Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

29 Dec 2020, 19:58

Petr z H. napísal:
29 Dec 2020, 17:35
Dovolil bych si téměř s jistotou tvrdit, že meruňky "neuschly" kvůli ořešáku, ale kvůli některé chorobě, na které jsou velmi náchylné. Na úžeh nebo ESFY. Mně se stalo to samé - na jaře povadly listy a do léta byla meruňka téměř suchá. Mojí matce taktéž. A to i přes to, že byly na jaře pravidelně stříkané proti monilii.
Dobrá pane Petře :) , uznávám, že máte mnohem více zkušeností a možná i pravdu v této věci, ale dokázat či vyvrátit to už nelze, takže je to už stejně jedno. ;) Ten Ořešák královský byl také možná vyselektován z původního "divokého" druhu, takže je možná nebezpečnější, než ty šlechtěné, ale nevím. (?) Je to samozřejmě jenom má doměnka, vycházející z logiky: má malé plody často po 2 nebo 3, občas i 4 a hlavně vedle něj roste jeho semenáč plodící úplně stejné ořechy, je docela odolný mrazům, protože i loni plodil - v okolí si mnozí ztěžovali na omrznutí jehnědů...

Prostě jsem tam chtěl zasadit ten ořešák Sychrov, který má podle mě nejchutnější plody a který vyžaduje chráněné místo, protože brzy kvete a hrozí u nás často jarní mrazy a už ho nemíním přesazovat a dál ryskovat že na poli bude omrzat jako semenáč vyrostlý náhodou, který tam před asi 18 lety přesadil můj otec a který měl mimochodem jiné větší a lépe luštitelné plody, ale skácel jsem ho s jeho souhlasem před pár lety, protože omrzal a plodil pouze 1x za 5 leta, kořeny měl dlouhé asi 5 metrů. Nechci zkoušet nové ov. stromky zda nebudou také stagnovat. Ostatní staré stromy jsou o hodně dále, a kdyby jste viděl jak vypadala ta stará hrušeň... Nemám zrovna po ruce fotky.

Další věc je, že meruňka Bergeron na myrobalánu, stejně jako Leskora na stejné podnoži tehdy přežily - jsou asi o 200 metrů dále na poli. A letos přežil i Bergeron opožděný postřik se známkami uschlých větviček a spálených květů... Pochybuji, že to způsobil jenom mráz, ale nejsem odborník., jen nadšený začátečník, který udělal velký výběr různých ovocných stromků díky přízpěvkům zejména I.H., M.V. a Petra z P. a také ostatním na starém cenzurovaném a zpronevěřeném foru, kde už nechci nic napsat už jen z principu...
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

29 Dec 2020, 20:41

Jasný. :) Mně šlo jen o to, abyste si zbytečně neodepsal velký kus zahrady kolem ořešáku jen z přesvědčení, že ovocným stromům ořešák ublíží. Pro mně je každý další vysazený strom velkým plusem! ;)
Co se týká meruněk, sám pozoruji, že některé jsou více náchylné, některé méně. Na zahradě jsem měl vedle sebe Lealu a Pinkcot - Leala si vede dobře, ale Pinkcot na jaře velmi trpěl monilií, vloni živořil a letos mi definitivně odešel nejspíš na zmiňovné ESFY. Narouboval jsem si jej i do sadu, a hnes druhý rok se u něj projevil nějaký problém s virovým poškozením kmene. Ostatní meruňky bez jediného problému (až na letošní všudepřítomnou hnilobu díky dešti).
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

30 Dec 2020, 11:03

V návaznosti na svůj příspěvek výše z „29 Dec 2020, 10:28“. Možná se využití listí ořešáku setkává s určitou nedůvěrou a pověrčivostí. Kdyby si někdo třeba neuměl úplně představit, jak takové odplevelování, použití, ořešákového listí vypadá ve skutečnosti, tak se může odívat na starou „Zahradu“ do vlákna „Očko čerešne“ na moje foto „očko višně v 2018“. Použití u rybízu. Na obrázku je vidět i použití u podnože třešeň semenáč (pro višeň). Té také ořešákové lupení dělá dobře. (schválně jsem to hledal) JG
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

02 Jan 2021, 09:15

Od té doby, co jsem před léty dostal vynadáno za pálení ořechového listí (dýmová clona), všechno kompostuji. Dobře se mi osvědčilo např. ve směsi s plevelem jako bokashi kompost (v zavřeném sudu). Výborná výživa a zničené plevele až na jeden klíčící ořech.

