Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

01 Apr 2021, 12:21

přasličák napísal: K roubování broskvoní. Zrovna broskvoň není zrovna ten nejlepší ovocný druh k roubování. V minulosti jsem to zkoušel, žel často neúspěšně. / Nevylučuji, že jsem něco dělal špatně. / Proto broskvoně zásadně očkuji v srpnu.
Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost. Takže u broskvoní jen čerstvé rouby.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 01 Apr 2021, 16:13, upravené celkom 1 krát.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

01 Apr 2021, 13:50

Zkoušel jsem to roubování - vesměs ale neúspěšně. Lepší výsledky dávalo roubování na zakořeněné podnože v květináči uložené v bezmrazé místnosti, tedy narašené, a to čerstvými nenarašenými rouby (podobně jako třeba angrešty). Je to ale příliš pracné a ve srovnání s jednoduchým letním očkováním vlastně postrádající smysl. Největší výhoda roubování - možnost uložení a transportu roubů na velké dálky, se tady vytrácí. Možná v teplých krajích to funguje líp.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

01 Apr 2021, 17:37

Možná v teplých krajích to funguje líp.
Ono to může být i naopak. V teplých krajích může být v srpnu 40stupňů a sucho. A pak je lepší odložit (Forkertovo) očkování zavodněných podnoží na říjen nebo předjaří. To jsou tam pak i pupeny trojáky dobře diferenciované. Myslím, že roubování broskvoní není jen silozpytná hračka. Výhodou jarního roubování může pro někoho být použitelnost starších podnoží, na které už nechytají dobře očka. Vzhledem k vysychavosti broskvoňových roubů je dobré dát na roub sáček nebo fólii. Ale je to všechno o osobních preferencích. Někdo má rád jiná jablka nebo meruňky, benzínová auta místo dieslových..., ale všichni mají svou pravdu.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

11 Apr 2021, 19:56

Krátce jsem se již v minulosti zmiňoval o zajímavém zlepšováku velice šikovného praktického ovocnáře a šlechtitele Josefa Buzrly, který neměl problém se o své zkušenosti podělit. Třeba to někdo chce také zkusit. Postupoval jsem podle jeho rady. V prosinci jsem zakoupil podnože M9 třídy elita. Normálně při roubování v ruce v lednu odměřím potřebnou výšku podnože / roubuji ve 25 ti centimetrech /, zbytek podnože odříznu a vyhodím. Nýní odříznuté zbytky podnože nevyhazuji. Jsou dostatečně silné a dlouhé přes 30 cm. Na tyto zbytky podnože naroubuji požadovanou odrůdu. Naroubovanou část ponořím do vosku / používají pěstitelé sazenic vinné révy / nebo přetřu roub i s páskou ředěným latexem 1 : 3. Bázi naroubované podnože stimuluji v obyčejném práškovém stimulátoru RS 1. Takovéto naroubované řízky napíchám do plastového pytle, z jedné třetiny naplněného připravenou , přiměřeně vlhkou směsi pilin s rašelinovým substrátem. Pytel umístím do sklepa s teplotou kolem pěti stupňu. Sklep mám vlhký. Pokud není vlhký sklep, je potřeba pytel volně uzavřít. Asi po třech měsících naroubované řízky vytáhnu. Mají na bázi vytvořen kalus, někdy základy kořínků. Vyškolkuji je na záhon. Do podzimu mi vyrostly krásné špičáky, vysoké i dva metry, podle vzrůstnosti naroubované odrůdy. Nebyl žádný rozdíl mezi těmito výpěstky a klasickými, které jsem rouboval na podnože s kořenovou soustavou. Silnější podnož M9 kvality elita je sice o něco málo dražší, ale z jedné udělám dva výpěstky.
Prílohy
2. Množení M9 dřevitými řízky..JPG
1. Množení M9 dřevitými řízky..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

