Chemická ochrana- nutné minimum

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 07:59

vysloužil napísal:
11 Apr 2022, 07:21
Já bych napsal: "Dávat chemii zbytečně je škodlivé"
Každé 'motto' trochu pokrivkáva.
Aj indikovaný (teda "nutný") postrek - napríklad fungicídom či insekticídom - je síce prospešný pre stromy (a pre záhradkára), ale do určitej miery zároveň škodlivý pre životné prostredie (a teda aj pre záhradkára).
Ak by sme motto okresali na "Dávať chémiu je škodlivé", opäť to nebude úplne pravda.
Vždy ide o 'uhol pohľadu' a z čej pozície sa na aplikáciu chémie pozeráme. Povedal by som, že tento problém nie je čierno-biely, ale zahŕňa celé 'farebné spektrum'. IH
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 08:04

Ivan Hlavatý napísal:
11 Apr 2022, 07:59
vysloužil napísal:
11 Apr 2022, 07:21
Já bych napsal: "Dávat chemii zbytečně je škodlivé"
Každé 'motto' trochu pokrivkáva.
Aj indikovaný (teda "nutný") postrek - napríklad fungicídom či insekticídom - je síce prospešný pre stromy (a pre záhradkára), ale do určitej miery zároveň škodlivý pre životné prostredie (a teda aj pre záhradkára).
Ak by sme motto okresali na "Dávať chémiu je škodlivé", opäť to nebude úplne pravda.
Vždy ide o 'uhol pohľadu' a z čej pozície sa na aplikáciu chémie pozeráme. Povedal by som, že tento problém nie je čierno-biely, ale zahŕňa celé 'farebné spektrum'. IH
Ano jde o úhel pohledu, chemii neodsuzuji. Ovšem při zbytečné aplikaci chemie je ten úhel jen jeden, je to škodlivé.
Daník
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 12:23

Myslím, že něco jako univerzálně platné "nutné minimum" neexistuje.
Vždy hraje roli spousta aspektů, například klimatická a mikroklimatická poloha, výkyvy počasí v daném roce, půda, expozice, otevřenost či uzavřenost místa, místní infekční tlak (podle mě jeden z nejdůležitějších faktorů), odolnost odrůdy, fytosanitární opatření (řez, zelené práce, likvidace napadených rostlin, listí, mumifikovaných plodů) a spousta dalších.
Pár příkladů: Kdysi jsem pěstoval v Beskydech asi dvě desítky jabloní bez jakékoli chemické ochrany a většina plodů byla ve vynikající jakosti. Do sadu se výsadbou postupně zavlekly choroby a nebyl nikdo, kdo by pokosil trávu, pohrabal listí a odstranil moniliózní plody, následkem čehož se tak rozšířily houbové choroby a obaleči, že většina plodů není ani do moštu. Zcela prolomena byla rezistence Topazu, naopak jako velmi odolné se ukázalo Ontario. Na monilii plodů citlivé odrůdy musely pryč (Stark Erliest, Krasava).
Stěžejní je pro mě nyní ovocná zahrada u domu v Ostravě. Všude v okolí jsou právě zahrady s onou "minimální" péčí, případně péčí nevhodnou a tím veliký tlak na monilie, strupovitost, rzi.... výsadbou jsem si navíc přivlekl virové a bakteriální infekce, fytoftory (jahody, borůvky) a tím je moje minimum dáno.
Jaro začíná sanitárně postřikem Cu, téměř plošně, případně síry. Peckoviny nutně musí dostat nejméně 2 postřiky před a po květu na monilii, případnou strupovitost plodů při deštích už řeším bio (Vitisan, síra). Zbývající Signum, Horizon nebo Prolectus pak putuje jako první postřik proti houbovým chorobám na dřevinách a na záchranu borůvek s fytoftorou.
Jádroviny ošetřuji podle náchylnosti, totální rezistenty (Admirál) dostanou jen preventivní zbytkový postřik kolem květu (nebo ani ten ne) a pak jen vápník, velmi citlivé Jonagoldy systematicky ošetřuji proti strupovitosti asi do konce května - začátku června (dle počasí), neboť bez ošetření bych je musel pokácet, a striktně se držím tabulek pro integrovanou produkci dětské výživy, které by měly zajistit absenci reziduí chem. postřiků v době sklizně. Tedy nezajímá mě OL, ale skutečný průběh degradace pesticidu pod přijatelnou nebo detekční mez dle tabulek a termínů. Později v případě nutnosti pouze bio - Vitisan, síra, na škůdce rostlinné oleje (fytotoxicita!) a podobně. Na červivost 1x Integro s dostatečným předstihem dle předpovědí. Révu ošetřuji nepravidelně dle počasí a je pravdou, že asi předloni jsem v prevenci zcela podcenil padlí i perenosporu a citlivější odrůdy v závětří to úplně odskákaly. Do zrajících hroznů používám pouze biopostřiky. Zeleninu téměř neošetřuji s výjimkou Aliette při výsadbě jahod, sadby česneku a prevence rajčat Cu, síra, Vitisan. Jíme ze záhonu, takže to pak nechávám na přírodě. U peckovin musím v posledních letech ošetřovat i proti monilii plodů, pokud nechci 90% úrody mít v popelnici, využívám Vitisan, případně Prolectus s OL 1 den, ale snažím se o poslední aplikaci tak 14 dní před sklizní.... Něco jsem zapomněl :D ?
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 13:57

