Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

16 Jan 2022, 09:59

Klínkové roubování, jak ukazuje na obrázku El Edgar, kdy na podnoži je klín a na roubu véčko, se jinde než na ořešáky zřejmě nepoužívá. Jiná věc je opačný postup, kdy roub je seříznutý do klínku a véčko je na podnoži. Tedy - na podnoži se nevyřezává véčko, nýbrž se jen uprostřed rozřízne a říká se tomu roubování do rozštěpu. Používal jsem to dvěma způsoby: 1. na bylinné roubování angreštů (s nic moc výsledkem) a 2. na roubování peckovin v předjaří. Rozštěp se mi ujímal kupodivu líp než kozí nožka nebo sedélko. Už jsem tu techniku opustil, ujímavost byla sotva 50% a neujmuté rozštípnuté dřevo se špatně hojilo. Na druhé straně je menší riziko pozdního vylomení roubu (třeba za 2 roky) než při úspěšnějším roubování za kůru.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Roubování na podnože

16 Jan 2022, 11:20

roubování do rozštěpu užívám u roubování angreštu nebo rybízu na meruzalku. Občas i u jádrovin, třeba když mám v ruce opravdu krátký nebo tenký roub. Vloni mi ale pod páskou u pár takových roubů zkondenzovala vlhkost a neujaly se. Walter
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

16 Jan 2022, 11:58

vysloužil napísal:
16 Jan 2022, 09:59
...1. na bylinné roubování angreštů (s nic moc výsledkem)...
Bylinné roubování angreštů a rybízu do rozštěpu asi potřebuje to správné období (přelom května a června) a důsledné zastínění. V uplynulém roce se mi ujaly všechny pokusy. Tuhé zelené rouby jsem vložil do tuhých zelených podnoží, stáhl konopnou nití, přelepil úzkou lepicí páskou a obalil alobalem. Horní očko bylo osvětlené a nezavoskované.
Prílohy
Angrešt roubovanec za zelena 1.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

17 Jan 2022, 21:44

přasličák napísal:
16 Jan 2022, 08:43
Mám zcela shodný názor, jako MUDr. Hlavatý. Některé způsoby roubování beru jako hystorickou relikvii, kterou někteří autoři odborných publikací neustále kopírují bez toho, aby si tento způsob roubování ověřili v praxi. U výše zmíněného způsobu roubování vydím největší problém, stejně jako u roubování na kozí nožku. Zachování stejného úhlu řezných ploch na podnoži a na roubu. / I když zde se potřebný úhel dá přizpůsobit mírným roztáhnutím či přitáhnutím řezu na podnoži./ Zejména pro amatéry to je velmi problematický způsob. Navíc nevidím nějaké výryzné výhody oproti jiným způsobům. I pracnost a časová náročnost je vyšší. Kdo jednou zkusí při přibližně stejné síle roubu a podnože v místě roubování anglickou čili jazýčkovou kopulací, nebude dělat nic jiného. I když je roub o třetinu tenší nebo silnější, uplatňuji anglickou kopulací s tím, že se musí krýt kambiální pletiva na jedné straně. Do konce vegetace rána sroste a nelze pozorovat rozdíl. Navíc u anglické kopulace je srůstná plocha podstatně větší. Velice správná je Ivanova poznámka o nasazení řezu jazýčku v horní třetině kopulačního řezu. A mé zkušenosti. Čím je řez delší, tím je roubování úspěšnější. Klidně dělám délku řezu 50 mm. Snažím se dodržovat zásadu, že horní pupen na podnoži by měl být naproti spodního pupenu na roubu. V okolí pupenů se nejvíce tvoří hojivá pletiva. Anglickou kopulací roubuji i angrešty a rybízy na meruzalku. Tam je spíše později problém ve vysychání roubu, proto se rouby namáčejí do parafínu nebo celé přetřou ředěným latexem 1 : 2. Problematické je i udržet rouby angreštu a rybízu nenarašené. Ořešáky jsem tedy ještě nikdy nerouboval, takže nemám zkušenosti. Tam je problém se stratifikaci po naroubování. Roubovanci se umísťuji v bednách s pilinama, udržuje se konstatní teplota kolem 24 stupňů. K tomuto nemám technické vybavení a kvůli několika stromkům si toto pořídit je neekonomické.
Ještě bych pokračoval, se svými rozumy, na téma roubování, štěpování. Volně bych navázal a vytrhával text z příspěvku pana Přesličáka, protože nikde jinde jsem zatím nečetl to nejdůležitější, co nám píše.
„Některé způsoby roubování beru jako historickou relikvii, kterou někteří autoři odborných publikací neustále kopírují bez toho, aby si tento způsob roubování ověřili v praxi.“
Vidím to ještě hůř. Jako snahu odradit případné zájemce o roubování těžkostmi a neúspěchem.
Nejjednoduššími způsoby, kopulací a za kůru (sedélko), jsem rouboval skoro všechno ovoce (ne ořešák) a v drtivé míře úspěšně. Základ úspěšnosti vidím hlavně v délce řezu. Pan Přesličák píše: „A mé zkušenosti. Čím je řez delší, tím je roubování úspěšnější. Klidně dělám délku řezu 50 mm.“ To vidím jako nejpodstatnější sdělení. Literatura i píše, že délka řezu má být trojnásobkem průměru roubu. To je pro běžné roubování nesmysl. Průměr roubu 5 mm, délka řezu 15 mm. Čím delší řez, tím lépe. Já se snažím i o 60, 70 mm. Při dostatečně dlouhém řezu nevadí drobné nepřesnosti, prohnutí, „zvrtulení“ řezu, ne precizně ostrý nůž apod. Přítlačná síla předepjaté roubovací pásky tyto nedokonalosti „zalisuje a srovná“.
Na obrázku (vlastnoručním) je schéma dokonalého řezu na kozí nožku. Roub nelze běžným způsobem, páskou, upevnit. Jak kozí nožku upevnit jsem za cca 50 roků dosud nikde nečetl, neviděl. To k námětům pro pokustóny.
Tak tolik asi ještě k úspěšné roubovací sezoně. JG
kozí nožka schéma.png
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

