Nosnice

Dotazy ohľadom chovu hospodárskych zvierat na záhrade, resp. v jej blízkosti. Väčšinou hydina a pod.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Nosnice

19 Apr 2023, 08:06

Hawkeye napísal:
19 Apr 2023, 07:31

▪︎Ťažko povedať, či jastraby majú nejakú 'farebnú preferenciu'. Nemyslím si to. Čierna farba asi 'ochrannou' nebude, keďže jastraby lovia aj krkavcovité vtáky. Spoliehať sa na to, že by určitá farba sliepok mala 'maskovací efekt', je naivné. Zrak dravcov má parametre, ktoré si sotva vieme predstaviť (foto 1).
Chováte sliepky? Ako dlho?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Nosnice

19 Apr 2023, 08:23

Jitka napísal:
18 Apr 2023, 22:21
...Bylo jich 5 (jedna šedomodrá). Během března a dubna přišla o všechny. Tvrdí, že černé a bílé žerou dravci nejvíc...
Jitko - tie naše sú našťastie v bezpečí. Vďaka tomu, že v našej lokalite jastraby nežijú 😀. A myšiaky lesné, ktoré lietajú aj nad dedinou, si zatiaľ netrúfli...😀. Možno preto, že väčšinu dňa som v záhrade. Žijem tam. 😀 H.


20230419_081554.jpg
20230419_081541.jpg
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 19 Apr 2023, 09:27, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Nosnice

19 Apr 2023, 08:44

Chovám slepice 20let a nemůžu říct že by si dravec vybíral podle barvy. Mám i holuby všech možných barev a roztrhal všechny které chytil bez rozdílu barvy pleti :D
Objevuje se tu jestřáb, krahujec a krahulík - tedy podle mého odhadu.
Několikrát jsem byl přimo svědkem - účastníkem útoku. Je to jako blesk z čistého nebe kterému předchází varovný výkřik některého kohouta. Jenže už je zpravidla pozdě protože dravec nepřilétá , ale doslova se objeví jak vystřelený z děla a přesně už má vybráno co chce. Jen do holubů letí naslepo- do hejna ve vzduchu nebo do shluku na hřebeni střechy. Efekt je jako by člověk vystřelil z pušky, všechno živé se okamžitě rozprchne pod střechy nebo pod stromy.
Mám někde i fotku , najdu.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Nosnice

19 Apr 2023, 10:24

Hawkeye napísal:
19 Apr 2023, 07:31
Ťažko povedať, či jastraby majú nejakú 'farebnú preferenciu'. Nemyslím si to. Čierna farba asi 'ochrannou' nebude, keďže jastraby lovia aj krkavcovité vtáky. Spoliehať sa na to, že by určitá farba sliepok mala 'maskovací efekt', je naivné. Zrak dravcov má parametre, ktoré si sotva vieme predstaviť.
Souhlasím. Mám dva výběhy vedle sebe, v jednom Marans a křížence Marans X Orpington (hnědé) a v druhém bílé Bresse. Naše jestřábice rozděluje svoji pozornost naprosto rovnoměrně. Problém je, že jakmile se jednou naučí na konkrétní místo, chodí tam jak do sámošky. Má ráda vysoké stromy jako pozorovatelny. Těch je u nás dost. Pak útočí v nízkém letu.
Lenkalor
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 20:04
Bydlisko: Poběžovicko 500 m.n.m.

Nosnice

19 Apr 2023, 10:42

Já vím, že je to jako pověra ze středověku, ale loni jsem do každé ze 2 zahrad dala na nejvyšší strom třílitrovou sklenici. Zatím je klid. :) Jedna je na třešni, druhá na kaštanovníku.
Kdysi to tak měla babička, my jsme pak ty staré stromy porazili a sklenice sundali. Je fakt, že se od té sklenice odráží světlo, možná to nějaký nepříjemný vliv na dravce má. Ale také si pamatuji, že tak jednou za rok nebo dva o nějakou slepici přišla.
Pepina
Príspevky: 256
Dátum registrácie: 08 Jan 2022, 17:49
Bydlisko: jižní Kladensko 425 mnm

Nosnice

19 Apr 2023, 11:06

Vše, co by mohlo posloužit, je fajn. U nás jsou nejvyššími stromy topoly a stoleté ořechy, tak spíš bude problém s montáží.