vysloužil napísal:
11 Apr 2022, 07:21
Jako motto dobré, možná trochu nepřesné.
Nejde ani tak o obsah ale ale skôr o úsmevnú formu. Pekná floskula, ako napísal IH.

K téme by sa dalo napísať aj, že najúčinnejšie postreky zaberajú najviac. To je, myslím, tiež veta plná životnej múdrosti :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
roman
Príspevky: 760
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 14:22

Daník napísal:
11 Apr 2022, 12:23
Něco jsem zapomněl :D ?
Samozřejmě že ano, zapomněl jste na mšice, květopase, zobonosku a pilatku, tu hlavně na švestkách. U mě je problémem sloupečková rzivost rybízu, ale na tu jsem zatím postřik nenašel.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 16:29

Nejlepší postřik je ten, který nemusíš použít ;) .
TomNr
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 17:23

Zaujimavo to tu ozilo 🤣
..nakoniec som dal do vsetkych jadrovin Bellis, hrusky su tesne pred kvetom
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 19:13

Ešte jeden 'slogan': "Nevyhnutné je len zomrieť".

K veci: Dnes som dal jabloniam a hruškám (pred kvitnutím) prvý organický fungicíd v tejto sezóne, ako prevenciu chrastavitosti. Napokon som sa rozhodol pre Sercadis. Insekticíd som nepridával, už som písal, že teraz by bol v mojich podmienkach zbytočný. Krátko po odkvitnutí dostanú jadroviny druhý raz org.fungicíd. Ešte zvážim ktorý, ale pravdepodobne to bude Talent. Tieto 2 včasné postreky jadrovín org.fungicídom dávam paušálne. Ich načasovanie krátko pred a krátko po kvitnutí je základným predpokladom víťazstva nad Venturiou. Ďalšie dávky fungicídov v priebehu vegetačnej sezóny sa budú týkať už iba nerezistentov a budú fakultatívne - podľa priebehu počasia. Snahou je, aby aj silne senzitívne odrody (Jonagored, Golden, Jonathan, Coxovka, Fuji) nedostali viac ako 4, maximálne 5 dávok a aby sa od júla už fungicídmi nestriekalo. IH
hugovotr
Príspevky: 666
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 19:51

Já taky kombinuji první postřik proti strupovitosti /padlí s insekticidem. Vynechávám předjarní postřik, ten nahrazuji Sulkou, a Mero + insekticidid dávám až teď, když už je tepleji. Je to důležité hlavně u hrušní proti plodomorce (vykukující bílé hlavičky květů).
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Chemická ochrana- nutné minimum

11 Apr 2022, 19:58

hugovotr napísal:
11 Apr 2022, 19:51
Já taky kombinuji první postřik proti strupovitosti /padlí s insekticidem. Vynechávám předjarní postřik, ten nahrazuji Sulkou, a Mero + insekticidid dávám až teď, když už je tepleji. Je to důležité hlavně u hrušní proti plodomorce (vykukující bílé hlavičky květů).
Áno, rozumiem. Napísal som "v mojich podmienkach". Insekticíd dávam ako súčasť predjarného postreku (najmä s cieľom eliminovať štítničku nebezpečnú, ktorá sa mi v posledných rokoch začala v záhrade trochu "rozťahovať). Keďže u mňa kvetovka jabloňová (květopas) ani plodomorka hrušková nie sú, insekticíd pri prvej aplikácii fungicídu vynechávam. IH
Napísať odpoveď