17 Jan 2022, 22:17

Aniž bych to nějak studoval, intuitivně se taky snažím o co nejdelší řez. Limitujícím faktorem ale bývá vzdálenost pupenů na roubu. Jedním z faktorů, který vlastně prodlužuje srůstovou část roubu je samotná anglická kopulace. Zajímavé je, že konstruktéři roubovacích kleští si s tím hlavu nelámou a styčné plochy takových štěpů bývají dost krátké. Před lety jsem dvoje stejné kleště dostal od Ježíška (jedny jsou ještě nevybalené).
https://zahradni-nuzky.heureka.cz/extol ... E#prehled/
Výsledky ujmutí byly horší než nožem, tak jsem je odložil na dno skříně.
Považuji za důležité, aby při kopulaci nebyl roub silnější než podnož (opačně to nevadí) a aby řez na roubu nebyl delší než na podnoži (opačně to taky nevadí).
Někdy používám způsob roubování, který jsem v žádné knížce neviděl. Týká se roubování za kůru. Roub seříznu jako na hodně dlouhou úzkou kozí nožku. Kůru odchlípnu jen na jedné straně jako při zlepšeném roubování za kůru. No a ten klínek zasunu pod kůru, pupen na roubu se dotýká kůry na neodchlípnuté straně. Srůstová plocha je větší než u klasického za kůru, růst je podobně rychlý jako u Tittela a práce je rychlejší.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Roubování na podnože

17 Jan 2022, 22:56

Anglickou kopulací jsem nerouboval. Prostě jsem si netroufnul. Myslím si, že na mě moc perfektní řez, nenacvičený, pak asi potřeba perfektní nožík.
Taky mám "vychytávky" k roubování za kůru. Na konci roubu tence seříznu kůru, zprava, zleva i shora a vznikne kratičká ostrá špička (jde dobře pod nedoříznutou a neodchlípnutou kůru podnože). Pak také rád zlehounka seříznu pokožku i na bocích řezné rány roubu, pak je kousek seříznutý a kousek je neporušený. A ještě rád za kůru dávám rouby seříznuté jako na roubování sedélkem, aby neodstávaly od osy roubované podnože. JG
Neregistrovaný

IP:  11.241

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 07:52

Kozia nožka sa dá zafixovať aj keď je kôra vrúbľa tenšia ako podnože. Z prebytočnej časti podpníka (nad vrúbľovaním, to čo ide preč) vyrežem trojuholník kôrky v tvare výrezu kozej nôžky, priložím zboku na vrúbeľ a tak zatiahnem páskou. Dá sa použiť akýkoľvek iný materiál. Ale žeby bola kozia nôžka moja obľúbená, to povedať nemôžem. To len veľmi výnimočne, pre zábavku.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 07:56