Ale připomnělo mi to můj vánoční dárek - dvě nafukovací panny, se kterými se chystám vyrazit do boje proti špačkům. :) Chtělo by to helium.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Nosnice

19 Apr 2023, 11:17

Nevím jaký je to druh dravce. U řeky hnízdí orel, ten to má přes kilometr daleko. U vsi krkavci. V obilí motáci, na chmelnici pár metrů od drůbežárny sedí zase něco jiného.
Možná jsou ty červené chytřejší, ztráty v nich jsou menší.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Nosnice

19 Apr 2023, 11:33

Teda tady to žije, skoro nestíhám dočítat :thumbup: :) Chlapi díky za rady ohledně kurníku, elektrikář tu má být v pátek. Jestli mu vyjde nějaký čas, pořešíme.

Co se týče dravců...přestala chodit liška, začal jestřáb. Je to cca měsíc, co mamka přišla zase o slepici. Teta ho viděla oknem, nestihnula vyběhnout. Co napadlo mě: stříknout slepicím tou žlutou značkovací barvou kříže na záda. Mamka mi řekla, že jsem pako, ale si říkám, že by ho to mohlo zmást, že to nejsou slepice. Ano, naučil se tam jak do sámošky. Ano, vybírá si nejmladší kusy, asi to pozná podle pohybu. Ano, vysoké stromy tam jsou, ověšené hadrama, už to nepomáhá, asi zjistil, co to je. Ano, dokud tam bydlel trvale pes, nebyl nikdy s dravci problém-ani liškou, kunou, ani jestřábem. Dům po smrti prarodičů už obydlený není, Mandy je přestěhovaná u mamky naproti.
ChlapeczDediny
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 27 Mar 2023, 20:54
Kontaktovať používateľa:

Nosnice

19 Apr 2023, 12:25

Vlasatej napísal:
19 Apr 2023, 08:44
Chovám slepice 20let a nemůžu říct že by si dravec vybíral podle barvy. Mám i holuby všech možných barev a roztrhal všechny které chytil bez rozdílu barvy pleti :D
Objevuje se tu jestřáb, krahujec a krahulík - tedy podle mého odhadu.
Několikrát jsem byl přimo svědkem - účastníkem útoku. Je to jako blesk z čistého nebe kterému předchází varovný výkřik některého kohouta. Jenže už je zpravidla pozdě protože dravec nepřilétá , ale doslova se objeví jak vystřelený z děla a přesně už má vybráno co chce. Jen do holubů letí naslepo- do hejna ve vzduchu nebo do shluku na hřebeni střechy. Efekt je jako by člověk vystřelil z pušky, všechno živé se okamžitě rozprchne pod střechy nebo pod stromy.
Mám někde i fotku , najdu.
Mám rád konkrétne skúsenosti konkrétnych ľudí. Na internete je to samé "asi, pravdepodobne, myslím si" a podobné názory prezentované ako fakty, alebo rovno chybné závery, ktoré dokážem posúdiť v oblasti, v ktorej sa vyznám, preto musím predpokladať, že to bude rovnaké aj v iných oblastiach.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Nosnice

19 Apr 2023, 13:52

Vlasatej napísal:
19 Apr 2023, 08:44
...Objevuje se tu jestřáb, krahujec a krahulík - tedy podle mého odhadu.
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na toho 'krahulíka'. České názvoslovie vtákov dokonale neovládam, ale nie je 'krahujec' a 'krahulík' jedno a to isté ? (V slovenčine Jastrab krahulec, lat. Accipiter nisus). H.
Napísať odpoveď