Postřik sírou

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Vyhlídka

IP:  81.144

Postřik sírou

26 Dec 2023, 18:11

Co se týká prostředků k ochraně tak nejraději stříkám za mírného vánku 3 m dlouhým teleskopem aby to na mě neletělo (nejlepší ochrana). Vzhledem k lokálním povětrnostním podmínkám je ale téměř vždy minimálně slabší vítr. Pokud fouká jedním směrem a nijak se netočí, nepoužívám žádné ochranné prostředky. Bezvětří je nejhorší, to všechno padne do prostoru, které se pozvolna zamořuje. Používám systémové přípravky, u kterých není tak velká podmínka zasáhnout každé místečko na rostlině, to šetří čas po který je člověk "vystaven" přípravkům, oproti tomu, kdy musíte všechno důkladně omýt. Olej sám o sobě může poškodit rostliny, které už mají listovou plochu.
Když jsem pěstoval broskovně a jednalo se o zákrsky, také jsem na kučeravost (kadeřavost)používal zbytky Sulky po moření česneku, nejlepší účinek ale měl Delan.
Proti rostočům je dobrý Vertimec a jako smáčedlo rozpuštěné mýdlo na praní, kyž nejsou listy dá se mýdlo nahradit a použít stolní olej.
Proti voškám (mšice) je nejlepší za vegetace zasáhnout podle míry napadení bud jen silným roztokem mýdlové vody a nebo do toho přidat i nějaký chemický přípravek. Nutností je likvidovat hnízda mravenců posypem a nebo lepovými pásy zabrátit jejich vstupu na stromy. A hlavně to u mšic kvůli sušení sena a pastvě nenechat na stromech rozjet, pak se to těžko hasí...
Vyhlídka

IP:  81.144

Postřik sírou

26 Dec 2023, 18:55

Ještě doplnění, Vertimec už má zase registraci pouze do zeleniny, pokud by to někomu vadilo...
charles91
Príspevky: 585
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Postřik sírou

27 Dec 2023, 10:18

Hrusky uz proti roztocom osetrit sirou asi bude treba. Dravy roztoc vyzera, ze na zaciatku ucinkoval, no posledne dva roky bud nestiha, alebo sa stratil...
Neviem do akej miery roztoc hruske skodi neviem povedat, lebo kazdorocne ma pekne prirastky.
Vzdy na jesen sa na hruske objavia splete pavucin, tak mozno aj tie pavuky nieco pomahaju. Tazko povedat.
Pod hruskou kazdorocne je kvantum sampinonov, o ktore by som nechcel prist.
Vyhlídka

IP:  81.144

Postřik sírou

27 Dec 2023, 11:44

Tak hlavně opatrně, po postřiku Sulkou mi jeden rok opadaly nejvíce narašené pupeny na révě.Ale nepoužil jsem koncentraci na přezimující škůdce, ale tu nejsilnější z povolených. Od té doby Sulku hlavně na roztoče u česneku.
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Postřik sírou

27 Dec 2023, 13:28

Vyhlídka napísal:
27 Dec 2023, 11:44
Tak hlavně opatrně, po postřiku Sulkou mi jeden rok opadaly nejvíce narašené pupeny na révě.Ale nepoužil jsem koncentraci na přezimující škůdce, ale tu nejsilnější z povolených. Od té doby Sulku hlavně na roztoče u česneku.
Aplikácia Sulky (síry) na ovocné stromy v období pred vyrašením je bezpečná. Používam ju ako akaricíd v koncentrácii 400ml/10 litrov vody. Treba rátať s dosť nepríjemným zápachom. Je vhodné použiť štandardné ochranné prostriedky vrátane rukavíc (Sulka farbí kožu pri kontakte). Nezabudnúť ani na ochranné okuliare - Sulka v očiach veľmi nepríjemne štípe.
Prípravky s tzv. elementárnou sírou (napr. Kumulus) je možné použiť aj neskôr v priebehu vegetácie, treba však dávať pozor na dodržanie odporúčaných koncentrácií a nepostrekovať pri vyšších teplotách a pri silnejšom slnku, kedy hrozí fytotoxicita aj pri nich (viď foto). H.


