Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Roubování na podnože

29 Sep 2020, 20:37

Rád bych se zeptal zkušených pěstitelů jak roubovat na zakoupené podnože. Chci na podzim zakoupit pár podnoží A2 nebo MM106
a na ně naroubovat pár zajímavých odrůd, které jsem objevil u cest v okolí. Nevím ale kdy začít s roubováním a zda podnože nemusí být již v zemi.
Nebo zda podnože dočasně zazimovat , na jaře vyndat a z ruky naroubovat a zase zasadit. myslím , že nebudu sám koho to zajímá.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

29 Sep 2020, 21:11

Jabloňové podnože k zimnímu roubování jsou silnější a dražší než podnože k letním očkování. Požadujte aspoň 10mm v průměru. Založte je do skleníku, v únoru naroubujte založené nebo v ruce a v březnu vysaďte. Můžete je samozřejmě vysadit hned teď v říjnu na konečné stanoviště a ihned naočkovat Forkertem. Při neúspěchu v březnu přeroubovat. V některých školkách se podnože jabloní prodávají až před únorovým roubováním.

V případě peckovin se štěpování v ruce špatně ujímá.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 12:31

vysloužil napísal:
13 Feb 2021, 11:21
toto ma zaujalo, rovnako ako poznamka v odkaze od p. Ambroza "Z biologického hlediska je nejlépe použít rouby nařezané krátce před štěpováním. Pokud v dané oblasti teploty klesají pod —15 °C, musíme rouby řezat před příchodem hlavních mrazů."

Autor textu na odkaze, kde se píše o přeroubování, neví, na co se ptáte. To, co se píše o nařezání roubů je myšleno u jádrovin, protože meruňky a peckoviny vůbec se přeroubovávají jen výjimečně. Rouby jabloní skutečně můžete nařezat krátce před štěpováním, dokud nemají lístečky, dokonce rouby s nalitými pupeny plnými růstových látek se líp ujímají a rychleji raší. Pro peckoviny to ale neplatí. Tam je nutné, aby rouby byly ve svém vývinu oproti podnoži pozadu. Je úplně jedno, jestli tuhé mrazy přišly v prosinci nebo v únoru a jestli jsou rouby nařezané před nebo po nich. Když štěpujeme peckoviny z pozdě nařezaných roubů, začnou rašit, ale většinou zaschnou.
Forkertovo očkování můžete použít kdykoli, tedy i na jaře. Má velkou výhodu, že nedělá žádné řezné rány a i když se očko nepřihojí, stromu to nijak neublíží.

Dakujem za vysvetlenie. Mna teraz zaujimaju hlavne tie jablone, pretoze planujem vrublovat zopar novych odrod, ale este nemam doma podpniky - pridu az niekedy v marci. A teraz dotaz:

Mam tie vruble navrublovat na podpniky hned ked dorazia a nasledne zasadit, alebo najskor zasadit podpniky a az neskor (kedy priblizne?) na ne navrublovat nove odrody? Jedny vruble mam v pivnici v piesku a druhe su este stale na stromceku, zasadenom na jesen 2020 (najblizsie dni ma stale mrznut). Neviem, ci by bolo lepsie ich narezat a uskladnit, alebo vrublovat rovno zo stromu.

Aky by ste mi poradili idealny postup?
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 15:41

Dovolil bych si upozornit na vlákno roubování na podnože, možná by se to hodilo spíše tam , aby se netříštila témata
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 15:43

