.

M.H napísal:
25 Máj 2023, 20:44
....Večer svítily hvězdy...
Asi jsem zlobil, u mne ne. Celou noc zataženo.


V neděli tady dám (pokud nezapomenu) pár grafů, jaký máme letos "krásný" květen, tady na SV. Porovnáno s loňským květnem.
Naplno nesvítili, ale napočítal jsem několik - polojasno, měsíc svítil však výrazně ostře než zapadnul na západě. Statistický normál má být teď +20,5°C. Ještě cosi v TV bylo o mrazících, neslyšel jsem kde, no necháme se překvapit. ;)
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Počasie 2023

26 Máj 2023, 08:25

Trnavsko 145 mnm napísal:
24 Máj 2023, 22:22


Nesúhlasím. 40mm/60min je síce veľa, ale stále je to plne zvládnuteľné. My sme mali napr. 10.08.2019 35mm/55min a aj prudké svahy, kde však bolo ponechané strnisko, boli úplne v poriadku. Problémy (a veľké) vznikli len tam, kde bola napr. kukurica alebo už bolo podiskované. Pri vsakovacích skúškach v PD Krakovany (regeneratívne bezorbové poľnohospodárstvo už cca 10 rokov) sa bez väčších problémov vsiakli aj vyššie intenzity zrážok (presné čísla skúsim dohľadať, bol som vtedy pritom, keď Štefan Vaľo tie skúšky robil). Samozrejme, Vy vo Vašej záhrade nezmôžete nič, keď nad Vašou záhradou je 100ha kukurice, z ktorej sa privalia kubíky bahna. Ak sa ale voda zachytí na mieste, kde spadla a nedovolí sa jej nabrať rýchlosť na rozľahlých lánoch bez pôdneho pokryvu, tak ten rozdiel uvidíte. Na Vašej záhrade už nebudete riešiť vodu z 100ha nad Vami ale len tú, čo reálne padla na Vašu záhradu. Pri zemiakoch je potrebné využívať technológiu hrádzkovania/jamkovania.
Včera sme mali na záhrade návštevu, manželský pár, muž sa venuje poľnohospodárstvu (SHR), záhrada patrí manželke. Na rozdiel od nás sú na úplnej rovine, aj polia, časť svojich, väčšia časť prenajatých. Rozhovor prišiel aj na aktuálne počasie, vlaňajšie sucho, stav pôdy. Zaujali ich "naše" metódy práce s pôdou/vodou, ale pán si posťažoval, že na poliach je všetko zviazané systémom dotácií, ktoré odčerpávajú financie "príkazom" používať určené spôsoby a technológie (ktoré sú drahé) a súčasne aby sa dal zaistiť ekonomicky vhodný predaj, tak pre odberateľov musia byť zaistené určité spôsoby práce na poliach. Hoci by vedel, ako s pôdou a vodou hospodáriť, ekonomika za súčasných nastavených podmienok to nedovolí.

Myslím si, že "vo veľkom" bude zmena (návrat k zdravému rozumu) trvať dlho. Zaujal ma spôsob jednej známej, kúpili usadlosť na lazoch. A nepáčilo sa im neustále striekanie na parcelách okolo. Postupne všetko skúpili. Žijú z iného, tak si môžu dovoliť hospodáriť "normálne". Našli aj mlyn na mletie múky v malých objemoch. Ak si pamätám, tak vravela o výnosoch obilovín cez pol tony na hektár. A našli aj odberateľov svojich produktov.

Domnievam sa, že v susedstve až s odstupom dlhého času budú vedieť oceniť, keď sa niekto zaoberá, ako sa tomu moderne nadáva, regeneratívnym poľnohospodárstvom, aké pozitívum to pre nich bude znamenať.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Počasie 2023

26 Máj 2023, 09:05

To jste se musel řádově přeslechnout s těmi výnosy. 0,5t/ha = 500kg/ha = 5q/ha = 10 pytlů.
Jen výsevek je minimálně 0,2t/ha, a kolem toho mraky práce lidí a strojů.
např.
IMG_20230526_090403.JPG
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Počasie 2023

26 Máj 2023, 09:18

ChlapeczDediny napísal:
26 Máj 2023, 08:25
Zaujali ich "naše" metódy práce s pôdou/vodou, ale pán si posťažoval, že na poliach je všetko zviazané systémom dotácií, ktoré odčerpávajú financie "príkazom" používať určené spôsoby a technológie (ktoré sú drahé) a súčasne aby sa dal zaistiť ekonomicky vhodný predaj, tak pre odberateľov musia byť zaistené určité spôsoby práce na poliach. Hoci by vedel, ako s pôdou a vodou hospodáriť, ekonomika za súčasných nastavených podmienok to nedovolí.
I kdyby se změnily podmínky dotací či zcela systém bez dotací, pořád nejste ochoten přistoupit na ten fakt, že ve velkém nelze aplikovat váš pohled. Tolik biomasy nemají zemědělci k dispozici, aby tím každoročně pokryli svá pole několikacentimetrovou vrstvou, zlepšili tím strukturu půdy a tím i vylepšili zachytávání srážek. To se dá provozovat pouze v malém, na úkor těch velkých (např. odebírání slámy od zemědělce). Pouze se svým senem si nevystačíte, což moc dobře víte. Nemluvě o tom, že tím připravujete o živiny a organiku právě tu louku. ;) Musejí si vystačit se zaoráváním zeleného hnojení a občas špetky hnoje, když k polím náhodou mají i kravín. Ostatně dovolím si tvrdit, že drtivá většina polí srážky udrží a neodtečou. Splavená pole jsou celkem výjimečná a při výjimečných průtržích. A pokud jde o udržení vody v půdě v období sucha, museli by mohutně mulčovat, což ve velkém a u většiny plodin možné není. Není materiál, nejsou lidi, nevzcházely by plodiny ze semen pod mulčem. Jak by se pěstovala třeba kukuřice či slunečnice? Jediné, co můžou udělat, a co jim nikdo nezakazuje, je rozdělit velké lány remízky a mezemi. To může během suchého léta trochu pomoct, ale není to nic významného pro celou plochu pole.
ChlapeczDediny napísal:
26 Máj 2023, 08:25
Myslím si, že "vo veľkom" bude zmena (návrat k zdravému rozumu) trvať dlho. Zaujal ma spôsob jednej známej, kúpili usadlosť na lazoch. A nepáčilo sa im neustále striekanie na parcelách okolo. Postupne všetko skúpili. Žijú z iného, tak si môžu dovoliť hospodáriť "normálne". Našli aj mlyn na mletie múky v malých objemoch. Ak si pamätám, tak vravela o výnosoch obilovín cez pol tony na hektár. A našli aj odberateľov svojich produktov.
Běžný výnos z pole je 6 t/ha. Dovedete si představit, co by znamenalo to dělat takto "normálně" ve velkém, celosvětově? S desetinovým výnosem? Myslíte si, že by se tím někdo uživil, že by uživil populaci, a že by obstál v konkurenci zahraničí, které by tento způsob neakceptovalo?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď