Kde nakoupit stromy

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Kde nakoupit stromy

18 Jan 2021, 09:20

roman napísal:
17 Jan 2021, 16:10

"Může posloužit i obyčejný papírový pytel," radí zase zahradník Jiří Hruška,
Kedysi som obalil vysadene broskyne (korunu) do papieroveho vreca ako ochranu pred mrazmi, po odbaleni boli konare obalene plesnami, ktore vo vlhku a tme mali idealne podmienky. Nedoporucujem.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kde nakoupit stromy

18 Jan 2021, 11:46


"Může posloužit i obyčejný papírový pytel," radí zase zahradník Jiří Hruška,



Jak uchrání papírový pytel kořeny před zaschnutím?
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Kde nakoupit stromy

18 Jan 2021, 14:07

Kořeny zahrne zeminou, pytlem zakrývá zahradník Hruška jen korunku stromku.
Mari
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 08:22

Kde nakoupit stromy

03 Mar 2021, 23:46

.
Naposledy upravil/-a Mari v 05 Mar 2021, 09:06, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Kde nakoupit stromy

04 Mar 2021, 00:09

Asi trochu OT a možná i Historické okénko, ale nedá mi to - nepodělit se o jednu zkušenost:
(Asi velmi ojedinělou).

Už přesně nevím jak je to dlouho. 10 - 15 let.., nevzpomenu si už přesně.
Na přechodném bydlišti přijel mobilní prodejce stromků s velkým vozíkem.
Před hospodu, parkoviště a tak.
Šel jsem se podívat jestli tam něco zajímavého nebude.
Bylo.
Ale teď už si nevzpomenu co přesně.
(Asi nějaká švestkovina z Polska..)
A podle visaček a dotazu jsem to chtěl.

Prodejce to vytáhnul z vozíku s rašelinou a pilinami a řekl:

"Tohle vám nemůžu prodat. Jsou to už takoví chcípáčci, mají suché kořeny a vůbec už nevypadají dobře! Nezlobte se"!

-"Ale já to vidím, akceptuji, jen bych je chtěl zkusit nějak oživit nebo vzít si z nich aspoň roub. V žádném případě si nebudu nikde stěžovat. Jen tu odrůdu už dlouho sháním".
.
-"Ne, nemůžu, nejde to!"

- "No a co s nimi bude?"

-"Zlikvidují se jako neprodejné kusy!"

-Tak mi je dejte. Nebo prodejte. Dám jím šanci a když to nepůjde tak je zlikviduji taky".

-Ne, to nejde! Musím je odvézt zpátky.

*
Nechci tajit jméno toho pojízdného prodejce, ani mu dělat nějakou reklamu, jen už si fact nevzpomenu jak se jmenoval...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kde nakoupit stromy

04 Mar 2021, 10:25

Ono těch firem, které rozvážely stromky po vesnicích volně naložené na korbě dodávky, až tolik nebylo. V podstatě znám jenom jednu. Na druhé straně musím uznat, že kvalita těch stromků nebyla - vzdor těm odhaleným kořenům na slunci - nijak tragická, ujímaly se v pohodě a snad i v odrůdách nebyl nějaký nesoulad. A to se rozvážky obvykle konají až v pozdním jaru, se stromky neprodanými klasickým způsobem.
Toho prodejce chápu. Nafasuje určitý počet stromků, část prodá a ty neprodané musí vrátit, jinak by je musel školkaři či dovozci zaplatit.
Totéž platí v trafice s novinama. Za totáče jsem si koupil noviny dva dny staré (když tam bylo něco zajímavého) nebo časopis z předminulého měsíce za zlomek ceny. Dnes je trafikant vrátí při rozvozu nového čísla.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kde nakoupit stromy

04 Mar 2021, 16:53

Noviny jsou chráněny starými díly vespod a nahoře, toho jste si asi nevšimnul, tak že může po nich vesele skákat dál.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Kde nakoupit stromy

14 Apr 2021, 18:10

p. Hlavatý, kde na Slovensku nakupujete stromčeky vy ? alebo chodíte skôr do Čiech ?

so zvedavosti sa pýtam, predpokladám, že si na kvalite dáte záležať.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kde nakoupit stromy

14 Apr 2021, 19:05

charles91 napísal:
14 Apr 2021, 18:10
p. Hlavatý, kde na Slovensku nakupujete stromčeky vy ? alebo chodíte skôr do Čiech ?

