Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 12:21

kvas napísal:
18 Jan 2022, 11:57
přasličák napísal:
18 Jan 2022, 08:13
Souhlas. Také používám některé vlastní vyzkoušené modifikace. Třeba při roubování do boku vyříznu do řezné rány na podnoži a do roubu rovněž jazýček. Návštěvník se mýlí v jeho předpokladu, že řez u anglické kopulace musí být perfektní. Naopak. Spoustu nepřesností při řezu tento způsob toleruje. I zde utažená elastická páska některé nedokonalosti opraví. Doporučuji nebát se a vyzkoušet. Když jsem s roubováním začínal, anglické kopulace jsem se bál. Z nákresů v odborných publikací to všude vypadalo, že se musí do roubu a podnože vyříznout klínek. Nevšiml jsem si, že by bylo uvedeno, že jazýček je tvořen pouze podélným řezem. Po řezu jazýčku na podnoži i roubu se obvykle klín nevytvoří. Snad jen u drobného ovoce. Klínek se vytvoří až po zasunutí roubu do podnože. Nákresy jsou matoucí. Na to mne upozornil až jeden praktik. Od té doby klasickou kopulaci nedělám. Pouze anglickou. Kromě již uvedených výhod já oceňují, že po zasunutí roubu do podnože roub drží a nevypadne. Klidně si tak udělám 20 roubovanců a pak všechny najednou zaváži páskou. Navíc rouby nemusím přidržovat palcem a nepohnou se během vázání.
Tento prispevok ma, ako amatera "vrublovaca", velmi potesil. Doteraz som vzdy (jednotky kusov) vrubloval klasicky, a veru som si riadne ponadaval, pretoze pri viazani paskou mi vrubel odpadaval, posuval sa a neviem co vsetko, len nedrzal na mieste. Povedal som si, ze pred touto sezonou si to poriadne natrenujem na roznych odrezkoch z krikov, aby som uz isiel na istotu a urobil to co najlepsie. Zvazoval som aj anglicku kopulaciu, ale bal som sa toho zarezu, ze to pokazim este viac a radsej som "neriskoval" - ale po tomto prispevku to jednoznacne idem trenovat len anglicky. :)
Je to tak Marek, "angličák" je vsádzka na istotu a najmä to jednoduché obviazanie fixovaného vrúbľa páskou je obrovskou výhodou oproti "klasike".
Dovolím si upozorniť na jednu vec - ten 'jazýčkový' zárez síce nie je žiadna zložitá záležitosť a dá sa to rýchlo natrénovať, ale pozor - pri tom 'jazýčkovaní' je najväčšie riziko samoporezania (viď foto 😀). Najmä ak je vrúbeľ tenší a tvrdší, tak ruka s nožom môže nežiadúco "uletieť" a odnesie si to potom ruka držiaca vrúbeľ. Po takejto skúsenosti (foto) si dávam pozor, jazýčkový zárez robím opatrnými mierne kývavými pohybmi a najmä pri tenších vrúbľoch niekedy použijem namiesto noža chirurgický skalpel s tenkou čepieľkou.
Anglická kopulácia ale naozaj nie je žiadna veda a je to zrejme najvhodnejší spôsob vrúbľovania pri rovnakej hrúbke vrúbľa a konárika/podpníka, aký bol doteraz vymyslený. IH

Screenshot_20220118-120747_Chrome.jpg
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 15:04

Ja som zasa najskôr uprednostňoval anglickú (jazýčkovú) kopuláciu. Btw. tento odborný výraz veľmi zaujal moju ženu, takže aj pre ňu dovtedy nezáživná oblasť dostala nový rozmer. Neskôr som ale prešiel ku klasike - bez jazýčkov. Zdalo sa mi, že tým prvým spôsobom som pri narezávaní viac štepov pokazil, hlavne keď boli príliš tenké. A keď som robil druhý spôsob, zdala sa mi miera úspešnosti podobná alebo aj väčšia. Ale to mám najviac skúseností s jadrovinami, ktoré sú ozaj blbovzdorné. Pri nich nie je problém preštepiť na jar zo stromu do stromu. Pre mňa podstatnejší faktor úspechu je správne načasovanie - čas odoberania vrúbľov aj samotná operácia. A zasa tiež musím priznať, že moje skúsenosti nie sú ani zďaleka také, aby som mohol dávať niekomu rozumy. Tu je však najväčščím limitom rozloha môjho pozemku. Takže ostávam v polohe nadšeného objaviteľa, ktorý sa rád poučí z poznatkov dlhoročných praktikov. Jeden veľmi konkrétny impulz, ktorý mi toto fórum dalo, je nápad zaštepiť egreš do staršieho koreňa josty. Už sa teším na február, keď to vyskúšam. Josty mám viac kríkov, nakoľko sa veľmi ľahko množia a sú aj veľmi bujne rastúce. Ale egreš, to je iný level, egrešov nie je na záhrade nikdy dosť.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 15:29

andrejZA napísal:
18 Jan 2022, 15:04
Ja som zasa najskôr uprednostňoval anglickú (jazýčkovú) kopuláciu. Btw. tento odborný výraz veľmi zaujal moju ženu, takže aj pre ňu dovtedy nezáživná oblasť dostala nový rozmer.
"Jazýčková kopulácia" v sexuálnom význame je klasický oxymoron 😉. Ako napríklad "väčšia polovica" alebo "presný odhad".
Čo sa týka vrúbľovania, úspešnosť klasickej a anglickej kopulácie je prakticky rovnaká, teda vysoká (najmä pri jadrovinách). Výhody anglickej voči klasickej vymenoval Mirek Přasličák, nemá zmysel ich opakovať. IH

Screenshot_20220118-151838_Chrome.jpg
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 16:03

