Jeřáby , aronie

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mittwoch

IP:  101.218

Jeřáby , aronie

16 Jan 2021, 11:59

Pane Pepo, chcete-li na zimu necim sytit ptacky, vysadte si obycejnou kalinu Vibirnum opulus. Odvdeci se vam nejen kvetem a na podzim listem, ale i v zime ptakum, napr.hylum, ty ji miluji.;-)
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Jeřáby , aronie

16 Jan 2021, 12:02

Kalinu mám též v plánu , ale jeřáb chci i pro sebe a co zbude pro ptáčky.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jeřáby , aronie

04 Apr 2022, 22:10

Chci požádat o radu. Naleznul jsem na zahrádce, v koutku méně frekventovaném (nemám přehlednou zahrádku jako dr Hlavatý), přerůstající semenáč jeřábu. Zlikvidovat se mi ho hned nechce, tak co s ním? Sladkoplodý bych i potřeboval, i aronii, ale rouby nemám a matky sladkoplodého v zanikající aleji jsou staré, nepřirůstají a nyní asi nepoznám, zda neprorůstá podnož. Aronii taky taď k mání nemám. A taky je trošku pozdě (že by pytlík). Založený hruškový roub mám, i mišpuli, ale u mišpule zase potřebuji keř a pařízek jeřábu je "ve tmě" (zeď) a tak jde štěpovat jen nahoře. Tak jen letos přesadit? Ale čekat se mi zase nechce. JG
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jeřáby , aronie

04 Apr 2022, 22:33

Návštěvník napísal:
04 Apr 2022, 22:10
Chci požádat o radu. Naleznul jsem na zahrádce, v koutku méně frekventovaném (nemám přehlednou zahrádku jako dr Hlavatý), přerůstající semenáč jeřábu. Zlikvidovat se mi ho hned nechce, tak co s ním? Sladkoplodý bych i potřeboval, i aronii, ale rouby nemám a matky sladkoplodého v zanikající aleji jsou staré, nepřirůstají a nyní asi nepoznám, zda neprorůstá podnož. Aronii taky taď k mání nemám. A taky je trošku pozdě (že by pytlík). Založený hruškový roub mám, i mišpuli, ale u mišpule zase potřebuji keř a pařízek jeřábu je "ve tmě" (zeď) a tak jde štěpovat jen nahoře. Tak jen letos přesadit? Ale čekat se mi zase nechce. JG
Rouby nemám, nicméně jeřáb (jádrovina) se snadno přesazuje (pěkné kořeny) i dobře ujímá. Když semenáč přesadíte, nic neztratíte.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jeřáby , aronie

05 Apr 2022, 09:37

Děkuji panu doktorovi Vysloužilovi za jeho názor, radu.
Ještě bych využil vlákno k dotazu, jestli je úspěšné na jeřáb roubovat muchovník (Martin, Smoky) a jaká je jejich pozdější afinita a růst. JG
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jeřáby , aronie

05 Apr 2022, 14:08

Návštěvník napísal:
05 Apr 2022, 09:37
Děkuji panu doktorovi Vysloužilovi za jeho názor, radu.
Ještě bych využil vlákno k dotazu, jestli je úspěšné na jeřáb roubovat muchovník (Martin, Smoky) a jaká je jejich pozdější afinita a růst. JG
Mám ve školce jeden ptačí jeřáb s naroubovaným muchovníkem. Ujmul se jeden ze tří (jeřáb sladkoplodý a aronie se ujmou vždy) a i růst je poměrně slabý. Afinita patrně nebude ideální.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jeřáby , aronie

05 Apr 2022, 15:21

vysloužil napísal:
05 Apr 2022, 14:08
Návštěvník napísal:
05 Apr 2022, 09:37
Děkuji panu doktorovi Vysloužilovi za jeho názor, radu.
Ještě bych využil vlákno k dotazu, jestli je úspěšné na jeřáb roubovat muchovník (Martin, Smoky) a jaká je jejich pozdější afinita a růst. JG
Mám ve školce jeden ptačí jeřáb s naroubovaným muchovníkem. Ujmul se jeden ze tří (jeřáb sladkoplodý a aronie se ujmou vždy) a i růst je poměrně slabý. Afinita patrně nebude ideální.
Ohľadom tejto témy som našiel toto - viď foto.
(Pozn.: jarabina = jeřáb). IH

Screenshot_20220405-151923_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Jeřáby , aronie

05 Apr 2022, 19:46

Děkuji za odpovědi a moje vysvětlení, proč se vyptávám zrovna na tyto druhy.
Jeřáby i aronii znám dlouho, ale neštěpoval jsem je. Aronii jsem zkoušel několikrát pěstovat (bez oplocení) ze semenáčů, protože jsem znal velký a velmi plodný keř. Zjistil jsem, že na rozdíl od stromku na kmínku jeřábu ptačího, kterého si srnčí moc nevšímá, keř pořád okusuje, až ho načisto sežere.
Před časem začala sousedům usychat "památeční" aronie (asi Nero) a měl jsem zrovna pěkný špičák planého jeřábu. Rouboval jsem tenoučkým roubem za kůru. Stromek sousedům roste. To je moje jediná zkušenost s podnoží jeřáb.
Hloh jsem také rouboval jen jednou, ale hned tři kusy. Mišpulí, za kůru, na kořenový krček, k pozdějšímu zpravokořenění. Rouby se chytly, ale viděl jsem řádit obaleče pupenového. A tak jsem zjistil, že jeden roub jsem dal jabloň. Mišpuli už mám plodný keř. "Jablůňku" jsem si zasadil jako raritu. Celkem rostla tři sezony. I slabou korunku vytvořila. Pak na jaře nevyrašila, ale stromek byl stále živý a uschnul až na podzim. Nyní mám pěkný stromek hlohu a úkol vytvořit další keř mišpule (jsou velké a chutné).
A navíc se mi do toho míchají i ty muchovníky. "Prodejně" máme se sousedkou stejné, Smoky a Martin, ale ve skutečnosti máme tři, jeden opravdu chutný, druhý nic moc a třetí opravdu mizerný. Tak nějaké to roubování, přeroubování.
A teď jsem našel ten planý jeřábek (Moravský sladkoplodý a Nero taky pořád nemám) a všechno bych to potřeboval nějak mazaně skloubit. Nejlépe ihned (tak taky trochu pro zasmání). JG
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Jeřáby , aronie

18 Okt 2022, 20:38

Při procházce jeřábovým bulvárem jsem narazil na starší strom se zralými červenými jeřabinami, ale listy připomínajícími dub. Jak jsem zjistil, jedná se jeřáb dubolistý (Sorbus mougeotii). Zajímavý strom. Plody ale asi nejsou k jídlu.
Prílohy
IMG_20221018_162551.jpg
Screenshot_20221018_193416.jpg
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jeřáby , aronie

18 Okt 2022, 20:58

Možno by to mohla byť aj oveľa bežnejšia jarabina prostredná (Sorbus intermedia).
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď