Podpníky pre jablone

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 18:22

Na podnoži M7 jsem nic nepěstoval, takže ji neznám. Pro mne by byla hodně bujná. Kdysi dávno se uvádělo, že nahrazuje podnož M4, která je značně zavirovaná. S podnoži M4 jsem kdysi před více jak 40 ti roky začínal.
U podnože M7 mně však zaujala poznámka o silném podrůstání. Je li to pravda, to by mne trochu děsilo.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 18:30

Předem se omlouvám za tuto slohovou práci :D

Jakožto neangličtinář mě nenapadl"klíč" k vyhledávání na netu. Pane Hlavatý děkuji za popostrčení. ....rootstock M7.... Takže jsem strávil u PC docela dost času. Ale vyplatilo se. Ovšem výsledek je pro mne ne moc pozitivní. Na českých internetových stránkách jsem dost informací nenašel. "Za hranicemi" to už bylo jiné. Že se i "v zahraničí" objevují někdy protichůdné udaje, je myslím normální. To samé je i u nás.

Po profiltrování informací je to asi takto:

Co se dá většinou najít k M7 u nás: středně bujně vzrůstná (přirovnávána k MM106 ) vhodná do všech typů půd, snáší suchší i vlhčí půdy, dobře kotví, krčková hniloba minimálně, mrazuvdorná. opěrný kůl jen zpočátku (a to nebylo psáno všude). Může podrůstat.
( Myslel jsem si, že snad to takové strašné nebude. Na netu je přímo na to dotaz s odpovědí, že to pěstitel nezaznamenal. I další se o tom problému nezmiňují. Jenže není psán typ půdy)

A co zahraničí.

Takže podnož M7 má růst mezi M26 a MM106 (Tedy ne na stejné úrovni s MM106).

Moc se nehodí do jílovité půdy. Málo "kvalitní" jíl ještě ano, ale „kvalitní“ už může být problém.V jílu hůř kotví, a je velké riziko podrůstání. Podrůstání je většinou kolem kmene. Dále je vhodný v této půdě kůl delší dobu (10 let). Jinak se strom naklání

Jak už tady bylo dříve psáno, pokud kořeny narazí v 30-40 cm na nepropustnou vrstvu, růst stromu se zastaví a může zababčit.

Stromek se má zasadit hlouběji. Trochu jsem tápal co je tím myšleno, ale na jedněch stránkách to bylo vysvětleno. Podnož má být dostatečně dlouhá a až pak naroubovaná odrůda. Takže stromek se „zapíchne“ hlouběji, lépe kotví a možnost podrůstání je malá. Při mělké výsadbě naopak.

Náchylnost na krčkovou hnilobu malá.

Dále bylo zmiňováno, že špatně odvodněná půda není vhodná. Otázka nakolik to je pravda, respektive co je špatně odvodněná půda, protože toto jsem našel jen na třech stránkách. Takže s otazníkem.

Jedna studie:
Kořeny dvanáctiletých jabloní vypěstovaných na podnožích M7 a MM106 byly studovány metodou vykopávání kořenů. Vzorky kořenů byly odebrány vertikálně z různých hloubek (0-100 cm) a horizontálně v různých vzdálenostech (50-250 cm) od kmene stromu. Bylo zjištěno, že velká část kořenů je přítomná v profilu 0-50 cm, avšak velmi málo kořenů bylo ve vrstvě půdy 75-100 cm. Nejvíce kořenů bylo pozorováno v hloubce půdy 25-75 cm. Co se týče horizontálního rozložení kořenů, 80 procent hustoty kořenů bylo v oblasti 50-150 cm od kmene stromu. Délka celkových kořenů a vláknitých kořenů byla zjištěna významně vyšší u stromů pěstovaných na podnoži M7 v půdním profilu 75-100 cm

Otázka je zda u M7 kořeny po dvanáctém roce ještě více rostou nebo ne.

Pokud je tedy pravda to, co jsem našel na zahraničních internetových stránkách a neopisovali špatně jeden od druhého, tak podnož M7 na jílovou půdu vhodná moc není. Respektive může se zasadit, ale člověk může očekávat problémy. To co je psáno na českém internetu je v tom případě popis pěstování na kvalitní půdě.

Původně jsem hledal do jaké hloubky sahají kořeny podnože M7.

Pokud někdo má vysazenou jabloň na podnoži M7 v jílu a nemá s tím problémy, může si gratulovat. A nebo je to jiná podnož (záměna) o které neví :D

Ještě jeden údaj : jabloň na M7 dorůstá v průměru okolo 3,5 - 4 metrů.
Naposledy upravil/-a p.n. v 08 Nov 2022, 19:00, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 18:51

p.n. napísal:
08 Nov 2022, 18:30
Předem se omlouvám za tuto slohovou práci :D ...
Glosoval by som to známou vetou : "Šedivá je teória, zelený je strom života" (Mephisto: 'Grau, teurer Freund, ist alle Theorie, und grün des Lebens goldner Baum' - J.W.Goethe, Faust).

