Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

30 Okt 2022, 17:08

No to jste mne dostal. Osobně se přikláním k názoru, že i odrůda, použité jako vložka, nějakým způsobem může ovlivňovat konečnou odrůdu. Třeba Josef Buzrla uvádí, že použitím vložky z odrůdy Rezista dosáhne větší velikosti plodů koncové odrůdy. A pokud to mohu posoudit z mých krátkodobých pokusů, je to pravda. Již dlouho používají školkaři při pěstování vysokokmenů jako vložku osvědčené kmenotvorné odrůdy, třeba Wealthy. Ta roste rovně a tvoří pěkný rovný kmínek. V korunce potom naroubují koncovou odrůdu. S použitím těchto známých kmenotvorných odrůd jsou již dlouholeté zkušenosti a je známo, zda a jak tato vložka ovlivňuje koncovou odrůdu. Samozřejmostí je ovlivnění růstových vlastností. Do horších podmínek, kde by stromek na M9 neprosperoval, je možno použít vložku slaběji rostoucí podnože, naroubovanou na semenáč či A2.
Na druhý dotaz odpovídám ano. Vámi navržený způsob je možný. Ale u jabloní obvykle nebývá u mladého stromku problém probudit spící očka na kmínku. Zejména, odstraní li se celá korunka. Problém to bývá třeba u broskvoní. Tam doporučuji přeočkovat. Ale upozorňuji, že v místě očkování vznikne jistá nerovnost / hokejka /, takže stromek není jako podle pravítka. Rašící výhon se pak musí vyvazovat, aby zakřivení bylo co nejmenší. Po několika létech se to celkem srovná.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

30 Okt 2022, 19:11

přasličák napísal:
30 Okt 2022, 17:08
No to jste mne dostal. Osobně se přikláním k názoru, že i odrůda, použité jako vložka, nějakým způsobem může ovlivňovat konečnou odrůdu. Třeba Josef Buzrla uvádí, že použitím vložky z odrůdy Rezista dosáhne větší velikosti plodů koncové odrůdy. A pokud to mohu posoudit z mých krátkodobých pokusů, je to pravda. Již dlouho používají školkaři při pěstování vysokokmenů jako vložku osvědčené kmenotvorné odrůdy, třeba Wealthy. Ta roste rovně a tvoří pěkný rovný kmínek. V korunce potom naroubují koncovou odrůdu. S použitím těchto známých kmenotvorných odrůd jsou již dlouholeté zkušenosti a je známo, zda a jak tato vložka ovlivňuje koncovou odrůdu. Samozřejmostí je ovlivnění růstových vlastností. Do horších podmínek, kde by stromek na M9 neprosperoval, je možno použít vložku slaběji rostoucí podnože, naroubovanou na semenáč či A2.
Na druhý dotaz odpovídám ano. Vámi navržený způsob je možný. Ale u jabloní obvykle nebývá u mladého stromku problém probudit spící očka na kmínku. Zejména, odstraní li se celá korunka. Problém to bývá třeba u broskvoní. Tam doporučuji přeočkovat. Ale upozorňuji, že v místě očkování vznikne jistá nerovnost / hokejka /, takže stromek není jako podle pravítka. Rašící výhon se pak musí vyvazovat, aby zakřivení bylo co nejmenší. Po několika létech se to celkem srovná.
Já osobně vliv vložky nebo původní přeroubované odrůdy nepřeceňuju. Ostatně i samotná podnož je vlastně odrůda - jánče, duzén, jadenička... Prokazatelně je ovlivněna pouze intenzita růstu. Píše se, že na slabších podnožích je ovoce větší, vybarvenější, ale méně skladovatelné. Mám k tomu výhrady. Mladý stromek na semenáči začínající rodit mi vždy přinesl taky velká jablka s kratší skladovatelností. Myslím, že rozdíly jsou spíš ve výživě a agrotechnice. Velké rozdíly pozoruji naopak v závislosti na konkrétním místě v zahradě. Lepší půda, jižní sklon svahu dokáží divy.
S tou Resistou nevím, je to možné. Já jsem svou Resistu už dávno přerouboval Angoldem - má plody velké, to ano, ale stromek Angoldu kousek vedle taky. Naopak větve Resisty rostoucí pod roubem plodí jen drobné brakovité ovoce.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

