Mráz na zahradě

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
M.H
Príspevky: 1809
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Mráz na zahradě

22 Apr 2022, 08:03

přasličák napísal:
22 Apr 2022, 06:47
Letos jsem koupil v Oslavanu protimrazová kamna Niro, určená k protimrazové ochraně do sadu. Umístil jsem je mezi dvě meruňky, vzdálené od sebe 4 metry. Letošní jaro je u nás zatím extrémní na noční mrazy. Za období kvetení meruněk bylo 8 mrazivých nocí. Topil jsem 7 nocí. Jednu noc mráz meteroologové nepředpověděli, bylo -1,7 stupňů, ale zdá se, že bez poškození květu. Jinak mrazy do -3 stupňů. Meruňky jsou odkvetlé. Blizny zatím zelené. Ovšem do poloviny května zbývají tři týdny. Vzhledem k možnosti samovýroby dřeva za slušnou cenu topím vyschlým bukem. Jedna náplň do kamínek je dvě buková polena o průměru 25 cm, délky 40 cm, rozštípnutá na čtvrtiny. Za noc spálím 5 náplní, zatápím li ve 22.00 hodin. Pokud zatápím ve 24.00 hodin, spálím 4 náplně. Náplň vyhoří za 2 hodiny. Takže žádný pohodový spánek. Co dvě hodiny zvoní budík. O ekonomice asi nemůže být vůbec řeč. Zajímavé by to asi bylo, kdyby mrazivé noci přišly tak tři za jaro, jak to bývalo v minulosti. Ale chtěl jsem to vyzkoušet. Meruňky jsou u mne nedostatkové ovoce. Jsem zvědav, odrazí li se ta práce na letošní úrodě. Samozřejmně odkvětem to nekončí. Malé plůdky jsou k mrazu ještě choulostivější.
Nezkoušel jste měřit teplotu v koruně při topení? Já topím v plechových kýblech, a 2 metry od ohně je navýšení o 1°C - max 2°C podle intenzity hoření. Takže na větší mrazy pod -3 do květu už nastává probírka i s topením. Spotřeba dřeva v těch vašich kamnech svědčí o celkem slušném výkonu.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Mráz na zahradě

22 Apr 2022, 08:14

přasličák napísal:
22 Apr 2022, 06:47
Letos jsem koupil v Oslavanu protimrazová kamna Niro, určená k protimrazové ochraně do sadu.
A skutečně to funguje fyzicky, ne jen jako voodoo? ;)
Mám zkušenost, že jsem se snažil meruňku zachránit jen jednou jedinkrát, při celonočních -6 °C - udělal jsem kolem ní stan z netkanky, topil přímo pod ní celou noc v sudu, a jediné, čeho jsem dosáhl, byly opálené spodní větvě, a meruňky stejně komplet zmrzly. Od té doby pokládám jakoukoli snahu o záchranu za ztrátu času.
Neumím si představit, jak by vaše kamínka mohla mít nějaký vliv na několikametrovou horizontální vzdálenost. Ostatně i opodál stojící bazén s 20 m3 vody mi ochrání před mrazem trávník do vzdálenosti cca 10 cm ...
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Jožo ZA
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Mráz na zahradě

22 Apr 2022, 09:01

Ja myslím, ze fungovať by to mohlo. Tá piecka ma slušne veľký povrch, jeho teplota bude isto tiež vysoká, takže sálanie fungovať bude lepšie, ako pri ohni v kýbli. Porovnávať účinok bazénu, ktorý síce má obrovskú kapacitu, ale teplotu len kúsok nad nulou, je od veci.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Mráz na zahradě

22 Apr 2022, 11:27

Hodne zavisi ucinnost aj od toho, ci bude pocas nasadenia bezvetrie (vtedy by v urcitom radiuse to mohlo celkom ucinkovat), alebo bude fukat (a vtedy to bude zrejme len velmi obmedzene ucinne)... V pripade jednej noci to stoji za pokus, pri opakovanych mrazoch sance na uspech budu klesat...
xman
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 11 Apr 2022, 08:13

Mráz na zahradě

22 Apr 2022, 12:27

Ivan Hlavatý napísal:
22 Apr 2022, 07:45
Zdá sa, že nejaké marhule predsa len budú. To je dosť prekvapujúce, keďže počas ich kvitnutia bol opakovane mráz najmenej -4°C. (Ale mrazom ešte nemusí byť koniec, aj keď dúfam že je). IH


