Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Roubování na podnože

31 Dec 2021, 00:11

Vrúbloval jablone, hrušky a slivky - celkom úspešne. Tento rok som očkoval broskyne na St. Julien. S cím nemam skúsenosti sú čerešne.
V literatúre čítam, že pri čerešniach je potrebný odber vrúbľov v decembri. Plánujem odobrať vrúble zajtra. Trochu mam obavu zo skladovania- ci vydržia do času kedy bude miazga. (Skladovať ich budem v piesku v pivnici, a casť zakopem 2/3 do zeme zo severnej strany budovy)

Pre Slivky odoberam vrúble vždy v polovici februára, pre jadroviny začiatkom marca, prípadne ak nemam tak zo stromu na strom.

Mate niekto skúsenosť s vrublovaním čerešní ? Nejaké rady, tipy, osobná skúsenosť ?
Radovan

IP:  11.241

Roubování na podnože

31 Dec 2021, 07:58

Uchovať čerešňové vrúble je celkom kumšt. Pri teplotách, pri ktorých jabloňové a hruškové vrúble spokojne spia, čerešňové radi pučia. Takže potrebuješ fakt dobrú pivnicu, alebo v chladničke. Dávať napučané vrúble, to je už risk. Niekedy to víjde, ale dosť často už nie.
Preto čerešne najradšej vrúbľujem po skončení tuhých mrazov, pred prvým veľkým oteplením nad 10°C povedzme. Býva to od Mateja do Jozefa, každý rok podľa priebehu počasia. Bez uskladnenia vrúbľov, priamo zo stromu na strom. Možno budú niektorí namietať, že je to skoro. To nevadí, vrúbeľ tam spokojne sedí dva mesiace, pomaličky zrastá, podpník ho stále hydratuje a keď je čas, potom začne pučať.
Takto mávam najvyššiu úspešnosť, pri tenkých podpníkoch spojkovaním aj 100%.
Vrúbľovanie v apríli/máji je už závislé aj od počasia. Ak príde sucho a horúčava, čerešňové vrúble radi zasychajú, pritom jadroviny nemajú problém.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

31 Dec 2021, 18:04

Radovan napísal:
31 Dec 2021, 07:58
Uchovať čerešňové vrúble je celkom kumšt. Pri teplotách, pri ktorých jabloňové a hruškové vrúble spokojne spia, čerešňové radi pučia. Takže potrebuješ fakt dobrú pivnicu, alebo v chladničke. Dávať napučané vrúble, to je už risk. Niekedy to víjde, ale dosť často už nie.
Preto čerešne najradšej vrúbľujem po skončení tuhých mrazov, pred prvým veľkým oteplením nad 10°C povedzme. Býva to od Mateja do Jozefa, každý rok podľa priebehu počasia. Bez uskladnenia vrúbľov, priamo zo stromu na strom. Možno budú niektorí namietať, že je to skoro. To nevadí, vrúbeľ tam spokojne sedí dva mesiace, pomaličky zrastá, podpník ho stále hydratuje a keď je čas, potom začne pučať.
Takto mávam najvyššiu úspešnosť, pri tenkých podpníkoch spojkovaním aj 100%.
Vrúbľovanie v apríli/máji je už závislé aj od počasia. Ak príde sucho a horúčava, čerešňové vrúble radi zasychajú, pritom jadroviny nemajú problém.
Termín od Matěje do Josefa rozhodně není pro peckoviny příliš brzo. Úspěšnost - poté, co jsem začal roubovat na přelomu února a března - se výrazně zlepšila. Vůbec nevadí, když později přijdou silné mrazy. Přesně tak, jak píše Radovan, roub si 2 měsíce sedí než začne našit, ale když naroubujete těsně před rašením, úspěšnost je menší.
Využil jsem dnešního příznivého počasí a nařezal rouby třešní i švestek. Když je zmrzlá zem, nechám je ležet klidně v trávě, nic se jim nestane. Jak půda rozmrzne, zapíchnu rouby do země.
Marian1
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02 Nov 2021, 19:53

