Kde nakoupit stromy

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kde nakoupit stromy

28 Sep 2020, 18:34

Dobrý den,
můžete poradit kde nejlépe nakoupit stromky pro podzimní výsadbu přes internet?
Mám v plánu kupovat cca 35-40 stromků, chci mix druhů, proto nechci nakupovat osobně - vím jaký by to byl problém, chtít od každé odrůdy jeden kus, ještě vybírat podnože apod..
Mám vyhlídnuté druhy - z Uherského Ostrohu a Spomyšle, teď ještě uvažuji o Plantexu.
Na jaře jsem nakupoval z Uherského Ostrohu a kvalita byla hodně dobrá, až na jednu asijskou hrušeň, která byla prakticky bez kořenů, ale krásně se chytla a roste. Mají většinu na M26, případně M7 a M9
V Plantexu je zase více možností na MM106.
Chci pěstovat štíhlá vřetena ev. čtvrtkmeny.
Děkuji za tipy.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kde nakoupit stromy

28 Sep 2020, 19:04

Lepší zkušenost mám se Spomyšlí. Z větší zásilky z Uherského Ostrohu byla velká část stromů (20 %) problémová. Myslím si také, že ve Spomyšli se o stromky na prodejně lépe starají. V Ostrohu jsem při nákupu zaznamenal i celé várky stromků se svraštělou kůrou, zřejmě jim něco občas přeschne.
Ale co doporučuji určitě - vyberte si stromky osobně. Se zásilkami jsem nebyl spokojen - občas olámané větve, mizerné kořeny či přeschlé, že se pak stromek ujal jen zpola, obrazil ve spodní části, horní zaschla. Kvalitnější výpěstky mi přišly ve Spomyšli, odtamtud se mi ujalo zatím bez problému vše.
Jen nerozumím vaší nechuti k osobnímu nákupu - však si to vše sepište, a na místě jen odchytíte někoho z obsluhy a on vás zavede ke všemu, co máte na seznamu.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kde nakoupit stromy

28 Sep 2020, 22:17

Rád si vybírám v klidu domova - přece jen chodit po zahradnictví a mít seznam 40 různých stromků (možná ještě něco navíc pro sestru) tak to by byla obsluha hodně nadšená...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kde nakoupit stromy

28 Sep 2020, 22:26

andre.marek napísal:
28 Sep 2020, 22:17
Rád si vybírám v klidu domova - přece jen chodit po zahradnictví a mít seznam 40 různých stromků (možná ještě něco navíc pro sestru) tak to by byla obsluha hodně nadšená...
Nežijeme v rozvinutém socializmu. Když řeknete, že chcete koupit stromky za 8000 Kč, obsluha Vám udělá pomyšlení. Určitě radši, než kdyby pro stejnou tržbu musela obsloužit 40 zákazníků.
Když mi přijdou poštou dva chcípáky s uschlými kořeny, tak to unesu. . Pro 40 stromků bych rozhodně zajel osobně, klidně až do Plzně.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kde nakoupit stromy

29 Sep 2020, 08:02

andre.marek napísal:
28 Sep 2020, 22:17
Rád si vybírám v klidu domova - přece jen chodit po zahradnictví a mít seznam 40 různých stromků (možná ještě něco navíc pro sestru) tak to by byla obsluha hodně nadšená...
Můžu vám potvrdit, že děláte obrovskou chybu. Po vlastní zkušenosti už si nenechávám stromky posílat, ale vybírám si je sám (i když musím jet třeba 100 km). Nestojí to za ty zbytečně ztracené roky trápení se zaslanými chcípáčky. A obsluha rozhodně raději obslouží někoho, kdo ví, co chce, a jen ukazuje (ušetří si tím spoustu času a během krátké chvíle dost vydělá), než někoho, komu musí hodinu popisovat různé odrůdy a převědčovat jej o koupi, a nakonec z něj nic moc nemá.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Kde nakoupit stromy

29 Sep 2020, 09:08

Chapem argumenty pre osobny nakup👍 Ale napriek tomu si radsej objednam, lebo sa mi nechce nikam chodit😀 No mozno to bude tym, ze mi zatial vzdy prrisli pekne rastliny a stromy. Okrem vanilky mi pekne prezilo a rastlo uplne vsetko, co som kedy objednala.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kde nakoupit stromy

