Postřik sírou

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Postřik sírou

10 Dec 2020, 08:22

.
Naposledy upravil/-a Petr z H. v 18 Mar 2022, 12:36, upravené celkom 1 krát.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Postřik Sulkou

18 Mar 2022, 12:35

Chtěl bych se zeptat - v jaké fázi je nejúčinnější provést postřik Sulkou, aniž by při tom došlo k poškození listů? Někdy ve fázi nalévání pupenů a posunu šupin? Nebo ve fázi "myší ouško"?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Postřik Sulkou

18 Mar 2022, 13:39

Petr z H. napísal:
18 Mar 2022, 12:35
Chtěl bych se zeptat - v jaké fázi je nejúčinnější provést postřik Sulkou, aniž by při tom došlo k poškození listů? Někdy ve fázi nalévání pupenů a posunu šupin? Nebo ve fázi "myší ouško"?
Ja dávam postrek sírou (Sulka) vždy ešte pred fázou myšieho uška, teda na začiatku rašenia pukov alebo ešte pred ním. Udáva sa, že vtedy je aj výraznejšia účinnosť síry na roztoče. Vo fáze myšieho uška potom zvyknem aplikovať tzv. 'predjarný' postrek. IH
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Postřik sírou

18 Mar 2022, 17:41

U postřiku sírou je problém v tom, že dobře účinkuje až pokud se více dní za sebou oteplí tuším nad 15°C. A to už jsou listy často venku, myší ouško, a síra je může spálit.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Postřik sírou

18 Mar 2022, 19:37

Ja používam postrek sírou predovšetkým ako ochranu/prevenciu pred roztočmi (vlnovníkmi) na jadrovinách. Z ich životného cyklu vyplýva, že najzraniteľnejšie sú počas obdobia dormancie stromov. Ešte na starom 'totáčfóre' som dával na túto tému príspevok, odkaz naň je na foto (úplne dolu), je to ale v angličtine. V tom článku o ochrane pred roztočmi odporúčali veľmi včasnú aplikáciu postreku - ešte v zime. V súčasnej dobe - aspoň u nás - nebýva väčšinou problém vystihnúť dni s teplotou aj nad 15°C v decembri či v januári. Ak ale niekto aplikuje síru hlavne kvôli kučeravosti broskýň alebo iným hubovým chorobám ovocnín, tak termín postreku v predjarí resp. vo včasnej jari je v poriadku. Samozrejme, na možnú fytotoxicitu Sulky treba myslieť, ale mám pocit, že pri niektorých iných prípravkoch obsahujúcich síru je už problém fytotoxicity eliminovaný, alebo aspoň výrazne zredukovaný. IH

Screenshot_20220318-192526_Chrome.jpg
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Postřik sírou

10 Mar 2023, 20:46

Postřik sírou ,konkrétně Sulkou, není prý už tak účinný jak býval. V Sulce je síry prý už výrazně méně a je to více méně už hnojivo (s obsahem síry), což je i napsáno i na etiketě vzadu.
Prý je lepší použít z důvodu vyššího obsahu síry a tedy i účinnosti buď Sulfurus nebo Kumulus.
Jaký na to máte názor ?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Postřik sírou

10 Mar 2023, 21:54

p.n. napísal:
10 Mar 2023, 20:46
Postřik sírou ,konkrétně Sulkou, není prý už tak účinný jak býval. V Sulce je síry prý už výrazně méně a je to více méně už hnojivo (s obsahem síry), což je i napsáno i na etiketě vzadu.
Prý je lepší použít z důvodu vyššího obsahu síry a tedy i účinnosti buď Sulfurus nebo Kumulus.
Jaký na to máte názor ?
Na foto 1 je zloženie Sulky K, na foto 2 Kumulusu WG.
Na prvý pohľad je tam veľký rozdiel v obsahu síry v prospech Kumulusu. Avšak Kumulus obsahuje elementárnu síru vo forme mikrogranúl, kdežto v Sulke je prevažná väčšina síry v polysulfidickej forme. A tá sa od elementárnej síry líši svojou intenzitou účinku, ako aj dynamikou uvoľňovania síry po aplikácii postreku.
Sulka sa považuje za účinnejšiu v efekte proti roztočom, doménou jej aplikácie je fenofáza ešte pred vyrašením listov v 4%-nej koncentrácii. Aplikácia Sulky už na listy je spojená s rizikom fytotoxicity (v takomto prípade treba znížiť koncentráciu roztoku, fytotoxicita ale hrozí aj tak). Prípravky s elementárnou sírou (Kumulus WG, Sulfurus, Thiovit Jet) sa môžu aplikovať aj na listy (teda počas vegetácie), treba ale dodržať odporúčané koncentrácie a nerobiť postrek pri vyšších teplotách (nad 25°C). Doménou ich aplikácie je fungicídny efekt proti múčnatke, aj keď vykazujú aj vedľajší akaricídny účinok (ale slabší než Sulka). Prípravky s obsahom síry sa používajú aj proti kučeravosti listov broskýň, tu sa ale ich účinok považuje za menej úderný než je účinok prípravkov s obsahom medi.

Čo sa týka "koncentrácie" roztoku Sulky - myslím že netreba mať obavy. Cítime jej zápach, vidíme jej farbu a ako farbí ruky, a poznáme ten pocit, keď nám pri postreku 'zaletí' do očí. Odporúčam pri postreku Sulkou ochranné okuliare a nepremokavé rukavice. H.

Screenshot_20230310-211737_Drive.jpg
Screenshot_20230310-211800_Chrome.jpg
PeterM
Príspevky: 38
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 17:43
Bydlisko: Nové Zámky

Postřik sírou

11 Mar 2023, 11:17

Hawkeye napísal:
10 Mar 2023, 21:54
Odporúčam pri postreku Sulkou ochranné okuliare a nepremokavé rukavice. H.
Zovšebecnil by som to na všetky postreky..., bez ochranných pomôcok sa postrekovača ani nedotknem

Obrázok
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Postřik sírou

11 Mar 2023, 12:04

PeterM napísal:
11 Mar 2023, 11:17
Zovšebecnil by som to na všetky postreky..., bez ochranných pomôcok sa postrekovača ani nedotknem.
To je chvályhodné. Ochrana počas postreku sa často podceňuje. Sulka parádne štípe v očiach, ale mnohé iné postreky na seba takto 'neupozornia', pritom sa do tela môžu ľahko dostať - kožou, pľúcami, ústami, spojovkami... Väčšina z nich určite zdraviu neprospieva. H.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Postřik sírou

11 Mar 2023, 12:12

Super ze sa to tu spomenulo. Ja som si o sebe uz myslela ze som zbytocne paranoidna😀. Vsetci nasi susedia striekaju vsetko len tak bez nicoho a ja sa vzdy len chytam za hlavu ze co su to za hlupe napady.
Napísať odpoveď