Mráz na zahradě

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania ovocných stromov.
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Mráz na zahradě

06 Dec 2023, 12:22

Tak už konečne aj u nás ! 😀
Zatiaľ asi 15cm. Dlho to ale nevydrží...😢 H.

20231206_084440.jpg
20231206_114712.jpg
20231206_114746.jpg
Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mráz na zahradě

06 Dec 2023, 12:30

Aj tu je bielo a sype
Teplota 0.4

Obrázok
BB kraj 465 mnm
blackwednesday
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Mar 2024, 10:23

Mráz na zahradě

15 Mar 2024, 09:30

Ahojte, chcel by som sa podeliť o svoje boje s mrazom, ktorý mi už niekoľkokrát poriadne potrápil úrodu na záhrade. Ako každý záhradkár, ktorý si svoju prácu berie k srdcu, som sa snažil nájsť spôsoby, ako svoje rastlinky ochrániť. Jedna sezóna bola obzvlášť náročná. Po krásnom jarnom období, keď všetko krásne klíčilo a rástlo, prišiel nečakane tvrdý mráz. Ráno som vyšiel na záhradu a čo nevidím, moje drahocenné rastlinky vyzerajú, ako keby ich niekto polial ľadovou vodou. Chvíľu som stál v šoku, ale potom som sa rozhodol konať. Najskôr som musel mať lepší prehľad o predpovedi počasia. Naivne som si myslel, že májové mrazy sú už minulosťou, ale toto bol poriadny reality check. Začal som pravidelne sledovať predpoveď počasia a hľadať signály. Keďže som nechcel opäť riskovať, rozhodol som sa pre preventívne opatrenia. Jedným z nich bolo použitie flízových krytov na ochranu rastlín pred mrazom. Ďalšou taktikou bolo vytvorenie malých „mikroklimatík“ pomocou plastových fliaš. Odrezal som spodok z veľkých plastových fliaš a položil ich cez najzraniteľnejšie sadenice. Všetky tieto skúsenosti ma naučili, že s trochou vynaliezavosti a pripravenosti sa dá veľa urobiť, aby ste svoju úrodu ochránili. :)
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Mráz na zahradě

27 Mar 2024, 06:11

Včera k nám dorazila po týdnu druhá vlna jarních mrazíků. Ve dvou metrech v 6.00 hodin bylo -4,8. Ve foliáči kolem nuly. Takže nerad straším, ale do konce zmrzlých to může k nám přijít ještě šestkrát.
Prílohy
700. Noční mrazík  26.3.2024..JPG
M.H
Príspevky: 1816
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Mráz na zahradě

19 Apr 2024, 20:19

Tak likvidačním mrazům jsme tentokrát unikli. Teploty - v zahradě u domu bylo -1°C a je vše bez poškození. V druhé zahradě teplota v koruně stromu do rána -2,2°C a tam už malé škody jsou. Sežehnutá réva, trochu i ořešáky a mám podezření že i slivky to odnesly částečně.

Meruňky, třešně, višně jsem se obával víc, a vypadají bez poškození. Ty slivky mě překvapily, čekal jsem že budou odolnější mezi peckovinama.
Prílohy
Sežehnutá réva na vysokém kmínku a -2,2°C, nepomohlo ani že je u boudy, chtěl jsem ji přeroubovat
Sežehnutá réva na vysokém kmínku a -2,2°C, nepomohlo ani že je u boudy, chtěl jsem ji přeroubovat
Vypadá to na první příznaky poškození Č. Lepotice - ty bílé skvrny na plůdkách
Vypadá to na první příznaky poškození Č. Lepotice - ty bílé skvrny na plůdkách
Č. Lepotice jiný strom, podobně plůdky nějak podezřele flekaté
Č. Lepotice jiný strom, podobně plůdky nějak podezřele flekaté
Plůdek ryngle, asi zmrzlý fest
Plůdek ryngle, asi zmrzlý fest
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Mráz na zahradě

19 Apr 2024, 22:08

M.H napísal:
19 Apr 2024, 20:19
Sežehnutá réva, trochu i ořešáky a mám podezření že i slivky to odnesly částečně.
Tady dnešní mrazy minus 1-2°C viditelně poškodily jen révu.
IMG_20240419_180351_.jpg
IMG_20240419_180359.jpg
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Mráz na zahradě

