Štěpování

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

07 Máj 2022, 07:02

Polkd namáčím mírně přischlé rouby před roubováním, ponořím je do čisté vody celé do plastového sudu, nejen spodní část. Něčím je zatížím, aby nevyplavaly. Tak nasávají vodu celým povrchem. A klidně je ve vodě nechám 24 hodin.
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

07 Máj 2022, 08:04

přasličák napísal:
07 Máj 2022, 07:02
Polkd namáčím mírně přischlé rouby před roubováním, ponořím je do čisté vody celé do plastového sudu, nejen spodní část. Něčím je zatížím, aby nevyplavaly. Tak nasávají vodu celým povrchem. A klidně je ve vodě nechám 24 hodin.
Před namočením ustřihnu pár milimetrů zaschlé spodní části roubu, jako když se "oživují" řezané květiny ve váze.
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

07 Máj 2022, 17:25

Letos jsem využil zkušenosti doktorů Vysloužila a Hlavatého a podle jejich doporučení jsem venku rouboval peckoviny v době mimo mízu už počátkem března. / V minulosti jsem to dělal až v dubnu. / Doporučený termín je opravdu lepší. Až mne překvapila úspěšnost roubování. Pravda , počasí bylo u nás sychravé, chladno. Noční mrazíky evidentně nevadily.
K polemice možného vysychání roubu jsem dnes nafotil pár snímku. Podle mého mínění nátěr roubu či parafinace určitě pomáhá. Zajímavé by to bylo , byly by stejné výsledky i při teplém a suchém průběhu jara.
Prílohy
1. Parafinovaný roub angreštu..JPG
2. Latexovaný roub meruňky..JPG
3. Latexovaný roub třešně..JPG
4. Latexovaný roub slivoně..JPG
5. Latexovaný roub slivoně..JPG
6. Parafinovaný roub černého rybízu..JPG
7. Latexovaný roub třešně..JPG
8. Latexovaný roub meruňky..JPG
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

07 Máj 2022, 17:38

Roubovance v ruce / mimo angreštů a rybízů / nelatexuji, ani neparafinuji. Po naroubování kořeny zysypu substrátem a umístim do vlhkého sklepa s teplotou do pěti stupňů. Tam probíhá srůst. Co nejdříve na jaře je pak vyškolkuji ven. Nestalo se mi, že by mi rouby "shořely".
U vloni vysazených roubovanců, letošních špičáků, je právě čas na založení korunky. Kvůli tupějšímu úhlu odklonu od středové osy ponechám vrcholový pupen či výhon. Pod ním tři vylomím palcem, aby tam vznikla mezera. Pod touto mezerou ponechám asi 6 výhonů, ze kterých se vytvoří korunka. Obrost níže u nízkých tvarů odstraním. U vysokých tvarů jej ponechám a zašipnuji k posílení kmínku. Později se odstraní na větevní kroužek.
Prílohy
9. Roubovanec třešně, roubovaní v ruce..JPG
10. Roubovanec jabloně, roubování v ruce..JPG
11. Roubovanec hrušně, roubování v ruce..JPG
12. Roubovanec hrušně, roubování v ruce..JPG
21. Lonští roubovanci hrušní..JPG
22. Zapěstování korunky u špičáku hrušní..JPG
23. Zapěstování různé výšky korunky u špičáků slivoní..JPG
24. Zapěstování korunky u špičáku asijských hrušní..JPG
andre.marek
Príspevky: 646
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Štěpování

07 Máj 2022, 17:45

Krásné výsledky :thumbup: děkujeme za podnětné rady. Já rouboval letos poprvé v ruce (jabloně a hrušně) a dle rad p. Přasličáka nechal srůst roubovance ve sklepě, pak teprve vysadil ven.
Nyní pozoruji zatím nadějné rašení, snad to už nezaschne.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