29 Sep 2020, 09:25

Petr z H. napísal:
29 Sep 2020, 08:02
andre.marek napísal:
28 Sep 2020, 22:17
Rád si vybírám v klidu domova - přece jen chodit po zahradnictví a mít seznam 40 různých stromků (možná ještě něco navíc pro sestru) tak to by byla obsluha hodně nadšená...
Můžu vám potvrdit, že děláte obrovskou chybu. Po vlastní zkušenosti už si nenechávám stromky posílat, ale vybírám si je sám (i když musím jet třeba 100 km). Nestojí to za ty zbytečně ztracené roky trápení se zaslanými chcípáčky. A obsluha rozhodně raději obslouží někoho, kdo ví, co chce, a jen ukazuje (ušetří si tím spoustu času a během krátké chvíle dost vydělá), než někoho, komu musí hodinu popisovat různé odrůdy a převědčovat jej o koupi, a nakonec z něj nic moc nemá.
Jednoznačný súhlas - osobný odber je o niečom úplne inom, ako sa spoľahnúť na to čo Vám pošlú - to je vždy lotéria, ktoré môže síce dopadnúť dobre, ale aj katastrofálne. Nie každý má na to
ale čas, resp. ochotu to absolvovať, najmä ak to nie je za rohom. Vždy vravím, že prípadný úspech s pestovaním sa nezačína zasadením stromku v našej záhrade, ale už predtým...
V Uh.Ostrohu som bol len raz - kupoval som tam Desert (+ pár ďalších stromkov), výpestky boli kvalitné. Bol som sklamaný z obsluhy - neochota, predstieraná zaneprázdnenosť,
takmer všade blato (bolo po daždi), navyše nemiestne poznámky ("...pánové ze Slovenska..."), plus jeden menší podvodík pri vyúčtovaní (zámena podpníka za drahší, ale možno neúmyselne),
asi sa ten chalan len zle vyspal. Podstatné boli pre mňa stromky a tie boli OK. IH
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Kde nakoupit stromy

29 Sep 2020, 20:47

Pokud mohu poradit ze své zkušenosti , tak nejlepší si dojet osobně. Ne že by eshopy /většinou/ posílaly špatné výpěstky , ale stromkům nesvědčí doprava. Vyzkoušel jsem to a stromky dorazily poškozené. Od té doby nelituji času a benzínu si pro stromky dojet a vybrat si osobně. Zejména v tom množství , které zvažujete. Velmi dobrou zkušenost mám se Školkou Šťastný u Ledče nad Sázavou a Školky Kalvoda , Mcely u Nymburka. Pěkné stromky se zapěstovanou korunkou. Naopak Fytos pouze špičáky , které letos téměř nepřirůstaly. JS
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kde nakoupit stromy

29 Sep 2020, 21:32

Nemůžu do toho moc kecat neboť jsem takový zásilkový nákup nikdy nezkusil. Jen jsem viděl v okolí, u známých a přátel jací malí mrzáčci jim přišli.....
*
Ale i ve školkách osobně jsem viděl jisté rozdíly ve velikosti a zdravotním stavu prodávaných stromečků a stálo mi za to jich v okolí objet víc a pak si nějak vybrat a třeba se i pak někde vrátit.
*
Přece jen každý zahrádkař je netrpělivý a koupením dobře vyvinutého a narostlého výpěstku pár let "ušetří"....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Kde nakoupit stromy

29 Sep 2020, 22:19

Já jsem objednával z e-shopu pouze jednou loni 2 stromky a i když jsem měl trochu obavu co mi z Ostrohu pošlou, tak já si stěžovat nemůžu. U třešně sice zastřihli terminál, aby se jim to vlezlo do balíku, což avizují na webových stránkách, ale i tak se stromky dobře ujaly a letos měly slušné přírůstky. Objednával jsem stromky ještě před začátkem prodeje, takže mi neposlali nějaké poslední kousky.
Napísať odpoveď