Začátečík váhá s podnoží

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
LGSP

IP:  41.123

Začátečík váhá s podnoží

13 Okt 2020, 21:57

Dobrý den,

pročetl jsem si značné množství diskuzí ohledně výběru odrůdy, podnoží, zdrojů v angličtině nevyjímaje...a stejně jsem již mnoho měsíců na pochybách. Má zoufalost zašla tak daleko, že jsem vyhledával obrazovou dokumentaci velikosti stromů na starém foru zahrady...i přesto, že jsem našel fotky vzrůstnosti stromů v kombinaci s podnoží např. i od Dr. Hlavatého, nejsem si stále jistý.
Jeden čas jsem byl hodně rozhodnutý pro stromy na MM106, poté zase A2 atd..nyní však přijde konečné rozhodnutí s objevujícími se nabídkami v ovocných školkách.

Tedy, k věci:
Pozemek zde: https://bpej.vumop.cz/52901 - tedy zhruba pozemek kvalit Dr. Vysloužila, co jsem měl šanci vyčíst.
Zahrada je osázena starými stromy na neznámých podnožích, starými odrůdami věku mezi 40-80 lety, něco určitě budou semenáče, něco nejspíše M4.. Mezi stromy je spon 4,5m. Ty, které pomřely, jsou nemocné nebo mají špatně zapěstované kmeny jsem se rozhodl nahradit.

Chtěl bych Angold, Delor, Rajku a Lipno. Doma již mám z jara koupenou Bohemii na MM106 - zatím v květináči.

Co byste mi prosím poradili za podnož pro danou lokalitu a spon? Chci mít polokmeny, aby se pod nimi dala sekat tráva, chodit, ale zároveň žádné obří převislé koruny, které se budou splétat vzájemně v džungli.

Děkuji.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 05:42

Výber podpníka je dôležitý, ale zasa nie natoľko, aby išlo o 'zoufalost'. Jedna vec je geneticky zakódovaná intenzita rastu podpníka (a aj konkrétnej odrody), druhá vec zasa faktory, ktoré ju môžu ovplyvňovať. Konkrétne kvalita pôdy, hnojenie, mikroklíma, vlahové pomery, agrotechnika a celková starostlivosť atď. Neexistujú žiadne tabuľky, ktoré by Vám dopredu povedali, aký mohutný vám strom narastie. Niekedy môže byť strom na MM106 mohutnejší než inde na semenáči, prípadne ten na M26 prekoná rastom MM106...
Do Vašej lokality, ak plánujete polokmene, sú vhodné podpníky MM106, MM111, M25, A2, prípadne aj semenáč. Tvar korún môžete ovplyvniť výchovným rezom, čiastočne aj udržiavacím. IH
vysloužil
Príspevky: 4717
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 09:34

Je to přesně tak, jak píše dr. Hlavatý. Podnož je samozřejmě důležitá, ale představa, že podnož sama o sobě determinuje velikost stromu je iluzorní. Faktory jako podnebí, poloha, půda, závlaha, výživa jsou neméně důležité.
Zastavil bych se u půdy. Teď nemyslím dělení na černozem, jílovici, písek. Spíš podle bývalého využití:
1. Panenská půda - výsadba v místech nové zástavby s navezenou ornicí, bývalé louky,
2. Orná obdělávaná půda - pole přeměněné na zahradu
3. Bývalý (stávající) zatravněný ovocný sad
Nejlepší je typ 2, nejhorší - což je zadavatelův případ - je typ 3. Vyčerpaná půda, tráva sečená a odvážená pryč, problematická možnost hnojení. Ideální je takový pozemek poorat osázet bramborami, zeleným hnojením, vojtěškou aj. a až za několik let vysadit stromky. To je jen málokdy možné. V případě náhrady jen některých stromů bych varoval před jednoduchým vysazením vedle pařezu starého stromu s tím, že dobrá podnož to všechno zvládne. Je třeba starý strom vykopat a půdu v jámě před výsadbou buď vyměnit (což je nejlepší, ale kde ji vzít) nebo vylepšit dodáním statkových hnojiv, nejlépe starého hnoje a kompostu spolu s fosforečným a draselným hnojivem.
Pro přílišnou pracnost to někteří zahrádkáři řeší tak, že si pozvou traktor a staré stromy (pařezy) vytrhají. Těm bych poradil, ať radši pozvou traktor se lžící a pařezy vybagrují.
Nerozumím dotazu na spon na spon - předpokládám, že spon je dán ponechanými stromy a vzdáleností mezi nimi.
LGSP

