Ručná Kosa

Záhradná technika, záhradne nástroje a pômocky, kutilské tipy a podobne
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Ručná Kosa

21 Apr 2023, 21:53

Mám akýsi vzťah ku kosam... najmä ak je kvalitná ..dobre nakuta ..s takou je radosť kosiť ..našiel som nejakú Rakúsku ...75ka stojí ale skoro 70 euro ..máte niekto skúsenosť s touto kosou na obrázku ? ..ďakujem

Obrázok
...
BB kraj 465 mnm
Neregistrovaný

IP:  11.241

Ručná Kosa

22 Apr 2023, 08:37

Hej tiež mám veľmi rád ručné kosenie, kosačku som v živote nemal. Táto konkrétna kosa je asi rakúsky výrobok - Fuchs Austria, alebo kedysi Schärf und Fuchs. S ňou skúsenosť nemám. Ale nová výroba je často ťažšia, teda kosa má nejaké gramy až deká navyše. Jednoducho už to nebýva to, čo výrobky z 80-tych, 90-tych rokov. Ak chceš vyrobiť perfektný výrobok, musíš ho aj používať a vedieť čo od neho potrebuješ. Dnešné kosy v záhradníctvach sa hrúbkou a váhou podobajú viac lopatám. To píšem len tak všeobecne, možno táto bude úplne super. Treba to mať v ruke.
Ideál je popýtať sa starších ľudí v dedine. Nájdu sa kosy so zlato farbenou pätkou (acierky), ktoré sa kedysi kupovali v tuzexe. To sú kusy! Samozrejme na 90% sa nájdu len rusajdy, tie stoja za starú belu, až na pár výnimiek. R.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Ručná Kosa

26 Apr 2023, 06:59

Mám ešte jednu starú kosu asi 80ku len som ju už musel zvarat bola nalomená .. po nakuti ide do trávy ako žiletka ..najmä teraz mladá tráva pri rose
Kupoval som aj sroubovaciu objímku ale vyrábajú ich akési krátke kosisko som musel na konci dosť zužovať a prispôsobovať ..starsie boli trochu inac stavané ..neskôr aom našiel objimku ,dostať kúpiť aj väčšiu ..možno skúsim aj hore spomínanú kosu ..

Orientačný popis

Kosa rakúska Fux Hartstahl
62,00 €
S DPH
Vynikajúca rakúska ručne kovaná kosa z tradičnej továrne Schroeckenfux (Fux Austria, Schröckenfux). Vyberte si veľkosť kosy 60, 65, 70, 75, 80, 85 alebo 90 cm. Jedná sa o svetovú špičku. Kosa drží ostrie, dá sa dobre klepať, je pevná a i napriek tomu relatívne ľahká. S tradíciou od roku 1540. Vhodná pre moderné ergonomické kosenie.
Cena je za 60 ku..
BB kraj 465 mnm
dagdag

IP:  100.14

Ručná Kosa

26 Apr 2023, 18:36

Peb napísal:
26 Apr 2023, 06:59
Mám ešte jednu starú kosu asi 80ku len som ju už musel zvarat bola nalomená .. po nakuti ide do trávy ako žiletka ..najmä teraz mladá tráva pri rose
Kupoval som aj sroubovaciu objímku ale vyrábajú ich akési krátke kosisko som musel na konci dosť zužovať a prispôsobovať ..starsie boli trochu inac stavané ..neskôr aom našiel objimku ,dostať kúpiť aj väčšiu ..možno skúsim aj hore spomínanú kosu ..

Orientačný popis

Kosa rakúska Fux Hartstahl
62,00 €
S DPH
Vynikajúca rakúska ručne kovaná kosa z tradičnej továrne Schroeckenfux (Fux Austria, Schröckenfux). Vyberte si veľkosť kosy 60, 65, 70, 75, 80, 85 alebo 90 cm. Jedná sa o svetovú špičku. Kosa drží ostrie, dá sa dobre klepať, je pevná a i napriek tomu relatívne ľahká. S tradíciou od roku 1540. Vhodná pre moderné ergonomické kosenie.
Cena je za 60 ku..
Dnes se v žádné fabrice nevyrábí kosy ručně. Vše je strojní výroba. Ze strany výrobce, by bylo vhodné doplnit údaj o tvrdosti kosy a na kosení čeho, je primárně určena.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Ručná Kosa

26 Apr 2023, 21:03

Kompletný popis a stránka je tu ..ale či to stojí za tú cenu ? To som si nie istý ..

https://www.vseprokoseni.cz/sk/1-kosa-f ... stahl.html
BB kraj 465 mnm
Neregistrovaný

IP:  11.241

Ručná Kosa

26 Apr 2023, 22:27

Sú tam aj hmotnosti. 65-ka 460 g, 75-ka 520 g.
Moje kosy z fabriky Falci Dronero v Taliansku 65-ky 340 až 400 g. 75-ka 460 g, 80-ka 460 g. Žiaľ už sa nedajú zohnať.
To len pre ukážku, že moja 80-ka váži toľko čo inzerovaná 65-ka. Tie moje nie sú veľmi zodraté, dá sa to porovnať. Majú za sebou od pár ha po pár desiatok ha. Za veľa rokov samozrejme.
Ale aj tak to bude asi to najlepšie, čo sa na trhu dá zohnať. No popýtať sa starých ľudí, prehľadať nejaké šopy, povaly, možno by to stálo za to. Niekedy sa nájdu pekné kúsky. Zvlášť v dedinách, kde sa dlho súkromne gazdovalo. R.
dagdag