20220421_185540.jpg
20220421_185552.jpg
20220421_185500.jpg
Pre niekoľkými rokmi som bol podobný optimista, plody približne v takejto veľkosti ako na obrázkoch, nakoniec opadali... Držím palce nech vydržia.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mráz na zahradě

22 Apr 2022, 12:50

xman napísal:
22 Apr 2022, 12:27
Ivan Hlavatý napísal:
22 Apr 2022, 07:45
Zdá sa, že nejaké marhule predsa len budú. To je dosť prekvapujúce, keďže počas ich kvitnutia bol opakovane mráz najmenej -4°C. (Ale mrazom ešte nemusí byť koniec, aj keď dúfam že je). IH
Pre niekoľkými rokmi som bol podobný optimista, plody približne v takejto veľkosti ako na obrázkoch, nakoniec opadali... Držím palce nech vydržia.
Stať sa môže samozrejme všeličo. U nás ale mrzlo iba počas kvitnutia - potom už nie. Drobné plodíky sú na mráz ešte citlivejšie než kvety - ale s mrazmi sa už potom nestretli. Takže dúfam že vydržia.
(S omrznutím plodíkov mám tiež dosť skúseností - najprv to vyzerá že sa "nič nestalo", ale po pár dňoch zmenia farbu a začnú opadávať. Opakujem - u nás mrzlo len počas kvitnutia. Ak omrznú kvety, plodíky sa nevytvoria). IH
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Mráz na zahradě

23 Apr 2022, 06:48

Na výsledek si musím počkat. Zkouším to letos poprvé. Na štěstí, zatím mrazy nebyly tak silné. Uvidím, co ještě přijde. U nás nejsilnější jarní mrazy bývají za jasných rán a bezvětří. Pokud fouká, masy vzduchu jsou promíchávany a nebývá to tak hrozné. Samozřejmně jsem dost starý, abych zcela věřil reklamě prodejců. Takže není nad osobní zkušenost. A také , víra hory přenáší.
A ve věci akumulovaného tepla ve vodě. Několik let mi funguje, když mám ve foliovníku napuštěny sudy se zálivkovou vodou . V době jarních mrazů jich tam mám 10, takže 1200 litrů. I když venku klesne teplota k -4 stupňům, fe foliáči nemrzne. Předpokládám, že díky uvolňování tepla z vody, která se přes sluneční dny přece jenom ohřeje.
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Mráz na zahradě

23 Apr 2022, 06:55

To s měřením teploty v koruně stromu je dobrý nápad. Pokud ještě mrazy přijdou, vyzkouším to. Čidla meteostanice mám ve volném porostoru ve dvou metrech a při zemi. Takže pak mohu věrohodně prokázat, jestli topení mezi stromy má vůbec nějaký význam. Četl jsem nějaké studie, že je rozdíl až 4 stupně. Ale papír snese vše.
M.H
Príspevky: 1809
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Mráz na zahradě

23 Apr 2022, 07:31

Zaplachtování menších stromků má ten efekt, stejně jako foliovník, že stačí velmi malý výkon na udržení tepla - to je ten případ bečky s vodou, zapálení svíček apod, stejně funguje horkovzdušný balon, stačí trocha plynu na dohřívání.
Ale na větší nekryté stromy mají tyto tepelné zdroje téměř nulový efekt, ta spotřeba paliva a potřebný výkon na vytáhnutí každého stupně ve volném prostoru je velmi nákladná, když máte svoje dřevo tak ok, jinak ty parafinové svíce se dají přepočítat na množství KWh tepla, cena je dost vysoká.
smire
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Mráz na zahradě

23 Apr 2022, 07:51

Skúšal niekto aplikovať postrek proti mrazu Cropaid antifrost? Ak áno, osvedčilo sa to? Ja som pri kvitnutí striekal Championom, pri mrazoch do -4 zostalo veľa plôdikov, ale prišli ďalšie mrazové vlny a pri odkvitnutí už Champion nemá význam, aspoň také mám informácie, tak potom som ho už neaplikoval. Vyzerá, že niekoľko plodov na ochutnatie asi bude, uvidíme, mám dvoj a trojročné marhulky a ešte som nemal úrodu, po dva roky všetko zamrzlo. Chcem na budúci rok vyskúšať ten Cropaid, píšu o ňom, že stačí striekať každé dva týždne a stromy vydržia do -7. Až sa mi to nechce zdať, keby to bol taký zázrak, načo by všetky sady pálili parafínové sviečky, keď stačí raz za dva týždne postriekať? Máte s tým niekto reálne skúsenosti?
Napísať odpoveď