30 Okt 2022, 19:46

vysloužil napísal:
30 Okt 2022, 19:11
přasličák napísal:
30 Okt 2022, 17:08
...Osobně se přikláním k názoru, že i odrůda, použité jako vložka, nějakým způsobem může ovlivňovat konečnou odrůdu. Třeba Josef Buzrla uvádí, že použitím vložky z odrůdy Rezista dosáhne větší velikosti plodů koncové odrůdy. A pokud to mohu posoudit z mých krátkodobých pokusů, je to pravda...
Já osobně vliv vložky nebo původní přeroubované odrůdy nepřeceňuju. Ostatně i samotná podnož je vlastně odrůda - jánče, duzén, jadenička... Prokazatelně je ovlivněna pouze intenzita růstu. Píše se, že na slabších podnožích je ovoce větší, vybarvenější, ale méně skladovatelné. Mám k tomu výhrady...
K tejto otázke si netrúfam jednoznačne sa vyjadriť. Pred 2 rokmi som navrúbľoval do koruny jablone s červenou dužinou Lilla Seemik 20 iných, všetko červenoplodých odrôd. Tak trochu dúfajúc, že ich plody budú o niečo intenzívnejšie vyfarbené, než za 'bežných' okolností. Tento rok viaceré odrody už zarodili. Je pravdou, že napríklad Red Jonaprince a Jonagored boli vyfarbené parádne (vid foto), podobne aj Rozela a Topaz. Iné odrody (napr. Rubinola, Lucy, Jonalord, Braeburn) takúto charakteristiku - v zmysle výraznejšej zmeny - nevykazovali. Myslím si, že čo sa týka veľkosti plodov, ich vyfarbenia, chuti a skladovateľnosti, tak väčšiu úlohu než 'vložka' či 'nosič' (v prípade preštepenia v korune) má samotný podpník, poloha stromu v záhrade, kvalita pôdy a agrotechnika. Čo sa týka ovplyvnenia plodov v zmysle výraznej premeny ich typického tvaru či farby, tak tu na signifikantný vplyv 'vložky' či 'nosiča' neverím. (Čo samozrejme neznamená, že sa nemôžem mýliť). IH

Jonagored z vetvy naštepenej v korune odrody Lilla Seemik.
Jonagored z vetvy naštepenej v korune odrody Lilla Seemik.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

30 Okt 2022, 21:19

přasličák napísal:
30 Okt 2022, 17:08
...Problém to bývá třeba u broskvoní. Tam doporučuji přeočkovat. Ale upozorňuji, že v místě očkování vznikne jistá nerovnost / hokejka /, takže stromek není jako podle pravítka. Rašící výhon se pak musí vyvazovat, aby zakřivení bylo co nejmenší. Po několika létech se to celkem srovná.
Moc nerozumím. Na broskvoni tloušťky nad 15mm mi ještě nikdy žádné broskvoňové očko nechytlo. Ale řeč je asi i o silnějších kmíncích (možná jsem to nesprávně pochopil).
p.n.
Príspevky: 228
Dátum registrácie: 25 Okt 2022, 13:47
Bydlisko: drsný SV, 240 m.n.m.

Roubování na podnože

31 Okt 2022, 14:57

Děkuji za odpovědi. 15 - 20 cm mezištěp snad nebude nějak hodně ovlivňovat hlavní pěstovanou odrůdu. Pokud by byl rozdíl třeba jen ve velikosti plodu nebo rychlost růstu stromu, tak to by bylo to nejmenší.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

31 Okt 2022, 18:02

Naopak. Když očkuji broskvoně v korunce, bývá síla v místě očkování 10 až 15 mm. Termín očkování posunuji až na konec srpna.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

31 Okt 2022, 18:20

Problematika ovlivňování naroubované odrůdy podnoží je zřejmně složitější. U používaných podnoží většinou jejich vliv na odrůdu známe. Z praxe jsem třeba přesvědčen, že podnož M9 ovlivňuje naroubovanou odrůdu. Plody bývají větší, dříve dozrávají, zkracuje se skladovatelnost. U kdouloňových podnožích pro hrušně bývají plody větší. Jestli to platí pro všechny odrůdy, to je otázka. To nevím. A nevím toho mnohem víc. Setkal jsem se s absolventem fakulty v Lednici pánem Valentou ze vsetínska, který mé dosavadní zkušenosti postavil na hlavu. Pracuje s Mičurinovou teorii ovlivňování. Ve svých pracích uvádí, že odrůdy, naroubované na typových podnožích, mají univerzální chuť, ovlivněnou použitou podnoží. Pěstuje pravokořené stromky jednotlivých odrůd / množí je v laboratorních podmínkách / a tvrdí, že ovoce z takových stromů má chuť zcela odlišnou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Roubování na podnože