IP:  237.222

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 16:17

Dobrý den,
děkuji za reakce.

Ad Dr. Hlavatý - tabulky jsem našel, nicméně diskrepance mezi jednotlivými zdroji je značná, nelze si z toho mnoho vzít. A ano, rozumím tomu, že jde o souhru mnoha faktorů, které nelze dosti dobře odhadnout. A i když si zahrádkář vytvoří rozsáhlý pool zkušeností s danými odrůdami, podnožemi i prostředím, další rozhodnutí do budoucna jsou vždy zatíženy určitou mírou pravděpodobnosti pro biologickou variabilitu a další nepredikovatelné faktory...
Spíše mě zajímalo, co osobně by si vybral někdo zkušenější pro jmenované odrůdy, kdyby měl pozemek v této oblasti. Míra agrotechniky - těžce extensivni, žádné postřiky, jen řez a stříhání.

Ad Dr. Vysloužil - chápu, že jde o multifaktorialní záležitost. Kdyby šlo říci, že s takovou podnoží mi na tomto miste vyroste strom o takových rozměrech, byl by můj dotaz bezpredmetny.
Dovolte mi jen doplnit další detaily, které jsem neuvedl v příspěvku vyse:
- je to zahrada, nejméně půl století existující, dříve měla produkční záhony, nyní již jen trávník a stromy. Veškeré rostlinné zbytky se vrací do koloběhu v podobě kompostu, nic se nevyváží pryc. S hnojením jako takovým to je horší, jednou za X let se do skleníku naveze hnůj, pod stromy vápenec, toť vše.
- stromy budou zasazeny na místo těch původních, aby doplnily chybějící mezery v řadách - výsledná vzdálenost stromů po doplnění bude 4,5 m
- staré stromy byly vykopány, kořeny poměrně pracne z části vykluceny v průběhu letošního roku
- sadbova jáma bude vyplněna kompostem a přihozen mlety vápenec, hnojit následně asi taky klidně zvládnu
- co se týká další péče, líbí se mi Vaše filosofie maximum užitku z co nejméně práce. Žádné postřiky, jen řez.

Tedy preformuluji otázku, co byste prosím na mém místě zvolil Vy jako zkušenější? Mám tedy spíše vzít rajku, angold, delor a Lipno na podnoži mm106 nebo a2 dle dostupnosti a prostě to vyzkoušet, případně je za nějakých pár let nahradit, když nebudu spokojen?
Děkuji mnohokrát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 17:01

LGSP: Mám pocit, že zbytočne sám seba dostávate pod tlak. V záhradkárčení to nikdy nebudete mať tak, že si veci dopredu od A po Zet nalinkujete. Krásna je na ňom (okrem iného) aj tá istá miera nevypočítateľnosti a prekvapenia. Aj keby Ste zasadili vedľa seba 2 stromy tej istej odrody na tom istom podpníku, neporastú Vám úplne dokonale rovnako.
Záhradkárčenie nás učí (okrem iného) aj pokore a tolerancii. Zasadím strom, rastie inak ako som si predstavoval - dobre, rešpektujem prírodu ktorá to trochu zmenila. Vždy je možnosť strom vykopať a nahradiť. K stromu si ale ozajstný záhradkár vytvorí aj istý citový (možno to nie je to správne slovo) vzťah. To pravé 'hobícke' záhradkárčenie nie je v skutočnosti o tom, koľko metrov je strom vysoký a široký, či je to v súlade s mojimi očakávaniami, ba nie je to ani o tom, či z neho oberiem jednu alebo dvadsať debničiek. Pravý záhradkár (teda aspoň podľa mňa) príde časom na to, že v skutočnosti je dôležitejšia tá 'cesta' než ten 'cieľ'. Pekná úroda poteši, ale to čo nás na tom baví, robí (možno) lepšími a (určite) nás viac obohacuje, je práve všetko to 'obyčajné' a každodenné - v skutočnosti ale zázračné - čo tej úrode predchádza. IH
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 17:56

