Výsadba jeseň 2022

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Výsadba jeseň 2022

05 Nov 2022, 14:40

roman napísal:
05 Nov 2022, 13:44
zumi napísal:
05 Nov 2022, 09:21
Horšie je, pokiaľ stromček kupujete len za cieľom získať vrúble a oni ho nezmyselne zostrihnú. Mňe sa to stalo, potom rok pestujete vrúble :)
Proč jste nenapsal u objednávky do poznámky, že potřebujete jen vrúble?
Priznám sa, že to ma ani nenapadlo. Nečakal som, že stromček ocvakajú tak, že sa nedá použiť ani vrúbel.
Vy máte skúsenosť, že Vám predajca poslal iba vrúble?
Kysuce 600 m.n.m
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Výsadba jeseň 2022

05 Nov 2022, 16:23

Gabriela napísal:
05 Nov 2022, 05:56
Stromky z ekozahradnictvi.cz vždy zastrihuji? Jako proč 🤷‍♀️ ještě ne úplně dobře rostly a oni to vezmou ještě tolik 🙈
ak im do poznamky napisete, aby urobili len nevyhnutne skratenie pre zabalenie a ostrihate si ho sama - tak vam vyhoveju - mam s tym skusenost.
Asi maju skusenost, ze mnohi kupci pri vysadbe stromcek nezostrihaju sami a potom hrozi neujatie a zbytocne reklamacie, preto robia radsej finalny rez oni.
Ak clovek vie ako ho ostrihat a aky tvar chce docielit, tak je urcite lepsie ostrihat si ho sam.
rony
Príspevky: 531
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Výsadba jeseň 2022

05 Nov 2022, 16:26

roman napísal:
05 Nov 2022, 13:44
zumi napísal:
05 Nov 2022, 09:21
Horšie je, pokiaľ stromček kupujete len za cieľom získať vrúble a oni ho nezmyselne zostrihnú. Mňe sa to stalo, potom rok pestujete vrúble :)
Proč jste nenapsal u objednávky do poznámky, že potřebujete jen vrúble?
to je dobry biznis plan: ostrihat stromceky a predat stromcek sam a potom este aj vruble.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Výsadba jeseň 2022

05 Nov 2022, 16:56

Spíše bych se přiklonil k poznámce Ronyho. Pamatuji ještě dobu, kdy stromky prodávali ve školkách a zahradnictvích. Prodávající tomu rozuměl. Na přání zákazníka provedl takzvaný řez po výsadbě, který já považuji za nepostradatelný. Je důležité dát do souladu stav kořenové soustavy / většinou tři čtvrtiny kořenů zůstanou po vyorání ve školce/ s nadzemní části. Odborník tímto řezem zároveň dá rovnoměrný základ budoucí korunce. Naprostá většina zákazníků to neumí správně udělat. Často jak koupí, tak vysadí, bez jakéhokoliv řezu. Pak je velké nebezpečí neujmutí vysazeného stromku nabo jaho stagnace. Často pak zákazník stromek neoprávněně reklamuje. Rovněž při balení a zásilkové službě je snaha, aby byl stromek co nejmenší. Nevěřím, že prodejce chce tímto způsobem získat rouby. K čemu by mu byly? E shopy většinou nepěstují, pouze nakupují a prodávají. A školkaři jsou pod kontrolou ÚKZÚZ, kdy dokladují původ oček a roubů. Pravda je, že zákazník by měl rozhodnout, chce li nebo nechce stromek ostříhat. A již jsem se zde v minulosti vyjádřil, není nad to si stromek vybrat osobně.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Výsadba jeseň 2022

05 Nov 2022, 20:55

zumi napísal:
05 Nov 2022, 14:40
Vy máte skúsenosť, že Vám predajca poslal iba vrúble?
Nemám a ani bych to nechtěl, myslel jsem to tak, jak to napsal rony.
rony napísal:
05 Nov 2022, 16:23
ak im do poznamky napisete, aby urobili len nevyhnutne skratenie pre zabalenie a ostrihate si ho sama - tak vam vyhoveju - mam s tym skusenost.
zumi
Príspevky: 253
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Výsadba jeseň 2022

06 Nov 2022, 09:17

Rozhodol som sa zvýšiť produkciu drobného ovocia, keďže deti stihnú všetko obrať, ako to dozrieva :)
Zasadil som na jeseň -
Egreš - Hinnonmaki Gelb,Rolanda, Krasnoslavjanskij,
Maliny - Mapena, Rubin, Glen Carron.
Rybíz - Bona, Fertödi, Kristine.
Čučoriedky- Spartan, Brigitta, Patriot.
Hrozno - Vostorg, Nero, Rondo.

