Admirál - stará píseň

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

17 Okt 2022, 11:41

ADMIRAL je odroda, ktorá vyniká najmä výbornou chuťou, skvelou konzistenciou dužiny a neuveriteľne dlhou skladovateľnosťou pri súčasnom zachovaní konzumnej kvality.
Vizuálne Admiral nie je nejaký zázrak - jeho plocho guľovitý tvar je menej atraktívny než je tomu u 'vyšších', kužeľovitých plodov. Tiež farba Admiralu je trochu 'temná', nie natoľko žiarivá ako pri niektorých vyhlásených 'jablkových manekýnoch'.
Vyfarbenie Admiralu veľmi závisí od prístupu slnečných lúčov. Preto najkrajšie bývajú solitárne plody zo slnku exponovaných partií koruny. Príklad takýchto plodov z tohtoročnej úrody je na fotkách. Ale aj tie na pohľad 'škaredšie' svojou kvalitou patria k absolútnej špičke medzi odrodami jabloní z pohľadu konzumnej kvality. A tá je rozhodujúca, veď preto jablká pestujeme. IH

20221017_110857.jpg
20221017_110741.jpg
20221017_110844.jpg
20221017_110840.jpg
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

17 Okt 2022, 23:11

Admiraly mi dost padali a nebolo to len kratkou stopkou, ci cervivostou - omnoho viac padali ako Luna - tu este mam stale na strome a stale dobre drzi.
Poskodene Admiraly pomaly konzumujeme, vetsinou sa nekazia aj ked maju poskodenie.
Doma je jasna zhoda - Admiral je skvela pochutka. Dopyt vysoko prevysuje ponuku, musim zabrat a zvysit produkciu.
Hlavne ich planujem mat na MM111 - na rovine, ale v zatravnenom suchom svahu skusim na A2.
Zatial mi Admiral vobec nerastie divoko, tipujem preto, ze ma menej vody.
Naposledy upravil/-a rony v 18 Okt 2022, 11:41, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

18 Okt 2022, 07:06

rony napísal:
17 Okt 2022, 23:11
...Admiraly mi dost padali a nebolo to len kratkou stopkou, ci cervivostou...
...Zatial mi Admiral vobec nerastie divoko, tipujem preto, ze ma menej vody.
Ja mám za tých zhruba 10 rokov pestovania s Admiralom úplne opačnú skúsenosť - u mňa nepadá vôbec. Po prebierke som až do oberačky nenašiel na zemi ani jeden plod. Dokonca aj v čase zrelosti nepadá. Včera som ešte našiel v korune 2 zabudnuté plody (cca 3 týždne po zbere) - tie tiež nespadli.

Myslím si, že to padanie plodov Admiralu u Vás skôr súvisí s určitým nedostatkom vlahy. IH
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

18 Okt 2022, 10:10

Ivan Hlavatý napísal:
18 Okt 2022, 07:06
Ja mám za tých zhruba 10 rokov pestovania s Admiralom úplne opačnú skúsenosť - u mňa nepadá vôbec. Po prebierke som až do oberačky nenašiel na zemi ani jeden plod. Dokonca aj v čase zrelosti nepadá. Včera som ešte našiel v korune 2 zabudnuté plody (cca 3 týždne po zbere) - tie tiež nespadli.
Myslím si, že to padanie plodov Admiralu u Vás skôr súvisí s určitým nedostatkom vlahy. IH
Celkom tomu verim, ze to robi nedostatok vody,
dost mi padali aj Hrusky Boscova fl. - ktore by tiez mali dobre drzat na stopke, tie su nedaleko Admirala.
Tento rok je aj silne vidno na mohutnych gastanoch vplyv extremneho sucha - mensie plody. Aj obrovske stromy su vdacne za zalievanie.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

26 Okt 2022, 14:53

nasiel som Admiral na semenaci v ponuke:
https://www.ekozahradnictvi.cz/produkt/ ... miral-sem/
Je velky problem najst ho na silnejsej podnozi, niekto sa mozno potesi.
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