Mám zasadený strom odrody Telse na podpníku M25. Jeho rast odporuje všetkému, čo bolo o M25-ke napísané. To nie je výčitka - práve naopak, som so stromom veľmi spokojný.

Alebo inak - 'polopate' : "Reči sa vedú, vety sa píšu, ale kto nevyskúša, ten nezistí, ako je to naozaj". IH
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 19:14

Já mít takovou kvalitní půdu jakou máte, tak jsem úplně v klidu :D Jenže já jsem s kvalitou půdy úplně na opačné straně. Kvalitní jíl. Je pravda, že jsou ještě horší půdy. Takže vyrýt stromky, vykopat ještě hlubší jámy, dát tam kvalitní ornici. A snad to bude ok. S podrůstáním se nechci "kamarádit".
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 20:20

Ivan Hlavatý napísal:
08 Nov 2022, 18:51
p.n. napísal:
08 Nov 2022, 18:30
Předem se omlouvám za tuto slohovou práci :D ...
Glosoval by som to známou vetou : "Šedivá je teória, zelený je strom života" (Mephisto: 'Grau, teurer Freund, ist alle Theorie, und grün des Lebens goldner Baum' - J.W.Goethe, Faust).

Mám zasadený strom odrody Telse na podpníku M25. Jeho rast odporuje všetkému, čo bolo o M25-ke napísané. To nie je výčitka - práve naopak, som so stromom veľmi spokojný.

Alebo inak - 'polopate' : "Reči sa vedú, vety sa píšu, ale kto nevyskúša, ten nezistí, ako je to naozaj". IH
ako sa Vam javi M25 rastom voci inym podnoziam?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 20:30

rony napísal:
08 Nov 2022, 20:20
ako sa Vam javi M25 rastom voci inym podnoziam?
Rastie slabšie ako je deklarované (podľa popisu by to mal byt bujne rastúci podpník). Intenzita rastu je zhruba ako pri M26.
Tomu sa len teším, M25-ku som nechcel, ale Telse mali vtedy iba na tomto podpníku. Strom je v záhrade na pozícii, kde okolo seba nadbytok miesta nemá, takže som tomu iba rád.
(Samozrejme, existuje aj možnosť, že predajca oproti skutočnosti podpníku "ubral" z kódového čísla jednotku 😀. Ale nemyslím si, že by to tak bolo - bol to spoľahlivý zdroj). IH
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 20:39

přasličák napísal:
08 Nov 2022, 18:22

U podnože M7 mně však zaujala poznámka o silném podrůstání. Je li to pravda, to by mne trochu děsilo.
Dneska jsem sázel Heliodor na M7 a už na kořenech byly 2 výhonky, takže to tak asi bude. Tak snad nebude problém je odstřihávat. S tím kořeněním do hloubky to u mne nebude mít snadné, už v hloubce kolem 25-30 cm mám navezenou souvislou vrstvu miocénního jílu, parádní to
IMG_20221106_151039.jpg
dílo předchozího majitele. Takže stromkům kopu jámy kolem 80cm naplněné směsí vyzrálého kompostu a drnovky, ale zase se v nich při deštích může držet voda
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 20:44

Daník napísal:
08 Nov 2022, 20:39
...už v hloubce kolem 25-30 cm mám navezenou souvislou vrstvu miocénního jílu, parádní to IMG_20221106_151039.jpgdílo předchozího majitele. Takže stromkům kopu jámy kolem 80cm naplněné směsí vyzrálého kompostu a drnovky...
Nuž, ja pri kopaní výsadbových jám sekeru veru nepoužívam 😀. Stačí mi rýľ a lopata, a ani sa nezapotím. Asi by som s Vami nemenil.😀😀😀
Sekera príde na rad až pri vykopávaní po rokoch... A vtedy je to už aj s nejakými tými kropajami potu 😀. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 21:19

Jámy v jílu už dělám malé - následný rozdíl v růstu nepozoruju a rýče mi pomalu dochází (v sobotu další v kovu zlomený - v pořadí už devátý).
Prílohy
IMG_1829.JPG
Daník
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Podpníky pre jablone

08 Nov 2022, 21:23

U Vás to bude podobné, jako u mých příbuzných na jižní Moravě - patou uděláš díru, zastrčíš proutek a příští rok sklízíš :D

Já byl v Beskydech v podzolu zvyklý kopat jámy metr do hloubky i do šířky a tady to je možná horší. Kromě jílu narážím na překvapení typu zakopané cihly, struska a při sadbě borůvek jsem zásadně narazil na zbytky vápna :thumbup:
Ta sekera ale byla na vysekání původní Gabrovské. Výhoda jílu je, že stromy koření mělce a zpravidla je po základním obrytí vytrhnu ručně.
Napísať odpoveď