Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Roubování na podnože

19 Feb 2023, 14:53

Peb, ja už od Dendrosanu dávam ruky preč. Síce som ho roky používal, ale vlani kúpená nová šarža pálila pletivá. Preštepenie celej jablone naprd, vďaka Dendrosanu. Ak k tomu pripočítam to, že občas nejaká šarža je veľmi riedka a na slnku zateká medzi vrúbeľ a podpník, je to už celkom na pováženie. Navyše práca s ním je hotové peklo. Pár štepení je ok. Ak robíte niekoľko desiatok štepení, ste zalepený až za ušami, už neviete čím chytať vrúble, postupne sú zapatlané nože atď.
Posnažím sa zohnať niečo ako radí pán Vysloužil. Prípadne v núdzi si doma robím vlastný vosk - precedená smreková živica + včelí vosk + olivový olej. R.
Peb
Príspevky: 1838
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Roubování na podnože

19 Feb 2023, 21:40

Ďakujem vám ..priznávam sám že je to problematické stepenie ..na jar je moja poloha veterná a zohriaty vosk vždy rychlo tuhne ..po pár vrubloch sa musí opäť zohriať ..objednal som popri dendrasone ktorý tiez ešte miniem aj BIO Plantella arbosan balzám ktorý je určený aj na stepenie ..

Obrázok


Charakteristika produktu
BIO PLANTELLA ARBOSAN je smola (balzám) k ošetreniu poranení pri štepení a iných poškodeniach na stromoch, drevinách a kríkoch.

zabraňuje vzniku chorôb na stromoch, drevinách a kríkoch
dobrá elasticita pri nízkych teplotách
dobrá priľnavosť a vhodná hustota
jednoduché použitie
Pre ošetrenie poranení pri štepení a preštepovaní ovocných a okrasných stromov a kríkov. Možné použitie aj ako stromový balzám na ošetrenie rán po reze, odere alebo inom poškodení ako napr. po ohryzení zverou pre všetky ovocné alebo úžitkové stromy, dreviny a kríky. Prípravok používame pri nedaždivom počasí a teplotách vyšších ako 0°C. Arbosan potrebuje na zaschnutie minimálne 1 hodinu. Potom je ošetrené miesto odolné voči všetkým poveternostným vplyvom.
BB kraj 465 mnm
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Roubování na podnože

19 Feb 2023, 22:02

Arbosan tiež používam, hoci mám dojem, že to len obyčajná sivá akrylová farba. Ako hovorí klasik - "Nič mimoriadne."

Kedysi som dostal malú dózu Tervanolu, z toho som mal iný (dobrý) dojem. Myslím, že v ňom boli aj nejaké fungicídne aditíva a pekne voňal.
Pred dvoma týždňami som kúpil Lac Balsam, ten vyzerá tiež dobre.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Roubování na podnože

20 Feb 2023, 20:58

larix napísal:
19 Feb 2023, 22:02
Arbosan tiež používam, hoci mám dojem, že to len obyčajná sivá akrylová farba. Ako hovorí klasik - "Nič mimoriadne."

Kedysi som dostal malú dózu Tervanolu, z toho som mal iný (dobrý) dojem. Myslím, že v ňom boli aj nejaké fungicídne aditíva a pekne voňal.
Pred dvoma týždňami som kúpil Lac Balsam, ten vyzerá tiež dobre.
Arbosan som mal, ale tiez som potom kupil Lac Balsam a som s nim spokojny. Pouzivam ho tak ako tu niekde uz bolo na fore spomenute, mam ho natiahnuty v injekcii a vytlacim si kolko potrebujem.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

22 Feb 2023, 18:16

Dostal jsem několik dotazů k problematice roubování jehličnanů. Koncem února začíná vhodná doba k roubování borovic a smrků.
Podnož musí být kontejnerovaná, dvouletá a starší. Musí mít náskok před roubem. Umístím ji do tepla tak měsíc před roubováním. Jakmile se objevují bílé kořenové špičky, je čas roubovat. Roub nejlépe odeberu těsně před roubováním, nenarašený. / Je možno i kratší skladování v lednici v mikroténovém sáčku. / Roubuji nejčastěji do boku. Ze spodní části roubu šetřeně odstraním jehlice. Na podnoži provedu krátký zářez - jazýček, a nad tímto provedu řez 30 až 50 mm dlouhý. Roub seříznu kopulačním řezem a z druhé strany seříznu špičku. Roub zasunu a převáži páskou. Je možné i gumičkou. Smyčky není nutno překrývat. Zaleje to pryskyřice. Roub se nazamázává. V amatérských podmínkách doporučuji ošetřit Ortivou a na roub nasadit mikroténový sáček k zajištění potřebné vlhkosti. Roubovance umístím do vytápěného skleníku pod stínovku. Lze i do bytu či chodby na parapet severního okna. Nesmí na roubovanec první rok přijít přímé slunce. Více snad z fotodokumentace.
Prílohy
1. Roub smrku..JPG
2. Roub smrku s kopulačním řezem..JPG
3. Podnož s řezem při roubování do boku..JPG
4. Podnož s řezem..JPG
5. Přiložený a zasunutý roub..JPG
6. Zavázání roubu páskou..JPG
7. Zavázání roubu páskou..JPG
8. Překrytí roubu mikrotenovým sáčkem k zabezpečení vlhkosti..JPG
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Roubování na podnože