Návštěvník napísal:
17 Jan 2022, 22:56
Anglickou kopulací jsem nerouboval. Prostě jsem si netroufnul. Myslím si, že na mě moc perfektní řez, nenacvičený, pak asi potřeba perfektní nožík.
Taky mám "vychytávky" k roubování za kůru. Na konci roubu tence seříznu kůru, zprava, zleva i shora a vznikne kratičká ostrá špička (jde dobře pod nedoříznutou a neodchlípnutou kůru podnože). Pak také rád zlehounka seříznu pokožku i na bocích řezné rány roubu, pak je kousek seříznutý a kousek je neporušený. A ještě rád za kůru dávám rouby seříznuté jako na roubování sedélkem, aby neodstávaly od osy roubované podnože. JG
Anglická kopulace je podle mě jednodušší než klasická kopulace. Roub před zavázáním nemusíte přidržovat, zasunutý v jazýčku drží sám. Navíc líp toleruje nerovnosti řezných ploch.
Při zasouvání roubu za kůru je lepší, když malá část řezné plochy roubu vykukuje nad řeznou plochou větve. Líp se tvoří kalus.
To sedélko je dobrý nápad, pravda, trochu pracnější.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 08:13

Souhlas. Také používám některé vlastní vyzkoušené modifikace. Třeba při roubování do boku vyříznu do řezné rány na podnoži a do roubu rovněž jazýček. Návštěvník se mýlí v jeho předpokladu, že řez u anglické kopulace musí být perfektní. Naopak. Spoustu nepřesností při řezu tento způsob toleruje. I zde utažená elastická páska některé nedokonalosti opraví. Doporučuji nebát se a vyzkoušet. Když jsem s roubováním začínal, anglické kopulace jsem se bál. Z nákresů v odborných publikací to všude vypadalo, že se musí do roubu a podnože vyříznout klínek. Nevšiml jsem si, že by bylo uvedeno, že jazýček je tvořen pouze podélným řezem. Po řezu jazýčku na podnoži i roubu se obvykle klín nevytvoří. Snad jen u drobného ovoce. Klínek se vytvoří až po zasunutí roubu do podnože. Nákresy jsou matoucí. Na to mne upozornil až jeden praktik. Od té doby klasickou kopulaci nedělám. Pouze anglickou. Kromě již uvedených výhod já oceňují, že po zasunutí roubu do podnože roub drží a nevypadne. Klidně si tak udělám 20 roubovanců a pak všechny najednou zaváži páskou. Navíc rouby nemusím přidržovat palcem a nepohnou se během vázání.
Prílohy
Scan0010.pdf
(118.26 KiB) 110 stiahnutí
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 11:57

přasličák napísal:
18 Jan 2022, 08:13
Souhlas. Také používám některé vlastní vyzkoušené modifikace. Třeba při roubování do boku vyříznu do řezné rány na podnoži a do roubu rovněž jazýček. Návštěvník se mýlí v jeho předpokladu, že řez u anglické kopulace musí být perfektní. Naopak. Spoustu nepřesností při řezu tento způsob toleruje. I zde utažená elastická páska některé nedokonalosti opraví. Doporučuji nebát se a vyzkoušet. Když jsem s roubováním začínal, anglické kopulace jsem se bál. Z nákresů v odborných publikací to všude vypadalo, že se musí do roubu a podnože vyříznout klínek. Nevšiml jsem si, že by bylo uvedeno, že jazýček je tvořen pouze podélným řezem. Po řezu jazýčku na podnoži i roubu se obvykle klín nevytvoří. Snad jen u drobného ovoce. Klínek se vytvoří až po zasunutí roubu do podnože. Nákresy jsou matoucí. Na to mne upozornil až jeden praktik. Od té doby klasickou kopulaci nedělám. Pouze anglickou. Kromě již uvedených výhod já oceňují, že po zasunutí roubu do podnože roub drží a nevypadne. Klidně si tak udělám 20 roubovanců a pak všechny najednou zaváži páskou. Navíc rouby nemusím přidržovat palcem a nepohnou se během vázání.
Tento prispevok ma, ako amatera "vrublovaca", velmi potesil. Doteraz som vzdy (jednotky kusov) vrubloval klasicky, a veru som si riadne ponadaval, pretoze pri viazani paskou mi vrubel odpadaval, posuval sa a neviem co vsetko, len nedrzal na mieste. Povedal som si, ze pred touto sezonou si to poriadne natrenujem na roznych odrezkoch z krikov, aby som uz isiel na istotu a urobil to co najlepsie. Zvazoval som aj anglicku kopulaciu, ale bal som sa toho zarezu, ze to pokazim este viac a radsej som "neriskoval" - ale po tomto prispevku to jednoznacne idem trenovat len anglicky. :)
Napísať odpoveď