Pozdní výsadba

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdní výsadba

19 Dec 2020, 23:39

Zakoření.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Pozdní výsadba

19 Dec 2020, 23:54

ano, jak píše pan Vysloužil. Zakoření. Kořeny rostou hlavně na podzim a na jaře, proto se doporučuje výsadba v tomto období. V létě a v zimě spíš stagnují a čekají na svůj čas. Pokud budou zahrnuty zeminou tak začnou růst. Jen pro zajímavost kořeny přirůstají více než nadzemní části - větve a jejich rozměr je až 2x vetší než objem koruny.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
M.H

IP:  212.49

Pozdní výsadba

20 Dec 2020, 10:57

Díky, budu věřit že to dopadne dobře.Mi šlo o ten rozdíl A2 oproti semenáčům, semenáče mají při vyrytí jen kůlové kořeny bez vlásečnicových kořínků. Někdy zasílá Spomyšl tenké broskvoně téměř bez kořenů jen useklý pahýl jak to vyoraly a popravdě ten stromek ten rok naroste sotva 10cm přírustky. Ale s jabloněma nevím, semenáče jsou doporučované sadit bez přesazování přímo na místo, jenže to lze takto vypěstovat semenáč jen na oplocené zahradě, jinak nezbývá než přesazování ze školky.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdní výsadba

20 Dec 2020, 11:41

M.H napísal:
20 Dec 2020, 10:57
Díky, budu věřit že to dopadne dobře.Mi šlo o ten rozdíl A2 oproti semenáčům, semenáče mají při vyrytí jen kůlové kořeny bez vlásečnicových kořínků. Někdy zasílá Spomyšl tenké broskvoně téměř bez kořenů jen useklý pahýl jak to vyoraly a popravdě ten stromek ten rok naroste sotva 10cm přírustky. Ale s jabloněma nevím, semenáče jsou doporučované sadit bez přesazování přímo na místo, jenže to lze takto vypěstovat semenáč jen na oplocené zahradě, jinak nezbývá než přesazování ze školky.
.... jsou doporučované sadit bez přesazování .... hmm, to tedy nevím, kdo. Mnoho školek prodává své výpěstky štěpované právě na semenáčích. Např. bojkovická školka starých odrůd úplně všechny. Osobně si pěstuju vlastní stromky na semenáčích už 40 let (hlavně jaderniček, ale zkoušel jsem i Kardinál, Croncelské a některé místní). Semena vysévám do truhlíků, přesazuji na záhon asi ve fázi 3 pravých lístků. Při tom zaštipuju kůlový kořínek. Na záhoně pak semenáče naštěpuju a asi po 2 letech přesadím. Je pravda, že kořeny nejsou tak pěkně obrostlé jako u kupovaných stromků, nicméně ujmutí bývá bezproblémové. Vysévat jadérko na trvalé stanoviště by znamenalo ztrátu minimálně 4 let nehledě na problém s ošetřováním takových míst.
Vím, že vysévání pecek na místo se v některých časopisech doporučovalo u broskvoní, které rychle raší a přirůstají. Osobně ale na významně lepší vlastnosti takového stromku nevěřím.
M.H

IP:  212.49

Pozdní výsadba

20 Dec 2020, 12:59

Přesazoval jsem semenáčky přesně jako vy, jen s tím rozdílem, že jsem nezakrátil kůlové kořeny, přesazoval jsem asi 15cm stromečky lopatkou i s kořenovým balkem. Dříve jsem kupoval A2 podnože ze školky, byly dobré, ale lepší pocit je ze stromečků z jadérek. :-)
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Pozdní výsadba

20 Dec 2020, 16:04

Já do květináče či truhlíku vysévám jadérka tak nahusto, že při přesazování by to s balem nešlo. Navíc vysévám prakticky do písku, takže by se mi bal rozsypal. Pro lepší ujmutí zaštipuju i nadzemní část, asi to není nutné.
Napísať odpoveď