26 Okt 2022, 14:59

vcera som jedol Admirala, ktory bol silne pehovity, polovica plodu male rozsiahle a hlbsie flaky. Tie miesta som natenko olupal a ochutnal. Chut bola tak ako vzdy na zdravom jablku - skvela pochutka , necitil som zhorsenie chuti. Ani sa nekazilo. Super. Urcite je horsia cervivost jablka ako pehovitost.... myslim, ze mnohi akceptuju aj vyssiu mieru cervivost, preto nevidim dovod zasadne odmietat pehovitost.
To ma len utvrdzuje v odhodlani vyrazne zvysit pocet Admiralov. Som mentalne pripraveny na situaciu aj keby napr. 30% i viac plodov bolo pehovitych .... ale myslim, ze to bude vyrazne menej. Nemam problem s velkou chutou zjest aj taketo plody, ja akceptujem, ked jablko bude skarede.
Lucas

IP:  168.53

Admirál - stará píseň

26 Okt 2022, 22:15

Letos jsem poprvé dopěstoval trochu větší množství Admirálů - 2 bedničky, část samozřejmě pihovitých.
Jelikož vloni bylo těch pár kusů snězeno do vánoc, chtěl bych se zeptat úspěšných pěstitelů kdy má podle vás
Admirál nejlepší chuť? Samozřejmě každý má trochu jiné podmínky pěstování i uskladnění, jíst se dá už nyní ale tipuji to na leden až únor?
Lucas
rony
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Admirál - stará píseň

26 Okt 2022, 23:51

Lucas napísal:
26 Okt 2022, 22:15
Letos jsem poprvé dopěstoval trochu větší množství Admirálů - 2 bedničky, část samozřejmě pihovitých.
Jelikož vloni bylo těch pár kusů snězeno do vánoc, chtěl bych se zeptat úspěšných pěstitelů kdy má podle vás
Admirál nejlepší chuť? Samozřejmě každý má trochu jiné podmínky pěstování i uskladnění, jíst se dá už nyní ale tipuji to na leden až únor?
Lucas
Neviem kedy ma A. optimalnu chut.
Ale pre moju 5 clennu rodinu, je A. uz od septembra najlepsie jablko, ake sme kedy jedli. Zatial jeme len poskodene jablka, rozdelim len 1ks za den ale vzdy je velka bitka o podiel, kazdy sa snazi zjednat viac, ked im ponuknem ine jablko, alebo hrusku (vybornu Boscovu fl.) alebo aj hrozno, tak to neberu ako rovnocennu nahradu. (i ked je to tiez ovplyvnene nedostatkom jablk Admiralu)

Tento rok planujem zjest teraz len poskodene jablka A. a tie zdrave ponechat az nakoniec (cca od aprila).
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 06:51

Lucas napísal:
26 Okt 2022, 22:15
...chtěl bych se zeptat kdy má podle vás
Admirál nejlepší chuť? ...
To naozaj ťažko povedať, keďže každému môže vyhovovať niečo iné. Admiral je výborný od rána do večera (obrazne povedané) - tedá dá sa jesť už v októbri a kvalitný je ešte aj v máji. Z čiste degustačného hľadiska je jeho optimum zrejme v čase január až marec, ale tie rozdiely v kvalite v priebehu skladovania sú pri Admirale podstatne menej výrazné, než pri prevažnej väčšine zimných odrôd - a to aj pri nie práve najoptimálnejších podmienkach uskladnenia (ako príklad môže slúžiť inak tiež vynikajúci Sirius). To je vlastne aj jedna z tých cenných vlastností Admiralu - neuveriteľne dlhá schopnosť zachovať si špičkovú chuť, šťavnatosť a konzistenciu dužiny. A tiež výzor (šupka zostáva hladká, nevráskavie). Či sa to jeho hejterom páči alebo nie.
(P.S.: nepovedal by som, že Admiral je najlepšie jablko, aké som kedy jedol. Je však bezkonkurenčne najlepším jablkom, aké som kedy jedol v apríli-máji-júni.) IH
Neregistrovaný

IP:  168.30

Admirál - stará píseň

27 Okt 2022, 08:54

Admiral je precenovana odroda,nic mimoriadne...
Napísať odpoveď