Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

23 Feb 2021, 17:49

vysloužil napísal:
23 Feb 2021, 17:20
Myslím, že to není správné. Čím víc oček na podnoži, tím lépe potáhnou mízu.
Já mám ve zvyku skoro všechna očka hned vyslepit. U očkovanců nechávám jen jedno nad a jedno pod. Někteří profesionálové jsou ještě důslednější. Např. v případě očkovanců: "Na zbylém čípku se vyslepí všechny zbylé pupeny a odstraní se i případný postranní obrost, což podporuje vyrašení očka na jaře". (Školkařství – Dopěstování sadby – Multimediální učební texty Ovocnictví [Nečas T., a kol. 2004]).
Takže vyslepení nemusí znamenat fatální chybu.

PS: předpokládám, že se nebavíme o pozdějším roubování za kůru, kde osmotický tah mízy silně podporují listy tvořící cukry fotosyntézou. Odstranění oček by tam znamenalo "smrt". V předjaří jde o tlak z kořenů vyvolaný zejména působením zásobních energetických látek ve formě ATP.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 23 Feb 2021, 18:03, upravené celkom 1 krát.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

23 Feb 2021, 18:03

Ivan Hlavatý napísal:
20 Feb 2021, 14:38
Tak dnes som začal s preštepovaním hrušky Beloruskaja pozniaja. Zatiaľ som na ňu navrúbľoval odrody Merodova, Viennská, Thirriotova, Salisburyho a Lebosca. V najbližších dňoch prídu na rad ďalšie odrody. IH
Dnes som pridal odrody: Konferencia, Lucasova, Bohemica, Grosdemange, Hardenpontova a Abate Fetel. Ale ešte nekončíme. IH

Dnes doplnené: Harrow Delight, General LeClerc, Hardyho, Avranšská, Williamsova červená a Patten. Teda spolu s pôvodnou Bieloruskou 18 odrôd. Keď už karneval, tak nech to stojí za to...😃.
Mám aj jabloň (pôvodne Lilla Seemik) na ktorej je navrúbľovaných dokopy 21 rôznych odrôd. Všetky ostatné stromy mám prísne 'monoodrodové' a tak to aj zostane. IH
peron
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 26 Feb 2021, 22:17

Roubování na podnože

11 Mar 2021, 18:51

Zdravím.
Objednal som si pár podnozi ( m9, m26, mm106, dula, wavit, colt, myrobalan, gizela 6)
Chcel by som si na ne navrublovat rôzne odrody ale viac menej skôr pre známych ako pre seba. Otazka:
1.Skúšali ste niekto pestovať podpniky(prípadne stepence) v tenkých plastových kvetinacoch veľkosti povedzme ako vedro, ktoré by boli zakopané v zemi koli vode?
Význam toho vidím taký že korene budú v nádobe a kedykoľvek môžem taký stromček dať niekomu a on ho môže zasadiť napr. aj v lete... lebo korene budú neposkodene...
2. Chcel by som si aj sám namnozit s nich ďalšie podpniky - odrezkami - ake mate s tým skúsenosti? Lebo napr. Gizela 6 už stojí skoro 4e... to už je celkom dosť...
Vďaka za rady
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Roubování na podnože

12 Mar 2021, 19:30

Prosím Vás o pomoc! Niekde som sa dočítal že výška štepenia má vplyv na kvalitu naštepenej odrody. Neviete mi poradiť kde by som túto tému našiel, prípadne niekto vysvetliť.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

12 Mar 2021, 23:33

Na kvalitu ovoce to jistě vliv nemá, na intenzitu růstu nejspíš ano. Čím výš se odrůda naštěpuje na slaběrostoucí podnož, tím větší bude brzdící vliv podnože.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

27 Mar 2021, 07:57

Ze studené zahrady jsem si právě do teplejší zahrady dovezl rouby broskvoní, které nejsou vůbec narašené. Měl jsem ještě několik mandloňových a broskvomandloňových přestárlých podnoží a tak jsem je včera před mrazem narouboval plátkováním, poměrně nízko u země. Snad se něco chytí i bez zvláštní péče.
Prílohy
Roubovance.jpg
Roubovance.jpg (130.22 KiB) 2525 zobrazení
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Roubování na podnože

27 Mar 2021, 21:27

Dnes som tiez vrubloval jablone, hrusky na podnoze, a mal by som otazku na skusenejsich :-)
Ked mate vrubel co ma koncovy pupen, tak ho nechavate alebo ho ostrihnete? Lebo nejako mi to na niektorych vrublovancoch vyslo ze vrubel koncil s koncovym pupenom (bol to koniec konarika), a teraz neviem ci ho tam nechat alebo dat prec. Vdaka
Peter
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Roubování na podnože

27 Mar 2021, 21:47

peterpe napísal:
27 Mar 2021, 21:27
ci ho tam nechat alebo dat prec
Tak nejvhodnější část k roubování je zhruba střed výhonu. Pokud jste ale z nějakého důvodu použil i jeho konec, pak koncový pupen je zcela plnohodnotný kterémukoli jinému. Klidně jej nechte.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Roubování na podnože

27 Mar 2021, 22:26

Petr z H. napísal:
27 Mar 2021, 21:47
peterpe napísal:
27 Mar 2021, 21:27
ci ho tam nechat alebo dat prec
Tak nejvhodnější část k roubování je zhruba střed výhonu. Pokud jste ale z nějakého důvodu použil i jeho konec, pak koncový pupen je zcela plnohodnotný kterémukoli jinému. Klidně jej nechte.
No mal som tenku podnoz tak som vyskusal tenky vrublik, uvidime :-)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

01 Apr 2021, 06:57

Předně přeji pěkné velikonoce všem milovníkům zahrad. K roubování broskvoní. Zrovna broskvoň není zrovna ten nejlepší ovocný druh k roubování. V minulosti jsem to zkoušel, žel často neúspěšně. / Nevylučuji, že jsem něco dělal špatně. / Proto broskvoně zásadně očkuji v srpnu.
Použití terminálního pupenu na roubu v zásadě je možné. Ale musí být dokonale vyzralý. A tato podmínka často nebývá splněna. Pozor také při použítí roubu odrůd jabloní, plodících na dlouhém dřevě / Rubín, Bohemia, Krasava, Rubinola ... / Na konci výhonů bývají květní pupeny a při vyrašení roubu je pracné odstraňovat květy. Občas se stane, že schází růstový zárodek .
Napísať odpoveď