so zvedavosti sa pýtam, predpokladám, že si na kvalite dáte záležať.
Hádam sa nenahneváte, ak neodpoviem konkrétne. Nechcem tu totiž robiť nikomu reklamu, ale ani antireklamu. Napokon - nie je na to ani dôvod. Posledný nákup na jeseň 2020 som robil celkove až na 5-tich miestach (všetky na Slovensku a osobne), takže nie je to tak, že by som preferoval jedného dodávateľa. Vždy vychádzam z toho, čo chcem kúpiť a kde to majú resp. budú mať. Samozrejme, snažím sa kúpiť kvalitný výpestok, za tie roky už dokážem posúdiť či taký naozaj je. Ak nespĺňa kritériá, tak neberiem. Niekedy nakupujem aj v tzv. 'priekupníckej' predajni, teda takej kde si dodávku objednávajú (trebárs aj z Čiech alebo Maďarska), čiže nemajú vlastnú škôlku. V takom prípade sa priebežne informujem, kedy zásielku dostanú a snažím sa následne prísť čo najskôr, aby stromky čo najmenej trčali u nich. Naposledy sa mi takto podarilo získať vzácne kúsky tak, že ich ešte ani nemali rozbalené... A niekedy vám pomôže vyslovená náhoda, takto som napríklad išiel pomôcť kamarátovi s nákupom brestu do živého plota a v zastrčenej vidieckej predajni som narazil na vzácnu hrušku Hardenpontovu (import z Maďarska). Kúpiť kvalitný výpestok je dôležité (z 'chcípáčika' ťažko spravíte vitálny strom), ale nemenej dôležitá je aj následná starostlivosť od momentu zasadenia a neskôr (aj super výpestok sa dá zlým postupom 'dokafrať'). IH
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Kde nakoupit stromy

14 Apr 2021, 22:38

Ivan Hlavatý napísal:
14 Apr 2021, 19:05
Hádam sa nenahneváte, ak neodpoviem konkrétne. Nechcem tu totiž robiť nikomu reklamu, ale ani antireklamu. Napokon - nie je na to ani dôvod. Posledný nákup na jeseň 2020 som robil celkove až na 5-tich miestach (všetky na Slovensku a osobne), takže nie je to tak, že by som preferoval jedného dodávateľa. Vždy vychádzam z toho, čo chcem kúpiť a kde to majú resp. budú mať. Samozrejme, snažím sa kúpiť kvalitný výpestok, za tie roky už dokážem posúdiť či taký naozaj je. Ak nespĺňa kritériá, tak neberiem. Niekedy nakupujem aj v tzv. 'priekupníckej' predajni, teda takej kde si dodávku objednávajú (trebárs aj z Čiech alebo Maďarska), čiže nemajú vlastnú škôlku. V takom prípade sa priebežne informujem, kedy zásielku dostanú a snažím sa následne prísť čo najskôr, aby stromky čo najmenej trčali u nich. Naposledy sa mi takto podarilo získať vzácne kúsky tak, že ich ešte ani nemali rozbalené... A niekedy vám pomôže vyslovená náhoda, takto som napríklad išiel pomôcť kamarátovi s nákupom brestu do živého plota a v zastrčenej vidieckej predajni som narazil na vzácnu hrušku Hardenpontovu (import z Maďarska). Kúpiť kvalitný výpestok je dôležité (z 'chcípáčika' ťažko spravíte vitálny strom), ale nemenej dôležitá je aj následná starostlivosť od momentu zasadenia a neskôr (aj super výpestok sa dá zlým postupom 'dokafrať'). IH
Ďakujem za odpoveď aj keď bez konkrétnosti. U nás sú v ponuke často aj výpestky z Poľska, no tie ja moc neuznávam, a skôr verím naším škôlkam. S maďarskými skúsenosť nemám.

Nedá mi, ale trochu ma prekvapilo tvrdenie "z chcípačika ťažko spravíte vitálny strom". S tým tvrdením nemôžem súhlasiť, a zastávam názor, že pokiaľ strom netrpí nejakou chorobou, je z možné u každého výpestku v akomkoľvek zakúpenom stave vypestovať poriadny strom aj ked potrebuje viac času, viac starostlivosti

Višňa ,ktorá od predajcu prišla v zlom stave, po posadení a zostrinutí nemala prírastky vôbec. Další rok som ju vykopal, namocil na noc do vody, a znova posadil na ine miesto, znova hlboko zostrihol. Cez rok hnojil, mulčoval ... Teraz je z nej višna s bohatými prípastkami a prvými plodmi.

Hruška - ked mi prišla priamo zo škôlky som ju chcel reklamovať. Korene mala tak osekané, že by ste nenašli ani jednu vlásočnicu. Kolovitý koreň zoseknutý, celé zle. Povedal som si, že ju skúsim zachrániť. Po zasadení som ju zastrihol tak, že trvalo 2 roky, kým som vypestoval korunku. Hruška teraz pekne prosperuje.

S ostatnými stromami problém nebol. No vždy ked idem okolo višne si spomeniem, že som sa zamýšlal, či z nej niečo bude, a o to viac ma teší, že sa jej teraz darí.
Napísať odpoveď