Kde nakoupit stromy

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Kde nakoupit stromy

21 Nov 2020, 21:46

Já nakonec objednával přes internet. Bral jsem i broskvoně a švestky, na které bych musel při osobním odběru čekat a už by zase nebyl tak velký výběr v hrušních a jabloních.

Dvě třetiny stromků z prodejstromku.cz, zbylé ve Spomyšli. Kvalita hodně dobrá, v naprosté většině krásné baly, i u hrušní, s kterými bývají většinou potíže.

Mínusy:
Dva stromky dost přerostlé, kdybych chtěl polokmeny, tak úžasné, na mnou zamýšlené štíhlé vřeteno asi budu muset snižovat kosterní větve.
Ze Spomyšle jsem objednával hlavně kvůli cling broskvoni Catherina, která jinde nebyla, přišla jako jediná bez cedulky. Tak doufám že to nebude záměna.

Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
RastoD
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Kde nakoupit stromy

06 Jan 2021, 22:46

Dajú sa niekde zakúpiť aj vrúble ovocných stromov?
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Kde nakoupit stromy

07 Jan 2021, 08:51

Výzkumný a šlechtitelský ústav Holovousy na svých stránkách nabízí i pro zahrádkáře prodej roubů a oček.
https://www.vsuo.cz/cs/ovocnarska-produ ... e-vypestky
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kde nakoupit stromy

10 Jan 2021, 11:24

To je zajímavá informace. Nevíte, jestli rouby (očka) stále ještě i zasílají?
Je pravda, že ceny oček od doby, kdy jsem je tam naposledy kupoval (asi před 10 lety) stouply zhruba pětinásobně. Rouby byly tehdy krásné, dlouhé, silné. Dnes by takový licenční roub vyšel na pár stovek.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kde nakoupit stromy

10 Jan 2021, 13:26

Zasílají a i Sempra.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Kde nakoupit stromy

10 Jan 2021, 14:24

vysloužil napísal:
10 Jan 2021, 11:24
To je zajímavá informace. Nevíte, jestli rouby (očka) stále ještě i zasílají?
Je pravda, že ceny oček od doby, kdy jsem je tam naposledy kupoval (asi před 10 lety) stouply zhruba pětinásobně. Rouby byly tehdy krásné, dlouhé, silné. Dnes by takový licenční roub vyšel na pár stovek.
V půlce října mi odepsali, že posílají.
Dobrý den,
máte pravdu, expedice zimních oček ( roubů) probíhá od ledna do dubna. Sortiment a cena oček zůstává většinou stejná, mění se pouze licenční poplatek a to tak, že se sníží o polovinu. Aspoň tomu tak bylo v minulých letech. Nabídka zimních oček se objeví na našich stránkách zřejmě během měsíce Prosince.
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem a přáním hezkého dne Křelinová J.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kde nakoupit stromy

10 Jan 2021, 15:20

roman napísal:
10 Jan 2021, 14:24
mění se pouze licenční poplatek a to tak, že se sníží o polovinu.
zaujimave, to je bezne, ze licencny poplatok takto prudko kazdy rok klesa? - to asi nie je extra zaujimavy kseft, slachtenie ovocia/zeleniny. alebo sa mylim a pri tych mnozstvach predanych vrublov/ociek sa dokazu bez problemov uzivit?

ja som cakal, ze to funguje sposobom: mozes si kupit ocko/vrubel, ale nesmies ho dalej mnozit/predavat, lebo licenciu drzime len my najblizsich (napr.) 5/10/15 rokov - nieco na sposob patentu. Samozrejme odsledovat dodrziavanie tychto podmienok by asi nebolo jednoduche, vsetci vieme, ako to chodi napr. s digitalnym obsahom (hudba/film/SW)
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kde nakoupit stromy

10 Jan 2021, 17:59

Ceny oček jsou stanoveny tak, že koupě roubu se cenově příliš neliší od koupě celého stromku. Je ovšem pravda, že málokterá školka nabízí stejně široký sortiment odrůd.
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Kde nakoupit stromy

17 Jan 2021, 16:10

Zajímalo mě, jak prodejci přes zimu uchovávají neprodané stromky, které pak budou na jaře zase prodávat.
"Normálně vykopejte jámu a stromek, který chcete sázet až na jaře, do ní postavte našikmo pod úhlem 45 stupňů," radí Pavel Souček ze zahradnictví Zavadil. Pak doporučuje stromek zahrnout zeminou až do třetiny kmínku a korunu zakrýt chvojím nebo mulčovací fólií.
"Může posloužit i obyčejný papírový pytel," radí zase zahradník Jiří Hruška, který se specializuje na pěstování ovocných i okrasných dřevin. Podle něho nejde o to, že by se koruna chránila před mrazem. Mráz stromu nevadí, naopak je pro něho v zimě nebezpečné sluníčko. "Představte si, že máte venku přes noc třeba mínus deset. V okamžiku, kdy vyjde slunce, dřevo se začne ohřívat do plusových hodnot, večer se opět ochladí," popisuje Jiří Hruška. Právě prudké výkyvy mohou narušit strukturu dřeva a to stromek zničí.
https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/stro ... ahrada_bma
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kde nakoupit stromy

17 Jan 2021, 23:04

Zajímalo mě, jak prodejci přes zimu uchovávají neprodané stromky, které pak budou na jaře zase prodávat.

V jedné školce jsem je viděl uskladněné ve velké hale s kořeny zasypanými vlhkým substrátem
Napísať odpoveď