Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Roubování na podnože

24 Mar 2023, 21:58

Mám kupované jabloně na mm106 ze školky roubované v 1m, nějaká boule tam taky je, nic hrozného. K jiným zakrslým podnožím než M9 se nedostanu, totiž pravidelně pod M9 vytrhám odkopky na vyhození, klasické stromky už nechci není místo, podmínka byla aby jabloň byla velikosti angreštu na delším kmínku 1m, jak to poroste jsem zvědavý, vloni už byli jabka. Běžně roubuji ve výšce kolem 30cm.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

25 Mar 2023, 08:36

M.H napísal:
20 Mar 2023, 21:54
2 domácí švestky z jednoho zdroje na MY pár metrů od sebe. Jedna na sušším místě podrůstá každý rok vytrhám nebo vyryju z přilehlého záhonu minimálně 20 odkopků + další posekané v trávníku. Druhá švestka vlhčí místo kupovaná o 2 roky později zatím ani jeden odkopek vůbec nepodrůstá - tím vlhkem snad nebude. Tak žeby ve školce, poté co si uvědomili podrůstání, další roky už roubovaly na jinou várku semenáčků? To dává smysl.
Myrobalány se ve školkách množí spíš vegetativně, semenáčky si pěstujeme jen my amatéři. A asi to není nejlepší postup. Podnože jsou sice patrně bezvirozní, ale hrozně podrůstají. Školky si kupují vegetativně množené selektované myrobalány, které tolik neodnožují. V 90. letech jsem koupil v Brně Katinku a Hanitu - čerstvě dovezené z Něměcka. Podrůstání bylo minimální, sotva 1 výmladek za 2 roky. Nebýt jich, nevěřil bych, že byly štěpované na myrobalán. Švestky koupené od Kubáčka odnožují podstatně víc. Nejvíc však ty moje vlastní. Do mojí tuhé půdy jsou ale myroše stále nenahraditelné.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

26 Mar 2023, 07:47

Dovolil bych si s Milošem vyjímečně nesouhlasit. Školkaři používají různé typy myrobalánu a to jak množené vegetativně / většinou rostou o něco slaběji než semenné /, tak generativní. Třeba dovážené stromky polského původů jsou většinou na semenné podnoži myrobalánu / Alycza /. Míra odnožování je závislá mimo jiného i na genotypu myrobalánu. Velice často se používají pecky nekomformního materiálu, kde bývají značné rozdíly. Vegetativně množené bývají obvykle stejné, cenově jsou drahší. Obvykle jsou z meristému či při zakořeňování řízků se používá technologie nahřívání bází řízku pro snadnější zakořeňování. / Peckoviny až na malé vyjímky zakořeňují obtížněji, než jádroviny či drobné ovoce. / V ČR a SR to na úřední návěsce poznáme u označení podnože. Na konci označení podnože je buď číslo,
/ MY-KL-1 /, pak je to generativní, nebo je na konci písmeno / MY-KL-A/, pak je to vegetativní.
A aby to nebylo tak jednoduché, tak v zahraničí toto neplatí. Třeba Gizela5 je množena meristemově a ta pětka označuje pouze genottyp. Množí se i Gizela 6, která je o krapet silněji rostoucí. Podobně je to i u podnoží Krymsk / Krymsk 1, Krymsk 6, Krymsk 86..., VVA1 a podobně. Jsou rovněž množeny generativně.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

26 Mar 2023, 11:02

přasličák napísal:
26 Mar 2023, 07:47
Dovolil bych si s Milošem vyjímečně nesouhlasit. Školkaři používají různé typy myrobalánu a to jak množené vegetativně / většinou rostou o něco slaběji než semenné /, tak generativní. Třeba dovážené stromky polského původů jsou většinou na semenné podnoži myrobalánu / Alycza /. Míra odnožování je závislá mimo jiného i na genotypu myrobalánu. Velice často se používají pecky nekomformního materiálu, kde bývají značné rozdíly. Vegetativně množené bývají obvykle stejné, cenově jsou drahší. Obvykle jsou z meristému či při zakořeňování řízků se používá technologie nahřívání bází řízku pro snadnější zakořeňování. / Peckoviny až na malé vyjímky zakořeňují obtížněji, než jádroviny či drobné ovoce. / V ČR a SR to na úřední návěsce poznáme u označení podnože. Na konci označení podnože je buď číslo,
/ MY-KL-1 /, pak je to generativní, nebo je na konci písmeno / MY-KL-A/, pak je to vegetativní.
A aby to nebylo tak jednoduché, tak v zahraničí toto neplatí. Třeba Gizela5 je množena meristemově a ta pětka označuje pouze genottyp. Množí se i Gizela 6, která je o krapet silněji rostoucí. Podobně je to i u podnoží Krymsk / Krymsk 1, Krymsk 6, Krymsk 86..., VVA1 a podobně. Jsou rovněž množeny generativně.

Člověk se pořád učí.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

10 Feb 2024, 15:42

Dneska jsem si všiml, že mi vichr roztrhal obal jednoho broskvoňového roubovance (na přerostlé broskvoni v korunce). Roub byl roubovaný 16.10. a vypadá živý. Mám jich ještě pár na slivoňových podnožích. Rouby broskvoní by mi od podzimu asi nepřežily. Na očka bylo v říjnu asi pozdě. Není to obvyklý postup, ale taky to funguje.
Prílohy
Broskvoň roub.jpg
Napísať odpoveď