08 Máj 2022, 11:29

Jestli má zatírání latexem vliv na vyšší úspěšnost ujmutí roubů, nevím. Přesto jsem to po vzoru Mirka P. začal provádět aspoň u peckovin. Co mi vadilo, bylo opakované vymývání štětce, aby nezatrvrdl. Pomohla mi malá vychytávka - štětec integrovaný v zátce.
Roub třešně s latexem. Řezná plocha by mohla být zalatexovaná taky, držím se klasického zatření Tervanolem
Roub třešně s latexem. Řezná plocha by mohla být zalatexovaná taky, držím se klasického zatření Tervanolem
U roubů přištěpovaných do koruny je třeba dát pozor na konkurenční výhony pod roubem. Mají sklon přerůstat roub. Zaštipuji je, aby nepřerůstaly výhon z roubu. Úplně odstraním až příští rok.
U roubů přištěpovaných do koruny je třeba dát pozor na konkurenční výhony pod roubem. Mají sklon přerůstat roub. Zaštipuji je, aby nepřerůstaly výhon z roubu. Úplně odstraním až příští rok.
Plastová lahvička s latexem a integrovaným štětcem
Plastová lahvička s latexem a integrovaným štětcem
Štetec stačí vymýt 1x za rok na podzim.
Štetec stačí vymýt 1x za rok na podzim.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Štěpování

08 Máj 2022, 21:49

Nemá to podľa mojich skúsenosti na ujateľnosť vrúbľov žiadny vplyv: či sú máčané v parafíne, lebo zatierané latexom, ani to či je surovo,mrzne alebo je teplo.(Pokiaľ sú vrúble v perfektnom stave?.) Začínam vo februári končím máj polovica júna.🍐Pozdravujem všetkých,👌
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Štěpování

09 Máj 2022, 23:33

Většinou mám tenčí rouby, tak je zabalím do nastříhané strečové folie.
IMG_20220509_184538_HDR.jpg
Kordia
IMG_20220509_184737_HDR.jpg
Čačanská rodná
IMG_20220509_184937_HDR.jpg
Švestka domácí
přasličák
Príspevky: 1590
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Štěpování

10 Máj 2022, 20:43

Mari je přesvědčen, že latexování nebo parafinování roubů nemá vliv na ujmutí. Já to nikdy seriózně neporovnával. Ale připadá mi celkem logické, že těmito opatřeními zamezím odpařování vody z povrchu roubů. Latexování mne naučil skvělý ovocnář Jaroslav Matejsek. Vzděláním zahradník s dlouholetými praktickými zkušenostmi. Navíc perfekcionalista. Neznám moc lidí, kteří roubují i ořešáky v korunce. A parafinování dělají jak profesionální školkaři u meruzalky, tak i vinaři. Proč by to dělali, kdyby to nemělo žádný význam ? Parafín je celkem drahý a je to i dost pracné.
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Štěpování

10 Máj 2022, 22:12

přasličák napísal:
10 Máj 2022, 20:43
Mari je přesvědčen, že latexování nebo parafinování roubů nemá vliv na ujmutí. Já to nikdy seriózně neporovnával. Ale připadá mi celkem logické, že těmito opatřeními zamezím odpařování vody z povrchu roubů. Latexování mne naučil skvělý ovocnář Jaroslav Matejsek. Vzděláním zahradník s dlouholetými praktickými zkušenostmi. Navíc perfekcionalista. Neznám moc lidí, kteří roubují i ořešáky v korunce. A parafinování dělají jak profesionální školkaři u meruzalky, tak i vinaři. Proč by to dělali, kdyby to nemělo žádný význam ? Parafín je celkem drahý a je to i dost pracné.
Dobře zakořeněná podnož, svěží rouby, správný termín a perfektně zvládnutá technika roubování, to jsou atributy zajišťující úspěch bez ohledu na zatření či voskování štěpu. Ovšem naroubovat v ruce slivoně či třešně na podnože s všelijakými kořínky a potom teprv vysadit, tady je každá rada drahá. Zatření takových roubů možná není úplná nezbytnost, ale procento úspěšnosti to podle mě zvýší.
Napísať odpoveď