Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 00:05

Neregistrovaný napísal:
13 Feb 2021, 19:45
Třeba bych se do „hovoru“ rád zapojil, ale nepochopil jsem otázku a mrzí mě, že jsem nepochopil.
Vy ostatní víte, jaké ty zmíněné podnože budou? Jak silné, jak velké. Víte „co“ má být vypěstováno a do kdy? Co je důležitější, jestli se musí využít rouby, které jsou právě „na skladě“, nebo třeba pracnost, jak silné jsou rouby a podobně. JG
Myslím si, že pôvodná otázka bola jasná a týkala sa časovej postupnosti prác. V prípade, že podpníky sú objednané a dorazia zásielkou a zároveň už máme vrúble pripravené (resp. ich ešte v krátkej dobe odoberieme), existuje viac možností:
1. Vrúbľovanie v ruke po obdržaní podpníkov a zasadenie takto navrúbľovaných podpníkov buď hneď, alebo s krátkou (pár týždňovou) časovou latenciou.
2. Zasadenie podpníkov (buď do 'škôlky' alebo na defenitívne stanovište) a vrúbľovanie už zasadených podpníkov hneď po zasadení, resp. v krátkej dobe po ňom. Oproti prvému postupu
bez nejakej výhody či benefitu.
3. Zasadenie podpníkov a ich naočkovanie v lete. To by znamenalo, že pripravené vrúble sa nepoužijú (nahradia ich očká, odobraté čerstvo pred očkovaním).
4. Zasadenie podpníkov, ich ponechanie bez zásahu až do nasledujúcej zimy resp. skorej jari a až vtedy štepiť (s latenciou jedného roka).

Čo sa týka hrúbky a sily podpníkov a vrúbľov, je samozrejmé, že sa zohľadnia a budú determinovať techniku, ktorá sa použije (obyčajná alebo anglická kopulácia, plátkovanie, štepenie za kôru, do rozštepu a pod.). V prípade veľmi slabých a tenkých podpníkov je samozrejme možné iba ich zasadiť a vrúbľovanie odložiť o 1 rok. Taktiež bude potrebné brať do úvahy typ podpníka a charakter rastu danej odrody, tak aby tieto boli čo najviac 'kompatibilné'. Takisto ďalšou nuansou bude výška, v ktorej sa naštepí vrúbeľ na podpník - tá ovplyvňuje mieru, s akou sa presadzuje podpník čo sa týka intenzity rastu takto novovytvoreného stromčeka.
Toto ale nebolo predmetom pôvodnej otázky, takže nevidím dôvod, prečo by sme na ňu nemohli odpovedať. IH
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

14 Feb 2021, 00:14

Rafael napísal:
13 Feb 2021, 18:38
Zkušenosti nemám, nezkoušel jsem nikdy žádnou sazenici nebo podnož po přesazení hned roubovat. Jedno zda v ruce nebo až na jaře po přesazení na trvalé stanoviště. Tak mě berte s rezervou!!!!
*
Ale i tak bych si rád přečetl zkušenosti lidí kteří to zkusili.
Já se toho nikdy neodvážil.
Myslel jsem si, že nějaké přesazení podnože je už i tak pro ni dost velký šok a není dobré ho ještě zvyšovat tím roubováním.
*
(Rouboval jsem jen v podnožové školce nebo někde v divočině a až po ujatí a podle vzrůstu jsem pak další rok sadil na trvalé stanoviště anebo rozdal).
*
P.S. očkování apod. jsem neuměl a neumím... Tam je to možná jiné....
Pokud mohu, tak se podělím o své pokus-ničení ...

Před několika lety, když jsem byl v zimě krmit zvěř, jsem objevil zastíně místečko, kde rostly (spíše živořily) třešňové semenáčky s mizernými přírustky. Tenké, co 15 cm ohyb a nové patro ... I když pro roubování byly absolutně nevhodné, bylo mi líto je tam nechat, tak jsem se tam na jaře pro ně vrátil. Když už jsem tam byl, přibral jsem několik odkopků plané jabloně. Ty "jablůňky" už jsem měl v merku dříve, když mi hryzec sežral semenáčky. Proč odkopků? Jednalo se o dlouhý kořen, kde co cca 1 m vyrůstal ze země stromeček (keř).
Třešně jsem zasadil hned a v zápětí nějakými rouby přerouboval a jabloně jsem za pár dní rouboval v rukách a taktéž šly do země. Ujímavost docela dobrá, opravdu! Dokonce nashi naroubováno na jabloňovou podnož rok docela úspěšně jelo, ale přírůstky všeobecně byly mizerné. Některé jabloně rostly více, některé méně, ale přes 30 cm tenkých přírustků jsem se nedostal. Některé jabloně dokonce nepřirostly vůbec, zato vytvořily květní pupen a na jaře cca 20 cm nad zemí vykvetly. Nashi vytvořilo taktéž hezký buclatý pupen, ale na jaře už se nerozjelo a podnož od země pustila. Třešně se mi chytly tak na 50 % a ty s mizernými kořeny jsem nakonec zlikvidoval. Třešně měly přírůstky v řádech cm! A ani další rok to nebyla žádná sláva.