31 Okt 2022, 19:25

přasličák napísal:
31 Okt 2022, 18:20
...Ve svých pracích uvádí, že odrůdy, naroubované na typových podnožích, mají univerzální chuť, ovlivněnou použitou podnoží. Pěstuje pravokořené stromky jednotlivých odrůd / množí je v laboratorních podmínkách / a tvrdí, že ovoce z takových stromů má chuť zcela odlišnou.
Nie som fytogenetik ani fytofyziológ, ale mal by som výhrady voči pojmom "univerzální chuť" a "má chuť ZCELA odlišnou".
To, že podpník má istý vplyv na termín nástupu do rodivosti, veľkosť plodov či ich vyfarbenie, uznávame asi všetci.

Avšak voči tvrdeniu, že odrody na typových podpníkoch majú nejakú 'univerzálnu' chuť, mám vážne výhrady. Takisto sa mi nechce veriť tomu, že by napríklad pravokorenná Rubinola mala chuť 'zcela odlišnou' oproti Rubinole trebárs na MM106. Aj keby to bola pravda - ktorá by potom bola tá "pravá" Rubinola ? Šľachtitelia asi s pravokorennými stromami nepracovali... IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

31 Okt 2022, 22:12

Ivan Hlavatý napísal:
31 Okt 2022, 19:25
přasličák napísal:
31 Okt 2022, 18:20
...Ve svých pracích uvádí, že odrůdy, naroubované na typových podnožích, mají univerzální chuť, ovlivněnou použitou podnoží. Pěstuje pravokořené stromky jednotlivých odrůd / množí je v laboratorních podmínkách / a tvrdí, že ovoce z takových stromů má chuť zcela odlišnou.
Nie som fytogenetik ani fytofyziológ, ale mal by som výhrady voči pojmom "univerzální chuť" a "má chuť ZCELA odlišnou".
To, že podpník má istý vplyv na termín nástupu do rodivosti, veľkosť plodov či ich vyfarbenie, uznávame asi všetci.

Avšak voči tvrdeniu, že odrody na typových podpníkoch majú nejakú 'univerzálnu' chuť, mám vážne výhrady. Takisto sa mi nechce veriť tomu, že by napríklad pravokorenná Rubinola mala chuť 'zcela odlišnou' oproti Rubinole trebárs na MM106. Aj keby to bola pravda - ktorá by potom bola tá "pravá" Rubinola ? Šľachtitelia asi s pravokorennými stromami nepracovali... IH
S pravokořenými stromy zkušenost nemám. Ale hodně odrůd jsem odzkoušel současně na typové podnoži a semenáči. Samotného mě překvapilo, že rozdíly byly sotva znatelné.
Hodnotíme-li plody ze stromu, který alternuje, jsou mnohem větší rozdíly ve velikosti, chuti i skladovatelnosti v roce plné úrody oproti roku, kdy strom "odpočívá" a plodů má jen málo.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

01 Nov 2022, 06:58

Uvádím to pouze jako výsledky práce pána Valenty. Posoudit to nedokáži. Pravokořené jabloně jsem nikdy nezkoušel, takže to nejsem schopen posoudit. A i mne pojem univerzální chuť rozčiluje. Občas to slýchám u hodnocení chuťových vlastnosti nových odrůd. Rozuměl bych tvrzení, že jsou vždy v určité době moderní nějaké chuťové standarty. V současnosti pevná, chruplavá dužnina, jablka sladší, s jemnou kyselinkou. Při využití několika málo odrůd při šlechtění se mohou některé chuťové znaky podobat. Ale že by všechny nové odrůdy chutnaly stejně, to mi nepřipadá. Co komu chutná, to je zcela individuální záležitost. A i chuť podléhá modním trendům. Vše diktují obchodní řetězce. A chladírny s umělou atmosferou na chuti nepřidají. A ani předčasná / podtržená / sklizeň . To samozřejmně neplatí u drobných pěstitelů.
Napísať odpoveď