Rez broskýň

walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

22 Jan 2023, 18:33

ano, řez byl provedený koncem srpna-zač. září. (tedy ještě kromě prosvětlení koruny před dozráváním plodů). Na zbylých letorostech, především těch v nižších partiích stromků, se pak lépe vytvořily květní pupeny. Což je pro mě důležité, když chci stromky udržet v nízkém tvaru. Přirozeně, na jaře ještě nějakou drobnou probírku obrostu provedu. W.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez broskýň

23 Jan 2023, 18:44

Předpokládám pane Walter, že letní řez u broskvoní děláte z důvodů potlačení růstu. Jinak by spon dva metry od sebe byl příliš malý. Podnož GF 667 je bujně rostoucí, podnož Montclar, i když je generativní, roste středně silně. Udržet takové stromy do výšky 2 metry je kumšt. Já letní řez u broskví nedělám. Fakticky řez v době květu je již určitá modufikace letního řezu. Mírně růst zeslabuje. Řez v době vegetačního klidu, zejména teď v lednu nedělám z důvodů, které uvádí kolega David. Nic se nehojí. A že zatírám větší rány. Klejotok je potvora. Mám stromy na dvacet a více let. V profesionálních výsadbách jednak broskvoně vysazuji v daleko lepších půdních a povětrnostních podmínkách a jejich výsadby jsou krátkověké. Pravdou je, že při ošetření proti kadeřavosti stříkám neostříhanou korunku. Takže spotřebuji více postřikové látky. Ale měď patří k těm levnějším. A je povolena i v biovýsadbách.
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

24 Jan 2023, 10:44

také neprovádím řez v době vegetačního klidu. Nemám radost z bujné podnože, ale konkrétní odrůdu Springcrest, kterou jsem sháněl, nabízel před 7 lety jediný prodejce (prodejstromku.cz) na této podnoži, takže jsem neměl na výběr. Na snímku je už patrný rozdíl v bujnosti stromků, kdy kmínek na GF 677 je asi o třetinu silnější, než vedlejší na Montclar. Jestli je udržení stromků v nižších tvarech složitější, o tom jsem ani neuvažoval. Šlo jen o to sehnat tuto velmi ranou a chutnou odrůdu, kterou jsem již v minulosti měl (tehdy 17letý stromek mi náhle v průběhu sezóny odešel a nestihl jsem z něj odebrat očka ani rouby) a dále ji namnožit. Respektuji, že řez, který provádím, není ten obecně doporučený, mně ale oproti jarnímu řezu vyhovuje. A mohu potvrdit, že v případě postřiku proti kadeřavosti v jakékoli fázi vegetačního klidu jde i o významnou úsporu roztoku a množství mědi, která se dostane do země. W.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rez broskýň

24 Jan 2023, 16:51

Nejen kumšt do výšky 2m, ale udržet i ve sponu jen 2m od sebe vyžaduje zřejmě ten dodatečný letní prořez. Mám broskvoně na 3m na semenáčích, už to je na hraně, bujný Fairhaven potřebuje taky letní prořez jinak je to džungle do které nejde světlo. Taky záleží na půdě, když je dobrá, tak idelální spon by měl být v řadě tak 3,5-4m podle bujnosti odrůdy u podnože broskvový semenáč, na 3 metry to je dost natěsno ale jde to.
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

24 Jan 2023, 17:31

těm stromkům je teprve 7 let, jsou mladé a s řezem ještě není problém, jak budou vypadat, až jim bude 10 a víc? To si netroufám odhadnout. Už teď je z nich bývá pěkná hromada roští. No co už, zkusil jsem to, náhradní klony Springcrestu na semenáčích už mám. Každopádně mi nikdy nešlo o nějakou závratnou úrodu, mnohem více mi šlo o to mít vlastní broskve co nejdříve a pak postupně až do září. W.
Prílohy
Springcrest loni začátkem dubna
Springcrest loni začátkem dubna
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez broskýň

25 Jan 2023, 18:29

Ty zasněžené kvetoucí broskvoně vypadají moc pěkně. Projevilo se to nějak ten rok na plodnosti ?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rez broskýň

25 Jan 2023, 18:47

walter napísal:
24 Jan 2023, 17:31
Springcrest loni začátkem dubna (fotka).
přasličák napísal:
25 Jan 2023, 18:29
Ty zasněžené kvetoucí broskvoně vypadají moc pěkně. Projevilo se to nějak ten rok na plodnosti ?
Raz som zažil (je to už asi 20 rokov) počas plného kvitnutia broskyne - bolo to Flamingo - mrznúci dážď. Prakticky všetky kvety boli úplne obalené ľadom, doslova akoby zaliate v skle. Doteraz to celkom nechápem, ale úroda bola potom v tej sezóne normálna. Možno ten ľad zabezpečil, aby teplota kvetov neklesla pod kritickú hodnotu. Niečo podobné, ako je to pri protimrazovej ochrane sadov rosením, ktorú praktizujú profesionálni pestovatelia. H.
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

