Hurmikaki (Diospyros kaki)

Ján Šoltys

IP:  224.55

Hurmikaki (Diospyros kaki)

19 Mar 2022, 22:39

Zdravím Vás! Nesledujem toto fórum pravidelne a som, tak povediac, náhodný okoloidúci. Ale dovolím si reagovať. Z kaki som pestoval odrodu Nikitská Bordová/Nikitskaja Borodovaja/bežne len Nikita, kt. po krutozime v 2017 vymrzla (voľné priestranstvo, mrazy dlhodobo pod alebo blízko -20C - inak ale -20C a dokonca aj nižšie teploty vraj zvládne, pravdepodobne však krátkodobo; nebol som v danom mesiaci tiež doma, inak by som bol strom zateplil). Prednedávnom som zasadil opäť Nikitu a Cangzhou, ale už blízko pri južnej stene domu (hoci je záhrada v cca 170 m.n.m, január 2017 sa môže opakovať).

Stručne k Vášmu dotazu: na fóre sú zjavne odborníci, ktorí môžu mať iný názor, ale podľa mňa rez u kaki netreba nejako extra riešiť. Moja prvá Nikita bola nechaná na "voľnobeh", odstraňoval som len slabé a križujúce sa konáre, alebo presvetľoval husté miesta a úrody boli krásne. Žiadny iný rez okrem výchovného na založenie hlavných kostrových konárov (pozor na uhly vetvenia, aby neboli ostré) a spomenutého presvetľovania koruny som nerobil. Ak by sa neskôr začali prejavovať príznaky starnutia, dovolil by som si radikálny zmladzovací rez, keďže kaki má veľkú regeneračnú schopnosť.

Moje rady, väčšina sú to klasické/bežné poznatky:

- voľba vhodnej odrody je kľúčová: neodporúčam Vám odrody "čistého" druhu Diospyros kaki (klasické kaki), pokiaľ nebývate vo vyslovene teplej oblasti (u nás južné Slovensko, v ČR asi najjužnejšia Morava), alebo v tepelnom ostrove veľkomesta (Praha, Brno, Bratislava), alebo nie ste ochotný/á strom na zimu zatepľovať. Pre naše podmienky sú vhodnejšie hybridné odrody, kt. majú istý podiel génov mrazuodolného severoamerického druhu D. virginiana. Z nich je Nikitská Bordová dnes už klasika - kombinuje v sebe dobrú mrazuodolnosť a veľmi dobrú chuť. U nás v rodine je dokonca preferovaná pred odrodami z obchodu ako Rojo Brillante, hoci sú plody menšie a majú o málo inú konzistenciu a chuť. K iným, novším odrodám hybridov sa neviem vyjadriť - papierovo majú byť odolnejšie než Nikita, ale papier veľa znesie, preto sú najlepšie dôveryhodné referencie. Otázka je tiež ich chuť. Ak Vám neodpovie priamo niekto iný, pátrajte na fórach - dnes je už dosť ľudí, ktorí tieto nové/novšie odrody vyskúšali (napr. Sosnovská, Gora Goverla, Roman Koš, atď). Odroda Rossijanka je prvostupňový kríženec medzi D. kaki a D. virginiana a vďaka nej (teda jej autorovi) máme dnes mnoho hybridov. Je veľmi odolná voči mrazu (január 2017 zvládla u mňa bez problémov na voľnom priestranstve), alebo kvôli nešťastnej náhode som o strom na začiatku leta 2017 prišiel, tak sa neviem vyjadriť k chuti plodov (z čítania info na fórach, aj zahraničných si pamätám chvály, ale aj nie práve nadšenie). Plody sú u tejto odrody relatívne malé, čo však ja osobne, neberiem ako nevýhodu.

