Sezóna sliviek 2021

Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Sezóna sliviek 2021

11 Sep 2021, 20:35

peter_z_tt napísal:
11 Sep 2021, 16:38
Ďalšou skvelou záležitosťou tejto sezóny je Elena. Zmení sa veľmi chuť tejto odrody keď dostane šarku?
Zatím jsem to nepozoroval.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Sezóna sliviek 2021

12 Sep 2021, 08:59

M.H napísal:
10 Sep 2021, 10:41

Velké očekávání bylo u Durancií, a tak jako minulé roky, opět u ní plody nezrají, ale scvrkávají, takové plody Durancie jsou tuhé křupavé, kyselé, minimum cukernatosti. Strom je absolutně bez šarky, roste zdravě a silně. Druhý strom Durancie dělá to samé, převážná většina plodů nedozraje ale předšasně scvrkne, jako kdyby byly přezrálé, ale to má nastat nejdřív za 3 týdny, ale strom ty plody už nyní ,, odstaví " a nevyživuje. Malá část plodů co se nescvrkne, tak bývá později sladká, dobrá. Červivost plodů je na nich velká, a monilióza je taky strašná,když vysbírám všechny moniie a druhý den se objeví znova celé moniliové plody které dotykem okamžitě infikují další. I proto z původně dobře zaplozených větví nakonec zbyde plodů poskromnu. Půda je kvalitní, podnož Myrobalán. Vedlejší Lapotica nic takového nedělá. Kde může být chyba že nedozrávají a scvrkávají, setkali jste se s tím?
Ano, taky to máme na všech duranciích u příbuzenstva. Některé stromy mají seschlých plodů hodně, jiné jen pár. Vše jsou to odkopky nebo z pecky vyrostené. Písčitá půda. Hodonínsko.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Sezóna sliviek 2021

12 Sep 2021, 10:40

MiKo napísal:
12 Sep 2021, 08:59
M.H napísal:
10 Sep 2021, 10:41

Velké očekávání bylo u Durancií, a tak jako minulé roky, opět u ní plody nezrají, ale scvrkávají, takové plody Durancie jsou tuhé křupavé, kyselé, minimum cukernatosti. Strom je absolutně bez šarky, roste zdravě a silně. Druhý strom Durancie dělá to samé, převážná většina plodů nedozraje ale předšasně scvrkne, jako kdyby byly přezrálé, ale to má nastat nejdřív za 3 týdny, ale strom ty plody už nyní ,, odstaví " a nevyživuje. Malá část plodů co se nescvrkne, tak bývá později sladká, dobrá. Červivost plodů je na nich velká, a monilióza je taky strašná,když vysbírám všechny moniie a druhý den se objeví znova celé moniliové plody které dotykem okamžitě infikují další. I proto z původně dobře zaplozených větví nakonec zbyde plodů poskromnu. Půda je kvalitní, podnož Myrobalán. Vedlejší Lapotica nic takového nedělá. Kde může být chyba že nedozrávají a scvrkávají, setkali jste se s tím?
Ano, taky to máme na všech duranciích u příbuzenstva. Některé stromy mají seschlých plodů hodně, jiné jen pár. Vše jsou to odkopky nebo z pecky vyrostené. Písčitá půda. Hodonínsko.

A v minulosti taky předčasně sesychaly? Teď už mám taky scvklé skoro všechny na stromě, sem tam větev, kde jsou ještě pěknější kulatější a ty jsou sladké, měkčí. Ty scvrklé mají malou nebo střední sladkost a přebytek kyselosti, trochu se to ale chuťově posouvá k lepšímu, k jídlu budou asi všechny, ale na povidla nevím.
Jinak vloni se tu někdo divil, že existují Durancie odlučitelné od pecky, tak viz foto - plně odlučitelná pecka, a plody této Durancie nepadají, drží trvale na stopce narozdíl od taky výborné Valjevky, která postupně zralá, měkká a sladká padá.
Prílohy
Valjevka(vlevo) a Durancie s odlučitelnou peckou
Valjevka(vlevo) a Durancie s odlučitelnou peckou
Durancie - méně scvrklé
Durancie - méně scvrklé
Durancie
Durancie
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sezóna sliviek 2021

