Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Roubování na podnože

05 Jún 2021, 12:39

EL Edgar napísal:
05 Jún 2021, 12:28
Mimmo napísal:
31 Máj 2021, 17:11
Jak vám rostou letošní rouby?
Vrúbľovanie "Na chamtivca" :D
Neviem či sa praktizuje tento spôsob vrúbľovania. .....
"Na chamtivca" to taktéž s úspěchem praktikuji kvůli lítosti vyhodit ostříhané větvičky nového genetického materiálu. :D Stromky, ať již vyorané z jara nebo na podzim, bývají v rašení opožděné, takže se ze stromku bere vlastně plně životaschopný neskladněný roub a myslím, že i na ujímavosti je to pak poznat. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Roubování na podnože

05 Jún 2021, 14:13

přasličák napísal:
04 Jún 2021, 20:42
Miloš má samozřejmně pravdu, že silná násada plodů zásadně ovlivňuje sílu růstu naroubované části koruny. Proto je většinou efektivnější tu část naroubované větve, u které potřebujeme posílit růst, zbavit plůdků, a raději rok na první plody počkat. Druhým řešením může být naopak omezení růstu těch větví, které přerůstají. Tyto zeslabíme ponecháním plodů nebo letním, klidně i opakovaným, řezem. Předpokládám, že všichni, a to i začínající ovocnáři , znají rozdíl v účincích řezu na sílu vzrůstu u zimního / v době vegetačního klidu / a letního / za vegetace /.
/ Zimní posilňuje růst, letní zeslabuje. /
Další z možností je pomocí různých pomůcek od druhého roku po naroubování upravit sklon letorostu / výhonu /. Čím kolměji výhon roste, tím je bujnější a naopak, vyvázaný do vodorovné nebo podvodorovné polohy přirůstá minimálně. / Pozor na oblouky. /
Zkušení ovocnáři prominou, ale třeba někteří začínající tyto základy neznají.

Áno, približne tak som aj ja uvažoval, teda priebežne počas prvých rokov regulovať silu rastu na nerovnako bujných odrodách. Ak sa aj nedá vždy spoľahnúť na spomaľovanie rastu ponechaním násady plodov, vždy sa dá uplatňovať efekt zimného a letného rezu. Chodím okolo stromov skoro každý deň, takže ustrážiť to dúfam nebude nemožné.
Ale ak sa mi niektoré z nich predsa vymknú spod kontroly, tam sa potom vždy dá pristúpiť k zredukovaniu počtu odrôd (tých, ktoré sú nevyhovujúce) a ponechaním tých, ktoré sa na danom mieste ukazujú ako ideálne. A to nemusí byť nutne len jedna, ale pokojne zo šiestich napr. dve-tri, ktoré budú kompatibilné.

Pravdupovediac, za väčšiu výzvu považujem otázku prísneho tvarovania vetiev, čo sa mi u hrušiek nedarí úplne tak, ako by som chcel. Hrušky sú u mňa na rozdiel od väčšiny iných oveľa tvrdohlavejšie a stále si idú to svoje. S tým mám čo robiť po celý rok. Jablone sú u mňa celkom slušné baránky, kdežto hrušky také tvrdohlavé kozy :)
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování na podnože

06 Júl 2021, 20:53

Roubuje tady někdo peckoviny teď v létě?

Mám letorosty meruněk po zakracení příliš dlouhých prutů síly téměř jako tužka, daly by se očkovat, ale je to zbytečně brzo, napadlo mě naroubovat, že by ještě letos vyrašily a narostly, jaké bývají výsledky?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

08 Júl 2021, 08:35

Pokud chcete příteli MH zkusit nýní naroubovat roub meruňky, je to zajímavý nápad. Já s letním roubováním peckovin nemám zkušenosti. Ale v období druhé mízy občas naroubuji angrešty. Upozorňuji na určitá úskalí. Jsou vysoké teploty. Vysoká transpirace. Pravděpodobně bude nutno volit kratičký roub, redukci listové plochy, roub přetáhnout mikroténovým sáčkem a ještě lépe do sáčku umístit trochu navlhčeného mechu. Občas vyvětrat a možná i preventivně ošetřit fungicidem. Já osobně bych však ještě chvíli počkal na plnou druhou mízu a použil očkování. Termín volím podle použité podnože - jsou rozdíly v době jejich plné mízy . Je to podstatně jednohuhší. Pro lepší jistotu je možno při malých seriích očkovanců použít dvě očka naproti sobě ve výškovém odstupu asi 10 cm. Na jaře pak ponechat jen jedno rašící očko. Nedělat vidlák.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

08 Júl 2021, 18:53

M.H napísal:
06 Júl 2021, 20:53
Roubuje tady někdo peckoviny teď v létě?