- čo sa týka prvých rokov, podľa rady predajcu som stromy rovno zasadil do voľnej pôdy (to bolo na jar - ak však kúpite na jeseň, prezimujte ich v chránenom bezmrazovom prostredí). Je to kvôli tomu, že kaki je predsa len strom a lepšie sa vyvíja vo voľnej pôde. Prvé dve zimy som však stromčeky chránil (flís, netkanka, kukurnisko - t.j. mŕtve suché rastliny kukurice po zbere - z ich hrubých zväzkov sa vytvorí "típí" zvrchu chránené fóliou kvôli dažďu; samozrejme, sú mnohé iné spôsoby zimnej ochrany)

- voľba podpníka/podnože je rovnako veľmi dôležitá. D. virginiana zvyšuje mrazuodolnosť, ale vraj je náročnejší na zálievku a netvorí taký bohatý a silný koreňový systém ako Diospyros lotus (ďalší, už tretí druh kaki). Myslím, že to môžem potvrdiť - mám tiež niekoľko stromov D. virginiana na podpníku rovnakého druhu a tie sú dosť smädné/žíznivé. Ich plody sú výrazne menšie, než u klasických odrôd kaki (ale o dosť väčšie než čerešne a tie pestujeme tiež a nesťažujeme sa na veľkosť!) a majú rumovú príchuť, kt. nie každému sedí

- miesto výsadby Vám odporúčam, aj keď si zvolíte hybridnú odrodu, stále v závetrí, z južnej, juhozápadnej strany blízko domu, inej budovy. Jednak pre prípad skutočne silnej zimy, ale tiež kvôli neskorým jarným mrazom, na kt. sú mladé zelené výhonky kaki citlivé (oveľa viac, než napr. domáce ovocniny ako jablone, či slivky)

- pravidelná zálievka v prípade sucha - kaki veľmi citlivo reaguje na sucho zhadzovaním plôdikov - z úrody, kt. sa na ukazuje ako bohatá môže kvôli tomu zostať len pár plodov

- odporúča sa silná opora/stĺp - niektorí pestovatelia majú skúsenosť, že sa strom pod váhou plodov vylomil v mieste štepenia

- prebierka plodov je dôležitá všeobecne, ale u kaki asi zvlášť - docielite väčšie a chutnejšie plody, strom sa nevysilí a hlavne, bude lepšie pripravený na zimu

- dbajte pri výsadbe na vytvorenie všeobecne dobrých podmienok - napr., ak pôda na danom mieste výsadby nie je kvalitná, vykopte veľkú jamu a zlepšite pôdu pridaním kompostu. Toto nie je, zjavne, žiadna novota, ale väčšina pestovateľov to aj tak ignoruje. Ak na začiatku vytvoríte dobré podmienky, strom tak bude v lepšej kondícii, čo je základ pre bohatú úrodu a dobrý zdravotný stav

Veľa zdaru a žiadny strach - ak dodržíte základné pravidlá, isto sa úrody dočkáte!
Neregistrovaný

IP:  224.55

Hurmikaki (Diospyros kaki)

19 Mar 2022, 22:52

Witch napísal:
19 Mar 2022, 20:31
Jdu si pro radu zkušených. O tom, jak budu pěstovat kaki, přemýšlím už dobrých pár let. Jenže se bojím a nevím, jak začít. Kterou odrůdu, první roky se musí přenášet domů nebo jste se toho nebáli a nechali venku? No a co mě nejvíc zajímá. ŘEZ. Provádí se? Nebo vůbec? Případně, šla by kotlovitá koruna?
Hrňte to na mě.
Jsem přes stromy totální amatér, ale snažím se. Co se týká řezů, ty ještě nějakým způsobem zvládám. Když čtu tady od vás o roubování, očkování jakou podnož a proč, tak mám sto chutí se jít zahrabat. Je to jak poslouchat cizí řeč, které zkrátka nerozumím. Což samozřejmě není vaše chyba.
Dobrý večer, odpovedal som na Váš príspevok, ale nedal som to ako "odpovedať s citáciou", preto nie je hneď jasné, že reagujem na Váš dotaz. Moju odpoveď nájdete hneď za Vaším dotazom.
Witch
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 18 Mar 2022, 16:31
Bydlisko: Strakonice - 393 m.n.m

Hurmikaki (Diospyros kaki)

