Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

22 Jún 2022, 17:05

Ahojte, je to skôr jarná otázka, ale zaujímali by ma vaše skúsenosti so zakladaním 2. poschodia (patra) konárov sliviek na podpníku myrobalán. Mám viacero mladých sliviek na tomto podpníku a zamýšľam sa nad ideálnou vzdialenosťou medzi 1. a 2. poschodím konárov. Našiel som informáciu o vzdialenosti 0,6 - 0,8 m medzi oboma poschodiami (pre marhule som našiel 0,8 - 1 m). Je vzdialenosť 0,6 - 0,8 m "ideálna" alebo odporúčate inú vzdialenosť? Aké sú vaše skúsenosti?
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

22 Jún 2022, 22:23

Taky jsem četl podobné míry. Pokud se mi podaří zapěstovat pravidelnou korunu, hlavní patra dělám minimálně 1m, ale klidně i víc jak 1,2m od sebe. Prostor mezi patry nezůstane holý, ale s krátkým plodonosným obrostem. Nebo častěji někde uprostřed mezi hlavními patry - cca těch 60cm - zapěstuju užší korunu tedy kratší polokosterní větve s plodonosným obrostem.

Pokud se 2. patro založí přirozeně hned ve 2-3 roce od výsadby, obvykle začne další roky horní přerůstat to spodní, takže při řezu velká část horní koruny musí jít pryč, aby na pohled z dálky zůstal pyramidální tvar koruny - toto je ještě důležitější dodržet.

Zatím jsem ty horní přebujelé koruny ořezával jen po zimě, letní řez nepoužívám - není čas a ani se nechce teď skákat po žebříku a řezat stromy. Zeptám se taky - je lepší provést radikální letní zakrácení přebujelé horní koruny už teď? podpoří se tím lépe růst spodní koruny než u pozimního řezu? Letní řez u mladších stromů asi není vhodný? Stromy by měly v prvních letech co nejvíce růst a na to je pozimní řez. Tak nevím.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

23 Jún 2022, 07:04

M.H napísal:
22 Jún 2022, 22:23
...Zeptám se taky - je lepší provést radikální letní zakrácení přebujelé horní koruny už teď? podpoří se tím lépe růst spodní koruny než u pozimního řezu? Letní řez u mladších stromů asi není vhodný? Stromy by měly v prvních letech co nejvíce růst a na to je pozimní řez. Tak nevím.
Hovoríme o pyramídovej korune s poschodiami.
Pokiaľ už príde k tzv.'prestavbe' koruny - teda že dolné poschodie začne zaostávať v raste a dominuje horné poschodie, tak to sa už potom opravuje ťažko. Platí tu príslovie "Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. Keď ja budem Jano, neohneš ma, mamo". To znamená, že od začiatku výchovného rezu treba dbať na postupnosť budovania koruny a zohľadňovať vzájomnú podriadenosť konárov. Častou chybou býva predčasné založenie 2.poschodia, čo spôsobí atrofovanie dolného a nežiadúcu dominanciu horného. Taktiež k problémom pravidelne vedie nedostatočné skrátenie terminálu.
Pokiaľ už k prestavbe prišlo a potrebujete korigovať, tak na oslabenie rastu horného poschodia je vhodný letný rez. Zimný resp. predjarný rez stimuluje intenzitu rastu.
Okrem rezu je možné pri tvarovaní koruny využiť aj iné techniky - rozperky alebo vyväzovanie, prípadne závažia. Tu platí - čím väčší je odklon smerom k horizontálnej rovine, tým výraznejšie je zoslabenie rastu. Zriedka používané sú techniky založené na obmedzení toku miazgy - krúžkovanie alebo priškrcovanie príliš bujných konárov. Platí ale povedané na začiatku - základom úspechu je správny a trpezlivý výchovný rez od začiatku. Chyby z nedočkavosti alebo nedôslednosti sa už potom ťažšie naprávajú.
K pôvodnej otázke vlákna: pri zakladaní koruny sa neriadim centimetrami, každý strom je trochu iný a dôležité je, aby koruna bola vzdušná, symetrická a kompaktná. Zohľadniť treba aj ovocný druh (má geneticky daný typ rozkonárovania), resp. v jeho rámci intenzitu rastu (podpník, diploid/triploid...) a typ rodivosti (krátke/dlhé 'drevo'), prípadne aj priestorové možnosti v záhrade. Neraz musíme trochu improvizovať, keďže strom netvorí konáre "na povel".
Napokon - často aj architektonicky nie úplne dokonalý strom prináša parádnu úrodu a vzorový 'fešák' za ním môže zaostávať.

