Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Roubování na podnože

21 Jan 2022, 15:26

Mimmo napísal:
21 Jan 2022, 08:17
Nechci do toho moc vstupovat. Ale naznačeným řezem (postavením nože) vytvoříte spíš vaničku. To je v pořádku, pokud chcete řez dokončit vytvořením sedélka (viz obrázek). Jako ilustrace kopulační ho řezu to však není přesné.
Šlo mi jen o zobrazení šikmého řezu, ale jinak máte pravdu, jedná se o roubování na sedélko.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

21 Jan 2022, 18:48

Bereme to tedy dost do hloubky. Tak taky přidám nějaké postřehy. Předně kopulační řez nikdy nedělám proti palci. Mám je na rukou pouze dva a šetřím si je. Ale každý je jinak zvyklý.
Na některých obrázcích a i v textu při plátkování / v Česku se používá i výraz do boku / je voskem přetřena nejen řezná rána na podnoži a nahoře na roubu, ale i úvazek roubu. Toto se dělalo v minulosti, pokud se vázalo lýkem. To však již ani já nepamatuji. Pokud vážu plastovou páskou, postupuji odspodu nahoru. Závity se částečně překrývají. Podle mne je tedy zbytečné to ještě zatírat voskem. Nestalo se mi, že by mi do rány zatekla voda. Vždy jsem používal transparentní, průhlednou plastovou pásku. Kamarád mne poučil, že pod ní se to může potit a zahnívat. Lepší je barevná páska. Pokud neroubuji silné větve, ale podnože v ruce, pásku podélně rozříznu napůl. Dělám to přímo na cívce špičkou žabky a nachystám si úvazky asi 25 cm dlouhé. Profíci vážou gumovou páskou, která se sama rozpadne. Zatím jsem tomu nepřišel na chuť.
Všeobecně by mělo platit, že spodní pupen na roubu je v blízkosti řezné plochy na podnoži u přeroubování větví, u kopulace či anglické kopulace naproti pupenu na podnoži při roubování v ruce. V okolí pupenů se nejvíce tvoří hojivá pletiva. Pupeny zcela překryji páskou. Pupen se zvětší, co mu dovolí elastická páska, ale neproroste. Potřebuji, aby veškerá růstová energie šla do horního pupenu na roubu. Musím připustit, že v několika případech jsem na roubu měl pouze jeden pupen, nebo spodní byl v zcela jiné poloze a roub stejně přirostl. Opakovaně upozorňuji, že pokud to člověk nemá zcela zvládnuto, je lepší mít třiočké rouby. Spodní pupen se převáže, prostřední je rezerva, pokud se špatně provede řez nad horním pupenem. Z horního roste výhon. / Pokud roste, prostřední se vyslepí /.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

21 Jan 2022, 19:09

přasličák napísal:
21 Jan 2022, 18:48
Bereme to tedy dost do hloubky. Tak taky přidám nějaké postřehy. Předně kopulační řez nikdy nedělám proti palci. Mám je na rukou pouze dva a šetřím si je. Ale každý je jinak zvyklý.
Na některých obrázcích a i v textu při plátkování / v Česku se používá i výraz do boku / je voskem přetřena nejen řezná rána na podnoži a nahoře na roubu, ale i úvazek roubu. Toto se dělalo v minulosti, pokud se vázalo lýkem. To však již ani já nepamatuji. Pokud vážu plastovou páskou, postupuji odspodu nahoru. Závity se částečně překrývají. Podle mne je tedy zbytečné to ještě zatírat voskem. Nestalo se mi, že by mi do rány zatekla voda. Vždy jsem používal transparentní, průhlednou plastovou pásku. Kamarád mne poučil, že pod ní se to může potit a zahnívat. Lepší je barevná páska. Pokud neroubuji silné větve, ale podnože v ruce, pásku podélně rozříznu napůl. Dělám to přímo na cívce špičkou žabky a nachystám si úvazky asi 25 cm dlouhé. Profíci vážou gumovou páskou, která se sama rozpadne. Zatím jsem tomu nepřišel na chuť.
Všeobecně by mělo platit, že spodní pupen na roubu je v blízkosti řezné plochy na podnoži u přeroubování větví, u kopulace či anglické kopulace naproti pupenu na podnoži při roubování v ruce. V okolí pupenů se nejvíce tvoří hojivá pletiva. Pupeny zcela překryji páskou. Pupen se zvětší, co mu dovolí elastická páska, ale neproroste. Potřebuji, aby veškerá růstová energie šla do horního pupenu na roubu. Musím připustit, že v několika případech jsem na roubu měl pouze jeden pupen, nebo spodní byl v zcela jiné poloze a roub stejně přirostl. Opakovaně upozorňuji, že pokud to člověk nemá zcela zvládnuto, je lepší mít třiočké rouby. Spodní pupen se převáže, prostřední je rezerva, pokud se špatně provede řez nad horním pupenem. Z horního roste výhon. / Pokud roste, prostřední se vyslepí /.
Gumových pásek jsem dostal několik stovek, ale neosvědčily se mi. Nedá se s nimi roub řádně utáhnout a srovnat tak případné nerovnosti. Lépe se dají použít na očkování, ale i tam se mi líp dělá s (rozpůlenou) PVC páskou.
Na roubování používám barevné pásky užší než je běžně prodávaná.
https://eshop.pasic.cz/default.asp?cls= ... tiid=18313
Za kůru beru radši klasickou http://www.garden-centrum.cz/2007/roubovaci-paska.html
Zkoušel jsem i eletroizolační lepící pásku. Taky to jde, pásku není třeba uzlit. https://www.datart.cz/paska-solight-izo ... =SOD215933
Někdo používá i pruh strečové folie.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Roubování na podnože

