Roubování třešní a višní za kůru?

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování třešní a višní za kůru?

13 Dec 2021, 22:20

Mikeš13 napísal:
13 Dec 2021, 18:26
Jakou máte zkušenost s roubováním třešní kopulací na víceleté (dvouleté) dřevo?
Já špatnou. Třešně se snažím roubovat brzo v předjaří kopulací na jednoleté dřevo. Na víceleté se mi to neujímalo, tak už to několik desítek let ani nezkouším. Víceleté dřevo třešní roubuju za kůru dost dlouho po odkvětu. Ujme se ale sotva 50%. Někteří si pochvalují letní očkování nebo roubování letošními rouby, mně to moc nešlo.
Marian1
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Nov 2021, 19:53

Roubování třešní a višní za kůru?

16 Dec 2021, 13:56

Skúste to na koziu nôžku je to tutovka ako na spojku
Radovan

IP:  11.241

Roubování třešní a višní za kůru?

16 Dec 2021, 14:59

Kozia nôžka môže byť tutovka len pre skúsených štepárov. Treba trafiť kambium na kambium, čo pri nerovnakej hrúbke kôry nemusí byť samozrejmosť. Začínajúci štepári majú s koziou nôžkou slabé výsledky a teda nie je veľmi obľúbená.
Ja čerešne najradšej po skončení tuhých mrazov, od Mateja do Jozefa. Zo stromu na strom, bez uskladnenia vrúbľov. Na spojku, na anglickú spojku, na bok, či na sedielko či jak sa to volá. Kozia nôžka len výnimočne.
Mám pocit že ujateľnosť čerešní ovplyvňuje aj počasie po vrúbľovaní. Keď je teplo, sucho a suchý vietor, vrúble zasychajú. Keď je vlhko a daždivo, ujateľnosť je lepšia.
Radovan
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Roubování třešní a višní za kůru?

16 Dec 2021, 20:40

Děkuju vám za odpovědi. Mám jen jeden krátký roub pro záchranné roubování. Třešně roubuju kopulací na jednoletý výhon, někdy i za kůru. Na dvouletý jsem také rouboval, ale ty rouby se právě neujaly. Plánované podnože nedorazily, tak zkusím ještě narychlo odkopky ptaček z lesíka. Asi to vidím na kombinaci Forkerta a kopulace.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování třešní a višní za kůru?

16 Dec 2021, 21:00

Já jsem včera taky štěpoval podobně (Forkert+kopulace). Ale na roub dávám u peckovin zásadně mikroténový sáček. Třešně se mi nechytaly jen u špatně zakořeněných podnoží. Nebo taky u nevyštípaných planých výhonů. Kuří nožce věřím, ale je na mě moc složitá.
Neregistrovaný

IP:  32.33

Roubování třešní a višní za kůru?

27 Dec 2022, 22:37

Neregistrovaný napísal:
19 Máj 2020, 20:58
Roubovat třešně/višně za kůru lze. Není to jen pověra. Vnitřní kvalita roubu je jeho ujímavost. To je i zacházení s rouby. Roub na obrázku byl odebrán pozdě, v únoru (to nedělejte). Cca měsíc se prut povaloval na holé zemi (ve stínu). Pak zahrabán do písku. Pro dobrý stav roubů je potřebná i přiměřená „dávka“ sucha. Nejen chladu.
JG
Obrázok
V jakou dobu jste rouboval třešeň za kůru?
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování třešní a višní za kůru?

28 Dec 2022, 12:09

No, přesné datum samozřejmě nevím, to už si nemůžu pamatovat. Ale to nevadí. Předchozí fotka alobalem zastíněného roubu je z 24. 4. Tak to už byl naroubovaný.
Určení vhodné doby je jednoduché. Prostě, roubovat jak nejdříve to jde. Jak nejdříve jde kůra lehce odloupnout, je míza. Já to zkouším. Uříznu z podnože větvičku a nehtem zkouším oloupat. Nejde? Tak zkusím zítra.
Taky je dobré předem podnož přiměřeně zalévat. Teplou vodou ohřátou na sluníčku. Taky roubovací řez dělám co nejdelší, jak se mi povede. JG Vysočina 450 m/m
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování třešní a višní za kůru?

28 Dec 2022, 19:29

Návštěvník napísal:
27 Dec 2022, 22:37
V jakou dobu jste rouboval třešeň za kůru?
Obecně platí, že se za kůru roubuje v době kvetení stromů stejného druhu v daném místě. Někdy malinko později. Zkouška na větvičce je docela dobrý nápad. Roubovanec na snímku vypadá ukázkově. Snad z něj vyroste ukázkový strom.
david

IP:  249.55

Roubování třešní a višní za kůru?

28 Jan 2023, 17:18

Zdravím, lepší asi bude, když to dáte do letorostů kopulací, klidně hned- nebo na stejně silný kmínek, zkuste to:-)
Neregistrovaný

IP:  123.246

Roubování třešní a višní za kůru?

28 Jan 2023, 17:50

Zdravím Davide, stejně silný kmínek nemám. Chtěl bych to udělat podle staršího videa na internetu, podle kterého se to nezdá složité. Není v něm ale zmínka o termínu roubování. Pavel
https://primadoma.tv/video-34705-roubovani-tresne
https://primadoma.tv/video-43202-roubov ... sne-rybizu
Napísať odpoveď