Roubování na podnože

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Roubování na podnože

29 Jan 2023, 20:33

Hezké a názorné. Určitě se to chytne :thumbup:
Přesto si dovoluji vznést jazykovou poznámku. Roubování do boku (v angličtině side grafting) vypadá odlišně. Provádí se na neseříznuté podnoži. Má taky spoustu modifikací, proto se možná některé názvy překrývají nebo zaměňují. V češtině (Bílek a Hanuš) se výše uvedenému způsobu říká "zlepšené plátkování". Nevím zda je tento název závazný, ale možná bychom se měli nějakého názvosloví držet. Ve slovenštině si název tohoto způsobu netroufám komentovat.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Roubování na podnože

29 Jan 2023, 21:11

Mimmo napísal:
29 Jan 2023, 20:33
Hezké a názorné. Určitě se to chytne :thumbup:
Přesto si dovoluji vznést jazykovou poznámku. Roubování do boku (v angličtině side grafting) vypadá odlišně. Provádí se na neseříznuté podnoži. Má taky spoustu modifikací, proto se možná některé názvy překrývají nebo zaměňují. V češtině (Bílek a Hanuš) se výše uvedenému způsobu říká "zlepšené plátkování". Nevím zda je tento název závazný, ale možná bychom se měli nějakého názvosloví držet. Ve slovenštině si název tohoto způsobu netroufám komentovat.
Mimmo - súhlas.
To, čo Mirek Přasličák popísal ako "roubovaní do boku přidružením s jazýčkem" sa v slovenčine nazýva "zlepšené plátkovanie".
Na foto 1 je 'plátkovanie', na foto 2 'sedielkovanie' (ak spravíme ešte navyše "jazýčkový" zárez, tak sa pridá k názvu metódy prívlastok 'zlepšené').
Na foto 3 je potom 'vrúbľovanie do boku'.

Pochvala pre Mirka za krásne inštruktážne fotky 👍.
H.


Screenshot_20230129-205829_Chrome.jpg
Screenshot_20230129-205835_Chrome.jpg
Screenshot_20230129-205920_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Roubování na podnože

30 Jan 2023, 20:34

Omlouvám se za chybný terminus technikus. Podstatou příspěvku je to, že dělám jazýček všade. A to jak při plátkování / podnož je seříznutá /, tak i při roubování do boku. / Podnož není nad místem roubování seříznutá. / Srůstná plocha je podstatně větší, roub po zasunutí drží a nemusím jej při vázání přidržovat. K vázání používám vyznačovací pásku, kterou používají lesníci. Nechtěl bych, aby to vypadalo jako reklama, ale objednávám ji v e-shopu Ridex Vrbno pod Pradědem. Žlutou mají v akci a prodávají ji za 51 Kč za kilogram. / To jsou čtyři kotouče. / Tlošťka, šířka i návin jsou naprosto shodné s klasickou roubovací páskou. Ta stojí u nás 80 kč za kus. V Ridexu mně přijde na 15 Kč. Roubovací u nás je v prodeji pouze transparentní. Hlavně při očkování se to pod ní může rosit. U barevných mi to nedělá. Samozřejmně kdo má kotouč na pět let, ten to neřeší. U mne padne za sezónu i pět kotoučů.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

31 Jan 2023, 11:32

Výhodou barevné pásky je i to, že je vidět. To ocení především ti, co přiroubovávají odrůdy do již rostozucích stromků. Zapomenutá páska - i když se tvrdí, že ne - se umí zaříznout, nebo přinejmenším brzdí v růstu.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Roubování na podnože

31 Jan 2023, 13:50

Anebo jak se přeroubuje velký strom více odrůdami...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Roubování na podnože

31 Jan 2023, 17:02

Hawkeye napísal:
29 Jan 2023, 21:11
Mimmo napísal:
29 Jan 2023, 20:33
Hezké a názorné. Určitě se to chytne :thumbup:
Přesto si dovoluji vznést jazykovou poznámku. Roubování do boku (v angličtině side grafting) vypadá odlišně. Provádí se na neseříznuté podnoži. Má taky spoustu modifikací, proto se možná některé názvy překrývají nebo zaměňují. V češtině (Bílek a Hanuš) se výše uvedenému způsobu říká "zlepšené plátkování". Nevím zda je tento název závazný, ale možná bychom se měli nějakého názvosloví držet. Ve slovenštině si název tohoto způsobu netroufám komentovat.
Mimmo - súhlas.
To, čo Mirek Přasličák popísal ako "roubovaní do boku přidružením s jazýčkem" sa v slovenčine nazýva "zlepšené plátkovanie".
Na foto 1 je 'plátkovanie', na foto 2 'sedielkovanie' (ak spravíme ešte navyše "jazýčkový" zárez, tak sa pridá k názvu metódy prívlastok 'zlepšené').
Na foto 3 je potom 'vrúbľovanie do boku'.

Pochvala pre Mirka za krásne inštruktážne fotky 👍.
H.