Screenshot_20231227_133141_Chrome.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Postřik sírou

27 Dec 2023, 15:56

U ostatních ovocných stromů je doporučeno pouze 50 až 60 ml na 5 l vody. Nechci spekulovat, jaká je tam účinnost, když u broskvoní a révy je udáváno 200 až 250 ml na 5 l vody. Nikde jsem nezjistil, jestli má síra vliv na vajíčka různých přezimujících škůdců. A také nevím jaký je rozdíl v citlivosti roztočů (halčivců, vlnovníků a svilušek) na révě a na jiných ovocných stromech a keřích. Jen jsem vyčetl, že nejlé je proti nim zasáhnout v době nalévání pupenů BBCH 51-53 při teplotě nad 16C a po 10 až 14 dnech opakovat. U vylíhnutých svilušek je termín posunutý až na dobu před kvetením a kvetení stejně tak jako u mšic. Ale to jen pro zajímavost a třeba jiný zdroj bude udávat něco jiného...
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Postřik sírou

27 Dec 2023, 16:37

Vyhlídka napísal:
27 Dec 2023, 15:56
... U vylíhnutých svilušek je termín posunutý až na dobu před kvetením a kvetení stejně tak jako u mšic. Ale to jen pro zajímavost a třeba jiný zdroj bude udávat něco jiného...
V tejto fáze by som už uprednostnil 'klasický' akaricíd (Nissorun, Apollo, Vertimec...). H.
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Postřik sírou

27 Dec 2023, 16:45

Vyhlídka napísal:
27 Dec 2023, 15:56
... U ostatních ovocných stromů je doporučeno pouze 50 až 60 ml na 5 l vody. Nechci spekulovat, jaká je tam účinnost ...
Neviem z akej indikácie a odkiaľ je ten údaj. 😀
Pred rašením platí u všetkých ovocných stromov koncentrácia 4% (= 400ml na 10 litrov vody). H.

Screenshot_20231227_164043_Chrome.jpg
Vyhlídka

IP:  81.144

Postřik sírou

27 Dec 2023, 17:11

Mám Sulku doma, ten údaj pro ostatní ovocné stromy 50 až 60 ml je udán přímo na balení. Když jsem začal pátrat po internetu tak se to tam liší i v termínu použití a byla tam i dávka pouhých 10 ml. Někde jinde udávají až dávku 6%. Nemá cenu to sem vypisovat byl by to guláš. Nedokážu si to vysvětlit, snad jen že by se jednalo o různé výrobce s různou registrací pro použití.Důležité je, že vám to funguje a nemáte žádné škody. Já osobně už sulku nebudu pokoušet pokud mám jiné možnosti.
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Postřik sírou

27 Dec 2023, 18:20

Vyhlídka napísal:
27 Dec 2023, 17:11
Mám Sulku doma, ten údaj pro ostatní ovocné stromy 50 až 60 ml je udán přímo na balení. Když jsem začal pátrat po internetu tak se to tam liší i v termínu použití a byla tam i dávka pouhých 10 ml. Někde jinde udávají až dávku 6%. Nemá cenu to sem vypisovat byl by to guláš. Nedokážu si to vysvětlit, snad jen že by se jednalo o různé výrobce s různou registrací pro použití.Důležité je, že vám to funguje a nemáte žádné škody. Já osobně už sulku nebudu pokoušet pokud mám jiné možnosti.
Tá nízka koncentrácia Sulky (1-1,5%) sa týka jej použitia ako hnojiva. To je vlastne aj pôvodné určenie Sulky - registrovaná je ako hnojivo (je zdrojom najmä draslíka a síry, ale obsahuje v nízkej koncentrácii aj dusík a vápnik).
Na aplikáciu v zmysle predjarného ošetrenia ovocných stromov a viniča vrátane prezimujúcich škodcov je odporúčaná koncentrácia 4% ( t.j. 400ml na 10 litrov vody).
V prílohe sú údaje odfotené priamo z balenia Sulky K.
Ak aplikujete Sulku v tejto koncentrácii PRED VYRAŠENÍM LISTOV, tak sa netreba ničoho obávať.
H.

20231227_180548.jpg
Napísať odpoveď