25 Jan 2023, 19:46

fotka zasněženého Springcrestu je z 2. 4. večer a té noci teplota v důsledku zatažené oblohy, neklesla pod -1°, takže všechno v pořádku. Už další den šel sníh dolů. Horší to bylo ale o 2 dny později, kdy bylo jasno a okolo -3°. Většina miskovitých květů Springcrestu pomrzla, z nadměrné násady ale přežilo dost na slušnou úrodu. Tahle zahrada v centru žije z tepelné setrvačnosti okolní zástavby, co vím, tak na okraji města bylo -5° a všechny rozkvetlé peckoviny mimo slivoně tam pomrzly. W.
Prílohy
o 3 roky mladší klon Springcrestu naroubovaný na semenáček
o 3 roky mladší klon Springcrestu naroubovaný na semenáček
a o 2 dny později, květy v pořádku
a o 2 dny později, květy v pořádku
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Rez broskýň

13 Apr 2023, 12:12

udržuji pozdně letním řezem ještě dvě broskvoně u České Skalice 300 mnm. Redhaven a FM III, 6 let od výsadby, foceno včera. W.
Prílohy
Redhaven
Redhaven
FM III
FM III
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rez broskýň

28 Apr 2023, 09:55

Mával som doposiaľ veľké problémy s rezom broskýň - robil som výchovné rezy asi veľmi skoro - marec, apríl. Po reze mi drevo napádali huby, zahnívali púčiky, kopa problémov. Kvôli zahnívaniu prútov sa mi ťažko vytvárala kotlovitá koruna. Včera som na internete narazil na jeden, pre mňa zaujímavý názor, ktorý doplnil moju neblahú praktickú skúsenosť. Autor tvrdí, že broskyňa je v skutočnosti veľmi odolný ovocný druh a aby bola vždy nejaká úroda treba rezať broskyňu čo najneskôr, až niekedy koncom apríla, možno až zač. mája keď definitívne pominie riziko mrazov. Netreba sa proste ponáhľať. Vysvetlenie je také, že pokiaľ je broskyňa neorezaná, na jej koreňový systém pripadajú tisíce kvetov a pukov a tie sú nejak vyvinuté, ale celkovo skôr slabšie, lebo je ich proste na ten koreňový systém dosť veľa. Pokiaľ sa ale spraví rez, a príliš skoro, z tisícky kvetov po reze zostanú stovky kvetov a aktivované korene (rez zobúdza broskyňu) ich oveľa rýchlejšie vyživia a doposiaľ neotvorené puky sa veľmi rýchlo otvoria. Keď potom príde neskorý mráz, tak spáli už definitívne všetky kvety. Keďže broskyňa nakvitáva postupne, neorezaná broskyňa má okrem roztvorených kvetov aj neroztvorené alebo priotvorené puky, a tie prípadné neskoré mrazy prežijú. Moja broskyňa bola minulý rok v dosť zlom stave, silný glejotok, vravel som si, že ju nebudem ešte zaťažovať rezom, že jej dám na chvíľu pokoj. 18.5.2022 prišiel silný mráz, -6 st. C, marhuľu Vehardu spálilo už v plodoch, ale neorezaná broskyňa Primissima Delbard mi nakoniec minulý rok napriek týmto neskorým mrazom dala panenskú úrodu, prvé 3 plody. Takže si myslím, že táto teória s čo najneskorším rezom nemusí byť úplne mimo. U broskýň by možno skutočne mohlo plaiť to staré známe: "Keď nevieš kedy a ako rezať, tak radšej nerež nijak". Tiež množstvo ľudí má u broskýň úrodu aj keď stromy nerežú (lebo to nevedia), pravda, tie stromy rýchlo odchádzajú na starobu, takže nerezať nie je riešenie. Broskyne treba rezať, ale treba vedieť kedy a ako. Pán tam mal tiež nejaké tipy, ktoré tú spomínal aj Mimmo - pri tvorbe kotlovitej koruny nechať radšej výhonov viac a z nich neskôr, napr.
koncom mája odrezať nadbytočné ako nechať na začiatku iba 4 kostrové, a potom sa trápiť tým, že niektoré napadla huba a koruna sa zdeformovala. Bolo tam viac zaujímavých tipov, pánko ma celkom inšpiroval. Asi ten princíp veľmi neskorého rezu vyskúšam, lebo mi to pripadá celkom logické.
Naposledy upravil/-a IgorML v 28 Apr 2023, 10:35, upravené celkom 2 krát.
Napísať odpoveď