Ivan Hlavatý napísal:
14 Okt 2020, 17:01
Aj keby Ste zasadili vedľa seba 2 stromy tej istej odrody na tom istom podpníku, neporastú Vám úplne dokonale rovnako.
Záhradkárčenie nás učí (okrem iného) aj pokore a tolerancii.
Profesionálové to však umějí. Kdysi jsem viděl na jihu Francie kvetoucí broskvoňový sad a všechny stromky mi připadaly naprosto stejné a naprosto dokonale řezané. Ani jsem nedýchal. Na jedné zahradě mám sice jabloňovou palmetu, ale o úplnou jednotnost ani já příliš neusiluji. Máte pravdu. Krása může být i v jisté nahodilosti.
Neregistrovaný

IP:  45.201

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 21:30

Ivan Hlavatý napísal:
14 Okt 2020, 17:01
LGSP: Mám pocit, že zbytočne sám seba dostávate pod tlak. V záhradkárčení to nikdy nebudete mať tak, že si veci dopredu od A po Zet nalinkujete. Krásna je na ňom (okrem iného) aj tá istá miera nevypočítateľnosti a prekvapenia. Aj keby Ste zasadili vedľa seba 2 stromy tej istej odrody na tom istom podpníku, neporastú Vám úplne dokonale rovnako.
Záhradkárčenie nás učí (okrem iného) aj pokore a tolerancii. Zasadím strom, rastie inak ako som si predstavoval - dobre, rešpektujem prírodu ktorá to trochu zmenila. Vždy je možnosť strom vykopať a nahradiť. K stromu si ale ozajstný záhradkár vytvorí aj istý citový (možno to nie je to správne slovo) vzťah. To pravé 'hobícke' záhradkárčenie nie je v skutočnosti o tom, koľko metrov je strom vysoký a široký, či je to v súlade s mojimi očakávaniami, ba nie je to ani o tom, či z neho oberiem jednu alebo dvadsať debničiek. Pravý záhradkár (teda aspoň podľa mňa) príde časom na to, že v skutočnosti je dôležitejšia tá 'cesta' než ten 'cieľ'. Pekná úroda poteši, ale to čo nás na tom baví, robí (možno) lepšími a (určite) nás viac obohacuje, je práve všetko to 'obyčajné' a každodenné - v skutočnosti ale zázračné - čo tej úrode predchádza. IH
Dobrá tedy, pokusím se k věci přistupovat trochu více indeterministicky. Nechtěl jsem z toho dělat nějakou přílišnou akurátní vědu, bohužel jsem možná lehce zabřednul do neexistujících nebo nevypovídajících dat, ze kterých jsem se marně snažil vyvodit nějaký závěr Nechám to tedy osudu a prostě...uvidím časem. Určitě jsem zahrádkářsky nevyzrál natolik, abych byl vytržen ze světa obstarávání a s údivem se posunul do vyšších "zahrádkářských poloh", beru to čistě primitivně pragmaticky. Samozřejmě, budu mít radost z každé úrody, nicméně s velikostí úrody bude i pozitivně korelovat míra mého potěšení. :D
Každopádně, děkuji Vám mnohokrát za názor!
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 23:41