20 Apr 2024, 07:21

V Krnově to včera odnesla réva. Narašené výhony zmrzly. Na ovocných stromech si zatím škody netroufám zhodnotit. Většinou je vše po odkvětu . To nejhorší teprve přijde v neděli ráno a v první polovině příštího týdne. Včely již týden nelétají. Pozdně kvetoucí jabloně a řepka je v plném květu. Takže i včelařsky asi žádný dobrý včelařský rok nebude. Choulostivým rostlinám ve skleníku a foliovníku přes noc topím. A zřejmně ještě týden budu.
MikeDundee
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 07 Aug 2023, 23:18
Bydlisko: Olomoucko 280m

Mráz na zahradě

22 Apr 2024, 14:57

Pořád přemýšlím jak ochránit úrodu při pár kritických nocích, které v posledních letech decimují sady.
Mlžení jsem zavrhnul, protože přemíra vlhkosti rozjede houbové choroby (např. Monilia laxa) na stromech které chci ochránit nejvíc - meruňky a slivoně.
Se zakrýváním plachtou je problém, že plachta při manipulaci orazí květy/plůdky a poláme větvičky, je tedy potřeba nějaká konstrukce.
Přemýšlím, jestli by nešely použít takové ty skládatelné sklolaminátové tyče, které se používají do konstrukce stanu. Složením bych si mohl vytvořit libovolně dlouhou tyč a udělat s pomocí 3 takových dlouhých tyčí kupoli nad stromem. Okraje by se zarazily do země, uprostřed v místě křížení by se tyče stáhly např. provázkem/ drátkem. Takto by se nachystalo několik konstrukcí nad několika vybranými stromy (rozhodně ne na celý sad) a v případě, kdy předpovědi hlásí mrazíky, by se večer přes tuto kopuli ve dvou lidech natáhla fólie a dole se zatížila pro vytvoření mikroklimatu. Klidně s nějakým tepelným ventilátorem uvnitř. Viděl jsem jak někteří obalují stromy z boku, ale vrch mají otevřený a to je podle mě hlavní místo ztrát.
Kopule z tyčí by se postavila např. koncem února a zůstala stát až do doby, kdy mrazíky pominou (květen), pak mohu tyče rozložit a schovat na příští sezónu.
Zakrývací plachta/fólie/geotextilie by musela být celistvá - mohl bych si slepit z nekolika menších. Tím, že nebude v kontaktu s větvemi by se nemusela trhat a mohla by vydržet několik sezón.
Alespoň u nás bych letos takto stromy zakrýval 3 kritické noci, což není taková hrůza, ve 2 lidech by manipulace zakrytí/odkrytí např. pomocí bidel mohla být docela snadná. Jde mi o stromy do výšky 4 metry, které by snad takto ještě mohly být zvládnutelné.
Ať je od každé odrůdy alespoň něco na ochutnání a není zase jako letos, loni a předloni vymalováno a kvůli pár kritickým hodinám spáleno.
Zatím uvažuji nahlas, pokud si myslíte, že by to z nějakého důvodu nefungovalo či byste to ještě nějak vylepšili, dejte prosím vědět.
Peb
Príspevky: 1981
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Mráz na zahradě

22 Apr 2024, 15:31

Napadla mi aj takáto konštrukcia ktorá by sa dala pozvarat .. podstava na kolieskach pre kruh s fóliou ..kruh hore by musel byť zdvojeny aby štipce boli nad vrchnou fóliou ..aby neostala medzera ..medzi stenou a strieškou kôli stipcom..
IMG20240422151408.jpg


Alebo dve tyče v zemi hore kruh s fóliou ..
Na stene v oboch prípadoch štipce na závesy aby sa to cez deň odhrnulo a aby to zvládol rýchlo a pohodlne jeden človek ..fólia sa v prípade že ju človek nepotrebuje môže uviazať o stĺpy
Steny by mohli byť z netkanky alebo agrofolie ..
IMG20240422152049.jpg
Toto sa dá urobiť možno na dva tri obľúbené stromy ..fólia by sa v lete možno dala vymeniť za siete proti krupom ..
V podstate by toto mohlo sluzit z jari aj ako prevencia proti monilióze,kedze fólia na kruhu by bola pevná ..
BB kraj 465 mnm
ariadna30
Príspevky: 2879
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Mráz na zahradě

22 Apr 2024, 16:13

Peb: Nemoze to byt hranate? Alebo ma daky vyznam aby to bol kruh?
Obdivujem Vase napady :thumbup:
Napísať odpoveď