11 Apr 2021, 20:30

přasličák napísal:
11 Apr 2021, 19:56
Krátce jsem se již v minulosti zmiňoval o zajímavém zlepšováku velice šikovného praktického ovocnáře a šlechtitele Josefa Buzrly, který neměl problém se o své zkušenosti podělit. Třeba to někdo chce také zkusit. Postupoval jsem podle jeho rady. V prosinci jsem zakoupil podnože M9 třídy elita. Normálně při roubování v ruce v lednu odměřím potřebnou výšku podnože / roubuji ve 25 ti centimetrech /, zbytek podnože odříznu a vyhodím. Nýní odříznuté zbytky podnože nevyhazuji. Jsou dostatečně silné a dlouhé přes 30 cm. Na tyto zbytky podnože naroubuji požadovanou odrůdu. Naroubovanou část ponořím do vosku / používají pěstitelé sazenic vinné révy / nebo přetřu roub i s páskou ředěným latexem 1 : 3. Bázi naroubované podnože stimuluji v obyčejném práškovém stimulátoru RS 1. Takovéto naroubované řízky napíchám do plastového pytle, z jedné třetiny naplněného připravenou , přiměřeně vlhkou směsi pilin s rašelinovým substrátem. Pytel umístím do sklepa s teplotou kolem pěti stupňu. Sklep mám vlhký. Pokud není vlhký sklep, je potřeba pytel volně uzavřít. Asi po třech měsících naroubované řízky vytáhnu. Mají na bázi vytvořen kalus, někdy základy kořínků. Vyškolkuji je na záhon. Do podzimu mi vyrostly krásné špičáky, vysoké i dva metry, podle vzrůstnosti naroubované odrůdy. Nebyl žádný rozdíl mezi těmito výpěstky a klasickými, které jsem rouboval na podnože s kořenovou soustavou. Silnější podnož M9 kvality elita je sice o něco málo dražší, ale z jedné udělám dva výpěstky.
Veľmi zaujímavé a inšpirujúce. Patrí Vám Mirku poďakovanie za to, že si takéto užitočné praktické rady a 'zlepšováky' nenechávate pre seba, ale sa o ne nezištne podelíte. Vďaka ! IH
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Roubování na podnože

12 Apr 2021, 07:31

přasličák napísal:
11 Apr 2021, 19:56
Vyškolkuji je na záhon. Do podzimu mi vyrostly krásné špičáky, vysoké i dva metry, podle vzrůstnosti naroubované odrůdy.
Můžu se zeptat, jak je přimějete k takovému růstu? A to dokonce bez kořenů? I když roubuji na dobře zakořeněné podnože, i když mají zkvalitněnou a zalívanou zeminu, tak max. přírustek je 1 m. Ať se jedná o jabloně, nebo o slivoně. :(
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

12 Apr 2021, 13:11

Kdyby to nenapsal Mirek Přasličák, řekl bych, že je to školkařská latina. Dva metry z roubu na nezakořeněný řízek, to je jak z jiného světa.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

12 Apr 2021, 21:03

Nedovolil bych si uvádět nepravdu. Jsou to zkušenosti pouze z jednoho roku. Ty dva metry narostly, když jsem narouboval Resistu. Je to dost bujná odrůda.Josef Buzrla ji používá jako mezištěpování - vložku. V srpnu potom v korunce naroubuje požadovanou odrůdu. Podle jeho zkušeností stromky i na M9 rostou na stanovišti o něco bujněji. A hlavně. Vložka z Resisty má mít vliv na velikost plodů. To teprve zkouším. Bude rovněž potřeba u mně na severu prověřit mrazuodolnost, kdy Holovousy u Resisty uvádějí menší mrazuodolnost ve dřevě.
Skutečnost, že roub ještě ve sklepě sroste s podnoží bez kořenů, si také rozumově nedokáži vysvětlit. To, že pak ve školce pěkně naroste, má li při výsadbě kalus či základy kořínků, to je v agrotechnice. Vysazuji na panenský záhon, kde nebyly pěstovány stromky. Na záhon rozhodím kondicionér PRC Sol. Mám přístup ke koňskému hnoji, takže co dva roky na podzim pořádně vyhnojím organikou / traktorista nadává, že nemůže na hnoji ujet / a nechám zaorat. Na jaře rotavátorem dokonale připravím půdu. Vysazuji do brázdy / podobně jako brambory / většinou koncem března. Ihned po výsadbě zavlažuji . Závlahu provedu několikrát za vegetaci podle potřeby profesionálním rotačním rozstřikovačem. Po výsadbě vyhnojím průmyslovým hnojivem Yara Milla Complet plus první dávkou ledku vápenatého. Počátkem května dám druhou dávku ledku vápenatého. V první polovině vegetace, pokud dělám postřik proti škůdcům / mšice /, přidám do postřikovače Krystalon start. Za podstatné považuji udržovat porost v bezplevelném stavu a hlavně udržovat dostatek vzduchu v půdě. K tomu mi výborně slouží malá mechanizace.- Vari-Honda, variabilní rotavátor. Trochu problém je šíře řidítek u výsadby ve druhém roce v úzkém sponu. Letos jsem si pořídil malý rotavátor Honda, řidítka má podstatně užší, takže bych s ním neměl poškozovat postranní obrost. Ale samozřejmně občas musím jít na kolena a vyplet plevel v řádku u kmínků. Pokud něco nezvládnu, musím použít herbicid. Ale to jen vyjímečně.Výpěstky nejpozději druhým rokem vyvazuji k bambusům.
Zásadně nehnojím dusíkem ve druhé polovině vegetacer. Pletiva by byla nevyzralá. A to je tak všechno, o co bych se mohl podělit. Nevím, jestli je tento postup správný. Původně jsem strojař. Ale znáte to. Čím hloupější sedlák, tím větší brambory. Uvedením názvu hnojiv či techniky rozhodně nechci dělat nějakou reklamu těmto firmám.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