Ale ještě k sázení. V prosinci jsem se pokoušel na Moravě zasadit několik meruněk. Jsem zvyklý na sypkou sprašovou zeminu, a proto jsem byl šokován neskutečnou lepivostí velmi mokré těžší půdy. Kdybych chtěl vytvořit "asimetrické" jámy (asi metr hluboké), tak bych asi umřel. Rýč se snadno zabořil, ale zemina se rýče držela a nedala se odlepit. Šlo to trochu jen při velmi prudkém škubnutí, které bylo skutečně vysilující. Opravdový agro-fitness. Přitom jsem musel aspoň vybrat jíl do 50 cm hloubky. Několikrát jsem odstraňoval zeminu z rýče a z bot nožem, ale nakonec jsem to vzdal. Rozhodl jsem se, že počkám, až to oschne. Ale toho bych se nedočkal a sazenice by nevydržely. Soused mi pak poradil použít rycí vidle. Vidle mám, ale nerad je používám, protože jsem už jedny zlomil. Ale v této mokré zemině zlomení nehrozilo a jámy jsem nakonec vykopal.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

06 Júl 2021, 15:23

Pár fotiek ako reakcia na niektoré 'teórie' prezentované na 'starom totáčfóre' (= "stromky po výsadbe neprosperujú preto, lebo v škôlkach používajú rastové hormóny na urýchlenie rastu a vetvenia, kúpite a zasadíte si 'narkomana', z ktorého 'tečie hnis', a nerastie resp. chátra lebo 'má absťák'...").
Na fotkách sú niektoré stromčeky, ktoré som kupoval v tuzemsku a sadil na jeseň 2019 a na jeseň 2020. Pri každej fotke je názov odrody a termín výsadby. Jablone sú všetky na M9, okrem Rozely (tá je na MM106 a rastie tak bujne, že napriek veku jej spravím aj letný rez). Marhuľa Bergarouge je na podpníku St.Julien A.
Stromky rastú po povýsadbovom reze primerane, hnis z nich netečie a ani sa netrasú v 'absťáku'.
To že rastové stimulátory niektorí producenti stromkov používajú nie je žiadna novinka. Zvaľovať na to každé neprospievanie zasadeného stromčeka - a najmä túto pseudoteóriu paušalizovať a globalizovať - ale zaváňa paranojou a šírením poplašnej správy. To je z mojej strany všetko. IH

IMG_20210706_145648.png
IMG_20210706_145743.png
IMG_20210706_145944.png
IMG_20210706_155039.png
IMG_20210706_150048.png
IMG_20210706_150142.png
IMG_20210706_150436.png
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

06 Júl 2021, 20:50

Pokud bych měl prezentovat svoji zkušenost s výsadbou více než 100 stromků - v naprosté většině je to skutečně tak, že člověk koupí krásný 1letý špičák, který zázračně narostl ve školce za necelý rok do více než 2m výšky, ale po zasazení se vším možným podstrojováním (velká výsadbová jáma, kvalitní zemina, kompost, kůl, zálivka, ...) se stěží zvládne rozvětvit do krátkých výhonů, mnohdy jen 2 nebo 3. A přitom pokud sázím moje roubované špičáky (do výsadbové velikosti mi narostou nikoli za rok, ale většinou za 2 roky), tak si vedou řádově lépe a rozvětvují naprosto vzorově a s cca 1m přírůstky.
Co si o tom má pak člověk myslet? :?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

