Přemrznutí jablek

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
rs1

IP:  28.199

Přemrznutí jablek

02 Dec 2020, 09:39

Zdravíčko,

v minulosti jsem někde zaznamenal informaci, že jablka by neměly přemrznout. Mám je uskladněné venku, pod přístřeškem, kdy noční teploty moc neklesaly pod 0. Dnes jsem byl zaskočen mrazíkem -6st.C - což předpokládám, už uskladněné jablka zmrazilo. Jak je to s jejich následnou použitelností a skladováním? Nemám moc vhodný sklep, tak se je snažím vždy venku udržet co nejdéle.
Snažil jsem se v rychlosti něco vygooglit, ale nepodařilo se mi najít nějakou konkrétní odpověď (kolik mínusových stupňů jablka vydrží, jak mráz ovlivní jejich skladovatelnost a poživatelnost,...) - proto se obracím na vás problematiky znalejší.

Díky za odpověď, nebo třeba za navedení na článek
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Přemrznutí jablek

02 Dec 2020, 10:05

Odolnost jablek vůči mrazům je individuální. Záleží na struktuře dužiny, cukernatosti, síle slupky, atd. Taky na délce trvání nočního mrazu.
Obecně platí, že jablka by měla vydržet mráz do -4 stupňů, pokud se ráno zase oteplí. Jablka uskladněná v bedně pod přístřeškem mohou vydržet víc, obvykle tam teplota neklesne tak rychle jako na otevřeném prostranství.
Přemrzlá jablka samozřejmě nejsou zdraví škodlivá, mohou se ale rychleji kazit.
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Přemrznutí jablek

02 Dec 2020, 10:08

Ano, trochu záleží na obsahu cukru a jiných rozpuštěných látek a na době chlazení. Do - 3st. se nic neděje. Ale - 6 např. po dobu 5 hodin se mi zdá moc. Okrajová jablka asi namrznou a budou se muset spotřebovat.
M.H.

IP:  212.49

Přemrznutí jablek

02 Dec 2020, 12:57

Skladoval jsem jabka v přepravkách na zemi za thujemi, kde nesvítí slunko a je tam vlhko. Koncem listopadu stačilo přikrýt plachtou nebo nějakou deskou a na ni hromadu pohrabaného listí jako izolace proti mrazu. Sem tam se objevila žížala nebo slimák naspodu. Vše fungovalo do letošní vodního léta a povodňového podzimu, kdy je slimáků tolik, a zvláště těch 1cm malých, že vyžraly jabka až do 4 patra přepravky, tak 20% je vyžraných a ještě více zesraných. Ale je to letos extrém, protože sežrané mini-slimákama byly i vyorané brambory, že jsem to nikdy neviděl. (500 leté sucho prý)
Mimmo
Príspevky: 3114
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Přemrznutí jablek

17 Dec 2020, 15:05

Díval jsem se na zahradě na zbylá jablka venku. Myslím, že zažila teploty kolem -5st. U jablek na stromě se mi zdá, že jsou měkčí, ale jsou zatím jedlá. Jablka spadlá do trávy jsou tvrdší. Kdyby nebyla potlučená, mohla by se ještě nějakou dobu skladovat. V každém případě je namrznutí rizikem pro další skladování. Taky máte ještě nějaká jedlá jablka na stromě?
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Přemrznutí jablek

17 Dec 2020, 20:15

Mám tři bedýnky od sklizně venku a zatím jsou plody v pořádku - nejnižší teplota tu byla -5,5 °C. Teď v pondělí jsem byl v okolí česat jablka ze dvou nadějných semenáčů a plody jsou stále na stromech a z jednoho skoro nešly česáčkem ani dolů. V okolních zahradách jsou ještě vidět na stromech Goldeny.
ariadna30
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Přemrznutí jablek

17 Dec 2020, 20:20

Susedia maju este jonatanky, celkom im zavidim, v dobrom😀. Ja nemam uz davno nic, lebo syn obral do kvasu vsetko, aj to, co sa obrat nedalo a aj to co tam ani nevyrastlo😀
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Přemrznutí jablek

18 Dec 2020, 11:05

Teď jsem koukal u sousedů na jednu jabloň obalenou krásně vybarvenými červenými plody - zřejmě Idaredy. Nepamatuji, že by je někdy česali, ale mají tam ovce a berani jsou už naučený, že přijdou, rána hlavou do kmene, pár jablek spadne a ty pak sežerou. :)
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Přemrznutí jablek

23 Dec 2020, 17:16

Letošní počasí ponechaným jablkům zatím nahrává, dosud nebyly mrazy, které by je jednoznačně poškodily. Nechal jsem venku jednu bednu s Idaredy. Kdyby jich pár nenakously myši, byly by jak čerstvě utržené.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Přemrznutí jablek

23 Dec 2020, 22:35

Já dnes ty bedýnky z venku musel dát dovnitř, protože tam víc a víc řádí hlodavci.
Napísať odpoveď