Co mi zerie listy na mladych stromoch?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
soki
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Feb 2022, 19:42

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

29 Jún 2022, 13:25

najviac mam ozrate ceresne/visne, hrusky, jablka. Tym, ze mlade listy stale nieco zerie, stromy mi asi toho roku velmi nezosilneju. Moze mat toto vsetko na svedomi vrbar (vrbarik) hladky? To je chrobak, ktoreho stale vidim na listoch. Ako sa ho mam zbavit? Nejaky tip na konkretny overeny pripravok? Chcel som pestovat bez chemie, ale kym stromy nezacnu rodit, tak ju asi budem musiet pouzit na ochranu.


Dakujem za kazdu radu.
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

29 Jún 2022, 14:08

soki napísal:
29 Jún 2022, 13:25
najviac mam ozrate ceresne/visne, hrusky, jablka
... ale dal jste foto meruňky, a to nijak zásadně okousané. ;) Jestli je to jenom takto, není co řešit. Moje píďalky na jaře nadělají škody mnohem víc!
Ale pokud se chcete zbavit žravého škůdce, použijte systémový insekticid proti žavým škůdcům, např. Mospilan.

Ostatně patří mezi mandelinkovité, tak bych použil některý z doporučených insekticidů: https://www.agromanual.cz/cz/atlas/skud ... bramborova
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
soki
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Feb 2022, 19:42

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

29 Jún 2022, 18:29

dakujem za radu, skusim pozriet ten Mospilan.

Ano, aj marhule aj slivky su ozrate. Na fotke z prveho prispevku to mozno nevyzera zle, ale kazdy z 29 stromov posadenych minuly rok ma nove prirastky kompletne znicene, pripajam par dalsich foto.
Myslite, ze toto nemam riesit, strom sa z toho lahko pozbiera a bude rast?


Dakujem

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

30 Jún 2022, 09:28

Ano, další fotky jsou více vypovídající. Toto bych asi řešil, pokud to není jednorázová akce a ožer probíhá stále dál. Ale obávám se, pokud to dělá něco, co přiletí a odletí, a to v takovém rozsahu, jestli se toho dá postřikem zbavit. Možná to zlikviduje pár jedinců, ale pak přiletí další ... nicméně určitě bych to zusil, pokud stojíte o normální zapěstování korunky.
Já jsem na tom hůř - už třetím rokem mi krávy ožírají stromky a letorosty olámou až do starého dřeva nebo dokonce i s kmenem. A na krávy bohužel žádný postřik není. :(
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

30 Jún 2022, 22:50

soki napísal:
29 Jún 2022, 13:25
Moze mat toto vsetko na svedomi vrbar (vrbarik) hladky? To je chrobak, ktoreho stale vidim na listoch. Ako sa ho mam zbavit? Nejaky tip na konkretny overeny pripravok? Chcel som pestovat bez chemie, ale kym stromy nezacnu rodit, tak ju asi budem musiet pouzit na ochranu.
Dnes jsem toho tady všiml na dvou mladých stromcích, na třešni a na meruňce. Byl tam stejný brouk jako na fotce. Stříkat se mi moc nechce, zaměřím se na to a zkusím je posbírat.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

01 Júl 2022, 04:14

Výskyt tohoto lumpa je u mě větší jak obvykle, žere mladé listy snad na všech stromech, jen na ořešáku a broskvoních jsem ho neviděl. Když na něj narazím, mechanicky ho likviduji. Chemicky budu zasahovat už jen proti obalečům na slivoních a jádrovinách.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

02 Júl 2022, 22:30

Přistihl jsem ho i na cibulové nati, která je od něho ožraná.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

08 Júl 2022, 06:55

Vedle žravého škůdce se mi zdá, že máte peckoviny napadeny i vlnovníkem višňovým. Konce mladých přírustků metlovatí, listy zdrobňují, okraje nových listů později zasychyjí, později na dřevě vznikají jizvy. To bych asi viděl jako vážnější problém. Proti žravému škůdci snad zásah Mospilanem u neplodících stromků z ekologického hlediska nic moc nepokazí. Boj s vlnovníkem višňovým je větší problém. V době plné vegetace při silném napadení většinou nepostihne všechny stádia. Učinkuje ekologicky přijatelná Sulka v předjaří. Já osobně vlnovníka podezřívám, že je šiřitelem šarky, i když je všeobecně alceptován názor, že hlavním vektorem jsou mšice.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

08 Júl 2022, 10:11

Vrbaři ožírají letorosty jen pár týdnů, za chvíli přestanou. Když mám čas, likviduji je na malých stromcích ručně. S vlnovníkem višňovým budu muset začít cílený boj, předjarní postřik Sulkou letos vůbec nestačil. A to jsem vloni hodně napadený strom Gabrovské postřikem umyla opravdu důkladně (a teplota byla koncem března nad 15 stupňů). Budu muset zařadit nějaký postřik i po vyrašení listů. Zatím jsem teď na některých stromech zkoušela záchranně Kumulus a Vertimec, oba fungují.
Prílohy
Současný stav po postřiku Vertimecem
Současný stav po postřiku Vertimecem
Letos začátkem června
Letos začátkem června
Loňský srpen
Loňský srpen
Olomoucko 220 m n. m.
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Co mi zerie listy na mladych stromoch?

24 Máj 2023, 19:25

A já myslel, že mí žír listů dělají píďalky a ono to je nějaký vrbař. Zahlídl jsem ho na listu, ale nic mí to neříkalo. Tak jsem ho tam nechal :shock: Pokud v tom nejedou obě potvory - píďalka i vrbař. Příště rozmáčknu asi vše, co na stromě uvidím. Tedy mimo užitečné tvory. Na píďalky bylo Calypso. Je nyní něco na ně volně prodejné i pro nás zahradkáře ? Nic jsem nenašel, ale třeba něco jiné funguje. Jsou nějaké zkušenosti ?
Napísať odpoveď