Mráz na zahradě

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Neregistrovaný

IP:  123.73

Mráz na zahradě

03 Apr 2023, 20:19

charles91 napísal:
03 Apr 2023, 01:30
Neregistrovaný napísal:
02 Apr 2023, 11:26

Znovu se Hlavatý předvádí?
Zúžit oblast předpovědi rozhodně není z říše scifi.
Je to možné, a je to možné i nyní.
Aby byl model předpovědi přesnější i na menší oblast je třeba znát dynamiku atmosféry teplotní poměry tlak vzduchu a jiné v monitorované oblasti.
Meteostanice a snímače jsou od sebe vzdáleny několik desítek kilometrů. To na lokálnější předpověď nestačí.
Zvýšení počtu meteostanic, použití soukromých meteostanic s wifi připojením na server, využití chytrých telefonů a podobně by pomohlo dělat předpovědi na malé území které zajímá konkrétního uživatele. Předpovědi by mohly být dostupné v mobilní aplikaci pro danou oblast.
Vylepšení by mohlo být určitě víc.
Na rozdíl od vás si i já myslím, že přesnost dnešních předpovědí není konečná.
I v minulosti lidé bez fantazie zesměšňovali ty, kteří mysleli progresivně.
Amaterske meteostanice - nie, nie je možné použiť. Aj kvalitné zariadenie nezaručuje správne meranie, podstatné sú aj podmienky. A druhá vec, profesionalne zariadenie dnes ma malo kto. Cena sa pohybuje cez tisíc eur.
K dátam - maju družice, z ktorých maju viac menej presne hodnoty v čase.

SHMU už teraz disponuje modelmi s nižším rozlíšením. To nie je problém ako popisujete. Kludne vedia spraviť predpoveď na dané miesto a nepotrebujú k tomu žiadne amatérske polopresne dáta. Problém je kapacita.
To čo chcete je potrebné navýšiť výkon alebo počet drahých superpočítačov, + kapacitu ľudí a celkovo rozpočet, takže je to o peniazoch.

Súkromník Vám to určite robiť zadarmo nebude, štatna organizácia SHMU robí čo môže dokonca nad rámec. Predpokladám že v Čechach je to obdobne.
Nevím odkud máte tyto informace a proč si to myslíte. Ale soukromé Meteostanice s wifi připojením přenášejí informace na server automaticky. Majitelé meteostanic to dělají zadarmo. A ne že ne.
Samozřejmě že je přesnost předpovědí o penězích. Kdyby to bylo lukrativní, tak by byly předpovědi tak lokální, že bychom koukali.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Mráz na zahradě

03 Apr 2023, 23:00

dík za radu, vavřín mám také, zatím jsem zimoval uvnitř, také mi chytl štítenku a netroufl jsem si odhadovat metodou pokus-omyl, jaký mráz přežije. W.
charles91
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Mráz na zahradě

03 Apr 2023, 23:32

Neregistrovaný napísal:
03 Apr 2023, 20:19
Nevím odkud máte tyto informace a proč si to myslíte. Ale soukromé Meteostanice s wifi připojením přenášejí informace na server automaticky. Majitelé meteostanic to dělají zadarmo. A ne že ne.
Samozřejmě že je přesnost předpovědí o penězích. Kdyby to bylo lukrativní, tak by byly předpovědi tak lokální, že bychom koukali.
Načo by boli dáta z amaterských meteostaníc, ked majú družicové dáta ?

"Ale soukromé Meteostanice s wifi připojením přenášejí informace na server automaticky. Majitelé meteostanic to dělají zadarmo. A ne že ne. "

To je jasné, sam to tak robím. Len to nemam verejné. To nič nemení na fakte čo som napísal. Profesionalne stanice ma malo kto, stači pozrieť koľko stoji taka stanica. Podmienky pre meranie tiež treba naplniť, nie je to len tak, že si date meteostanicu ku dome. Zariadenie treba kalibrovať, nesmie byť negatívny vplyv okolia, musí byť travnatý porast, presná výška, odstupové vzdialenosti.