Takže když se někdo ptá, zda-li to jde ... ano! Ale zakořeněné podnože určitě vedou! Vím, že se v rukách roubuje běžně, ale můj podnožový materiál s mizerným kořenovým balem skoro vůbec nepřirůstal. Dokonce jsem měl již pár let naroubovaný rynglí nějaký odkopek od silnějšího utnutého kořene slivoně. Minulý rok šel k sousedovi na "zaplácnutí" volného místa a musím říci, že tak jak jsem ten odkopek před 3 lety ukopl, tak stejně po letech vypadal jen asi s metrovým prutem z roubu.

Ověřoval jsem i očkování střemchy třešňovým očkem ... srůst parádní, na jaře hezky narašilo, 2 cm vyrostlo a konec ...

Mandloň v létě naočkovaná forkertem na zakořeněný myrobalán, vše zavázáno zázrakem parafilm (ne parafin) ... po 2-3 týdnech parafilm praskl a odpadl!!! Tehdy se mi řez povedl, myslím, že i vláhy bylo dost ... co chci napsat, očko se doslova vpilo či vsáklo do podnože. Nemít očko jinou barvu, asi bych ho nenašel!

Takže roubování na nezakořeněné podnože jde, přírůstky dle kořenového balu, ale pro mne jsou odkopky docela velkým zklamáním!
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 10:45

Ano, právě tu velkou šíři možností a názorů, jak píšou „předřečníci“ jsem měl na mysli.
Například: Když jsou vzácné rouby, které příště nebudou, je prvořadé roubovat hned. Když ale matka roubů roste hned vedle, tak budeme štěpovat, jak se nám to nejlíp hodí.
Pro jemné podnože bych volil asi jemnější štěpování. Tedy spíš očkování. (Připadá mi, že bude těžké zvládnout, pro „dřívko“ seříznuté podnože „velikosti cigarety“, dobře zakořenit, vytvořit dobrý srůst a solidní přírůstek.)
Také bych chtěl připomenout škůdce. Ti se mi na „štěpáncích“ vždycky „vyrojí“ náramně (mšice, obaleč pupenový a všelijací „vyžírači“). Kde se berou ani nevím (jinde je skoro snad nenajdu).
Myslím si, že je dobře, že nás štěpování baví. JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 14:10

Udělal jsem názorné obrázky (podle mého názoru). Aby si i další mohli vybrat (hlavně co nechtějí). Popis je u fotek. JG
Prílohy
očkovanec tuplovaný lepotice na myrobalánu na ní katinka.JPG
očkovanec třešeň.JPG
očkovanec švestka na špendlíku.JPG
mišpule roubovanec hloh na pařízek.JPG
meruňka očkovanec myrobalán.JPG
jabloň vpravo už seříznutý roubovanec, vlevo  špatný srůst.JPG
jabloň seříznutý roubovanec.JPG
jabloň roubovanec.JPG
jabloň roubovanec na kořen typová podnož.JPG
jabloň roubovanec (námořní velitel).JPG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 14:25

Systém mě varoval tím, že polovičku mých obrázků nechtěl. Ale nedám mu pokoj. JG
Prílohy
višeň roubovanec.JPG
višeň očkovanec.JPG
třešeň očkovanec.JPG
starší roubovanec třešeň.JPG
roubovanec třešeň.JPG
roubovanec topfirst na švestce.JPG
roubovanec slíva na švestce.JPG
roubovanec ryngle na ryngli.JPG
roubovanec jabloň mšice.JPG
roubovanec hruška.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 16:02

Neregistrovaný napísal:
14 Feb 2021, 14:25
Systém mě varoval tím, že polovičku mých obrázků nechtěl. Ale nedám mu pokoj. JG
Počet obrázkov ktoré sa dajú priložiť k jednému príspevku je limitovaný na 10. Ak ich je viac, musia sa vložiť už v rámci ďalšieho príspevku (stačí napr. len napísať "pokračovanie" a môžete pridať ďalších 10 fotiek. IH
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 17:06

Popis je u fotek. JG

Ten jsem nenašel.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2199
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 17:34

Na tabletu se mi taky popis těch fotek nezobrazil.
Ale nějak extra jsem se nesnažil. Ve smyslu, že bych hledal nějaké Exify nebo metadata.
Ale protože jsem si ty fotky chtěl pořádně prohlédnout tak jsem šel na notebook.
A tam po najetí kurzorem na fotku popisky okamžitě vyskočily.
*
*
P.S.
JG, pěkné, jste šikovný :thumbup:
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 18:08

Popis je jako název obrázku. Tak když "zajedu" kurzorem, šipkou, na obrázek tak je to "jméno", popis, (jen nejstručnější) u "ručičky", šipky.
Ten jsem napsal, kdyby někdo chtěl vědět, co autor, tím stromkem, chtěl říci. (smajlíky neumím) JG
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

14 Feb 2021, 18:12

No, a než se "vymáčknu", tak koukám, a už je to zbytečný. JG
Napísať odpoveď