kvas napísal:
13 Feb 2021, 12:31
Dakujem za vysvetlenie. Mna teraz zaujimaju hlavne tie jablone, pretoze planujem vrublovat zopar novych odrod, ale este nemam doma podpniky - pridu az niekedy v marci. A teraz dotaz:
Mam tie vruble navrublovat na podpniky hned ked dorazia a nasledne zasadit, alebo najskor zasadit podpniky a az neskor (kedy priblizne?) na ne navrublovat nove odrody? Jedny vruble mam v pivnici v piesku a druhe su este stale na stromceku, zasadenom na jesen 2020 (najblizsie dni ma stale mrznut). Neviem, ci by bolo lepsie ich narezat a uskladnit, alebo vrublovat rovno zo stromu.
Aky by ste mi poradili idealny postup?
Z dotazu je zrejmé, že podpníky ste si objednali, teda nemáte ich dopestované doma. V takom prípade je zrejme najvhodnejším postupom tzv. vrúbľovanie v ruke. To znamená, že podpníky hneď ako k Vám dorazia, naštepíte vrúbľami, ktoré už máte pripravené, teda ešte pred ich zasadením (v pohodlí, napr. v miestnosti, v sede a pod.). Ďalší postup potom závisí od termínu, kedy podpníky obdržíte. Ak to bude v marci a nebude vyslovene zamrznutá zem, zasadíte ich hneď na definitívne stanovisko. Ak by k Vám podpníky dorazili teraz vo februári (alebo by bol aj mrazivý marec), tak v ruke naštepené podpníky najprv uskladníte vo vlhkom substráte v tmavšej miestnosti s primeranou teplotou (nie
mráz, ale ani nie veľmi teplo - trebárs v pivnici), a zasadíte ich keď bude vhodné počasie. Je vhodné, ak je podpník vo vegetatívne pokročilejšom štádiu ako vrúbeľ, preto sa vrúble odoberajú v decembri-januári. Pri jadrovinách to ale nie je až také dôležité, dobre sa ujímajú aj vrúble odobraté v dobe naštepovania (teda zo stromu priamo na podpník, bez skladovania). Ale aj tak by som Vám odporúčal vrúble odobrať čím skôr (nie momentálne, keď silno mrzne, ale keď teplota vystúpi trebárs na okolo 0°C) - tieto vrúble skladovať (v pivnici, chladničke, alebo aj vonku) a naštepiť v ruke po obdržaní podpníkov. Postup ktorý spomínate ako alternatívu - teda podpníky najprv zasadiť a potom naštepiť, je v porovnaní so štepením v ruke oveľa nepraktickejší. (Iné by to samozrejme bolo, ak by ste si dopestovali vlastné podpníky a tie by Vám už rástli na trvalom zamýšľanom stanovišti). IH
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 15:57

Asi bych postupoval podobně. Jen bych podnože po doručení napřed na několik hodin namočil. Jabloňové podnože se prodávají v různých tloušťkách. Tenčí a levnější je lépe zaškolkovat a očkovat až v auguste. Ty dostatečně silné (v kořenovém krčku od 10 mm) se dají hned roubovat v ruce.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 17:48

Jedny vruble mam v pivnici v piesku a druhe su este stale na stromceku, zasadenom na jesen 2020 (najblizsie dni ma stale mrznut). Neviem, ci by bolo lepsie ich narezat a uskladnit, alebo vrublovat rovno zo stromu.

Roubům jabloní zimní mrazy (pomineme-li rok 1929) neuškodí a je jedno jestli jsou nařezané nebo ještě trčí na stromech. Stejně tak je u jabloní vcelku jedno, jestli budou rouby nařezané s předstihem nebo krátce před roubováním.
Já osobně mám radši rouby nařezané dřív a před štěpováním namočené do vody. S roubováním v ruce nemám žádné zkušenosti, podnože si pěstuji sám a roubuji je - ne na trvalém stanovišti jak píše dr. Hlavatý (což by bylo ideální) - nýbrž v provizorní školce, kde jsou vysázené (a zakořeněné) jedna vedle druhé. Až se rouby ujmou a stromky vytvoří korunku (obvykle až dalším rokem), přesadím je na místo.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 18:38

Zkušenosti nemám, nezkoušel jsem nikdy žádnou sazenici nebo podnož po přesazení hned roubovat. Jedno zda v ruce nebo až na jaře po přesazení na trvalé stanoviště. Tak mě berte s rezervou!!!!
*
Ale i tak bych si rád přečetl zkušenosti lidí kteří to zkusili.
Já se toho nikdy neodvážil.
Myslel jsem si, že nějaké přesazení podnože je už i tak pro ni dost velký šok a není dobré ho ještě zvyšovat tím roubováním.
*
(Rouboval jsem jen v podnožové školce nebo někde v divočině a až po ujatí a podle vzrůstu jsem pak další rok sadil na trvalé stanoviště anebo rozdal).
*
P.S. očkování apod. jsem neuměl a neumím... Tam je to možná jiné....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Vrúbľovanie jabloní na nové podpníky

13 Feb 2021, 19:02

PepaS napísal:
13 Feb 2021, 15:41
Dovolil bych si upozornit na vlákno roubování na podnože, možná by se to hodilo spíše tam , aby se netříštila témata
dakujem za upozornenie a presuvam.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

13 Feb 2021, 19:45

Třeba bych se do „hovoru“ rád zapojil, ale nepochopil jsem otázku a mrzí mě, že jsem nepochopil.
Vy ostatní víte, jaké ty zmíněné podnože budou? Jak silné, jak velké. Víte „co“ má být vypěstováno a do kdy? Co je důležitější, jestli se musí využít rouby, které jsou právě „na skladě“, nebo třeba pracnost, jak silné jsou rouby a podobně. JG
Napísať odpoveď