Stromov už mám dosť, ale ešte slivku Kalypso a z recesie broskyňu Sočnyj. :)
Kysuce 600 m.n.m
Lukáš Daubner
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 06 Nov 2022, 21:37
Bydlisko: Bobrovec, západné Tatry, 640 m.n.m

Výsadba jeseň 2022

06 Nov 2022, 21:52

Dobrý deň,
som začiatočník a idem založiť ovocnú záhradu v nie ideálnych podmienkach - 640 m.n.m. pod Tatrami, preto budem vďačný za každú radu od skúsenejších. Pozemok je rovinatý, plne oslnený a zo severnej strany čiastočne chránený výstavbou. Pôda nie je hlboká (cca pol metra), je pod ňou kamenisto, spodná voda cca 5 metrov.
Chcel by som vysadiť orech (Mars?), 5-6 jabloní, 2 slivky, višňu - aké odrody by ste doporučovali? Mal by som sa niečoho vyvarovať?
Ďakujem
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Výsadba jeseň 2022

06 Nov 2022, 22:04

Lukáš Daubner napísal:
06 Nov 2022, 21:52
Dobrý deň,
som začiatočník a idem založiť ovocnú záhradu v nie ideálnych podmienkach - 640 m.n.m. pod Tatrami, preto budem vďačný za každú radu od skúsenejších. Pozemok je rovinatý, plne oslnený a zo severnej strany čiastočne chránený výstavbou. Pôda nie je hlboká (cca pol metra), je pod ňou kamenisto, spodná voda cca 5 metrov.
Chcel by som vysadiť orech (Mars?), 5-6 jabloní, 2 slivky, višňu - aké odrody by ste doporučovali? Mal by som sa niečoho vyvarovať?
Ďakujem
Jestli je půl metru ornice a pod ní kamenitá spodina, je to OK. Pokud je pod půlmetrem půdy skála, ořech bude mít problém. Odrůdy bych doporučil tak, aby dozrávaly postupně. Jestli máte sklep, měly by být min. 3 odrůdy jablek zimní. Nemáte-li sklep, pak by volba měla být jiná.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Výsadba jeseň 2022

06 Nov 2022, 22:24

Lukáš Daubner napísal:
06 Nov 2022, 21:52
Dobrý deň,
som začiatočník a idem založiť ovocnú záhradu v nie ideálnych podmienkach - 640 m.n.m. pod Tatrami, preto budem vďačný za každú radu od skúsenejších. Pozemok je rovinatý, plne oslnený a zo severnej strany čiastočne chránený výstavbou. Pôda nie je hlboká (cca pol metra), je pod ňou kamenisto, spodná voda cca 5 metrov.
Chcel by som vysadiť orech (Mars?), 5-6 jabloní, 2 slivky, višňu - aké odrody by ste doporučovali? Mal by som sa niečoho vyvarovať?
Ďakujem
K jabloniam: Podľa mňa sa treba vo Vašej lokalite vyvarovať slaborastúcich podpníkov. To znamená, že pri jabloniach nekupovať výpestky na podpníkoch M9, M27, M26. Uprednostniť treba podpníky MM106, MM111, A2, prípadne jabloňový semenáč. Možno ešte M7, ale to už len ako kompromis.
Čo sa týka odrôd, nerád by som menoval konkrétne odrody, každopádne sa radšej vyhnite odrodám náročným na dĺžku vegetačnej doby. Teda nesadiť napríklad Braeburn, Fuji, Karneval, Granny Smith, Jonagored, Ligol, Pink Lady...
Tých 5-6 odrôd je vhodné si rozdeliť tak, aby ste mali čo najširšie spektrum. Teda letné, jesenné aj zimné, červené aj žlté, sladké,sladkokyslé aj kyslasté. Veľa záleží aj od toho, aké chute Vy či Vaša rodina preferujete, a tiež či plánujete robiť ochranu pred chorobami a škodcami postrekmi, alebo nie. Je tu viacero záhradkárov z podobných lokalít ako je tá Vaša, bolo by vhodné, aby Vám konkrétne odrody podľa svojich skúseností poradili oni (ja mám záhradu na Podunajskej nížine).
K slivkám: ako podpník by bolo vhodné použiť myrobalán (z novších myrobalánových sa javí dobre 'myrobalán C29'). Takisto sa vyhnite neskoro dozrievajúcim odrodám (Presenta, Elena). Uprednostnite odrody, ktoré dozrievajú skôr, najneskôr do prvej polovice septembra.
S orechmi skúsenosti nemám, s višňami málo. Opäť tu platí - dajte na rady a skúsenosti pestovateľov z podobných lokalít. Dúfam, že sa Vám ozvú. IH


admin edit: v nasledujucich prispevkoch sa rozoberali vlastnosti podpnika M7. Kedze boli tieto prispevky zaujimave, bola by skoda ich nemat aj vo vlakne, ktore sa venuje vyhradne podpnikom a preto som ich presunul tam. Prispevky zacinaju tu: viewtopic.php?p=32034#p32034
Daník
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Výsadba jeseň 2022

07 Nov 2022, 15:18

IMG_20220416_190444.jpg
Na základě výše uvedené diskuze jsem se rozhodl zítra doplnit žlutá jablka Heliodorem. Mají ho na M26 jako špičák s předčasným obrostem a chci se zeptat, zda máte specifické zkušenosti s výsadbovým řezem tohoto tvaru. Řez klasického špičáku (prut) nebo zákrsku s dvouletým obrostem po výsadbě jsou notoricky známé věci, ale měl jsem za to, že předčasný obrost se neodstraňuje. Na stromku tak není prakticky co řezat. Zkusil jsem loni takto jeden stromek na M9 vysadit a navíc jsem na něm nechal i 1 jablko ze zvědavosti. Přírusky po 1. sezóně nejsou přes veškerou péči úplně podle mých představ..
Napísať odpoveď