Mám letorosty meruněk po zakracení příliš dlouhých prutů síly téměř jako tužka, daly by se očkovat, ale je to zbytečně brzo, napadlo mě naroubovat, že by ještě letos vyrašily a narostly, jaké bývají výsledky?
Já s tím moc zkušeností nemám. Před pěti týdny jsem pokusně narouboval meruňku na BM. Je živá, ale zatím neraší. Roub měl 5 pupenů a byl až po ten horní zabalený v alobalu. Teď odkrývám třetí pupen a zatím nic. Předpokládám, že horní dva pupeny po vyrašení všech, odstřihnu. Vršek roubu jsem nevoskoval a fungicidy jsem nepoužil. Teploty jsou velmi vysoké (obvykle 30-38st. odpoledne, 18-25 ráno).
Stejně jsem rouboval rybíz a angrešt a skoro všechny už mají výhon.
Prílohy
Roubování meruňky za zelena.jpg
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování na podnože

08 Júl 2021, 22:04

Narouboval jsem tedy pokusně 3 rouby meruněk, uvidíme. Jeden se sáčkem, dva rouby bez. Už tady psal pán - někde to tu je, že roubuje meruňky v létě, ale spíš co nejpozději tak, aby už nevyrašily. Mimmo, pokud se v takových teplotách u vás roub ještě nescvrknul, tak se to asi povedlo.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování na podnože

23 Júl 2021, 22:27

Tak zatím se letní roubování polodřevitými rouby jeví nadějně. Několik roubů jsem ještě narouboval, třetina se nepřijalo - buďto se rouby scvrkly nebo zhnědly - shnily. U těch úspěšných roubovanců po týdnu odpadly řapíky stejně jako při letním očkování, když se očko přijme. Jeden roub začíná rašit. Sáčky v našich podmínkách asi není třeba, ani žádné zakrývání . Dokonce jeden scvrklý roub z meruňky po mrtvici co už měla svěšené listy, ale očka se zdály být živé, tak po naroubování se za pár dní roub nalil a obživnul. :thumbup:
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Roubování na podnože

28 Nov 2021, 14:40

V jednej publikácii k starým odrodám jabloní a hrušiek som sa dočítal, že hrušky Hardyho a Hardenpontova sa vyznačujú bujným rastom a v dospelosti veľkými korunami.

Pokiaľ je to pravda, zrejme by tieto odrody neboli vhodné na jednom strome s inými hruškovými odrodami, ktoré nevykazujú podobné rastové vlastnosti (na podpníku hrušky planej) a je možné ich použiť iba jednotlivo.

Má niekto takúto skúsenosť s uvedenými odrodami?

Vďaka

MD
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

28 Nov 2021, 15:05

Miro27 napísal:
28 Nov 2021, 14:40
V jednej publikácii k starým odrodám jabloní a hrušiek som sa dočítal, že hrušky Hardyho a Hardenpontova sa vyznačujú bujným rastom a v dospelosti veľkými korunami.
Pokiaľ je to pravda, zrejme by tieto odrody neboli vhodné na jednom strome s inými hruškovými odrodami, ktoré nevykazujú podobné rastové vlastnosti (na podpníku hrušky planej) a je možné ich použiť iba jednotlivo.
Má niekto takúto skúsenosť s uvedenými odrodami?
K Hardenpontovej: ono tie popisy tejto odrody starými autormi nie sú príliš jednotné, skôr sú dosť kontroverzné čo sa týka bujnosti rastu aj nástupu do plodnosti (viď foto). Ja mám Hardenpontovu celkom 4 stromy, ak rátam moju aj 'adoptívnu' záhradu, ale z toho 2 sú zasadené teraz na jeseň a jeden minulý rok. Ten štvrtý má asi 4 alebo 5 rokov, rast mi nepripadá bujný, skôr priemerný. Podpník ale nepoznám. IH

Screenshot_20211128-145233_Chrome.jpg
Screenshot_20211128-145158_Chrome.jpg
Screenshot_20211128-145129_Chrome.jpg
Screenshot_20211128-145127_Chrome.jpg
Miro27
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 05 Dec 2020, 21:41
Bydlisko: okr. Malacky, 174 m n. m.

Roubování na podnože

30 Nov 2021, 15:27

Ďakujem za informácie.

MD
Napísať odpoveď