Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

10 Dec 2020, 09:30

Krckova hniloba nejde od korenov, ale z miesta stepenia, ktore je tesne nad zemou, takze mykohriza zrejme nepomoze. Moze udajne pomoct kompost okolo kmena, menej polievania - radsej dalej od kmena, co vsak u mna so zavlahou travnika je problematicke, tam jedine odporucanie zasadit Golden a prestepit nasledne Topazom (vyssie), ktory je na toto nachylny.
jajirka69
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 24 Dec 2020, 13:01

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Dec 2020, 17:17

Před týdnem jsem doplnil sádek o Briliant, Kanzi, Sweet Tango, Manitu, Cosmic crisp, Larisa, Sandra, Vanesa, Story Inored. Ještě mám pár jabloní v hledáčku, uvidím, zda se zadaří, ale místo dochází.
Na jaro vybírám ještě dvě tři rané broskve zrajících před RH, výběr ještě není dokončen, ale vypadá to na Favorite Morettini, early redhaven a Michaelu.
jajirka69
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

27 Dec 2020, 21:26

Já letos zasadil: Ořešák královský Sychrov - červenojádrový, hrušně na kdouloni MA: Avranšská, Děkanka Robertova, Hardyho máslovka, dále hrušeň asijskou Tsu-Li - sem., jabloně: Čistecké lahůdkové - sem., Najdared - M26, Sirius - MM106 a pološvestku Hagantu - myr..

Měl jsem ještě objednané přes e-shop 2 jabloně na MM106 od jednoho prodejce, který nebydlí moc daleko: Bláhovo oranžové a Česká Pochoutka, ale omlouval se mi, že kvůli Covidu nakonec nemohly být naskladněny a poslány a říkal, že je bude shánět až v únoru...

Jinak kvůli asi 90 let starému ořešáku (který se po vetším zmlazení, překvapivě, pořád má k světu) jsem musel přesadit 3 roky zasazenou hrušeň Nojabrskaja, která byla 8,5 metru od něj a 2 roky vsazenou švestku Jofela - 5,5 metru daleko. Kořeny ořešáku naprosto prorostly baly těchto mladých stromků ačkoli tam dřívo téměř vůbec nebyly, protože místo švestky tam byla dříve stará obrovská hrušeň.. Říkal jsem si, že by jim akorát bral vláhu a živiny, navíc produkuje jedovatou látku Jugon, která ovocným stromům velmi škodí. Místo Jofely jsem tam právě zasadil ten Ořešák Sychrov, který jsem chtěl dát na chráněné místo.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

27 Dec 2020, 23:30

Jaroslav - Pear Man napísal:
27 Dec 2020, 21:26
Kořeny ořešáku naprosto prorostly baly těchto mladých stromků ačkoli tam dřívo téměř vůbec nebyly, protože místo švestky tam byla dříve stará obrovská hrušeň.. Říkal jsem si, že by jim akorát bral vláhu a živiny, navíc produkuje jedovatou látku Jugon, která ovocným stromům velmi škodí.
Můžu se zeptat na vaši zkušenost, jak jste dospěl k rozhodnutí, že ořešák ovocným stromům škodí? Já totiž mám také velmi starý ořešák a v jeho blízkosti jiné ovocné stromy: 7 m cca 20letou jabloň, která plodí jako divá, 8 m od něj 5letou Lepoticu, které se vede taktéž dobře, další pak podobně ve vzdálenosti kolem 7 m (Rubinolu, višeň, hrušeň), které mají zatím jen pár let, ale přirůstají pěkně. 5 m od něj mám skleník, který také prosperuje. Tedy z mé zkušenosti můžu říct, že nic z toho, co pěstuji na hranici koruny ořešáku, nemá žádný postřehnutelný problém.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

28 Dec 2020, 05:26

Petr z H. napísal:
27 Dec 2020, 23:30
Můžu se zeptat na vaši zkušenost, jak jste dospěl k rozhodnutí, že ořešák ovocným stromům škodí?
Trochu teórie: Tá látka sa nazýva JUGLON. Produkuje ju najmä orech čierny (pôvodom zo Severnej Ameriky), náš orech kráľovský v menšej miere. Preto toxické účinky a alelopatia v praxi nemusia byť vždy výrazné, resp. postrehnuteľné. IH
IMG_20201228_051430.png
IMG_20201228_051430.png (72.42 KiB) 3094 zobrazení
IMG_20201228_051450.png
IMG_20201228_051514.png
IMG_20201228_051624.png
IMG_20201228_051607.png
IMG_20201228_051646.png
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

28 Dec 2020, 08:24

Díky za vyčerpávající teorii. Pokud jsem ale správně pochopil, v článku se píše, že se to týká především ořešáku černého, kdežto u ořešáku královského tento problém není příliš častý. Jak jsem řekl - já jej totiž nepozoruji, dokonce chytám dešťovou vodu výhradně tu, které stekla z listů tohoto ořešáku (+ smývané rozkládající se zbytky ze střechy a okapu), a zalívám s ní zeleninu. A to dokonce tu zmiňovanou citlivou - rajčata a papriky.