Screenshot_20230129-205829_Chrome.jpg
Screenshot_20230129-205835_Chrome.jpg
Screenshot_20230129-205920_Chrome.jpg
Nesouhlasím s větou v obrázku Roubování do boku: "Podpník má být rovnako hrubý... ako vrúbel".
V takovém případě je roubování do boku technicky obtížné, skoro nemožné. V takových případech je metodou volby na jaře kopulace, v létě očkování. Výjimkou je srpnové roubování angreštů a rybízů na meruzalku, kde je roubování do boku úspěšnější.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Roubování na podnože

31 Jan 2023, 17:13

vysloužil napísal:
31 Jan 2023, 17:02
Nesouhlasím s větou v obrázku Roubování do boku: "Podpník má být rovnako hrubý... ako vrúbel".
Áno, je to blbosť. Napokon, už ten samotný obrázok tú vetu popiera.
Práve kvôli obrázkom a Mimmovej správnej pripomienke som ten príspevok dával. Tie kresby pekne ilustrujú inkriminované 'termini technici'. H.
Rax

IP:  29.122

Roubování na podnože

14 Feb 2023, 14:02

Ahoj,

mám v plánu zkusit své "poprvé" s roubováním jazýčkovou kopulací - mám nakoupené podnože, nastříhané rouby a jen bych si potřeboval ujasnit pár detailů, protože co jsem zkoušel cvičně spojovat, tak úplně neodpovídalo mým představám...

jazýček děláte v roubu i v podnoži cca v 1/3 do 2/3? protože když jsem to tak zkoušel, tak to mělo tendenci se vylamovat, případně to výrazně "nakynulo" a vznikaly tam mezery

druhý dotaz bych měl ohledně zavázání oček naproti řezu (u podnože i roubu) - někde je vyobrazeno, že jsou nechané očka volné, někdo je zaváže pod pásku - jak by to mělo být? Výše je má "přasličák" zavázané pod páskou

dá se použít kopulace v případě, že mám roub silnější, než podnož?

načteno mám (možná až moc a mám v tom guláš...), ale nedaří se mi získat ten správný grif jak na to

Díky
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Roubování na podnože

14 Feb 2023, 15:00

Rax napísal:
14 Feb 2023, 14:02
...mám v plánu zkusit své "poprvé" s roubováním jazýčkovou kopulací - mám nakoupené podnože, nastříhané rouby a jen bych si potřeboval ujasnit pár detailů, protože co jsem zkoušel cvičně spojovat, tak úplně neodpovídalo mým představám...
jazýček děláte v roubu i v podnoži cca v 1/3 do 2/3? protože když jsem to tak zkoušel, tak to mělo tendenci se vylamovat, případně to výrazně "nakynulo" a vznikaly tam mezery...
...druhý dotaz bych měl ohledně zavázání oček naproti řezu (u podnože i roubu) - někde je vyobrazeno, že jsou nechané očka volné, někdo je zaváže pod pásku - jak by to mělo být? ...
...dá se použít kopulace v případě, že mám roub silnější, než podnož?
...načteno mám (možná až moc a mám v tom guláš...), ale nedaří se mi získat ten správný grif jak na to
Zopár hlavných zásad (aj odpovedí na niektoré otázky) máte v prílohe. Ešte dodám:
- Pri reze "jazýčkov" je potrebné nerezať príliš 'plytko', ale ani príliš 'hlboko' (nemyslím tým dĺžku zárezu) - vtedy 'kopulácia' nemusí nasadnúť optimálne.
- Otázku na zaviazanie máte zodpovedanú v prílohe.
- K hrúbke vrúbľa a podpníka - pri anglickej kopulácii je ideálne, ak sú rovnaké. Tá sa dá použiť aj v prípade, ak je vrúbeľ o niečo tenší než podpník. Ak je podpník výrazne hrubší než vrúbeľ, treba použiť metódu plátkovania alebo sedielkovania. Naštepenie hrubšieho vrúbľa na tenší podpník sa nerobí.
- Pred realizáciou štepenia 'naostro' je vhodné si techniku natrénovať 'na nečisto', najlepšie na výhonkoch rôznej hrúbky. Podstatou úspechu je, aby čo najpresnejšie naliehalo kambium vrúbľa na kambium podpníka. Technika anglickej kopulácie nie je zložitá a po pár pokusoch získate ten správny 'grif'. H.


Screenshot_20230214-142729_Chrome.jpg
Screenshot_20230214-142714_Chrome.jpg
Screenshot_20230214-144106_Chrome.jpg
Neregistrovaný

IP:  168.30

Roubování na podnože

14 Feb 2023, 21:22

Ano podmienkou je nenaraseny vrubel,pred rokmi mi dosli vruble jablone postou uz narasene a dost,po navrublovani ocka zaschli,ale z rezervnych pucikov po case vyrasili.Z 8 vrublov sa takto chytilo 7.Ja som vedel v akom stave su mi posielane vruble,videl som fotky i tak som o ne poziada.Pred rokmi mi takto znova vypucal vrubel boskopskeho tak som si veril.Pri kostkovinach jak to raz zaschne uz to nepude panove,takze tak.
Napísať odpoveď