Roubování na podnože

31 Dec 2021, 21:09

Radovan napísal:
31 Dec 2021, 07:58
Uchovať čerešňové vrúble je celkom kumšt. Pri teplotách, pri ktorých jabloňové a hruškové vrúble spokojne spia, čerešňové radi pučia. Takže potrebuješ fakt dobrú pivnicu, alebo v chladničke. Dávať napučané vrúble, to je už risk. Niekedy to víjde, ale dosť často už nie.
Preto čerešne najradšej vrúbľujem po skončení tuhých mrazov, pred prvým veľkým oteplením nad 10°C povedzme. Býva to od Mateja do Jozefa, každý rok podľa priebehu počasia. Bez uskladnenia vrúbľov, priamo zo stromu na strom. Možno budú niektorí namietať, že je to skoro. To nevadí, vrúbeľ tam spokojne sedí dva mesiace, pomaličky zrastá, podpník ho stále hydratuje a keď je čas, potom začne pučať.
Takto mávam najvyššiu úspešnosť, pri tenkých podpníkoch spojkovaním aj 100%.
Vrúbľovanie v apríli/máji je už závislé aj od počasia. Ak príde sucho a horúčava, čerešňové vrúble radi zasychajú, pritom jadroviny nemajú problém.
Súhlasím ujateľnost je bezproblémová
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Roubování na podnože

02 Jan 2022, 13:37

vysloužil napísal:
31 Dec 2021, 18:04
Termín od Matěje do Josefa rozhodně není pro peckoviny příliš brzo. Úspěšnost - poté, co jsem začal roubovat na přelomu února a března - se výrazně zlepšila. Vůbec nevadí, když později přijdou silné mrazy. Přesně tak, jak píše Radovan, roub si 2 měsíce sedí než začne našit, ale když naroubujete těsně před rašením, úspěšnost je menší.
Radovan napísal:
31 Dec 2021, 07:58
Preto čerešne najradšej vrúbľujem po skončení tuhých mrazov, pred prvým veľkým oteplením nad 10°C povedzme. Býva to od Mateja do Jozefa, každý rok podľa priebehu počasia. Bez uskladnenia vrúbľov, priamo zo stromu na strom. Možno budú niektorí namietať, že je to skoro. To nevadí, vrúbeľ tam spokojne sedí dva mesiace, pomaličky zrastá, podpník ho stále hydratuje a keď je čas, potom začne pučať.
Takto mávam najvyššiu úspešnosť, pri tenkých podpníkoch spojkovaním aj 100%.
Vďaka za odpovede.
Ja potrebujem prevrúbľovať starší - veľmi pekný strom. Strom ma cca 15- 20 rokov, ale veľkostne je porovnateľný s 5 ročným stromom na mahalebke.
Ide o strom ktorý zasadil moj otec. Bola to hranica pozemkov. No teraz ked začal rodiť po toľkých rokoch, su plody nevyhovujúce. Sused ho chcel zrezať, no navrhol som, že ten strom navrúblujem, tak súhlasil.
Pokiaľ ide o rúbanie stromu, snažím sa nájsť vždy možnú alternatívu záchrany.

Preto som chcel vrúbľovať pod kôru, kde ta miazga je žiadúca.
Ale dali ste mi námet vrúbľovať v čase spánku stromu niekedy koncom februára - zo stromu na strom, v mojom prípade vrúbľovať na koziu nôžku. (ešte som tak nevrúbľoval), ďalšiu časť by som počkal do apríla ked bude miazga a vrubľoval za kôru - aj ked tam mam stále obavu, ci vydržia dovtedy vrúble.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

02 Jan 2022, 17:44

charles91 napísal:
02 Jan 2022, 13:37
Ja potrebujem prevrúbľovať starší - veľmi pekný strom. Strom ma cca 15- 20 rokov, ale veľkostne je porovnateľný s 5 ročným stromom na mahalebke.
Ide o strom ktorý zasadil moj otec. Bola to hranica pozemkov. No teraz ked začal rodiť po toľkých rokoch, su plody nevyhovujúce. Sused ho chcel zrezať, no navrhol som, že ten strom navrúblujem, tak súhlasil.
Pokiaľ ide o rúbanie stromu, snažím sa nájsť vždy možnú alternatívu záchrany.

