Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

26 Nov 2020, 00:06

roman napísal:
25 Nov 2020, 20:53
Z pohledu zpracování ovoce máte pravdu, ale já raději zaženu žízeň šťavnatým ovocem než vodou, kterou mám po celý rok.
Ovoce mi chutná veškeré, ale žízeň s ním obvykle nezaženu. ;)
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

28 Nov 2020, 19:08

Jaroslav - Pear Man napísal:
24 Nov 2020, 18:37
Myslím, že když teplota přes den neklesne pod nulu, neměl by být problém. Loni jsem sázel v podobných teplotách meruňku Anegat na myrobalánu, pološvestku Gabrovskou - myr. a o pár týdnu později i jabloň Admirál na MM106 a Moruši Pendulu převislou - to zrovna když dost sněžilo. Všechno se výborně ujalo a mělo další rok velké přírůstky, největší Anegat a Admirál. Ještě doplním, že ta Moruše byla poslaná ze zahradnictví Lumigreen a měla hodně zkrácené větší kořeny a skoro žádné vlásečnicové, takže jsem hodně pochyboval zda se vůbec ujme, ale zvládla to.
Ještě jedna zajímavost na kterou jsem minule zapomněl: Ta Moruše Pendula - převislá dokonce i kvetla a měla drobné plody dozrávající postupně během několika týdnů v létě, bylo jich dohromady asi 30, které mě nijak chuťově nenadchly, protože byly málo sladké, ale vzhledem k okolnostem je překvapivé, že vůbec zaplodila. (Už asi 3 roky sypu na kořeny stromků při jejich sázení mykorhizní houby, tak to možná mělo nějaký účinek.)
alenak

IP:  248.93

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

28 Nov 2020, 19:48

"
[quoteJaroslav - Pear Man napísal][Už asi 3 roky sypu na kořeny stromků při jejich sázení mykorhizní houby, tak to možná mělo nějaký účinek.)"

Přidám se k chvále mykor. hub. Taky dávám při sázení, už více let, ovocným i okrasným, vč. růží, houby - symbivit a nestalo se mi, že by i při velmi slabé sazenici nerostlo.
ivan z okenka

IP:  165.38

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

01 Dec 2020, 07:41

V místě, kde ty kultury nejsou, tedy, tam, kde nikdy nebyly ovocné stromy, růže a podobně je to možná na místě, ale tam, kde už jsou to je spíše Vaše mistrovství, že vše roste. V zahradě, kde je živo (dosazujete růže do záhonu s růžemi, ovocný strom tam, kde sad byl, nebo do mezery mezi stromy), nepoužívají se herbicidy, jen přiměřeně ostatní pesticidy (tady je dost velký problém pro přežití hub měď), přenášíte spoustu věcí (očkujete) na botách, na nářadí, s kompostem... Podobně je to s kompostem. Když máte dobrý kompost, stačí pár lopat do toho nového a bakterie se rozjedou jako v tom hotovém.
Neregistrovaný

IP:  97.51

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

07 Dec 2020, 11:49

Včera jsem ze "školky" na trvalé místo přesadil jabloňku Rumba.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

07 Dec 2020, 16:49

Vysadena jablon Fuji na M106, po vykopani 10 rocneho Topazu na M106 - krckova hniloba (rovnako ako Topaz /A2 na to iste v tomto roku).
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

08 Dec 2020, 21:57

Libor1 napísal:
07 Dec 2020, 16:49
Vysadena jablon Fuji na M106, po vykopani 10 rocneho Topazu na M106 - krckova hniloba (rovnako ako Topaz /A2 na to iste v tomto roku).
S tím Topazem jste mě moc nepotěšil.. mám jej totiž zasazen 4 a půl roku také na A2 (v jílovité půdě), protože na staré zahradě tehdy psali pěstitelé zkušenosti, že na slabších podnožích, hlavně na MM106 uhnívá v krčku.

Asi před třemi lety jsem sledoval různá videa na Youtube s významným slovenským pomologem panem Ivanem Hričovským a náhodou jsem narazil na jedno jeho video, kde ukazovala jedna paní jak zasadit ovocný stromek (jabloň) a doporučovala posypat kořeny mykorh. houbama a říkala, že tyto prospěšné houby zabrání napadadnutí těch špatných hub.

Proto mám dotaz na nějakého odborníka: Mohou mykorhizní houby zabránit i té krčkové hnilobě (houbě), když jsem je tam na jaře dával?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

09 Dec 2020, 10:50

Asi před třemi lety jsem sledoval různá videa na Youtube s významným slovenským pomologem panem Ivanem Hričovským a náhodou jsem narazil na jedno jeho video, kde ukazovala jedna paní jak zasadit ovocný stromek (jabloň) a doporučovala posypat kořeny mykorh. houbama a říkala, že tyto prospěšné houby zabrání napadadnutí těch špatných hub.

Proto mám dotaz na nějakého odborníka: Mohou mykorhizní houby zabránit i té krčkové hnilobě (houbě), když jsem je tam na jaře dával?

[/quote]

Mykorhizu jsem dával jen jednou, nemyslím si, že - vzhledem k její ceně - to má velký smysl. Že by zabránila krčkové hnilobě či jiné houbové chorobě silně pochybuji.
Napísať odpoveď