21 Jan 2022, 22:58

obväzovať som videl už čímkoľvek. Známy si vyrába pásku sám z igelitových tašiek, ďalší používa lepiacu pásku a elektrikársku pásku. Jasne to dokazuje, že variabilita využívaných materiálov a vynaliezavosť ľudí je veľká a hlavne to, že dôležité je dobré spojenie a zamedzenie prístupu vody a vzduchu. Moje hobby sú citrusy, tam sa štepí za zelena, a to je pri postupoch tiež riadna divočina, ale základ je rovnaký - hladký rez, dobré spojenie, dobré zviazanie a ono to ide. Je fajn čítať Vaše návrhy a tipy, veľa sa z nich stále dozviem a učím, ale v mojich začiatkoch mi jeden skúsený ovocinár povedal, že veľmi veci riešim, aspoň viem, že nie som sám.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Roubování na podnože

22 Jan 2022, 08:18

Citrusy jsem taky kdysi hodně dělal - rouboval pouze do rozštěpu.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

22 Jan 2022, 09:09

Roubování citrusů za zelena je již vyšší třída. Když se i to úspěšně zvládne, zbývá se již jen pustit do roubování jehličnanů. Zejména těch neopadavých na zimu. Když se podaří ujatelnost na 90 procent, to jsou u mne již mistři v oboru.
Neregistrovaný

IP:  8.117

Roubování na podnože

22 Jan 2022, 09:17

Vyššia trieda je aj štiepenie melónov na tekvicové podnože. Hoci u drevín je to rutinná záležitosť, u melónov stále váham. Libor
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Roubování na podnože

22 Jan 2022, 18:13

Neváhejte a pusťte se do toho. Něco do rozštěpu, něco jazýčkovou metodou (ta se mi zdá úspěšnější)-ponechat oba kořeny i vrcholy, postupně odstraňovat (správné konce :D ). Udržovat ve vlhkosti.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

28 Jan 2022, 08:33

EL Edgar napísal:
15 Jan 2022, 20:27
Skúšali ste už niekedy vrúbľovanie do klina?
Nebude to najjednoduchší , ani bežný spôsob, ale asi má svoje plusy...
Existujú aj nožnice, ktoré sú skonštruované na realizáciu tohto spôsobu štepenia (na klin) - viď foto. Všeobecne sa asi dá povedať, že takého a podobné vrúbľovacie nožnice síce zjednodušujú samotný výkon, ale kvalitu hladkých rezov vrúbľovacím nožom nedosahujú. Skúsenejší záhradkári radšej zostávajú pri "klasike". IH

Screenshot_20220128-082254_Chrome.jpg
Screenshot_20220128-082428_Chrome.jpg
Screenshot_20220128-082407_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

28 Jan 2022, 11:29

Ivan Hlavatý napísal:
28 Jan 2022, 08:33
EL Edgar napísal:
15 Jan 2022, 20:27
Skúšali ste už niekedy vrúbľovanie do klina?
Nebude to najjednoduchší , ani bežný spôsob, ale asi má svoje plusy...
Existujú aj nožnice, ktoré sú skonštruované na realizáciu tohto spôsobu štepenia (na klin) - viď foto. Všeobecne sa asi dá povedať, že takého a podobné vrúbľovacie nožnice síce zjednodušujú samotný výkon, ale kvalitu hladkých rezov vrúbľovacím nožom nedosahujú. Skúsenejší záhradkári radšej zostávajú pri "klasike". IH


Screenshot_20220128-082254_Chrome.jpg
Screenshot_20220128-082428_Chrome.jpg
Screenshot_20220128-082407_Chrome.jpg
Tyhle roubovací kleště (Extol) mám doma dvoje, jedny dokonce nerozbalené. Výsledky roubování s nimi byly horší než anglickou kopulací. Kleště se nehodí pro rouby tenké ani příliš silné, srůstová plocha je menší. Řez není proveden řezem, nýbrž tlakem ostří, podobně jako u jednosečných nůžek. Umím si představit, že při štěpování v ruce mnoha podnoží stejné síly by to mohlo práci trochu urychlit, ale pro amatérského zahrádkáře se takový nástroj nehodí.
Napísať odpoveď