No keby sme to mali vziať takto do dôsledkov, tak skôr by asi šlo o logický nezmysel než klasický oxymoron. Pre laika, ktorý tieto výrazy a spojenia počuje prvýkrát, majú viac nádych bizarnosti, prípadne úsmevnosti, hlavne pri istej interpretačnej voľnosti až nedisciplinovanosti. Takže ostaňme pri tom, že klasické odľahčenie vážnej teórie :)
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 20:39

Mikeš13 napísal:
18 Jan 2022, 20:38
andrejZA napísal:
18 Jan 2022, 16:03
No keby sme to mali vziať takto do dôsledkov, tak skôr by asi šlo o logický nezmysel než klasický oxymoron. Pre laika, ktorý tieto výrazy a spojenia počuje prvýkrát, majú viac nádych bizarnosti, prípadne úsmevnosti, hlavne pri istej interpretačnej voľnosti až nedisciplinovanosti. Takže ostaňme pri tom, že klasické odľahčenie vážnej teórie :)
Anglická kopulace:
Lord: „Lady, doufám, že jste otěhotněla. Nerad bych ty směšné pohyby opakoval.“
:)
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 22:03

Ivan Hlavatý napísal:
18 Jan 2022, 12:21
riziko samoporezania (viď foto 😀)
Pořezané prsty jsou vidět i na některých video návodech roubování na youtube.
Já nejlepší kopulační řezy na roubech dělám směrem od sebe, většinou napoprvé, nejspíš proto, že nemusím dávat pozor na to, abych se nepořezal. Co je pro mě velmi důležité, je vést řez šikmo, asi pod úhlem 45°.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

18 Jan 2022, 22:30

roman napísal:
18 Jan 2022, 22:03
Ivan Hlavatý napísal:
18 Jan 2022, 12:21
riziko samoporezania (viď foto 😀)
Pořezané prsty jsou vidět i na některých video návodech roubování na youtube.
Já nejlepší kopulační řezy na roubech dělám směrem od sebe, většinou napoprvé, nejspíš proto, že nemusím dávat pozor na to, abych se nepořezal. Co je pro mě velmi důležité, je vést řez šikmo, asi pod úhlem 45°.
Áno, viem, o čom hovoríte, akurát že u mňa sa samoporezanie udialo rezbárskym nožom pri výrobe lyžičiek. Naraz len šmyk - a je to. Ale k rezaniu vrúbľov (do živého :) je to dobrý tréning :)
Vážne, na začiatku som si myslel, že samotné štepenie je najväčšia veda, teraz sa mi skôr zdá, že až následné vyväzovanie a tvarovanie, aby sa ujaté štepy nevylomili či inak neskapali, je tá najväčšia alchýmia. A tiež ten spomínaný timing - kedy, čo, kde, a na čo naštepiť.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

20 Jan 2022, 17:53

Nějak jsem nepochopil Romana, že nejdůležitější je vést řez pod úhlem 45 ti stupňů. Možná to myslel ve vztahu k tělu. Pokud by to mělo být k ose roubu, to by byl úhel absolutně nevhodný.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Roubování na podnože

20 Jan 2022, 20:12

přasličák napísal:
18 Jan 2022, 08:13
Souhlas. Také používám některé vlastní vyzkoušené modifikace. Třeba při roubování do boku vyříznu do řezné rány na podnoži a do roubu rovněž jazýček. Návštěvník se mýlí v jeho předpokladu, že řez u anglické kopulace musí být perfektní. Naopak. Spoustu nepřesností při řezu tento způsob toleruje. I zde utažená elastická páska některé nedokonalosti opraví. Doporučuji nebát se a vyzkoušet. Když jsem s roubováním začínal, anglické kopulace jsem se bál. Z nákresů v odborných publikací to všude vypadalo, že se musí do roubu a podnože vyříznout klínek. Nevšiml jsem si, že by bylo uvedeno, že jazýček je tvořen pouze podélným řezem. Po řezu jazýčku na podnoži i roubu se obvykle klín nevytvoří. Snad jen u drobného ovoce. Klínek se vytvoří až po zasunutí roubu do podnože. Nákresy jsou matoucí. Na to mne upozornil až jeden praktik. Od té doby klasickou kopulaci nedělám. Pouze anglickou. Kromě již uvedených výhod já oceňují, že po zasunutí roubu do podnože roub drží a nevypadne. Klidně si tak udělám 20 roubovanců a pak všechny najednou zaváži páskou. Navíc rouby nemusím přidržovat palcem a nepohnou se během vázání.
S tou anglickou kopulací to bylo u mě naprosto stejné, měl jsem dojem z obrázků, že musím vyříznout klínek a nevěděl jsem jak. Až mě jednou napadlo změřit si míry na tom spojovaném dřevě a zkusit řezat podle toho. K natrénování mi moc dobře posloužily čerstvé větvičky z borovice tloušťky tužky. No a samozřejmě, čím více toho člověk roubuje, tím je větší šance, že nůž někdy neuhlídá a ten se zařízne jinam, než má. Walter
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Roubování na podnože

20 Jan 2022, 21:56

přasličák napísal:
20 Jan 2022, 17:53
Nějak jsem nepochopil Romana, že nejdůležitější je vést řez pod úhlem 45 ti stupňů. Možná to myslel ve vztahu k tělu. Pokud by to mělo být k ose roubu, to by byl úhel absolutně nevhodný.
Řez k ose roubu pod úhlem 45° by byl krátký. Myslel jsem to jak na obrázku. Napsal jsem ale, že je to důležité pro mě, někdo to má možná nacvičené jinak.
screen.jpg
screen.jpg (27.02 KiB) 1992 zobrazení
Napísať odpoveď