20 Mar 2022, 08:27

Návštěvník napísal:
19 Mar 2022, 22:52
Witch napísal:
19 Mar 2022, 20:31
Jdu si pro radu zkušených. O tom, jak budu pěstovat kaki, přemýšlím už dobrých pár let. Jenže se bojím a nevím, jak začít. Kterou odrůdu, první roky se musí přenášet domů nebo jste se toho nebáli a nechali venku? No a co mě nejvíc zajímá. ŘEZ. Provádí se? Nebo vůbec? Případně, šla by kotlovitá koruna?
Hrňte to na mě.
Jsem přes stromy totální amatér, ale snažím se. Co se týká řezů, ty ještě nějakým způsobem zvládám. Když čtu tady od vás o roubování, očkování jakou podnož a proč, tak mám sto chutí se jít zahrabat. Je to jak poslouchat cizí řeč, které zkrátka nerozumím. Což samozřejmě není vaše chyba.
Dobrý večer, odpovedal som na Váš príspevok, ale nedal som to ako "odpovedať s citáciou", preto nie je hneď jasné, že reagujem na Váš dotaz. Moju odpoveď nájdete hneď za Vaším dotazom.
Mnohokrát Vám děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Svrbí mě ruce na to, se do toho pustit. Diskusní fóra jsem také procházela a přijde mi to tak 50:50 ne-li 40:60. Ale když jsem zde viděla tak krásně obsypané stromy, tak myslím, že ještě tento rok zasadím. :)
Strakonice - 393 m.n.m
Witch
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 18 Mar 2022, 16:31
Bydlisko: Strakonice - 393 m.n.m

Hurmikaki (Diospyros kaki)

20 Mar 2022, 08:28

Děkuji za odkazy. Prostuduji. :)
Strakonice - 393 m.n.m
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hurmikaki (Diospyros kaki)

12 Máj 2022, 10:26

Hurmikaki (Diospyros kaki) - pučanie stromu je oproti "našim" ovocninám dosť oneskorené. Momentálne už vyrašili mladé letorasty, listy sa ešte budú výrazne zväčšovať a ich svetlozelená farba sa zmení na tmavozelenú. Typicky pre tento ovocný druh kvety rašia v pazuchách listov, iba na mladých (tohtoročných) výhonkoch. Pekne to vidieť na fotkách. Kvety sú farebne nenápadné, svojou zelenou farbou splývajú s listami. IH

20220512_100502.jpg
20220512_100737.jpg
20220512_100730.jpg
20220512_100705.jpg
20220512_100650.jpg
20220512_100623.jpg
20220512_100617.jpg
20220512_100614.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hurmikaki (Diospyros kaki)

02 Júl 2022, 13:53

Hurmikaki - aktuálny stav. Plody majú t.č. veľkosť asi ako ping-pongové loptičky (foto). IH

20220702_132104.jpg
20220702_132116.jpg
20220702_132314.jpg
20220702_132342.jpg
20220702_132348.jpg
20220702_132419.jpg
20220702_132441.jpg
20220702_132456.jpg
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Hurmikaki (Diospyros kaki)

11 Júl 2022, 10:18

Omlouvám se, nemám čas pročítat od začátku, asi jste někde psal, ale jakovou to máte odrůdu? Přemýšlím, jestli ho někde nezkusit vysadit...
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Hurmikaki (Diospyros kaki)

11 Júl 2022, 11:06

Ivan Hlavatý napísal:
02 Júl 2022, 13:53
Hurmikaki - aktuálny stav. Plody majú t.č. veľkosť asi ako ping-pongové loptičky (foto).
Máte je hezké. Já mám právě starost o přežití stromku. Má od strunové sekačky oholenou kůru dokola pod místem roubování. :( Obalil jsem to alobalem a přelepil plastovou lepicí páskou. Někdy se to rozchodí.
Prílohy
Screenshot_20220711_105708.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Hurmikaki (Diospyros kaki)

11 Júl 2022, 13:56

konvalinka napísal:
11 Júl 2022, 10:18
Omlouvám se, nemám čas pročítat od začátku, asi jste někde psal, ale jakovou to máte odrůdu? Přemýšlím, jestli ho někde nezkusit vysadit...
Odroda je pravdepodobne Tipo.
Skúsiť to môžete, pestovanie nie je náročné (rez takmer netreba, postreky vôbec). Rizikom je vymrznutie v zime. Je vhodné vybrať záveterné a slnečné miesto. Potrebná je závlaha, ak trpí suchom, zhadzuje plody. IH
Napísať odpoveď