Moje poznámka byla myšlena spíš tak, zda se panu Jaroslavovi skutečně vliv ořešáku nějak projevil (navíc když píše, že vedle něj má vzrostlé stromy normálně), a nekomplikuje si pěstování stromů pouze preventivně a zbytečně (pouze na základě citovaného faktu o negatiním vlivu juglonu). Moje zkušenost totiž nic takového nepotvrdila. Ani na zmiňovaných citlivých jabloních, ani zelenině. Stejně tak drcené ořechové listí běžně kompostuji a kompost používám do zeleninových záhonů.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

29 Dec 2020, 10:28

No: „Šedivá je teorie, jen strom života věčně zelená se“. (prý takto Goethe)
Pěstoval jsem brambory v „seně“ (Pravda, nebylo to seno, ale směs uschlé posekané buřeně, trávy, větvičky, klacky a listí. I ze dvou velkých ořešáků. Na nerovném, zpustlém drnu. Až na mandelinky a slimáky dobrý. Brambory i velké a dost (odhadem 2-2,5kg/m²). Vytrvalé plevele a drn zlikvidovány, svrchní půda nakypřena). To, kdyby snad někdo chtěl snadno a docela rychle předělat zarostlý palouček na zeleninové záhonky.
Taky jsem, a také opakovaně, použil ořešákové listí k odplevelení rybízu. Vrstvu asi „po kolena“. Všechen plevel pod keři, i vytrvalý, úplně zlikvidován a rybíz pěkně „bují“ (červený). To, kdyby si někdo nevěděl rady s ořešákovým listím nebo s plevelem v rybízu. JG
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

29 Dec 2020, 16:09

Petr z H. napísal:
27 Dec 2020, 23:30
Jaroslav - Pear Man napísal:
27 Dec 2020, 21:26
Kořeny ořešáku naprosto prorostly baly těchto mladých stromků ačkoli tam dřívo téměř vůbec nebyly, protože místo švestky tam byla dříve stará obrovská hrušeň.. Říkal jsem si, že by jim akorát bral vláhu a živiny, navíc produkuje jedovatou látku Jugon, která ovocným stromům velmi škodí.
Můžu se zeptat na vaši zkušenost, jak jste dospěl k rozhodnutí, že ořešák ovocným stromům škodí? Já totiž mám také velmi starý ořešák a v jeho blízkosti jiné ovocné stromy: 7 m cca 20letou jabloň, která plodí jako divá, 8 m od něj 5letou Lepoticu, které se vede taktéž dobře, další pak podobně ve vzdálenosti kolem 7 m (Rubinolu, višeň, hrušeň), které mají zatím jen pár let, ale přirůstají pěkně. 5 m od něj mám skleník, který také prosperuje. Tedy z mé zkušenosti můžu říct, že nic z toho, co pěstuji na hranici koruny ořešáku, nemá žádný postřehnutelný problém.
Můžete, ale nejsem na to hrdý:

Na tom místě, kde původně stávala asi 85 let hrušeň zimní, trpící skoro všemi možnými nemocemi (usychání, chřadnutí, rakovina, rez hr., strupovitost, sazovitost a monilie plodů, zdrobňování plodů + nějací škůdci ve kmeni), po jejím skácení před pěti lety a vykopání obrovského pařezu jsem na jaře 2016 zasadil místo ní meruňku Hargrant na mer. sem. do vylepšené jámy - kompostem, hnojem a pískem. Krásně se ujala a měla velké přírůstky. Pokud si dobře pamatuju stříkal jsem ji proti miniliové spále. Bohužel po dvou letech pomalu uschla během léta - až v srpnu, protože byla pouze 5 a půl metru od 90 letého ořešáka. Tenkrát jsem ještě nevěděl o škodlivosti Ořešáku královského, který produkuje jed Juglon v celém stromě vč. kořenů, listů a slupek plodů. Zmlazoval jsem ten rok v červenci ořešák a větvě dával tam kde bylo místo - to znamená i kolem stromku. Uschlý stromek jsem pak na podzim vykopal a byl jsem šokován kolik docela silných kořenů prorostlo ten celý bal a místo něj zkusil zasadit rezistentní švestku Jofelu na Wag. podnoži, protože jsem předpokládal, že jí kořeny nebudou moc vadit. Teď jsem svoje rozhodnutí ale přehodnotil, hlaně proto, že jsem si přál moji nejoblíbenější odrůdu ořechu - Sychrov. I když na švěstce byly jen žluté skvrny podobné jako jinde a docela i bujně rostla, protože jsem ji v suchách velmi zaléval a tak tam krásně prorostly opět kořeny ještě mnohem větší a ve větším počtu obrovského asi 14 metrového ořešáku. Ta 3 letá hrušeň Nojabrskaja zase téměř přestala růst, i přesto, že loni zaplodila, možná také proto, že jsem tam nechal 5 plodů na ochutnání.

Ještě jsem přišel o jednu meruňku ve stejném roce - Betinku - po roce na St. Julienu, též v blízkosti asi 6 metrů od mladšího asi 45 letého ořešáku a též postříkanou proti mrtvici. Umírala mnohem rychleji, ale také to trvalo asi do konce června. Tam jsem ale kořeny ořešáku před vsazením vyryl. A větve po zmlazení v červenci jsem dával též kolem ní.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

29 Dec 2020, 17:35

Dovolil bych si téměř s jistotou tvrdit, že meruňky "neuschly" kvůli ořešáku, ale kvůli některé chorobě, na které jsou velmi náchylné. Na úžeh nebo ESFY. Mně se stalo to samé - na jaře povadly listy a do léta byla meruňka téměř suchá. Mojí matce taktéž. A to i přes to, že byly na jaře pravidelně stříkané proti monilii.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Napísať odpoveď