12 Apr 2021, 21:10

Petr z H. napísal:
12 Apr 2021, 07:31
přasličák napísal:
11 Apr 2021, 19:56
Vyškolkuji je na záhon. Do podzimu mi vyrostly krásné špičáky, vysoké i dva metry, podle vzrůstnosti naroubované odrůdy.
Můžu se zeptat, jak je přimějete k takovému růstu? A to dokonce bez kořenů? I když roubuji na dobře zakořeněné podnože, i když mají zkvalitněnou a zalívanou zeminu, tak max. přírustek je 1 m. Ať se jedná o jabloně, nebo o slivoně. :(

Na fotkách je postup popisujúci vegetatívne množenie drevnatými odrezkami. Nie je to síce presne to isté čo opísal pán Přasličák, ale ide o podobnú tému a tento profi-postup je tiež zaujímavý. IH

IMG_20210412_205706.png
IMG_20210412_205728.png
IMG_20210412_205843.png
IMG_20210412_205902.png
IMG_20210412_205931.png
IMG_20210412_210000.png
IMG_20210412_210000.png (458.92 KiB) 2946 zobrazení
IMG_20210412_210026.png
IMG_20210412_210026.png (681.47 KiB) 2946 zobrazení
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

13 Apr 2021, 19:59

Metodika je perfektně zpracovaná, vysvětluje mi spoustu nejasností. Ale je to pro profesionální provozy. Pro nás, většinou amatéry, co množíme sto kousků, je pořízení technologie dost nákladné a neekonomické. Ale asi bych se nerozmýšlel a zakoupil nějaký hotový termobox menších rozměrů . Termostimulaci jsem doposud neprováděl.
Desinfekce substrátu Previkurem je velmi vhodná. U dřevitých řízků, choulostivých k plísni šedé / meruzalka, vinná réva.. / tyto mořím v roztoku fungicidu / Switsch, Rowral Akva Flo ... /.
Dřevité řízky nikdy nenechám, aby vytvořily tolik bílých kořínků, jako je na fotografii. Jsou velmi křehké a při manipulaci se lámou. Jakmile se udělá kalus či zárodky kořínků, řízky vyškolkuji. Jakmile vyraší pupeny, kořínky intenzivně rostou. Pokud to počasí nedovolí, osvědčilo se mi řízky nahrnkovat do devítek / 9 x 9 cm / a umístím do boxů, oplášťovaných zahradnickou bublinkovou zateplovací fólii. / Má větší bubliny, než balící bublinková folie. / Boxy mám umístěne ve foliovníku. V těchto boxech od počátku března neklesá teplota pod nulu a je zajištěna vysoká vzdušná vlhkost. Takhle to dělám i v případech, že by mi ve sklepě předčasně začaly na řízku rašit pupeny. V boxu pupeny vyraší / etiletizované přikryji stínovkou /. Jakmile kořeny prorostou substrát, aby se rostliny daly vyklepnout, vysazuji na záhon. Takové výpěstky mají značný náskok a dělám tak i rybízy. Za sezónu naroste velmi silná rostlina, ne nepodobná dvouletému výpěstku, následujícího roku plodící.
Co se týče množení kdouloňových řízků, mám zkušenosti s polskou kdouloňovou podnoži S1. Ta koření velmi ochotně. Dokonce ve vlhkém sklepě mi tvoří kořínky i na části, která je nd úrovní substrátu. Dobře u ní zakořeňují i slabší řízky o průměru kolem 5 mm.
Prílohy
5. Řízky v boxu..JPG
4. Box s řízky rybízů..JPG
3. Řízky rybízů v boxu..JPG
2. Box z bublinkové folie..JPG
1. Box z bublinkové folie..JPG
Napísať odpoveď