Nevím odkud máte tyto informace a proč si to myslíte
Priamo z komunikácie SHMU, kde uživatelom na facebooku zdôvodnovali, že ich data amaterskych meteostanic nemožu použiť.
Neregistrovaný

IP:  38.75

Mráz na zahradě

04 Apr 2023, 08:33

charles91 napísal:
03 Apr 2023, 23:32
Načo by boli dáta z amaterských meteostaníc, ked majú družicové dáta ?
Družicové údaje sa porovnávajú s tými ktoré namerajú pozemné meteostanice.(aj amatérske) To je bežná prax na predpoveď predpokladaného pohybu.
Prístroje na družici nedokážu všetko.
Preto sú údaje z pozemných meteostaníc nesmierne dôležité na získanie sumy informácií ktoré sú potrebné na presnejšiu predpoveď.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1053
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Mráz na zahradě

04 Apr 2023, 09:07

Návštěvník napísal:
04 Apr 2023, 08:33
Družicové údaje sa porovnávajú s tými ktoré namerajú pozemné meteostanice.(aj amatérske) To je bežná prax na predpoveď predpokladaného pohybu.
Prístroje na družici nedokážu všetko.
Preto sú údaje z pozemných meteostaníc nesmierne dôležité na získanie sumy informácií ktoré sú potrebné na presnejšiu predpoveď.
Není tomu tak. Mám známého v ČHMÚ a o předpovědích jsme se nedávno bavili. Předpovědi jedou čistě na výpočetním modelu, žádné amatérské stanice do předpovědí nezahrnují, dokonce v předpovědích není zohledněn jejich archív naměřených dat a chování počasí v klimatických a terénních podmínkách ČR. Dost jsem se tomu podivoval, proč předpověď, která se např. na Moravě naprosto pravidelně mýlí v předpovědi deště stylem 3 dny dopředu 20 mm, 2 dny dopředu 10 mm a 1 den dopředu 2 mm, není korigována ku přesnosti právě typickým regionálním chováním a není provedena korekce na základě získaných dat. :?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Pett.cz
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 18 Okt 2020, 16:15
Bydlisko: UH

Mráz na zahradě

04 Apr 2023, 10:07

alenak napísal:
03 Apr 2023, 20:12
Vavřín ostříhejte, přihnojte a do polostínu ven. Do -8 st. mám vyzkoušeno venku. Víc jsem testovat psychicky nevydržela a uklidila domů. ;) Zase při povolení velkých mrazů šel ven, je ve velkém květináči. Je to pro něj lepší, doma mi kdysi chytal puklici. Venku je čistý. Je to jiná vůně než kupovaný sušený, stojí za občasný dohled. :)
Je to zatím jen takový mrzáček, posílám foto. Přihnojováné bylo čajem ze žížal. Díky za radu. Tak foto nejde načíst, rozměry jsou veliké
Hawkeye
Príspevky: 2385
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Mráz na zahradě

07 Apr 2023, 15:11

U nás boli minimálne teploty do -6°C (nesledoval som, ale povedali mi). Takže marhule, ktoré už dokvitali, sú asi 'vyriešené'. Možno by mohlo pár plodov prežiť v korune vo väčších výškach. Na foto 1,2 sú marhuľové stromy, ponechané prakticky bez rezu. Niekedy aj takýto pasívny 'prístup' k (ne)tvarovaniu stromov môže mať paradoxne kladný výsledok. Výška je 4, resp. 5 metrov. Podľa skúseností z minulých sezón je Barbora výrazne citlivejšia na mráz počas kvitnutia než Goldrich.

Slivky (foto 3-5) by mohli prežiť bez ujmy. Na rozdiel od Presenty odroda Domáca je vo fenofáze výrazne pozadu.

Broskyne, ktoré boli v plnom kvete, možno prežijú tiež - predbežne pri 'pitve' sú zárodky plodíkov zelené. To ale ešte neznamená, že to nemôže byť napokon inak. H.


20230407_121635.jpg
20230407_121528.jpg
20230407_121433.jpg
20230407_121441.jpg
20230407_121745.jpg
Peb
Príspevky: 1962
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mráz na zahradě

10 Apr 2023, 23:47

či by marhuliam pomohlo nejak potrubie ktoré by bolo Zakopane 2 m v zemi kde je konštantná teplota asi 8 st na nejakú určitú dĺžku s vyduchmi pod marhulou + použiť ventilátor nejakých 20 ..30 watt ..prípadne nádrž s vodu kde by bolo zmotane potrubie 100 mm ..alebo niečo podobné ..dostatočne ..
BB kraj 465 mnm
Peb
Príspevky: 1962
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mráz na zahradě

10 Apr 2023, 23:53

Ešte mi napadlo ..mal som doma kedysi staré peterky a na nich som mal výmenník ..valec ..keď som do peteriek priložil a trochu ich pridusil dokázali byť horúce celú noc ..pokojne 8 hodín na jedno naloženie ..možno od takého niečoho by sa dalo natiahnuť nejak potrubie s ventilátorom ..v izbe 16 M2 sa nedalo veľa krát vydržať ..
BB kraj 465 mnm
Napísať odpoveď