Preto som chcel vrúbľovať pod kôru, kde ta miazga je žiadúca.
Ale dali ste mi námet vrúbľovať v čase spánku stromu niekedy koncom februára - zo stromu na strom, v mojom prípade vrúbľovať na koziu nôžku. (ešte som tak nevrúbľoval), ďalšiu časť by som počkal do apríla ked bude miazga a vrubľoval za kôru - aj ked tam mam stále obavu, ci vydržia dovtedy vrúble.
Najlepšie výsledky sú pri jednoduchej alebo anglickej kopulácii, keďže pri jej správnej realizácii sa dokonale kryje kambium štepu a prijímajúcej vetvičky. Pri preštepovaní starších stromov býva ale samozrejme priemer preštepovaného konára väčší než priemer vrúbľov. Všeobecne: v takomto prípade možno V ČASE VEGETAČNÉHO POKOJA okrem techniky na koziu nôžku použiť aj jednoduchšie metódy - plátkovanie, sedielkovanie, do rozštepu a netreba zabudnúť ani na Forkertovo očkovanie. Kozia nôžka je z nich technicky najnáročnejšia. IH

Screenshot_20220102-164047_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164027_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164041_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164054_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164340_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

02 Jan 2022, 19:15

Ivan Hlavatý napísal:
02 Jan 2022, 17:44
charles91 napísal:
02 Jan 2022, 13:37
Ja potrebujem prevrúbľovať starší - veľmi pekný strom. Strom ma cca 15- 20 rokov, ale veľkostne je porovnateľný s 5 ročným stromom na mahalebke.
Ide o strom ktorý zasadil moj otec. Bola to hranica pozemkov. No teraz ked začal rodiť po toľkých rokoch, su plody nevyhovujúce. Sused ho chcel zrezať, no navrhol som, že ten strom navrúblujem, tak súhlasil.
Pokiaľ ide o rúbanie stromu, snažím sa nájsť vždy možnú alternatívu záchrany.

Preto som chcel vrúbľovať pod kôru, kde ta miazga je žiadúca.
Ale dali ste mi námet vrúbľovať v čase spánku stromu niekedy koncom februára - zo stromu na strom, v mojom prípade vrúbľovať na koziu nôžku. (ešte som tak nevrúbľoval), ďalšiu časť by som počkal do apríla ked bude miazga a vrubľoval za kôru - aj ked tam mam stále obavu, ci vydržia dovtedy vrúble.
Najlepšie výsledky sú pri jednoduchej alebo anglickej kopulácii, keďže pri jej správnej realizácii sa dokonale kryje kambium štepu a prijímajúcej vetvičky. Pri preštepovaní starších stromov býva ale samozrejme priemer preštepovaného konára väčší než priemer vrúbľov. Všeobecne: v takomto prípade možno V ČASE VEGETAČNÉHO POKOJA okrem techniky na koziu nôžku použiť aj jednoduchšie metódy - plátkovanie, sedielkovanie, do rozštepu a netreba zabudnúť ani na Forkertovo očkovanie. Kozia nôžka je z nich technicky najnáročnejšia. IH


Screenshot_20220102-164047_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164027_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164041_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164054_Chrome.jpg
Screenshot_20220102-164340_Chrome.jpg
Nechci být šťoural, ale přeroubování15 - 20ileté třešně je vyšší dívčí. Pro běžného amatéra je to odsouzeno k neúspěchu. Jestli Vám plody nevyhovují (proč vlastně?) vykopejte ho a nasaďte nový. Je sice možné, že z neúspěšně přeroubovaného pahýlu vyrazí vlky, které lze příští rok úspěšně naroubovat kopulací, ale vzniklé řezné rány se nezahojí a strom bude živořit.
Pokud by šlo o jabloň nebo hrušeň, tam je samozřejmě přeroubování na místě.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

