kiwi

TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

kiwi

26 Nov 2021, 19:51

Ahojte, pestujete niekto? Vase skusenosti?
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

kiwi

26 Nov 2021, 20:39

Ano, ale jednak kiwi je siroky pojem a druhak skusenosti zo severu nie su uplne relevantne na juhu. V skratke - problem je mraz. U drobnoplodych jarny, u chlpatych obidva (aj zimny).
Ak niekto chce zacat od nuly, odporucam prelistovat si prispevky na kiwifore. Je toho sice velmi vela, ale zima este len zacina :-)
Druhy dobry zdroj su videa pana Urbanka:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... gLZwmBplr4
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

26 Nov 2021, 21:26

zakladnym predpokladom uspechu je, minimalne na juhu SK, ochrana pred jarnym mrazom. Zimny mraz tu nie je ziaden problem.
Mame s kiwi vyse 35 rocne skusenosti.
Urcite odporucam na juhu velkoplodu odrodu Hayward (H). Mam aj 2 drobnoplode (Weiki, + neznamu), plus aj susedia maju, a tie drobnoplode rasia vyrazne skor ako H. - min o 10-14 dni skor. Rasia skor ako vinic, naopak H. rasi az po vinici!
Klucovy je vyber polohy, najlepsie je:
Poloha pri dome - z neho vyzaruje teplo. Alebo aj pri mure/betonovom plote - ktore cez den naakumuluju teplo. Jarne mrazy su hlavne pri jasnom pocasi, vtedy ta stavba/mur cez den naakumuluje teplo. Najlepsie z juznej stany. Toto je zakladom uspechu.
Ja mam koren cca 4.5m od domu a na pergole sa taha az k domu.
Inak kiwi je idealne BIO ovocie.
Nema ziadnych skodcov ani choroby - su absolutne zdrave. Ziadne postreky pocas 35rokov a nikdy ziadna choroba/skodca.
V zasaditej pode hrozia chlorozy a to moze byt vazny problem.
Ma rodo kyslejsiu podu, ale cca neutralna je tiez dobra.
Rast je velmi silny. Pise sa, ze ma plytke korene, preto za mlada treba zalievat. Neskor uz nie. Kupodivu sa presadi aj voci pavinicu a vinicu.
Tesne pri koreni kiwi som mal bujny pavinic, kupodivu ten to nezvladol. Ktovie ci to kiwi nevylucuje nieco do pody proti konkurentom.
Potrebuje velky priestor, ale moze to trvat aj 7 rokov ak nema dost vody.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

26 Nov 2021, 21:35

Tip:
Prosim v obchode NIKDY nemackajte kiwi, nehladajte meke kusy. Naopak kupujte tie tvrde.
Kiwi sa VZDY obera este nevhodne na jedenie a malo by sa take po spravnosti aj predavat.
Dajte ho dozriet az doma vlozenim do sacku spolu s 1 jablkom alebo bananom. Tie vylucuju etylen a ten dozrieva kiwi. Po cca tyzdni budu zrele.

Dlhodobe skladovanie kiwi:
- v chladnej miestnosti vydrzia do maja/juna, teplota 1-5st. je idealna.
- musia byt prekryte foliou inak sa vysusia - idealne su kartonove prepravky na kiwi ako ich casto maju v obchode (nemyslim kosiky 1kg)
- nikdy nesmu byt v rovnakom priestore jablka, hrusky, banany a pod.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

kiwi

26 Nov 2021, 23:24

Po videu s řezem vidím, že ty na podzim zakoupené chcípáčky ochutnám až za pár let :D Jarní ze Spomyšle jsou silné, tam by mohl rok, dva stačit. Mám drobnoplodé. Známý měl i ty velkoplodé, do plodnosti říkal pět let, po pár letech zmrzla samice a pak se stěhovali.
Budu muset někde na chvojí a přikrýt.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

kiwi

27 Nov 2021, 07:02

Rony: to uz pred 35 rokmi sa dalo zohnat kiwi? To som netusila.
Vdaka za dobre tipy. V obchode tiez hladam makke kiwi😀😀
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

kiwi

27 Nov 2021, 07:12

Este jednu poznamku k rastlinnemu materialu. Ludia sa vacsinou pachtia za samosprasnymi odrodami. Nie je to stastna volba. U velkoplodych su samosprasne nekvalitne ( s malymi plodmi). U argut je to sice lepsie, ale klamanie zakaznikov v tejto oblasti byva tak caste, ze samcom sa nic nepokazi. Samozrejme aj zameny samec / samica su bezne :?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

kiwi

27 Nov 2021, 07:58

ariadna30 napísal:
27 Nov 2021, 07:02
Rony: to uz pred 35 rokmi sa dalo zohnat kiwi? To som netusila.
Už v dobách hlubokého míru zkoušeli kiwi na Slovensku pěstovat na větších plochách (JRD Svodín).
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

27 Nov 2021, 08:38

Tiez si pamatam, ze v sociku v Svodine pestovali Kiwi a rakytnik.
Moji starki v sociku pestovali velkoplode kiwi so semiacok asi najbeznejsej odrody Hayward. Ano tie kiwi co za sociku sa s velkym stastim dali kupit pred Vianocami. Takyto sposob zo semien urcite neodporucam. Ale vdaka nemu mame jednu vynikajucu vlastnu velkoplodu odrodu, ktora je vyrazne sladka a dozrieva skor ako Hayward.
Vtedy sa sadenice kiwi nedali u nas kupit - clovek bol stastny ak zohnal par plodov kiwi.

Klucova je moja skusenost:
Velkoplode kiwi rasi/puci cca 10-14 dni skor ako drobnoplode a neskor ako vinic/reva, preto ma vyrazne lepsie sance uniknut jarnym mrazom. To je skusenost z juhu. Na severe moze byt problem aj zimny mraz a tam mnohe drobnoplode kiwi znesu viac ako velkoplode.
Urodnost kiwi je bohata, utiahne dobre aj vysoku zataz, ale vtedy bezne alternuje (dalsi rok biedny), preto treba rezom regulovat nasadu.
Pamatam si z davna, ze 1 silny velkoplody koren (zo semena) dal 2. urodu cca 1000ks (ale preplodil, dalsi rok dost menej).
Velkost tu dopestovanych kiwi napr. Hayward je taka ako z obchodu. Napr. velkost Hayward je okolo 70-80g, pri mensej nasade okolo 100g.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

kiwi

08 Jan 2022, 22:12

nasiel som fotky 2 roky stare, uroda cca 420ks na jednom koreni.
odroda Hayward.
IMG_20191012_133709611.jpg
IMG_20191012_133534023(1).jpg
Napísať odpoveď