Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3084
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

16 Máj 2021, 20:30


Treba to už teraz zredukovať na jeden výhon ? Alebo nechávate aj ten druhý ako rezervu a odstránite to až neskôr?
Poprípade, nechávate väčšinou silnejší výhon? Alebo najvyšší?
Já bych vybral ten perspektivnější a druhý bych silně zkrátil dokud oba nezdřevnatí. Kdyby se ten vybraný vylomil, použije se ten druhý.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Roubování na podnože

16 Máj 2021, 22:03

Měl bych takový zvláštní dotaz - omylem jsem narouboval švestkoň na meruňkový semenáč. Může z toho vzniknout něco životaschopného, nebo to mám rovnou za rok přeroubovat?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

16 Máj 2021, 22:25

Nevím, co je švestkoň, ale švestka na meruňkovém semenáči normálně poroste.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 07:18

vysloužil napísal:
16 Máj 2021, 22:25
Nevím, co je švestkoň, ale švestka na meruňkovém semenáči normálně poroste.
Švestkoň je samozřejmě slivoň, trochu míň formálnosti ;) ... Díky, nechám ji tedy.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 11:48

Petr z H. napísal:
17 Máj 2021, 07:18
vysloužil napísal:
16 Máj 2021, 22:25
Nevím, co je švestkoň, ale švestka na meruňkovém semenáči normálně poroste.
Švestkoň je samozřejmě slivoň, trochu míň formálnosti ;) ... Díky, nechám ji tedy.
Nevěděl jsem, jestli to není nějaký nový kříženec švestky a broskvoně, jako třeba Liger (lev x tygr) :idea:
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 15:16

Dobrý deň, mám otázku na skúsených pestovateľov: Aká je úspešnosť prijatia vrúbľov, ak by som chcel vrúbľovať ešte teraz v máji? Zjari som preštepoval jednu hrušku, ktorú som si pracovne nazval Botanická záhrada. Z 9 vrúbľov sa mi prijalo 7, niektoré už majú pekné prírastky , niektoré sa rozbiehajú. Podpník je veľmi životaschopný, asi plánka, odrody na ňom naštepené: Konferencia (z minulého roku), Lucasova, Bohemica, Williamsova, Clappova červená. Všetko zo stromu do stromu.
Ostala mi tam však jedna vetva práve po neujatom vrúbli, na ktorú by som si rád niečo prištepil. Keď som narazil na Vaše fórum, našiel som aj možnosť výmeny vrúbľov. Pýtam sa aj preto, že by som do budúcnosti určite túto možnosť chcel využiť. Samozrejme s radosťou môžem ponúknuť niečo na výmenu z mojich stromčekov. Už veľmi dlho poškuľujem po odrode Nojabrskaja. Teraz by som chcel prezistiť, či to má zmysel skúšať ešte v tomto roku. Ak nie, pokojne na budúcu jar.

Tiež mám kúpenú ázijskú hrušku. Rozhodol som sa ju vyskúšať a keď som minulý rok videl jednu v obchode, neodolal som. Bola tam uvedená informácia, ktorú som považoval za názov odrody (Nashi). Až keď som ju zasadil, zistil som, že to je pomenovanie pre všetky japonské hrušky :) Takže teraz mám hrušku ázijskú No name, ktorá vlani dokonca aj zakvitla. Tu však nastal ďalší problém. Ako som sa tak snažil dopátrať na internete (podľa obrázkov, napr. morfologických znakov listov a pod), zistil som, že len máloktoré ázijské hrušky sú samoopelivé. Vtipná pointa s poučením, nekupovať stromčeky vo veľkých záhradníctvach, no pre mňa ostávajú len dve možnosti - skúsiť do stromčeka prištepiť inú (ázijskú alebo aj normálnu) hrušku, alebo pôvodnú odrodu úplne nahradiť inou. Pre ďalší hruškový stromček už totiž nie je miesta. Čo by ste mi poradili? Má niekto s ázijskými hruškami osobné skúsenosti?
Mimmo
Príspevky: 3084
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 15:57

andrejZA napísal:
17 Máj 2021, 15:16
Dobrý deň, mám otázku ...
Chytit by se to mohlo i teď. Naštěpoval bych roub kopulací a pro jistotu pod něj i očko Forkertem. Něco snad hned vyraší. Vzhledem k tomu, že už není předjaří, bylo by vhodné volit místo roubování níže než na ostatních větvích.
Pokud jde o opylení asijských hrušní, mám za to, že opylovačem může být i běžná hrušeň.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 17:49

Ďakujem za odpoveď. Ak sa k tomu dostanem, tak hodím pokus, ak nie, stromček sa bude dať zapestovať pekný aj zo spomenutých odrôd. Prípadne budúca jar to istí. Chcel by som tam dať ešte minimálne jednu jesennú odrodu popri konferencii.
S opeľovačmi v okolí by nemal byť problém. Hrušiek je aj v susedných záhradách viacero. Fakt je však aj to, že minulý rok na ázijskej hruške nebol ani jeden kvietok opelený, všetky postupne opadali. Uvidíme, ako to bude tento rok.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 19:30

K dotazu Andreje ZA. Neznám klimatické podmínky zahrady. U nás hrušně dokvétají. Lze ještě roubovat. Podmínkou je nenarašený roub. Jinak souhlasím doporučením od Mimma, zkusit očkování. Rovněž stejně předpokládám, že evropské odrůdy hrušek mohou opylovat asijské.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

17 Máj 2021, 21:42

Áno, aj u nás viac-menej už odkvitajú. Klimatické podmienky - poloha - Žilinská kotlina, lokalita podobná severnej či strednej Morave, miesto na záhrade pomerne slnečné, svetelné pomery skoro až luxusné. Je to však stále kotlina, kde bývajú dosť dlho ranné hmly, aj podložie je trochu viac ílovité, než by bol pre hrušky stav ideál.
Najreálnejšie vyzerá buď to očkovanie, ak sa v lete podarí, alebo štepenie budúci rok na jar. Dovtedy si aspoň premyslím, aké odrody by mohli doplniť tie doterajšie. Páčilo by sa mi, keby dozrievali postupne celú sezónu. A ako spestrenie tiež skúsiť nejakú tú východnú exotiku.
Napísať odpoveď