02 Jan 2022, 20:47

vysloužil napísal:
02 Jan 2022, 19:15
Nechci být šťoural, ale přeroubování15 - 20ileté třešně je vyšší dívčí. Pro běžného amatéra je to odsouzeno k neúspěchu. Jestli Vám plody nevyhovují (proč vlastně?) vykopejte ho a nasaďte nový. Je sice možné, že z neúspěšně přeroubovaného pahýlu vyrazí vlky, které lze příští rok úspěšně naroubovat kopulací, ale vzniklé řezné rány se nezahojí a strom bude živořit.
Pokud by šlo o jabloň nebo hrušeň, tam je samozřejmě přeroubování na místě.
Charles písal, že strom sadil jeho otec, takže je pochopiteľné, že ho chce zachovať. Stojí na hranici pozemkov, takže po jeho vykopaní by asi sused nesúhlasil so zasadením nového stromu na tom istom mieste.
Riziko, že sa to pri čerešni v tomto veku nepodarí, je samozrejme vysoké (aj ak sa vrúble ujmú, hrozí v mieste štepenia glejotok, redukciou listovej plochy sa strom oslabí, následne môže podľahnúť monilióze či apoplexii atď.). Za pokus ale nič nedá. Myslím, že v tomto prípade nie sú prioritou záhradkárske záležitosti, ale ide o čosi viac. Poznám to dobre. IH
Radovan

IP:  11.241

Roubování na podnože

02 Jan 2022, 21:09

Charles píše, že strom je malý (vo veľkosti 5 ročného stromu na mahalebke). Otázne je, či strom rodí zlé ovocie kvôli odrode, alebo kvôli slabému rastu. Po preštepení sa to nemusí zlepšiť, ak je poškodená koreňová sústava. Ten slabý rast mi to nejako evokuje. Predpokladám, že pred 15 -20 rokmi ešte čerešne na zakrslých podpníkoch neboli bežne v predaji.
Každopádne za pokus to stojí, keď nič tak aspoň skúsenosti z toho budú. Kozej nôžke by som sa tiež vyhol. To je potrebné si dobre natrénovať. Bežne používam plátkovanie. Len nezabudnúť kambium na kambium, teda brať do úvahy rozdielnu hrúbku kôrky na podpníku a vrúbli. Veru, nie je to len tak šup šup, ako napichať vrúbľe za kôrku.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Roubování na podnože

02 Jan 2022, 23:45

Ivan Hlavatý napísal:
02 Jan 2022, 20:47
vysloužil napísal:
02 Jan 2022, 19:15
Nechci být šťoural, ale přeroubování15 - 20ileté třešně je vyšší dívčí. Pro běžného amatéra je to odsouzeno k neúspěchu. Jestli Vám plody nevyhovují (proč vlastně?) vykopejte ho a nasaďte nový. Je sice možné, že z neúspěšně přeroubovaného pahýlu vyrazí vlky, které lze příští rok úspěšně naroubovat kopulací, ale vzniklé řezné rány se nezahojí a strom bude živořit.
Pokud by šlo o jabloň nebo hrušeň, tam je samozřejmě přeroubování na místě.
Charles písal, že strom sadil jeho otec, takže je pochopiteľné, že ho chce zachovať. Stojí na hranici pozemkov, takže po jeho vykopaní by asi sused nesúhlasil so zasadením nového stromu na tom istom mieste.
Riziko, že sa to pri čerešni v tomto veku nepodarí, je samozrejme vysoké (aj ak sa vrúble ujmú, hrozí v mieste štepenia glejotok, redukciou listovej plochy sa strom oslabí, následne môže podľahnúť monilióze či apoplexii atď.). Za pokus ale nič nedá. Myslím, že v tomto prípade nie sú prioritou záhradkárske záležitosti, ale ide o čosi viac. Poznám to dobre. IH
Presne ako píše p.Hlavatý. Strom bol na hranici pozemkov - v minulosti. S súčastnosti pri presnom vymeraní pozemku je na susedovej strane, takže majiteľ v kompetencii zhodnocovateľa je sused. Nejde mi o vysadenie nového.
Nemám čo stratiť. Z vrúbľovania nemam obavu, skor z tých vrúbľov, preto hľadám najschodnejšiu cestu.
Uvažujem aj o postupnom prevrubľovaní, s tým, že by som začal zhora ( Apikálna dominancia), a další rok nižšie časti.
Hľadam informácie aj o letnom vrúbľovaní, čo by mohla byť tiež zaujimavá alternatíva v mojom prípade.
Napísať odpoveď