IP:  101.47

Ručná Kosa

27 Apr 2023, 05:02

Neregistrovaný napísal:
26 Apr 2023, 22:27
Sú tam aj hmotnosti. 65-ka 460 g, 75-ka 520 g.
Moje kosy z fabriky Falci Dronero v Taliansku 65-ky 340 až 400 g. 75-ka 460 g, 80-ka 460 g. Žiaľ už sa nedajú zohnať.
To len pre ukážku, že moja 80-ka váži toľko čo inzerovaná 65-ka. Tie moje nie sú veľmi zodraté, dá sa to porovnať. Majú za sebou od pár ha po pár desiatok ha. Za veľa rokov samozrejme.
Ale aj tak to bude asi to najlepšie, čo sa na trhu dá zohnať. No popýtať sa starých ľudí, prehľadať nejaké šopy, povaly, možno by to stálo za to. Niekedy sa nájdu pekné kúsky. Zvlášť v dedinách, kde sa dlho súkromne gazdovalo. R.
Na hmotnosti kosy, až tak nezáleží. Kosy Falci je mžno koupit zde:https://kosimesnadno.cz/index.php?route ... h=72_61_59. Na kosimesnadno může zájemce získat spoustu užitečných informací!
Neregistrovaný

IP:  11.241

Ručná Kosa

27 Apr 2023, 20:40

dagdag napísal:
27 Apr 2023, 05:02
Na hmotnosti kosy, až tak nezáleží.
[/quote]
???
Tak s tým súhlasiť nemôžem.
Sú chlapci ktorí idú v lete na jednu, dve kosecké akcie a robia prsia s veľkými kosami. Je to podobné ako pučiť železo v posilke. Tak tým na hmotnosti naozaj nemusí záležať.
Ja gazdujem a kosu mám v ruke od apríla do novembra každý deň, nemusím na nikoho robiť dojem. A viem, že na hmotnosti sakra záleží. Pretože po tej kose ešte následujú hrable a ešte vidly. Stačí si spočítať koľko pohybov človel urobí za štvorhodinové kosenie a vynásobí 100 g navyše. Sú to tony. R.
dagdag

IP:  116.214

Ručná Kosa

29 Apr 2023, 16:29

Neregistrovaný napísal:
27 Apr 2023, 20:40
dagdag napísal:
27 Apr 2023, 05:02
Na hmotnosti kosy, až tak nezáleží.
???
Tak s tým súhlasiť nemôžem.
Sú chlapci ktorí idú v lete na jednu, dve kosecké akcie a robia prsia s veľkými kosami. Je to podobné ako pučiť železo v posilke. Tak tým na hmotnosti naozaj nemusí záležať.
Ja gazdujem a kosu mám v ruke od apríla do novembra každý deň, nemusím na nikoho robiť dojem. A viem, že na hmotnosti sakra záleží. Pretože po tej kose ešte následujú hrable a ešte vidly. Stačí si spočítať koľko pohybov človel urobí za štvorhodinové kosenie a vynásobí 100 g navyše. Sú to tony. R.
[/quote]

Prakticky ve všech lidských činnostech, se provádějí soutěže, které neni možné považovat za standardní. Standardní činnost, je to co děláme dennodenně a pro každého člověka je to něco jiného. Když si zvolím, nějakou čínnost, tak se následně nemůžu, vykrucovat, na to, že je to těžké. Gazdování, čili vedení hospodářství, je vaše volba, takže je třeba pokorně, v zájmu chodu hospodářství, aspektovat vše co to přináší. To je i používání dostupných nástrojů. Jestliže, se vám dostupná kosa zdá těžká, tak je třeba hledat tu lehčí, méně, či tíž dostupnou. Je pak, ale nutné vzít v potaz limitující faktory, například: bude ještě vylehčená kosa kosou? Nebude to jen pár deka ohýbající se a praskající oceli?? Celkové tuny, asi těžko ovlivníte, ale můžete ovlivnit, způsob, jak k nim dojdete. Jestli se vám zdá, že naděláte hodně pohybů a při tom přemístíte spousty tun materiálu, v tomto případě, kosená tráva a její případná přeměna na seno, je třeba zapojit mozek, ale tady to bude bezpředmětné, protože, vše o této činnosti, už bylo dávno vymysleno a vyzkoušeno celými generacemi lidí. Jestli budete chtít nadále gazdovat, tak se budete muset přizpůsobit a změnit myšlení a technologie. Přestože trpím hodně těžkými handicapy, tak jsem dělal vše, pro to, aby výsledek, lahodil, nejen, mým očím a nenahlížel na to, jak velkým úsilím, jsem toho dosáhl.
Kosec

IP:  14.185

Ručná Kosa

01 Feb 2024, 22:13

fux.jpg
dagdag napísal:
26 Apr 2023, 18:36
Peb napísal:
26 Apr 2023, 06:59

Dnes se v žádné fabrice nevyrábí kosy ručně. Vše je strojní výroba. Ze strany výrobce, by bylo vhodné doplnit údaj o tvrdosti kosy a na kosení čeho, je primárně určena.
Omyl, aj dnes ešte funguje niekoľko fabrík (3), ktoré kosy vyrábajú tradičným spôsobom a teda sú ručne kované. Samozrejme bucháre už nepoháňa voda, ale elektrina. Jednou z nich ja rakúska továreň Schröckenfux. Oproti bežnej produkcií zo železiarsitiev, ktorá je väčšinou vyrábaná strojovo - valcovaním, sú tieto kosy tenšie, ľahšie a dobre sa kovajú.

Kvalitné rakúske kosy ako aj všetko ostatné ku koseniu si môžete zakúpiť tu:
https://www.veselykosec.sk/kurzy-kosenia/
Napísať odpoveď