24 Feb 2023, 19:43

Je nejaký zásadný rozdiel v zložení balzamu a vosku, ktorý by znevýhodňoval použitie balzamu pri vrúbľovaní? Alebo je povedzme rozdiel iba v konzistencii balzam vs. vosk? Viem, že sa balzam na zatieranie rán pri vrúbľovaní veľmi neodporúča, uprednostňuje sa vosk. Prečo? Balzam by mal vraj obsahovať aj nejaké fytohormóny a hojivé látky - myslíte, že by mohli napomáhať zaceleniu rany na úkor ujatia očka/vrúbľa? S voskom som zatiaľ nepracoval. V lete po očkovaní som čapík po finálnom reze na očko ošetril balzamom, aj jeho kontaktné plochy s očkom, z očka som odrezal aj časť štítku. Snažil som sa iba povrchovo naniesť balzam, nie do spoja a robil som to až neskôr, keď už z očka vyrástol letorast. Nič zlé sa použitím balzamu nestalo, všetko ok.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

24 Feb 2023, 19:59

IgorML napísal:
24 Feb 2023, 19:43
Je nejaký zásadný rozdiel v zložení balzamu a vosku, ktorý by znevýhodňoval použitie balzamu pri vrúbľovaní? Alebo je povedzme rozdiel iba v konzistencii balzam vs. vosk? Viem, že sa balzam na zatieranie rán pri vrúbľovaní veľmi neodporúča, uprednostňuje sa vosk. Prečo?

Žádný zásadní rozdíl, znevýhodňující balzám, není. Klasický vosk jsem opustil již před desítkami let a nahradil jej nejdřív hustým latexem, později sofistikovanějšími balzámy. I mezi nimi jsou však rozdíly, zejména v konzistenci. U těch řidších je riziko, že při silném toku mízy by mohly být ještě před zaschnutím onou mízou naředěny a zatéct mezi styčné plochy. To u vosku nehrozí. Je tam ale jiný problém. Hydrofobní vosk na mokré řezné rány špatně chytá.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Roubování na podnože

24 Feb 2023, 20:27

IgorML napísal:
24 Feb 2023, 19:43
Je nejaký zásadný rozdiel v zložení balzamu a vosku, ktorý by znevýhodňoval použitie balzamu pri vrúbľovaní?
Zásadný rozdiel tam pravdepodobne nebude - aspoň čo sa týka balzamu a vosku značky Dendrosan.
Na foto 1 je zloženie balzamu, na foto 2 vosku. Rozdiel je len v podiele jednotlivých zložiek. Pri vosku sa uvádza aj použitie pri štepení/vrúbľovaní, pri balzame iba použitie na rezné rany alebo poškodenia/poranenia.
Osobne používam balzam, a to aj pri vrúbľovaní, negatívne (fytotoxické) účinky som nepozoroval. Tervanol, ktorý bol kvalitnejší, už nemám.

Na foto 3 je prehľad niektorých voskov a balzamov, rozdelených do skupín podľa ich zloženia. IH

Screenshot_20230224-200504_Chrome.jpg
Screenshot_20230224-200415_Chrome.jpg
Screenshot_20230224-201533_Chrome.jpg
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Roubování na podnože

24 Feb 2023, 20:48

Takže vosk by za normálnych okolností nemal zatiecť do kontaktnej plochy. Balzam by mohol zatiecť, ok. Balzam, keď ošetrujem stromy (používam balzam od Dendrosanu a som s ním celkom spokojný) má skutočne tendenciu sa po nanesení trochu zlievať, veľmi pekne zateká do rany/dutiny a tiež dobre chráni poškodené miesto. Ale ak sa vosk správa trošku inak a nezateká, tak to dáva zmysel, prečo sa uprednostňuje pri vrúbľovaní.

Doplním príspevok - ten metylester repkového oleja bude podľa mňa dosť významne ovplyvňovať konzistenciu. Vo vosku je ho menej, vosk bude teda hutnejší. Ok. Ďakujem. 😉
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

24 Feb 2023, 23:07

Osobne používam balzam, a to aj pri vrúbľovaní, negatívne (fytotoxické) účinky som nepozoroval. Tervanol, ktorý bol kvalitnejší, už nemám.

Tervanol, který jsem považoval za ideální a univerzální na řezné rány i štěpování už jsem nesehnal. Místo něj používám Lac balsam, který považuji za plnohodnotnou náhradu. Nevoní tak pěkně jako Tervanol, ostatní vlastnosti mi přijdou prakticky shodné. Na velké řezné rány jej s ohledem na vyšší cenu nepoužívám, stačí akrylátová či disperzní barva - Latex, Balakryl, Eternal, aj.
Napísať odpoveď