Černé ořechy

Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Černé ořechy

22 Okt 2022, 21:53

To je poněkud nekorektní, když zamění atraktant za prostý cukr, jen proto, že je snáz dostupný. Předpokládám, že se stříká podle signalizace, neustále tam prohlíželi žluté lepové desky a ořechy.
Můj ořech na vrtivky čekat nebude, navíc je tu všude spousta ořechů podle silnic, dokonce nově vysazených.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Černé ořechy

25 Okt 2022, 18:44

Loni jsem měl ořešák napaden významně, nicméně předčasně opadlo jen malé množství ořechů, a i ty byly (i přes černající a špatně odstranitelnou rubinu) normálně použitelné. Jinak pak ostatní i přes červíky v rubině zcela v pořádku. Letos se předčasný opad prakticky nekonal, červíci v rubině byli, ale bez jakékoli škody na ořechách. Žádná ošetření ani opatření pod stromem neprovádím. Nemá to smysl vzhledem k velkému množství ořešáků v okolí. A vzhledem k tomu, že mi vrtule žádné škody nepáchá, nehodlám se jí tudíž vůbec zabývat. ;) Díky bohu aspoň jeden škůdce, se kterým nemusím složitě bojovat.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Černé ořechy

25 Okt 2022, 19:36

Petr z H. napísal:
25 Okt 2022, 18:44
Loni jsem měl ořešák napaden významně, nicméně předčasně opadlo jen malé množství ořechů, a i ty byly (i přes černající a špatně odstranitelnou rubinu) normálně použitelné. Jinak pak ostatní i přes červíky v rubině zcela v pořádku. Letos se předčasný opad prakticky nekonal, červíci v rubině byli, ale bez jakékoli škody na ořechách. Žádná ošetření ani opatření pod stromem neprovádím. Nemá to smysl vzhledem k velkému množství ořešáků v okolí. A vzhledem k tomu, že mi vrtule žádné škody nepáchá, nehodlám se jí tudíž vůbec zabývat. ;) Díky bohu aspoň jeden škůdce, se kterým nemusím složitě bojovat.
Máte šťastie zrejme vďaka lokalite. Ak larvy začnú vyžierať zelené oplodie v skoršom termíne, orechy to ťažko 'ustoja' bez ujmy. Aj vďaka sekundárnej hubovej či baktériovej infekcii, ktorá poškodí aj jadro orechov (kam sa larvy nedostanú). Zrejme máte šťastie v tom, že vo vašej lokalite vrtivky nakladú vajíčka do oplodia orechov neskôr a pravdepodobne u vás nie je ani významný infekčný tlak hubových a baktériových patogénov.
Inde ale vrtivka predstavuje pre pestovanie orechov doslova katastrofu. Tešte sa, že u vás to tak nie je. IH

Screenshot_20221025-192845_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Černé ořechy

26 Okt 2022, 09:12

Ivan Hlavatý napísal:
25 Okt 2022, 19:36
Tešte sa, že u vás to tak nie je. IH
Však ano, raduji se. Nicméně mě to docela vrtá hlavou, ale informace jsem nedohledal: ořešáky se pěstují všude (zkušenost mám od středomoří až k nám), takže třeba v jižních zemích, odkud se k nám šíří vrtule, musí být pro ni podmínky ještě lepší. Jak se tam s tím vypořádávají? Tam by tedy musely být ořechy zcela nepěstovatelné.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  108.177

Černé ořechy

26 Okt 2022, 09:26

Myslím, že jsou černé ořechy použitelné hlavně díky letošnímu velmi suchému létu.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Černé ořechy

26 Okt 2022, 09:38

Petr z H. napísal:
26 Okt 2022, 09:12
Ivan Hlavatý napísal:
25 Okt 2022, 19:36
Tešte sa, že u vás to tak nie je. IH
Však ano, raduji se. Nicméně mě to docela vrtá hlavou, ale informace jsem nedohledal: ořešáky se pěstují všude (zkušenost mám od středomoří až k nám), takže třeba v jižních zemích, odkud se k nám šíří vrtule, musí být pro ni podmínky ještě lepší. Jak se tam s tím vypořádávají? Tam by tedy musely být ořechy zcela nepěstovatelné.
Myslím, že to bude stejné, jako s dalšími chorobami a škůdci. Byly doby, kdy nebyla varoáza včel, nebyla šarka, moniliová spála byla okrajovým problémem, jsou země, kde není strupovitost, červivých byl jen zlomek plodů. Prostě se budeme naučit žít i s vrtulí. Žádný parazit nevymýtí svého nositele - zničil by tím i sám sebe. Mimoto pomoci může i příroda rozmnožením predátorů, kteří se adaptují na vrtuli jako potravu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Černé ořechy