06 Júl 2021, 22:02

Petr z H. napísal:
06 Júl 2021, 20:50
Pokud bych měl prezentovat svoji zkušenost s výsadbou více než 100 stromků - v naprosté většině je to skutečně tak, že člověk koupí krásný 1letý špičák, který zázračně narostl ve školce za necelý rok do více než 2m výšky, ale po zasazení se vším možným podstrojováním (velká výsadbová jáma, kvalitní zemina, kompost, kůl, zálivka, ...) se stěží zvládne rozvětvit do krátkých výhonů, mnohdy jen 2 nebo 3. A přitom pokud sázím moje roubované špičáky (do výsadbové velikosti mi narostou nikoli za rok, ale většinou za 2 roky), tak si vedou řádově lépe a rozvětvují naprosto vzorově a s cca 1m přírůstky.
Co si o tom má pak člověk myslet? :?
Za mňa: Pri kúpe stromčeka by som sa vyše dvojmetrovému špičiaku zďaleka vyhol (iba ak by som plánoval vysokokmeň). IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

06 Júl 2021, 22:08

Ivan Hlavatý napísal:
06 Júl 2021, 22:02
Za mňa: Pri kúpe stromčeka by som sa vyše dvojmetrovému špičiaku zďaleka vyhol (iba ak by som plánoval vysokokmeň). IH
Tak pointa samozřejmě nebyla v tom, že má špičák přes 2m (samozřejmě jsou i nižší), ale to, že obecně se takto stromky ze školky často chovají. Pěkný jednoletý špičák s bezva kořeny se málokdy chová po výsadbě stejně pěkně, jak vypadá při koupi.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

07 Júl 2021, 09:20

Petr z H. napísal:
06 Júl 2021, 20:50
Pokud bych měl prezentovat svoji zkušenost s výsadbou více než 100 stromků - v naprosté většině je to skutečně tak, že člověk koupí krásný 1letý špičák, který zázračně narostl ve školce za necelý rok do více než 2m výšky, ale po zasazení se vším možným podstrojováním (velká výsadbová jáma, kvalitní zemina, kompost, kůl, zálivka, ...) se stěží zvládne rozvětvit do krátkých výhonů, mnohdy jen 2 nebo 3. A přitom pokud sázím moje roubované špičáky (do výsadbové velikosti mi narostou nikoli za rok, ale většinou za 2 roky), tak si vedou řádově lépe a rozvětvují naprosto vzorově a s cca 1m přírůstky.
Co si o tom má pak člověk myslet? :?
Já to vidím takto: Pokud sázím stromky z vlastní školky, tak stromek jde přímo "z hlíny do hlíny", pokud je to možné i s kořenovým balem. Snažím se zachovat i původní orientaci ke světovým stranám. Kořeny zakoupených stromků jsou obnažené řadu dní. možná týdny, měsíce. Co se za tu dobu stane s kvalitou kořenového vlášení, snadno domyslet, bez ohledu na to, jak vypadají velké kořeny. Přesto nemohu jednoznačně potvrdit to, co píše Petr z H. Většina zakoupených sazenic - včetně těch z rizikových e-shopů - roste dobře, z počátku možná dokonce líp než holky z mojí školky. Tedy školka se jí tak úplně říkat nedá, je to kus zaplevelené jílovice ve stínu pod stromy. Pravdou je, že občas při koupi narazím na výpěstek, který živoří - napůl zaschlý, s polámaným obrostem, poškozenými kořeny, namrzlý. Ale v poslední době je to spíš výjimka.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

10 Júl 2021, 07:39

Já také nemívám problém s růstem po výsadbě. Vysadil jsem na podzim 2020 asi 40 stromků a jen minimum je v růstu zpomalených. Chce to trochu péče, správný střih po výsadbě a nějakou tu výživu...
Nějaké výsledky na fotkách. Na poslední naznačeny místa střihu a nové přírůstky.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď