Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

24 Nov 2020, 21:14

roman napísal:
24 Nov 2020, 20:53
Jaroslav - Pear Man napísal:
24 Nov 2020, 18:37
pološvestku Gabrovskou ...
Gabrovská není pološvestka.
Běžně se uvádí jako pološvestka, protože nevyrostla z pecky pravé švestky a má prý mít i větší plody. Na starých stromech o které se nikdo nestará však plody zdrobňuje. Na pravé švestky z Domácí velkoplodé svou chutí zdaleka nemá. Je ale tolerantní šárce. Zvláště letos ten rozdíl v chuti byl velmi velký - jsem objevil u silnice nezašárkovaný strom Domácí s nejlepšími plody, jaké jsem kdy jedl.

To, co píší na prodejstromku.cz o Gabrovské: ,,Kvalitní pozdní pravá švestka" nelze brát vážně, protože tam píší často nesmysly, aby nalákali zákazníky, navíc není pozdní, protože dozrává už na konci srpna...
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

24 Nov 2020, 22:06

U nás rostou švestky Domácí, které jsou sice chutné, ale nejsou velkoplodé a svou chutí alespoň letos na Gabrovskou neměly. Zdrobnělé plody jsem na Gabrovské neměl a u nás zraje v první polovině září.

Rozlišení mezi švestkou a pološvestkou je podle plodu.
Pravá švestka rodí oválně protáhlé plody, které mají obě strany do špičky. Pološvestka má plody více kulaté, nemají pro švestku typické špičky, zato jsou větší a mají měkčí dužinu. Zatímco pravá švestka jde dobře od pecky, pološvestka tak dobře od pecky nejde.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

24 Nov 2020, 23:28

roman napísal:
24 Nov 2020, 22:06
U nás rostou švestky Domácí, které jsou sice chutné, ale nejsou velkoplodé a svou chutí alespoň letos na Gabrovskou neměly. Zdrobnělé plody jsem na Gabrovské neměl...
To se mi nechce věřit. :shock: A tu švestku Domácí máte zdravou - bez příznaků šárky? Napadené plody jsou většinou dost podprůměrné chuti, menší a samozřejmě na Gabrovskou nemají..
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 11:21

mám taky domácí, šarka tu je ale pokud neúřaduje mráz tak je švestek až až a v dobré kvalitě.
Prílohy
IMG_20160923_175147.jpg
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 11:40

Jsou roky, kdy je u nás tlak šarky malý a většina plodů - i na Domácí je kvalitních. V jiných letech je naopak velký propad nezralých plodů, většina jich je hrbolatých, nakyslých, s dužinou lpící na pecce.
Hodně taky záleží na kvalitě půdy a jejím vyhnojení. V posledních letech až desetiletích přibývá odrůd s vyšší mírou tolerance, které se kvalitou plodů Domácí švestce hodně přibližují (Hanita,. Č. rodna, Gabrovská, Jofela, Joganta, aj.). Zdravé plody D.š. z dobré polohy v optimální zralosti jsou asi stále svou kvalitou nepřekonané, je ovšem otázka, jestli postižení PPV v horších letech není příliš vysokou daní.
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 15:34

Jaroslav - Pear Man napísal:
24 Nov 2020, 23:28
A tu švestku Domácí máte zdravou - bez příznaků šárky?
Šarku na plodech švestky Domácí máme také, ale takové švestky snad ani nejsou k jídlu a většinou jako první padají. V okolí roste několik starých stromů a podle popadaných plodů na cestě vím, že mají šarku také. Gabrovská je u nás zatím bez jakýchkoliv příznaků šarky stejně jako Stanley.
vysloužil napísal:
25 Nov 2020, 11:40
Zdravé plody D.š. z dobré polohy v optimální zralosti jsou asi stále svou kvalitou nepřekonané
Takové jsem asi ještě nejedl, ty naše vypadají úplně stejně jako na fotce od Jardy z UH (download/file.php?id=5082&t=1) a letos skončily v povidlech, protože doba zrání se dost překrývá a každý si vzal raději Gabrovskou. Nějaké Domácí jsem ale chutnal a měly velmi dobrou žlutavou dužninu, ale Gabrovská mi chutnala ještě víc. Tím ji ale nechci dělat reklamu, protože třeba Mikeš psal, že u nich má Gabrovská suchou dužninu, zatímco u nás byly švestky hodně šťavnaté.
vysloužil
Príspevky: 4701
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 17:43

Gabrovská si tu reklamu zaslouží. Letos navíc - ke své dobré chuti - přidala i obsypaný strom a to jsem jí až dosud vyčítal malou plodnost. Myslím, že jsme si postupem času zvykli na Domácí švestky více či méně infikované a tedy - i když na pohled zdravé - tak nižší kvality. Jak jinak si mám vysvětlit, že v 70. letech jsme považovali plody odrůdy Stanley (o Wangheimově už vůbec nemluvím) za chutí podprůměrné a do kvasu se nehodící, slivovici by leda pokazily. Dnes tutéž Stanley (samozřejmě nový strom) považujeme za jednu z těch lepších.
Co se týče šťavnatosti, upřímně nevím, proč tuto vlastnost každý tolik vyzdvihuje. Jako kdybychom žili na poušti a voda v ovoci by byla otázkou života a smrti. Já naopak hledám odrůdy co nejméně šťavnaté. Zejména, co se hrušek a slivoní týče. Plodové myrobalány typu Obilnaja či Otmar jsou tak šťavnaté, až málem rozbředlé. Kvalita švestek oproti slívám a pološvestkám je vyšší právě díky menší šťavnatosti. Ať už ovoce používám na sušení, povidla, koláče, knedlíky, kompoty, džemy a nakonec i kvas, jde mi o co nejvyšší procento sušiny a cukru. Vodu potřebuji z ovoce častěji odpařit než - což je mnohem jednodušší - naředit.
roman
Príspevky: 757
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 20:53

Z pohledu zpracování ovoce máte pravdu, ale já raději zaženu žízeň šťavnatým ovocem než vodou, kterou mám po celý rok.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 21:04

Mně se ta chuť Gabrovské tady nedaří. Za těch několik úrod jsem se dostal maximálně k průměrně chutným plodům. Je to možná i tím, že podnoží je virózní odkopek místní švestky.
Prílohy
IMG_0110.JPG
alenak

IP:  248.93

Aké ovocniny ste vysadili teraz na jeseň 2020 ?

25 Nov 2020, 22:13

Pročítám Vás na tomto fóru a děkuji za něj. Připojím se ke chvále švestky Gabrovská. Jsme u HK na pískách. Máme ji asi 5let. Do letoška nebyla nic moc, pár plodů nevalné kvality .Letos se ale vyvedla a byla chuťově vynikající, krásné plody, hodně, jen se po nich zaprášilo. Je pravda, že po vodě v srpnu některé zralejší plody začaly praskat, ale nebylo to tak hrozné, hned se protrhalo. Zrála koncem srpna. Stříkána byla pouze při odkvětu.
DSC07395.JPG
Napísať odpoveď