"Šedivá je teória a večne zelený je strom života". 😀 IH
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

23 Jún 2022, 07:50

Já kosterní větve rozevírám k horizontále, druhé patro zakládám cca těch 50-60cm od prvního, ideálně s větvemi směřujícími mezi větve prvního patra. Pokud se stromu nechá topolovitý růst, musí to být více.
Nechci mít čtyřmetrové stromy.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

23 Jún 2022, 08:42

Nechci mít čtyřmetrové stromy.

Pokud se tu bavíme o slivoních na myrobalánu, pak je dodržení tohoto požadavku problém a neovlivníme to ani založením 2. patra ani rozporkami.
Já osobně přistupuju ke slivoním jinak než třeba k jabloním. U jádrovin je důležité, aby koruna byla optimálně prosvětlená, nepřehuštěná, aby plody byly dostatečně velké, dobře vybarvené. (u vysokokmenu jehož ovoce směřuje do výkupu, na mošt či kvas je to vcelku jedno, ale o takovém nemluvím). Ovšem slivoně jsou něco jiného. U nich nedělám ohýbání větví, složité tvarování koruny, probírku plodů. Ovoce slouží především na zpracování - sušení, povidla, slivovice. Těch pár švestek na jídlo se vybere vždycky. Přijde mi, že švestka na myrobalánu si do svého růstu příliš mluvit nenechá, na druhé straně nemá problém zaplodit i na kolmém dvouletém vlku. Po základním výchovném řezu nechávám slivoň co nejvíc svému přirozenému růstu a omezuju se na průklest zahušťujících větví a odstranění těch usychajících. Příliš neřeším ani topolovitý růst mladých stromků ( i když tvarování koruny rozpěrkami a řezem je jistě správné). Až stromy zaplodí, koruny se váhou úrody samy rozevřou. Staré neošetřované slivoně bývají husté, proschlé, bez přírůstků, ale žádná nakonec nevypadá jako topol.
Je dobré se zaměřit na odstup hlavních kosterních větví - aby nevyrůstaly z jednoho místa, což zvyšuje riziko jejich rozlomení v budoucnu.
Co se týče příliš dlouhých přírůstků u mladých stromků - považuji za správné je zakrátit (jakoby Šittovým řezem). Ne kvůli plodnosti jako u meruněk, nýbrž kvůli rychlejšímu zapěstování korunky pomocí předčasného obrostu .
Naposledy upravil/-a vysloužil v 25 Jún 2022, 09:50, upravené celkom 1 krát.
PeterH
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Jún 2022, 15:42
Bydlisko: 713 m.n.m.

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

23 Jún 2022, 11:45

Ďakujem za vaše názory. Rozmýšľam, že niektorým stromom som zapestoval vyššie 2. poschodie, ako by som chcel. Uvažujem, či by bolo lepšie počkať na jar a znižiť to 2. poschodie podľa možností, ktoré mi ponúkne strom, alebo či by to bolo lepšie spraviť ešte teraz nech zbytočne strom netlačí energiu do predĺžovania neperspektívnych konárov. Čo myslíte, kedy je na to vhdonejší termín?
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

23 Jún 2022, 22:03

vysloužil napísal:
23 Jún 2022, 08:42
Nechci mít čtyřmetrové stromy.

Pokud se tu bavíme o slivoních na myrobalánu, pak je dodržení tohoto požadavku problém a neovlivníme to ani založením 2. patra ani rozporkami.
U mě není problém udržet slivoňe na myru do čtyř metrů, výjimkou je jeden ze špendlíků a již zlikvidovaná Altanova ryngle, která byla jak topol až do konce.
Podobně meruňky, které oproti semenáči, na myrobalánu přes čtyři metry nebudou, alespoň po šesti letech od výsadby to tak vypadá.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

23 Jún 2022, 23:26

hugovotr napísal:
23 Jún 2022, 22:03
vysloužil napísal:
23 Jún 2022, 08:42
Nechci mít čtyřmetrové stromy.