12 Sep 2021, 13:54

Jak se změní kvalita ovoce u šarkou napadené odrůdy Elena neznám odpověď. Plodí mi přes deset let. Na okolních stromech / Čačanská Lepotica / mám na listech silné příznaky šarky, dva stromy Eleny jsou bezpříznakové. Příznaky nejsou na plodech ani na listech. Chuťově je stále vynikající. Aromatická, velmi sladká / mně nevadí, že švestka je sladká, spíše naopak /, trochu větší než švestka domácí. K monilinii plodů je náchylnější. Použití u nás má všestrané. Výborná v kompotech, jako stolní ovoce, na sušení / i když je do sušičky trochu velká, musí se odpeckovat a trochu zmáčknout, ať síta přiléhají /. Je o ní největší zájem, takže ne vždy zbude něco i do sudu. Mám ji na neoploceném pozemku, takže i nenechavci si ji značně oblíbili. Naštěstí je velmi pozdní. Nejsem žádný slivovicoznalec, ale destilát z této odrůdy se mi jeví jako vynikající.
U mne v současnosti dobíhá sklizeň odrůdy Toptaste. Příznaky šarky na listech jsou zřetelné. Chuť je i tak velmi slušná.
V minulosti jsem vyzkoušel několik mezidruhových kříženců meruňky a slivoně. Že by mne nějaký oslovil, to nemohu říct. To platí i o neznámém křížení / viz. foto /. Plodí velmi mnoho. Pravděpodobně budu muset zkusit probírku.i Je u mne v plé zralosti. Květy nejsou citlivé k jarním mrazíkům, ale k chuti meruňky to má daleko. Dužnina je dost suchá. Stromek jsem dostal darem, cedulka chyběla. Mělo to být z nabídky zahraničního katalogu. Určitě se najde někdo, kdo ví, o jakou odrůdu se jedná.
Prílohy
23. Toptaste..JPG
22. Toptaste..JPG
13. mezidruhový kříženec..JPG
12. Mezidruhový kříženec..JPG
11. Meidruhový kříženec..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Sezóna sliviek 2021

12 Sep 2021, 14:46

přasličák napísal:
12 Sep 2021, 13:54
V minulosti jsem vyzkoušel několik mezidruhových kříženců meruňky a slivoně. Že by mne nějaký oslovil, to nemohu říct. To platí i o neznámém křížení / viz. foto /. Plodí velmi mnoho. Pravděpodobně budu muset zkusit probírku.i Je u mne v plé zralosti. Květy nejsou citlivé k jarním mrazíkům, ale k chuti meruňky to má daleko. Dužnina je dost suchá. Stromek jsem dostal darem, cedulka chyběla. Mělo to být z nabídky zahraničního katalogu. Určitě se najde někdo, kdo ví, o jakou odrůdu se jedná.
Mirku, asi to bude (pravdepodobne) APRIMIRA. V minulosti som ju pestoval (foto), vyzerá síce pekne, ale chuťovo je úplne o ničom. Navyše sa dodatočne zistilo, že to nie je žiadny medzidruhový kríženec, ale obyčajná mirabelka. IH

Screenshot_20210912-141829_Chrome.jpg
Screenshot_20210912-141844_Chrome.jpg
Screenshot_20210912-140532_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sezóna sliviek 2021

12 Sep 2021, 16:18

Díky Ivane za určení. Podle fotografii to na ni vypadá. S popisem chuti s tebou plně souhlasím. Také mi to silně připomíná myrabelku. Jde pěkně od pecky.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Sezóna sliviek 2021

12 Sep 2021, 19:43

přasličák napísal:
12 Sep 2021, 16:18
Díky Ivane za určení. Podle fotografii to na ni vypadá. S popisem chuti s tebou plně souhlasím. Také mi to silně připomíná myrabelku. Jde pěkně od pecky.
Aprimira je dost pravděpodobná. Podobné jsou i mirabelky Belamira a Miragrande. Plati o nich to stejné jako u Aprimiry. Možná jsou trochu sladší, ale nevyrovnají se Nancyské ani žádné z renklód.
Nedávno dozrál snad skutečný kříženec - Melitopolski, ale žádná sláva to taky není. Černá chlupatá ryngle.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Sezóna sliviek 2021

13 Sep 2021, 17:15

O víkendu jsem sklidil část úrody z Gabrovské, vlivem teplého počasí začaly švestky dozrávat a některé od stopky vadnout, ale sladké jsou dost. Letos by u nás byla i nadúroda, pod Gabrovskou jsem měl hodně podpěr, ale obaleč a následná monilie poškodily odhadem 1/4 úrody, příští rok proto udělám postřik proti obaleči.
IMG_20210911_182523_HDR.jpg
Na fotkách níže jsou pro mě dvě top odrůdy, vlevo Gabrovská a vpravo Čačanská rodná.
IMG_20210913_161845_HDR.jpg
IMG_20210913_162536_HDR.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Sezóna sliviek 2021

13 Sep 2021, 18:35

V souboji těchto dvou balkánských slivoní u mě vítězí Čačanská rodná, v chuti, štavnatosti, urodnosti i odolnosti k monilii. Gabrovská je trochu zklamání, uvidíme v dalších letech.
Mám zkušenost i s další balkánskou švestkou, Valjevkou. Měli jsme tři stromy a bylo to jedno velké trápení - monilie, šárka už po pár letech i na plodech... Po zkušenosti s Valjevkou nemám odvahu sadit domácí švestku. Ale chuť Č. rodné mi ji dost připomíná.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Sezóna sliviek 2021

13 Sep 2021, 19:43

Co se týká chuťové kvality Čačanské rodné, ta je bez jakékoliv diskuse vysoká. Problém její pěstování u mne je citlivost k šarce. S naději vzhlížím k nové čačanské odrůdě Nadja. Křížení Čač. Lepotice a Čač. rodné. Má mít chuť Č. rodné a zdaravotní stav a toleranci po Lepotici.
Napísať odpoveď