Mráz na zahradě

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 09:52

Peb napísal:
13 Apr 2023, 21:06
Ono to môže mať aj taký efekt že vám kamene budú akumulovat tak veľmi teplo že urýchlia kvitnutie ....možno o týždeň skôr .možno by pomohla nejaká clona z južnej.strany a zatieniť aj vrch koruny ,nechať iba najmenšie možné minimum svetla
Hmm, asi jo.
Taky mě napadlo udělat ze starých palet takové zábrany jako mají silničáři proti sněhovým návějím.
Pozemek mám nejen jižně orientovaný svah, ale je i terasovaný na východ. Takže nízké zimní slunce hřeje už v lednu a ty zábrany by mohly zastíněním pomoct.
Další věc je teplý jižní vítr, který svah taky ohřívá.
Budu zkoušet.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 11:00

Nechcem byť prílišný skeptik ale podľa mňa pri súčasnom vývoji počasia je oddialenie kvitnutia rádovo v dňoch (maximálne týždňoch) do veľkej miery zbytočné. Posledné dva roky mrzlo niekoľkokrát ešte v máji a dovtedy žiadne opatrenie kvitnutie neoddiali. V niektorých rokoch to môže pomôcť ale tých rokov asi nebude veľa. Tým nechcem nikoho odradiť od snahy niečo robiť, len si myslím, že vynaložená námaha nebude vyvážená dostatočným efektom. Zmysel majú opatrenia, ktoré dokážu zvýšiť teplotu nad kritickú hranicu v čase mrazov.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Jitka
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 11:22

Mimmo napísal:
14 Apr 2023, 08:37
Já jsem v březnu 2020 použil na Tsunami (v BG) teplou páru, světlomet a ohrádku. Vypěstoval jsem následně dvě meruňky. Jedna mě přišla asi na 500 korun.
:D :D
Soused má přízemní domek se sedlovou střechou do L. Vzniklý roh asi 5 na 5 je ohraničen 2 m vysokou zdí. A na tomto dvorku mu roste meruňka. Přesto je to jako všude jinde - meruňky jsou jednou za tři roky. Teď už jí ořezáváním vyhnali nahoru, ale jinak ležela půlka větví a té střeše a v protějším rohu mají kotelnu. A ani tenhle tepelný ostrov nezachránil úrodu. Zbylo pár meruněk, které třeba později vykvetly. Možná nějaký městský vnitroblok by fungoval jako tepelný ostrov.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 12:05

Fungoval, minimálně to město jako takové funguje, hlavně velké. Vrátila jsem se z dvoudenní cesty do Prahy a čuměla jsem. U nás, po cestě, v Maďarsku, kde jsme byli na Velikonoce všechno pomrzlé, kdežto v Praze krásně rozkvetké třešně, magnolie atd. :shock:
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 12:08

Mimmo napísal:
14 Apr 2023, 08:37
Já jsem v březnu 2020 použil na Tsunami (v BG) teplou páru, světlomet a ohrádku. Vypěstoval jsem následně dvě meruňky. Jedna mě přišla asi na 500 korun. Ostatní meruňky plodily dobře i bez ohřevu, takže mi to průměrnou cenu jedné meruňky podstatně snížilo. Teď už neohřívám.
:D :thumbup: ;) Ale ty páni chutnaly, cóóó?!? Takové ,,tuzexové meruňky" :D
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 15:24

Ak je to jedna marhuľa asi by to chcelo doslova postaviť nejaký foliovy kryt. Proste jednorazová investícia kde by sa dal dať nejaký jednoduchý zdroj tepla pri väčších minusoch .. dať si tú námahu to potom zložiť ..je to pracne ale je to ako taká istota ...ešte potom na konštrukciu miesto foolii natiahnuť sieť proti kruhom ..prípadne tá tam môže byť celoročne ale sa to iba fóliou na jar zakryje ..
BB kraj 465 mnm
Rich

IP:  156.126

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 15:47

Petr z H. napísal:
04 Apr 2023, 09:07
Návštěvník napísal:
04 Apr 2023, 08:33
Družicové údaje sa porovnávajú s tými ktoré namerajú pozemné meteostanice.(aj amatérske) To je bežná prax na predpoveď predpokladaného pohybu.
Prístroje na družici nedokážu všetko.
Preto sú údaje z pozemných meteostaníc nesmierne dôležité na získanie sumy informácií ktoré sú potrebné na presnejšiu predpoveď.
Není tomu tak. Mám známého v ČHMÚ a o předpovědích jsme se nedávno bavili. Předpovědi jedou čistě na výpočetním modelu, žádné amatérské stanice do předpovědí nezahrnují, dokonce v předpovědích není zohledněn jejich archív naměřených dat a chování počasí v klimatických a terénních podmínkách ČR. Dost jsem se tomu podivoval, proč předpověď, která se např. na Moravě naprosto pravidelně mýlí v předpovědi deště stylem 3 dny dopředu 20 mm, 2 dny dopředu 10 mm a 1 den dopředu 2 mm, není korigována ku přesnosti právě typickým regionálním chováním a není provedena korekce na základě získaných dat. :?
Vracím se k lokálním předpovědím počasí - zkuste mrknout na aplikaci https://agropocasi.cz/.
Rich.
konvalinka
Príspevky: 1188
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:29
Bydlisko: Úpatí Bílých Karpat

Mráz na zahradě

14 Apr 2023, 17:46

Richi, mrknula jsem na nás, porovnala co mám na digitální meteostanici se srážkoměrem, myslím celkem kvalitní. Prší od rána, takže si myslím, že moje to naměřila dobře, mlže tam být nějaká odchylka, dejme tomu dva milimety bych ještě tolerovala. Tady je to mimo o 10mm. Kupodivu opačným směrem, píšou 8mm, já mám už 20. Teplota nevím, je tam minimální, maximální do té tolerance se vlezou. Jsou to zasílaná data z meteostanic? Kolikrát denně? Možná ještě ta správná nedorazila?
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Mráz na zahradě

23 Apr 2023, 17:04

Případné hlášené další mrazy už tolik škod zřejmě nenadělají, vypadá to, že nakonec ani jabloně nepokvetou. Ty jediné jsem po mrazech začátkem dubna nekontroloval, když ještě květní pupeny nebyly moc nalité oproti hruškám, bohužel dopadly ještě hůře než hrušky. I nenáročné odrůdy Idared, Rubín, Sparťan - vyzmrznutí jde ke 100%. Globální oteplování v plné kráse. :(
Prílohy
Zrmzlé květní pupeny cca -8°C, ojedinělý květ uvnitř taky černé
Zrmzlé květní pupeny cca -8°C, ojedinělý květ uvnitř taky černé
Zmrzlé květní pupeny cca -8°C
Zmrzlé květní pupeny cca -8°C
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Mráz na zahradě

23 Apr 2023, 17:35

Aký mráz vydržia marhule v takomto štádiu?
Prílohy
Vanilla cot
Vanilla cot
Vanilla cot
Vanilla cot
Napísať odpoveď