Pokud se tu bavíme o slivoních na myrobalánu, pak je dodržení tohoto požadavku problém a neovlivníme to ani založením 2. patra ani rozporkami.
U mě není problém udržet slivoňe na myru do čtyř metrů, výjimkou je jeden ze špendlíků a již zlikvidovaná Altanova ryngle, která byla jak topol až do konce.
Podobně meruňky, které oproti semenáči, na myrobalánu přes čtyři metry nebudou, alespoň po šesti letech od výsadby to tak vypadá.
Velmi záleží na poloze, půdě a naštěpované odrůdě. Rozdíl ve vzrůstnosti mezi bujnými meruňkami (Exnarova, Maďarská, Rakovského, Zetka) a těmi slabými (Kompakta, Veselka, Lejuna, Lenova) je veliký a stejně tak v konečné velikosti stromu.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

25 Jún 2022, 06:59

Možná že můj názor na tvarování koruny u slivoní je příliš revoluční, zásadně se lišící od v odborné literatúře neustále opakovaném doporučovaném tvaru patrové koruny, ale po čtyřicetiletých zkušenostech patrovou korunu nezapěstovávám. Osvědčila se mi jednopatrová koruna se středovou osou. Všechny hlavní větve a terminál jsou obrostlé větvemi druhého a třetího řádu s bohatým plodonosným obrostem. Celý prostor koruny je osvětlen. Kvalitní obrost narůstá i ve spodních partiích koruny. Kromně výchovného řezu řežu minimálně. Občas udělám průklest, občas zakrátím trvale převislé části, nebo nemocné větve. To hovořím o extenzivně pěstovaných slivoních. Pravda však je, že nevysazuji na myrobalánu.
Když jsem v minulosti dělal patrové koruny, vždy spodní patro mělo tendenci oslabovat růst. Spodní obrost dost zasychal. Musel jsem potlačovat patra vyšší a to bylo celkem pracné. Nejpěknější plody byly klasicky nahoře. U jednopatrové koruny je kvalita ovoce většinou všude stejná. Zkoušel jsem i jednopatrové, kotlovité koruny bez středového výhonu. To se mi u slivoní moc neosvědčilo, větve z patra se mi tlačily do středu ve snaze převzít funkci středového výhonu. Kompromisem bylo prvních 5 let nechat středový výhon a teprve později jej odstranit. Za velmi důležité považuji zapěstování mladého stromku a výchovný řez. Pokud možno kostrové větve by neměly být nasazeny v ostrém úhlu. A jak píše Miloš, měly by vyrůstat co nejvíce od sebe. Ne všechny čtyři z jednoho místa. Hrozí totiž nebezpečí vylomení celé kostrové větve v místě nasazení na kmeni vlivem vysoké úrody. I to se občas může stát. V takovém případě větev odtrhnu, třeba i s části kůry kmínku. Místo ošetřím. Taková ťržná rána se daleko lépe hojí, než když to uříznu. A bez klejotoku. I u tohoto způsobu vedení koruny mám některé stromy 5 metrů vysoké. Při nadúrodě se často konce větví zohnou skoro až k zemi. Je to komplikace při sekání trávy. Ale větve se nevylomí. A sklizně kolem 100 kg ze stromu je běžná.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Založenie 2. poschodia konárov sliviek na myrobaláne

25 Jún 2022, 14:57

Nechci mít čtyřmetrové stromy.
U mě není problém udržet slivoňe na myru do čtyř metrů


Já bych to otočil. Chci mít čtyřmetrové stromy. Dospělý člověk vztyčenou rukou dosáhne 2,30 - 2,50 vysoko, podle své výšky. Tedy čtyřmetrový strom lze snadno sklidit z dvojáku.
Jeden čtyřmetrový čtvrtkmen jabloně u mě vypadá takto. Lať vlevo má 3,10m (delší jsem nenašel)
IMG_20220625_125536.jpg
Případně takto:
Jonalord  A2
Jonalord A2
Čtyřletá slivoň (Joganta na St. Julien) má kolem 3 metrů. Udržet ji dalších 15 let ve stejné výšce bych si netroufal
Joganta v trávě na St. Julien
Joganta v trávě na St. Julien
Podobně meruňka Lejuna (sázená podzim 2018). A to Lejuna patří k těm slaběji rostoucím
Lejuna na myrobalánu
Lejuna na myrobalánu
Dospělé broskvoně jsou taky čtyřmetrové a sklízejí se snadno
Earliglo na semenáči vysazena 2008
Earliglo na semenáči vysazena 2008
Napísať odpoveď