Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

19 Nov 2022, 08:48

Mně se nejvíce osvědčilo roubovat v ruce v lednu a únoru. Roubovance uložím ve sklepě. / Kořeny jsou v substrátu v kbelíku./ Při teplotě nad tři stupně dochází ke srůstu. Vysazuji ven po romrznutí půdy počátkem dubna. Naroste do konce vegetace pěkný špičák, korunku dělám následující rok.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Roubování na podnože

20 Nov 2022, 22:20

Rafael napísal:
15 Nov 2022, 00:44
No, moc jste mě nepotěšil. I když jsem to tak nějak tušil, že to tak nějak bude....

Dalším mým problémem v té mé myrobalánové džungli je to, že nepoznám co je nálet a co kořenový výmladek protože všechny peckoviny jsem kupoval na myrobalánech.

A nerad bych nějakým herbicidem, přímo zabil asi ne, ale určitě oslabil původní starou výsadbu
Odporúčam klasicku kosačku. Pokial nemate v okolí materský strom, ktorý tie myrobalány vyživuje, je to sice dlhšia ale efektívna cesta. Stačí len neustále kosiť. Cím menšie, tým lepšie.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 15:30

Je teoreticky možné, keby som teraz naspojkoval napríklad: slivku, prežije do jari vrúbeľ tak ako keby bol uchovávaný v piesku alebo hline? Teda povedané že by nezoschol alebo nezhnil.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 16:35

Mari napísal:
22 Nov 2022, 15:30
Je teoreticky možné, keby som teraz naspojkoval napríklad: slivku, prežije do jari vrúbeľ tak ako keby bol uchovávaný v piesku alebo hline? Teda povedané že by nezoschol alebo nezhnil.
Myslím, že je to možné. Včera jsem rouboval dvě meruňky na slivoně a věřím, že se obě ujmou. Dal jsem na ně plastový návlek proti vyschnutí. Ne vždycky je k dispozici najednou podnož, roub, dobré počasí, dostatek času a chuti. Samozřejmě, nejlepší termín pro roubování peckovin je asi přelom února a března za teplejšího počasí. To se dobře chytají i Fork. očka.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 17:16

Nerozumím tomu proč nýní roubovat? A to jako v ruce a dát do chladna nebo dokonce venku? A to ještě peckoviny? Nikdy jsem o tom neslyšel, nikdy mne nenapadlo to vyzkoušet. Venku to přece teď již nepřiroste.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 19:16

přasličák napísal:
22 Nov 2022, 17:16
Nerozumím tomu proč nyní roubovat? A to jako v ruce a dát do chladna nebo dokonce venku? A to ještě peckoviny? Nikdy jsem o tom neslyšel, nikdy mne nenapadlo to vyzkoušet.
K výše uvedeným otázkám:
Dotaz byl, zda je to teoreticky možné. Možné to je. V jednom autoservisu mi kdysi poradili, abych se nesnažil zjistit, proč to funguje. Já jsem to někde slyšel a dělal jsem to (rouboval) proto, že jsem nevěděl, kdy zase přijedu (zavřené hranice, karantény apod.). Na dobře zakořeněné podnoži to dělám venku. V loňském roce jsem rouboval meruňky na Vysočině 15.12. a zkoušel jsem i očka. Rouby se chytly a roubovance jsou živé a zdravé. Před měsícem jsem je vyryl a dal zatím do květináčů. Ten nejsilnější jsem dal do garáže (+10) a přenesu ho v prosinci do +16st. Tam ho nechám vykvést a v dubnu bych chtěl mít pár meruněk pro radost. Možná je to blbost, ale s citróny to dělám podobně.

Venku to přece teď již nepřiroste.
Já nepotřebuji, aby to teď přirostlo. Brutální řez však vyvolá silnou hormonální odezvu v roubu i v podnoži a ty začnou spolu komunikovat. Hned. Po dvou týdnech se částečně propojí kambia a na jaře to snad sroste pevně. Občas nechtě vylomím roub a propojení kambia je tam vidět velmi brzy.
Prílohy
Meruňka (zatím koště) roubovaná na slivoň 15.12.2021 venku
Meruňka (zatím koště) roubovaná na slivoň 15.12.2021 venku
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 20:55

přasličák napísal:
22 Nov 2022, 17:16
Nerozumím tomu proč nýní roubovat? A to jako v ruce a dát do chladna nebo dokonce venku? A to ještě peckoviny? Nikdy jsem o tom neslyšel, nikdy mne nenapadlo to vyzkoušet. Venku to přece teď již nepřiroste.
Nechcel som to moc rozpisovať lebo na telefóne pomoc neumím. Ale je to kvôli tomu že som zohnal odrodu pre kamaráta na Oravu a chcem ju tam ešte teraz vysadiť a keďže ja už nemám miesto pre ďalší stromček tak som chcel
rvrúblik naspojkovať na niektorú z mojich sliviek,
(nová odroda nové zážitky.) :)
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 21:25

Nemusíte teď nutně roubovat, můžete si roub založit na předjarní roubování. Teď v listopadu/novembri jsou peckoviny v klidu a rouby se mohou odebírat. Listopadové odběry roubů dělám u meruněk a u třešní a často je ujímavost v tuto dobu odebraných roubů (hlavně třešní) lepší než třeba těch odebraných koncem prosince/decembra, kdy zvláště v teplých zimách už ta dormance není 100%-ní a může probíhat "vnitřní" probouzení.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

22 Nov 2022, 21:58

Plně souhlasím. Roub 30cm a více vydrží. Tenký roub 10cm vydržet nemusí.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

29 Jan 2023, 18:22

Dnes venku ledovka a mráz. Ideální počasí někde v teple roubovat v ruce. Je to roubování, kdy není míza. Roky dělám anglickou kopulaci. Ideální je, když máme stejnou sílu roubu a podnože v místě roubování. Úspěšně lze však roubovat i v případech, že síla roubu a podnože v místě roubování stejná není. Pokud je roub tenší, dbám na to, aby se kambium na roubu a podnoži překrývalo alespoň na jedné straně. Roub bez problému přiroste. Pokud mám podnož značně silnější, používám roubování do boku přidrůžením s jazýčkem, jako u anglické kopulace. V tomto případě však musím zatřít řeznou ránu nejen na roubu, ale i příčný řez na podnoži. V přiloze nějaké fotky pro ty, kteří to znáhodou neznají.
Prílohy
1. Stejný průměr roubu i podnože..JPG
2. Stejný průměr roubu i podnože..JPG
3. Stejný průměr roubu i podnože, zavázání..JPG
4. Roubování do boku přidružením s jazýčkem..JPG
5.  Přidružení do boku..JPG
6. Zatření voskem..JPG
7. Menší průměr roubu než podnože..JPG
8. Menší průměr roubu než podnože..JPG
9. Menší průměr roubu než podnože..JPG
Napísať odpoveď