"Dobrá tedy, pokusím se k věci přistupovat trochu více indeterministicky. Nechtěl jsem z toho dělat nějakou přílišnou akurátní vědu, bohužel jsem možná lehce zabřednul do neexistujících nebo nevypovídajících dat, ze kterých jsem se marně snažil vyvodit nějaký závěr Nechám to tedy osudu a prostě...uvidím časem. Určitě jsem zahrádkářsky nevyzrál natolik, abych byl vytržen ze světa obstarávání a s údivem se posunul do vyšších "zahrádkářských poloh", beru to čistě primitivně pragmaticky. Samozřejmě, budu mít radost z každé úrody, nicméně s velikostí úrody bude i pozitivně korelovat míra mého potěšení. :D
Každopádně, děkuji Vám mnohokrát za názor!"

Všetky 4 odrody ktoré Ste si vybrali, rastú takzvane 'stredne bujne'. Pokiaľ máte záhradu približne v podobnej polohe ako dr.Vysloužil, a (ako uvádzate) idete vlastne nahradiť staré stromy novými, tak by som preferoval kúpu stromčekov na podpníkoch MM111, A2 a M25. Otázkou je, či tieto kombinácie odroda/podpník budú v ponuke. Keďže chcete mať polokmene, budete musieť riešiť ďalší problém - stromčeky so zapestovanou korunkou majú často kmienik kratší (teda korunku nižšie) ako by Ste potrebovali. Preto by bolo optimálne kúpiť vitálne mohutnejšie špičiaky, na ktorých si založíte korunku v želanej výške. Veľkú pozornosť bude tiež vhodné venovať výsadbovej jame - skvalitneniu zeminy. IH
LGSP

IP:  45.201

Začátečík váhá s podnoží

14 Okt 2020, 23:52

Ivan Hlavatý napísal:
14 Okt 2020, 23:41
"Dobrá tedy, pokusím se k věci přistupovat trochu více indeterministicky. Nechtěl jsem z toho dělat nějakou přílišnou akurátní vědu, bohužel jsem možná lehce zabřednul do neexistujících nebo nevypovídajících dat, ze kterých jsem se marně snažil vyvodit nějaký závěr Nechám to tedy osudu a prostě...uvidím časem. Určitě jsem zahrádkářsky nevyzrál natolik, abych byl vytržen ze světa obstarávání a s údivem se posunul do vyšších "zahrádkářských poloh", beru to čistě primitivně pragmaticky. Samozřejmě, budu mít radost z každé úrody, nicméně s velikostí úrody bude i pozitivně korelovat míra mého potěšení. :D
Každopádně, děkuji Vám mnohokrát za názor!"

Všetky 4 odrody ktoré Ste si vybrali, rastú takzvane 'stredne bujne'. Pokiaľ máte záhradu približne v podobnej polohe ako dr.Vysloužil, a (ako uvádzate) idete vlastne nahradiť staré stromy novými, tak by som preferoval kúpu stromčekov na podpníkoch MM111, A2 a M25. Otázkou je, či tieto kombinácie odroda/podpník budú v ponuke. Keďže chcete mať polokmene, budete musieť riešiť ďalší problém - stromčeky so zapestovanou korunkou majú často kmienik kratší (teda korunku nižšie) ako by Ste potrebovali. Preto by bolo optimálne kúpiť vitálne mohutnejšie špičiaky, na ktorých si založíte korunku v želanej výške. Veľkú pozornosť bude tiež vhodné venovať výsadbovej jame - skvalitneniu zeminy. IH
Koukal jsem již na nabídku, bude to prostě o kompromisu. S přepěstováním korunek počítám asi již od začátku. U Bohemie kupované na jaře jsem výšku korunky již přizpůsobil charakteristice polokmenu. Děkuji za informace a hezký večer!
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2215
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Začátečík váhá s podnoží

15 Okt 2020, 08:00

A nebo si sežeňte vhodné podnože a k tomu rouby (očka) Vámi vybraných odrůd a naroubujte. Ztratíte rok, dva, ale budete si to moci od začátku řídit podle sebe.
Napísať odpoveď