08 Nov 2022, 11:07

Ešte tu nie je. Zatiaľ... (viď foto).
Akoby nestačila vrtivka orechová. Toto bude asi ešte niečo horšie... 😢 IH

20221108_110034.jpg
MrBig46
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Černé ořechy

18 Aug 2023, 17:21

Opravdu se netěším na druhou plovinu září, kdy u mne dozrávají ořechy. Již čtyři roky je mám silně napadené vrtulí ořešákovou stejně jako všíchni v okolí. Dva roky jsem zkoušel pokrýt zem pod jedním z ořešáků záclonami a netkanými textiliemi. Bylo to dost náročné, položit na plochu nějaké cca70 m2 textilie není jednoduché. Nakonec to nemělo žádný účinek, protože všude i v blízkém okolí je plno napadených ořešáků. Loni jsem si to pohlídal a ráželi jsem ořechy ještě když ta zelená slupka částečně držela na ořechu. Pak jsem ručně slupku oddělával, to co nešlo to jsem dal do pytle zapařit a potom to šlo. Jen aby bylo suché počasí, když do toho prší, tak je to masakr. Dnes už neplatí to co jsem vždycky říkal: "Nejlepší ovoce je ořech, žádná práce a máte na celou zimu vystaráno".
Vladimír
MrBig46
Príspevky: 348
Dátum registrácie: 22 Mar 2020, 20:56

Černé ořechy

20 Sep 2023, 21:46

Zahájil jsem akci: Všechny zelené ořechy na které jsem ze země dostal jsem otrhal a dal do černého pytle. Byly toho čtyři kbelíky. Dnes jsem začal s loupáním té zelené slupky. Asi 10 % těch ořechů měly už v té slupce ty hnusné červy. Třetinu jsem zelené zbavil, další dvě třetiny šly zpět do sáčku a vypadá to, že půjdou oloupat až v pátek. Zítra dopoledne si sednu na lodžii a budu loupat. V pátek začnu ořechy rážet, nikdo se nemá k tomu, aby mně pomohl- snad syn je služebně v Praze a tak až v neděli. Pořídil jsem nové agátové ráhno 5 m, nevím kolikrát se mně podaří do toho ořechu bouchnout, nemám už žádnou sílu.
Vladimír
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Černé ořechy

21 Sep 2023, 10:27

MrBig46 napísal:
20 Sep 2023, 21:46
Zahájil jsem akci: Všechny zelené ořechy na které jsem ze země dostal jsem otrhal a dal do černého pytle. Byly toho čtyři kbelíky. Dnes jsem začal s loupáním té zelené slupky. Asi 10 % těch ořechů měly už v té slupce ty hnusné červy. Třetinu jsem zelené zbavil, další dvě třetiny šly zpět do sáčku a vypadá to, že půjdou oloupat až v pátek. Zítra dopoledne si sednu na lodžii a budu loupat. V pátek začnu ořechy rážet, nikdo se nemá k tomu, aby mně pomohl- snad syn je služebně v Praze a tak až v neděli. Pořídil jsem nové agátové ráhno 5 m, nevím kolikrát se mně podaří do toho ořechu bouchnout, nemám už žádnou sílu.
Vladimír
Vrtuli taky očekávám s obavami, byť jsem ji ještě neviděl. Ale bál bych se, že předčasně orážené ořechy budou stejně nekvalitní, jako ty, kterým oplodí sežere vrtule. Když sbírám předčasně popadané ořechy - obvykle dílo nějakých ptáků, bývá to jádro dost nekvalitní. Po usušení se taky scvrkne.
Napísať odpoveď